Nawigacja

Wiadomości

  • Targi Książki
    16.06.2017 W dniach 18-21 maja odbyły się coroczne Warszawskie Targi Książki. Są to dni, w których na naszym Stadionie Narodowym różne wydawnictwa prezentują swoją ofertę. Takie miejsca zdecydowanie powinny odwiedzić mole książkowe, ale nie tylko. Na targach książki możemy znaleźć książki od przygodowych i kryminalnych, poprzez propozycje dla dzieci i młodzieży, ale też książki kulinarne. Można poznać i zakupić także pozycje w językach obcych. Co roku na to wydarzenie przyjeżdżają tysiące ludzi, nie tyko z Polski, ale też z innych krajów. W tym roku my, uczniowie Gimnazjum nr 2, mieliśmy możliwość uczestniczenia w tej imprezie – i to aż przez dwa dni.
    W pierwszym dniu Targów na wycieczkę wyruszyły klasy 1b i 1c. Wyjechaliśmy sprzed szkoły autokarem i już po około godzinie byliśmy na miejscu. Wszyscy byli w bardzo dobrych humorach i panował miły nastrój. Podczas zwiedzania stoisk zobaczyliśmy wiele ciekawych gier i książek. Każdy z nas mógł wybrać swoją trasę i to, co go interesuje. Całe targi zajmowały bardzo duży obszar. Wokół widowni stadionu ciągnęły się stragany z ogromną ilością książek, książeczek, gier, plakatów i różnych gadżetów. Było w czym przebierać! Mieliśmy dwie godziny na szukanie, oglądanie, wybieranie i kupowanie książek. Choć były w promocyjnych cenach, i tak wielu z nas narzekało na brak gotówki.
    Targi mają nas zachęcić do czytania książek, zainteresować czytaniem, każdy może znaleźć coś dla siebie. Założony cel został z pewnością zrealizowany, co widać było po tłumach, które przybyły na to wydarzenie. Przez ponad dwie godziny mogliśmy swobodnie wędrować wokół stadionu, szukając swojego typu. W międzyczasie oczywiście niektórzy trochę zgłodnieli - żaden problem. Jeśli komuś burczało w brzuchu, mógł zejść na widownię stadionu i coś przekąsić. Ale najważniejsza tego dnia była książka. Gdy wychodziliśmy ze stadionu, widzieliśmy wiele osób dźwigających swoje ciężkie zakupy. Na zewnątrz, poza stadionem, również było dużo straganów, których jeszcze rano nie było. Książki były dosłownie wszędzie, to był prawdziwy Dzień Książki, jej Królestwo! Wróciliśmy do szkoły z uśmiechami na twarzy, bo to był miło spędzony dzień.
    Drugi dzień Warszawskich Targów Książki był również niezwykle ciekawy. Tym razem Stadion Narodowy odwiedzili uczniowie klasy 1d i klas drugich. Chętnych było wielu, nie każdy mógł pojechać. Dlaczego? Oto wyjaśnienie: „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone.” – ten tytuł może zainteresować każdego, kto myśli o własnym rozwoju. Uczniowie Gimnazjum nr 2 wzięli udział w spotkaniu z autorem książki. Warsztaty z panem Michałem Zawadką odbyły się również w ramach Warszawskich Targów Książki. Autor mówił między innymi o tym, że najważniejszą osobą  dla nas jesteśmy my sami i dlatego powinniśmy dbać o to, żeby się rozwijać, żeby nie zawieść „gościa w lustrze”. To, co w naszym życiu jest dobre, zawdzięczamy naszej ciężkiej pracy a nie przypadkowi, więc powinniśmy mówić, że coś zrobiliśmy a nie, że się udało nam się to zrobić. Problem nazywajmy wyzwaniem i szukajmy rozwiązania, i nie mówmy, że się nie uda. Pan Zawadka wspomniał też o słoiku szczęścia. Każdego dnia powinniśmy na karteczkach pisać, co zrobiliśmy dobrze. Kiedy przyjdzie trudny moment wyjmuje się te karteczki i czyta po to, żeby się wzmocnić duchowo.
    Spotkanie było bardzo ciekawe i zapewne niektóre z tych słów pozostaną w nas, pomagając nam podejmować decyzje i dokonywać właściwych wyborów.
    Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 1b

     
  • 3 Maja
    16.05.2017

    Apel z okazji Konstytucji 3 maja

    Są podczas roku dni niezwykle ważne. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 z pewnością jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Każdego roku w całej Polsce odbywają się uroczystości z okazji tego dnia. W naszej szkole także należycie czcimy to święto.

    Tegoroczną 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji uczciliśmy specjalnym apelem w naszym gimnazjum. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, został wprowadzony sztandar szkoły. Jak na każdej ważnej uroczystości odśpiewaliśmy z dumą Mazurka Dąbrowskiego, zgodnie z naszą szkolną tradycją wszystkie zwrotki. Po hymnie Pan Marek Bytoński przedstawił nam program tego wydarzenia. Następnie zabrałam głos ja, przeczytałam kilka słów o tym ważnym święcie. Przypomniałam wszystkim w skrócie fragment naszej historii - przyczyny, skutki, wysiłki i trudy związane z uchwaleniem Konstytucji. Konstytucja była dokumentem, który miał na celu radykalnie uzdrowić nasze państwo. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Po tej krótkiej części teoretycznej wyprowadzono sztandar i tak zakończyła się pierwsza część apelu.

    Druga jego część polegała na aktywnych działaniach uczniów. Klasa Ib pomagała rozdawać innym klasom materiały potrzebne do zrobienia wyznaczonych zadań. Każda klasa miała za zadanie wymyślić hasło związane z trzecim maja, podać przyczyny i  skutki uchwalenia dokumentu i wskazać na obrazie Jana Matejki ''Konstytucja 3 maja" poszczególne osoby biorące udział w tym wydarzeniu. Wszyscy bardzo się postarali i po ukończeniu pracy każda z klas wywiesiła swoje prace do oceny. Zadania zostały ocenione przez komisję złożoną z nauczycieli.

    Tak istotne uroczystości powinny zawsze być hucznie świętowane. My spełniliśmy to kryterium, każdy Polak powinien mieć świadomość, że te dni są dla nas obywateli najważniejsze!

    Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 1b

  • Das Bild der Anderen
    06.01.2014

     Projekt "Das Bild der Anderen" ("Obraz Innych") trwa już drugi rok. Poprzez współpracę internetową z koleżankami i kolegami z Collège De Freyming-Merlebach we Francji rozwijamy nasze umiejętności językowe i mamy sporo radości poprzez realizację zadań projektowych. Porozumiewamy się w języku niemieckim. Nie jest to łatwe, ale radzimy sobie coraz lepiej. W tym roku szkolnym nagrywaliśmy filmy, w których przedstawialiśmy się francuskim partnerom. Musieliśmy pokonać nie tylko problemy językowe, ale też bariery techniczne. Po opublikowaniu na platformie www.edmodo.com naszych filmów tworzyliśmy anonimowe collage, a następnie nasi koledzy dopasowywali określony collage do filmu. My również oglądaliśmy prezentacje francuskich koleżanek i kolegów, a następnie odgadywaliśmy, kto stworzył który collage. Nasze odpowiedzi również nagrywaliśmy i publikowaliśmy na Edmodo.
             Święta były dla obu stron okazją do sprawienia sobie prezentów. Przy pomocy Pani Anny Sreberskiej, Rady Rodziców oraz Pani Dyrektor przygotowaliśmy i wysłaliśmy do Francji paczkę z świątecznymi prezentami - stroikami, słodyczami, własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Nagraliśmy również filmik z życzeniami świątecznymi dla grupy francuskiej. Po powrocie z ferii czekała na nas w szkole niespodzianka - prezenty świąteczne od naszych francuskich przyjaciół. Zapraszamy do śledzenia naszej zakładki "Das Bild der Anderen", gdzie informujemy na bieżąco o naszych działaniach.

  • Zakup perkusji

    Zakup perkusji

    Zobacz jak rozwija się sekcja nagłośnienia w naszej szkole. Teraz kupiliśmy perkusję.

  • Muzeum Narodowe
    07.05.2017  Zajęcia w Muzeum Narodowym - klasy: I A i I D
    Gabrysia z klasy Ia tak opisała te zajęcia: moja klasa miała lekcję pt. Biblia w sztuce. Oglądaliśmy wyszywaną tapiserię, obrazy olejne, obrazy na tabliczkach oraz średniowieczną nastawę ołtarzową. Pani przewodniczka prowadziła zajęcia w taki sposób, że były one według mnie ciekawe. Wspólnie całą klasą mówiliśmy, co widzimy w dziele sztuki, co się dzieje, kto tu może być przedstawiony, do jakiego fragmentu z Biblii ta sytuacja nawiązuje. Potem pani przewodniczka mówiła nam o szczegółach i wyjaśniała, co symbolizują. Według mnie zajęcia pokazały nam, jak wnikliwiej można patrzeć na dzieła sztuki i ile trzeba mieć wiedzy, żeby je rozumieć.
    Natomiast klasa I d uczestniczyła w lekcji pt: „Staropolskie obyczaje”. Pani prowadząca lekcję pokazała nam kilka obrazów, na których np. stroje przedstawiały różnego rodzaju elementy będące symbolami. Wyjaśniła dlaczego stroje wyglądały właśnie tak  a nie inaczej. Na przykład pas kontuszowy był dwustronny a nawet czterostronny gdyż był bardzo drogi i musiał pasować do różnych ubrań. Obejrzeliśmy również ciekawe eksponaty np. piaskarkę do wysuszania atramentu, specjalne nożyczki do obcinania knotów. Na koniec wypełniliśmy kartę pracy. Zajęcia w Muzeum Narodowym były bardzo ciekawe.
    Po lekcji  muzealnej udaliśmy się do Hangaru 646 gdzie czekała nas fantastyczna rozrywka. Wszyscy wyszaleliśmy się niesamowicie a  niektórzy mieli problem, żeby wstać następnego dnia z łóżka.

     
  • Mikołajki w przedszkolu
    11.12.2013

    6 grudnia uczniowie naszego Gimnazjum wcielili się w rolę Św. Mikołaja, jego bardzo pomocnych Śnieżynek i elfów w Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z tej wizyty, chętnie brały udział w zabawach przygotowaych przez wolontariuszy. Głównym punktem okazał się jednak zbiorowy uścisk z Mikołajem.


    Bardzo dziękujemy za zaproszenie i chętnie odwiedzimy przedszkole w przyszłym roku :)

  • Polonez
    29.04.2017 W czwartek 27.04.2017r. w naszej szkole odbyła się II edycja Przeglądu Poloneza.
    Warto przypomnieć, że polonez-reprezentacyjny polski taniec narodowy, pochodził z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego- paradę szlachty przed monarchą. Tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie inauguruje(rozpoczyna) niektóre imprezy, dla podkreślenia ich uroczystego charakteru (np. studniówki).
     W tegorocznym pokazie poloneza   brały udział przedszkola, szkoły z naszej gminy oraz DPS Bramki. Uroczystość odbyła się na  zapełnionej widzami sali gimnastycznej. Wszystkich zebranych powitała Pani Aldona Cyranowicz- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 i jednocześnie organizator spotkania. Kilka słów do zebranych powiedział również Pan Burmistrz Zenon Reszka . Jako pierwsze zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola nr 2 oraz Przedszkola nr 3. Oba te występy zakończone były gromkimi brawami publiczności. Następnie tańczyli przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.  Wyjątkowym był taniec przedstawicieli DPS Bramki, którzy pokazali wszystkim, w bardzo ciekawym i barwnym układzie tanecznym, że ktoś chory lub potrzebujący pomocy może zatańczyć bardzo dostojnie i z niesamowitą godnością. Polonez w wykonaniu przedstawicieli naszego gimnazjum- klas IIa i IIc został przygotowany przez Panią Agnieszką Rutkowską. Moim zdaniem pokazaliśmy klasę. Wszystkie występy były bardzo interesujące. Wszyscy tancerze powinni być z siebie dumni.
    Maxymedialny Patryk Szczygielski
     

     
  • Nagroda Specjalna

     

    Jacek otrzymał Nagrodę Specjalną  podczas festiwalu Nutka Poliglotka. Zapraszamy do obejrzenia występu.

    Więcej na ten temat w zakładce konkursy.

  • Egzaminy
    27.04.2017 Pierwsze trzy dni po świętach Wielkanocnych były dla wszystkich trzecioklasistów w gimnazjach bardzo uroczyste - odbył się coroczny egzamin gimnazjalny. Uczniowie przystąpili do testów z historii i wos-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych, matematyki oraz z wybranego języka obcego. Pierwszy dzień zmagań uczniowie rozpoczęli od testu z historii i wos-u. Pisali go przez godzinę. Odpowiadali na pytania dotyczące okresu panowania Rzymian, poprzez Piastów, odrodzenie się państwa polskiego, a kończąc na I Wojnie Światowej. Pojawiły się też kilka pytań związane z Wiedzą o Społeczeństwie - mniejszości narodowe czy też władza ustawodawcza. Tę część egzaminu uczniowie odebrali dość pozytywnie. Po godzinnej przerwie czekał nas test z języka polskiego, na pracę z nim mieliśmy 90 minut. W teście znalazły się teksty pochodzące z artykułów, powieści detektywistycznych, fraszek i wierszy. Była też oczekiwana przez nas rozprawka. Temat brzmiał „Czy marzenia mają sprawczą moc?” Komentarze dotyczące tematu były różne, ale większość była zgodna, iż teza dana do tego zadania była bardzo kreatywna i oryginalna.
    Drugi dzień egzaminów rozpoczęliśmy od przedmiotów przyrodniczych. Był to „ciężki kawałek chleba.” Najczęściej spotykane komentarze to „mega trudne”, „chemia najgorsza”, „kto to wymyślił?” a hasło dnia brzmiało „na pewno cement”.
    Warto wspomnieć o wsparciu rodziców, którzy przygotowali dla nas kanapki, ciasta i napoje. Było to nam potrzebne po porządnym wysiłku intelektualnym i skrupulatnym zaznaczaniu czarnych kwadracików. Drugim etapem tego dnia była matematyka. Największy rozgłos otrzymało zadanie z policzeniem kwadratów. Jedni mówili sześć, drudzy osiem, a jeszcze inni siedem. Odpowiedź na te pytanie otrzymamy w czerwcu.
    Ostatnim egzaminem, który odbył się trzeciego dnia, był test z języków obcych. Większość zdecydowała się pisać język angielski, ale znalazły się osoby, które pisały egzamin z języka francuskiego i niemieckiego. Po egzaminie nadszedł czas rozmów prowadzonych przez uczniów na temat rozumienia tekstu pisanego, tekstów do słuchania czy też elementów gramatyki.
    Teraz czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za wszystkich, by były one jak najlepsze i pozwoliły się dostać do wybranych szkół.

    Maksymedialny Aleks Mitroo

     
  • Mikołajki na Torwarze

    Mikołajki na Torwarze
    06.12.2013

    Piątek 6 grudnia to data znana nie tylko dzieciom. Tradycyjnie już w tym dniu obdarowujemy się prezentami. Uczniowie z klasy Ia, IIc, IId oraz IIIb postanowili,  że zamiast podarków spędzą ten dzień razem propagując zdrowy styl życia.

    Dlatego też z okazji „Mikołajek” wybraliśmy się na łyżwy na warszawskim „Torwarze”. Całe lodowisko należało do nas. Jedni szlifowali swoje umiejętności,  inni dopiero stawiali pierwsze kroki a jeszcze inni mogli spróbować gry w hokeja na lodzie. Czas szybko mijał przy dobrej zabawie i trzeba było wracać do domu, ale już planujemy kolejną eskapadę na łyżwy.

    Zapraszamy do obejrzenia filmu.

  • Spotkanie wielkanocne
    12.04.2017 Wielki Tydzień to dla katolików czas przygotowania do najważniejszego święta – Wielkanocy. W takim też tonie klasa I d przygotowała spotkanie dla społeczności szkolnej tuż przed przerwą świąteczną.  Tematem przewodnim była postać Jana Pawła II – papieża Polaka,  człowieka niezwykłego.  Zostały przypomniane fragmenty kazań Ojca Świętego, wyrecytowane wiersze o nim jak również jego autorstwa.  Uczennica klasy III c zaśpiewała jego ukochaną pieśń „Barka”. Na koniec wszyscy zostaliśmy poczęstowani babką wielkanocną i w miłej atmosferze rozeszliśmy się do domów.
     
  • Kiermasz wielkanocny
    11.04.2017 Kilkutygodniowe przygotowania i przesiadywanie długich godzin w szkole na robieniu pięknych świątecznych ozdób zakończył kiermasz wielkanocny, na którym można było zakupić efekty naszej ciężkiej pracy. Na naszym stoisku po raz pierwszy gościły pięknie pachnące mydła zrobione na kółku chemicznym przez naszych uczniów, których uczy tej sztuki nauczycielka chemii Pani Agnieszka Walczak. Od rana sprzedawaliśmy nasze produkty i chodziliśmy z wypełnionymi ślicznościami koszyczkami po mieście, świetnie się przy tym bawiąc. Dużą frajdę sprawiła nam wata cukrowa, która cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród dzieci jak i wśród uczniów naszego gimnazjum, którzy z ogromną chęcią ją degustowali. Na naszym stoisku  nie zabrakło także domowych wypieków i innych pyszności. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Pana Adama Łuczaka, na którym można było zakupić talerze, misy i inne wyroby garncarskie naszych uczniów, własnoręcznie przez nich wykonane w szkolnej pracowni ceramicznej. Kiermasz uważamy za bardzo udany, zapraszamy za rok!
    Maksymedialna Gabriela Kalata, kl. 2a

     
  • Koncert kolęd i pastorałek
    06.12.2013


     

    "NIM NADEJDZIE ŚWIĘTA NOC"- Koncert kolęd i pastorałek w naszej szkole
    Jeśli chcecie Państwo w sposób wyjątkowy spędzić przedświąteczne popołudnie - zapraszamy!!!
    Już 17 grudnia o godzinie 17 uczniowie naszej szkoły zaśpiewają w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej.
     

      Razem poczujmy magię świąt...

  • Mikołajki

    Mikołajki

     

     

    Jutro jest 6 grudnia - Mikołajki. Z tej okazji wszyscy uczniowie, którzy przyjdą ubrani na czerwono, nie będą pytani (nie dotyczy to sprawdzianów pisemnych).

    Tym, którzy jadą na łyżwy, życzymy dobrej zabawy.

  • Kolory w żywności
    07.04.2017 „Barwy szczęścia czyli chemiczne kolory w żywności”- ten temat bardzo nas, uczestników Koła Chemicznego, zaciekawił. Dlatego też 1 kwietnia wybraliśmy  się na warsztaty o takim temacie na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie miał miejsce V Skołowany Weekend. Jest to festiwal nauki organizowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz średnich. W ramach warsztatów mieliśmy wyizolować barwniki ze szpinaku, natki pietruszki, koncentratu pomidorowego oraz papryki. Ucieraliśmy te produkty po kolei w moździerzu, żeby jak najdokładniej za pomocą rozpuszczalnika (acetonu) wyekstrahować zawarte w nich barwniki. Koncentrat pomidorowy utarliśmy 2 razy - jeden z acetonem, a drugi z chlorkiem metylenu. Wszystko wyglądało pięknie, kolorowo. Kolejny etap to wykonanie chromatografii cienkowarstwowej (TLC), która polega na tym, że na płytkę z naniesionym silikażelem nanosi się badaną substancję, a następnie umieszcza się płytkę w komorze z rozpuszczalnikiem i czeka, aż składniki naniesionej substancji się rozdzielą. Ostatni etap to wyliczenie tzw. współczynnika Rf, który jest charakterystyczny dla poszczególnych substancji i na tej podstawie zidentyfikowanie, jakie barwniki wchodzą w skład produktu. Wiemy, że w natce pietruszki i papryce jest karoten, w natce pietruszki i w szpinaku są chlorofile a i b. Zbadaliśmy też, czy czarny marker zawiera jakieś barwniki i okazało się, że tak – jest tam  zielony barwnik. Warto było pojechać na te warsztaty. Ciekawe, co będzie za rok?
     
  • Szkoła dialogu

     

    Program edukacyjny realizowany przez fundację Forum Dialogu Między Narodami

    Zapraszamy do przeczytania relacji z zakończenia projektu "Szkoła dialogu" na stronie fundacji. Nasza relacja wkrótce  w zakladce "wydarzenia".

  • Wycieczka klasy III B

    Wycieczka klasy III B

     

    29.11.2013 r. klasa IIIb zwiedziła miejsce szczególne- Muzeum Więzienia Pawiak. Uczniowie zobaczyli miejsce kaźni i cierpienia wielu osób, także naszego patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego.

    Trudno będzie nam zapomnieć o tym miejscu…

  • Listopadowy Marsz Światła
    04.12.2013
    Z inicjatywy Pana Marka Bytońskiego odbył się Marsz Światła, którego celem było upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Wzięli w nim udział chętni uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Zebrani, niosąc flagi narodowe oraz zapalone znicze, przeszli w akompaniamencie "Warszawianki 1830 roku" na Rynek.
    Pod pomnikiem Hymnu Polskiego uczestnicy odśpiewali "Rotę" - hymn wielu pokoleń Polaków walczących
    o niepodległość w różnych okresach naszej historii. Złożono także kwiaty, by upamiętnić wszystkich, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.
    Tegoroczny marsz był pierwszym tego typu wydarzeniem. Mamy nadzieję, że w następnych latach będziemy kontynuować podjętą inicjatywę i że stanie się ona naszą tradycją.
  • Dzień otwarty
    27.03.2017 Za nami kolejny Dzień Otwarty . Tym razem zupełnie inny. Mury naszej szkoły poznawali najmłodsi, którzy zgodnie z nową ustawą od września tego roku zawitają do Szkoły Podstawowej nr 4 w Błoniu, gdzie do tej pory ma siedzibę nasze gimnazjum. Uczniowie wraz z nauczycielami dołożyli wszelkich starań, aby maluchy oswoiły się z nową szkołą i za kilka miesięcy z chęcią do niej wróciły. Początkiem ich wycieczki po szkole była zabawa w sali chemicznej. Nauczycielka chemii Pani Agnieszka Walczak-Baśkiewicz oraz aktywni uczestnicy koła chemicznego przygotowali dla najmłodszych warsztaty robienia kolorowych „glutków”, piasku kinetycznego czy cieczy newtonowskiej. Następnym przystankiem było poznanie szkolnej hali sportowej. Dzieciom zaproponowaliśmy tam aktywne zabawy z gimnazjalistami, wszyscy świetnie się bawili. Nasi mali goście odwiedzili również szkolne królestwo garncarskie, czyli jak wieść niesie jedną z najlepiej wyposażonych pracowni ceramicznych w Polsce. Po warsztatach garncarskich przyszli uczniowie udali się do finalnego punktu wycieczki, czyli sali językowej. Uczniowie oraz Pani Monika Nowik i Pan Marek Bytoński przygotowali dla maluchów krótką lekcję języka angielskiego. Dzieci z radością uczyły się nowych słówek, a podczas śpiewania angielskich piosenek uśmiech nie schodził im z twarzy. W czasie nauki i zabawy nasi goście mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez nauczycielkę geografii Panią Annę Sreberską. Między rzutami bumerangiem, bieganiem czy śpiewaniem dzieci chętnie sięgały po przekąski i napoje. Sądząc po ich uśmiechu i pozytywnym nastawieniu wobec uczniów, nauczycieli i szkoły, nie pozostaje nam nic innego jak rzec „Do zobaczenia wkrótce”. 
     
    Maksymedialna Julia Ołdakowska,
    kl. 2c Gimnazjum nr 2 

     
  • Gra miejska w ramach projektu "Szkoła dialogu"
    11.12.2013

    Drugim etapem projektu Szkoła Dialogu w naszym gimnazjum była gra miejska. Oto relacja Oli Stacewicz z jej przebiegu.

     

    Przez ostatnie dwa miesiące, grupa osób z klas trzecich i drugich ciężko pracowała, aby 27 listopada zorganizować grę miejską dla kolegów z innych szkół. Było to podsumowanie projektu  Szkoła Dialogu Między Narodami.
    Do wszystkiego przygotowywały uczniów podczas czterech spotkań dwie trenerki:  Ania Bakuła i Aneta Kulińska. Prowadziły dyskusje na temat kultury żydowskiej oraz historii Żydów w Błoniu -  naszym rodzinnym mieście. Niektóre informacje mogły być kontrowersyjne, czasem nie wszystko było do końca pewne. Lecz to nie był problem dla uczestników projektu.

    Wszyscy byli niezwykle zaangażowani podczas zajęć, ale  też w swoim wolnym czasie. Niektóre osoby dowiedziały się również o miejscach, o których niewiele osób wcześniej wiedziało,  na przykład, gdzie znajdowała się błońska synagoga. Grupka dziewczyn zainteresowała się także kirkutem, czyli cmentarzem żydowskim.

    Starają się działać w jego sprawie, gdyż jest on bardzo zaniedbany.
    Każdy miał inny pomysł, jak zakończyć naszą wspólną pracę, jednak gra miejska okazała się najlepszym pomysłem.

    Uczniowie podzielili się na grupy, każdy szukał informacji i przygotowywał zadania. Udało się nawet spotkać z osobami, które wiedziały dużo o Żydach w Błoniu. Nagrano z niektórymi wywiady, na przykład z Panem Jerzym Oziemskim.

    W momencie przygotowań naszych trenerek nie było, lecz nad całością czuwała  Pani  Dorota Berlińska oraz nasza koleżanka Patrycja Ściślewska. Wszyscy dogadywali się nawet na Facebooku, chociaż czasem i to było trudne. Trzeba było także znaleźć odpowiednie miejsca na punkty z zadaniami, co też było nie lada wyzwaniem.
    W końcu, gdy doszło do tak oczekiwanego wydarzenia, każdy był chociaż trochę zestresowany.

    Po krótkim spotkaniu z Panią D.Berlińską, wszyscy udaliśmy  się do swoich punktów, żeby tam przygotować zadania i czekać na pierwszą grupę. W naszej grze uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kołłątaja oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Każdą grupę  witały Wiktoria i Kasia.  Wyjaśniały one zasady i dawały instrukcje, jak dojść do pierwszego punktu. Były w nich  różne informacje historyczne.   

    Uczestnicy odwiedzili pięć punktów rozmieszczonych w różnych punktach miasta. Na pierwszym dowiedzieli się od Oliwii, Kuby, Huberta i Mateusza, jakie tradycje panowały w żydowskim domu oraz czym był szabas. Kolejny punkt (na nim były Weronika, Natalia i Oliwia), opowiadał o żydowskiej szkole – tam można było poznać np. hebrajskie słowa. Punkt trzeci znajdował się przy ulicy Nowakowskiego, w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga. Oto relacja Wiktorii z tego, co działo się na tym punkcie.

    Na początku uczestnicy z uwagą wysłuchiwali opowieści o synagodze. Później zaś Tomek odgrywał rolę Rabina. Opowiadał o tym jaka byłą jego rola i jakie miał obowiązki oraz o ciężkiej drodze, jaką trzeba przebyć aby się nim stać. Wówczas każdy mógł przymierzyć tradycyjne ubranie rabina i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

    Na terenie naszego stanowiska wspólnie także zaznaczyliśmy miejsce, w którym dawniej stała synagoga błońska, jednak w dużym pomniejszeniu. Obok niej Filip opowiadał o elementach synagogi, po czym każdy brał karteczkę bądź rzecz charakterystyczną dla tego miejsca i ustawiał się z nimi w odpowiednim miejscu w „mini” synagodze. Na koniec każda grupa rozwiązywała krzyżówkę na temat informacji zdobytych podczas pobytu  w naszym punkcie.

     Każda grupa naprawdę świetnie sobie z nią poradziła i otrzymała, z całą pewnością zasłużone, złote kamyki. Zadania związane z synagogą prowadziła również Ania.

    Następny punkt był w naszej szkole. Razem z Patrycją, Kasią i  Sarą  opowiadałyśmy o żydowskich świętach. Ostatnie zadania były na błońskim cmentarzu żydowskim. Tam Wiktor, Karol, Krzysiek i Piotrek opowiadali o historii cmentarza, o zasadach zachowania na nim. Zadanie na kirkucie dotyczyło zdobień, które umieszczano na macewach.  

     Za  poszczególne zadania uczestnicy zbierali kamienie pomalowane na złoto oraz zdobywali punkty. Nie każde zadania były jednak proste, więc trzeba było się bardzo postarać i przede wszystkim uważnie słuchać.

    Była także grupa dziewcząt – Aśka, Magda, Justyna i Karolina, które robiły zdjęcia i obserwowały jak konkursowicze radzą sobie z zadaniami.  
    Każda klasa była następnie zaproszona na oficjalne zakończenie.

    Odbyło się ono 2 grudnia w błońskim Centrum Kultury. Przyjechały tam dwie znajome wszystkim panie ze Szkoły Dialogu, ale także zaproszenie przyjął Rabin Stas Wojciechowicz. Zostały wtedy ogłoszone wyniki gry, przedstawiono wywiady i przedstawiciele z całego projektu mogli się wypowiedzieć o wspólnej pracy.

    Rabin opowiedział nam o święcie Chanuka i zapalił chanukową świecę.
    Wszystko skończyło się pomyślnie, bardzo radośnie i co najważniejsze,  cały czas panowała niezwykle przyjazna atmosfera. Teraz, zostało nam tylko trzymać kciuki, aby nasz projekt wygrał konkurs.

    Dobrze byłoby cieszyć się z nagród, ale nawet jeśli nam się nie uda, to i tak najważniejsza jest wiedza, jaką wszyscy zdobyli podczas trwania projektu, nowe doświadczenia i otwarcie się na kulturę, o której nie wiedzieliśmy zbyt wiele. Wiedza o zwyczajach, religii, świętach, strojach, a nawet kuchni narodu, który prawie zmieciono z powierzchni naszego kraju i całej Europy, pozwoliła poszerzyć obszar naszej tolerancji i zrozumieć ludzi, którzy żyli i pracowali ramię w ramię z naszymi Dziadami.
    Mamy nadzieję, że jesteśmy pokoleniem, które nie pozwoli na nienawiść i zabijanie ludzi tylko z powodu koloru skóry, innego języka, czy wyznania.

    Wierzymy, że Holocaust nigdy się nie powtórzy.

     


     

strona:

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa