Apel z okazji Konstytucji 3 maja
Są podczas roku dni niezwykle ważne. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 z pewnością jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Każdego roku w całej Polsce odbywają się uroczystości z okazji tego dnia. W naszej szkole także należycie czcimy to święto.
Tegoroczną 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji uczciliśmy specjalnym apelem w naszym gimnazjum. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, został wprowadzony sztandar szkoły. Jak na każdej ważnej uroczystości odśpiewaliśmy z dumą Mazurka Dąbrowskiego, zgodnie z naszą szkolną tradycją wszystkie zwrotki. Po hymnie Pan Marek Bytoński przedstawił nam program tego wydarzenia. Następnie zabrałam głos ja, przeczytałam kilka słów o tym ważnym święcie. Przypomniałam wszystkim w skrócie fragment naszej historii - przyczyny, skutki, wysiłki i trudy związane z uchwaleniem Konstytucji. Konstytucja była dokumentem, który miał na celu radykalnie uzdrowić nasze państwo. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Po tej krótkiej części teoretycznej wyprowadzono sztandar i tak zakończyła się pierwsza część apelu.
Druga jego część polegała na aktywnych działaniach uczniów. Klasa Ib pomagała rozdawać innym klasom materiały potrzebne do zrobienia wyznaczonych zadań. Każda klasa miała za zadanie wymyślić hasło związane z trzecim maja, podać przyczyny i skutki uchwalenia dokumentu i wskazać na obrazie Jana Matejki ''Konstytucja 3 maja" poszczególne osoby biorące udział w tym wydarzeniu. Wszyscy bardzo się postarali i po ukończeniu pracy każda z klas wywiesiła swoje prace do oceny. Zadania zostały ocenione przez komisję złożoną z nauczycieli.
Tak istotne uroczystości powinny zawsze być hucznie świętowane. My spełniliśmy to kryterium, każdy Polak powinien mieć świadomość, że te dni są dla nas obywateli najważniejsze!
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 1b
Projekt "Das Bild der Anderen" ("Obraz Innych") trwa już drugi rok. Poprzez współpracę internetową z koleżankami i kolegami z Collège De Freyming-Merlebach we Francji rozwijamy nasze umiejętności językowe i mamy sporo radości poprzez realizację zadań projektowych. Porozumiewamy się w języku niemieckim. Nie jest to łatwe, ale radzimy sobie coraz lepiej. W tym roku szkolnym nagrywaliśmy filmy, w których przedstawialiśmy się francuskim partnerom. Musieliśmy pokonać nie tylko problemy językowe, ale też bariery techniczne. Po opublikowaniu na platformie www.edmodo.com naszych filmów tworzyliśmy anonimowe collage, a następnie nasi koledzy dopasowywali określony collage do filmu. My również oglądaliśmy prezentacje francuskich koleżanek i kolegów, a następnie odgadywaliśmy, kto stworzył który collage. Nasze odpowiedzi również nagrywaliśmy i publikowaliśmy na Edmodo.
Święta były dla obu stron okazją do sprawienia sobie prezentów. Przy pomocy Pani Anny Sreberskiej, Rady Rodziców oraz Pani Dyrektor przygotowaliśmy i wysłaliśmy do Francji paczkę z świątecznymi prezentami - stroikami, słodyczami, własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Nagraliśmy również filmik z życzeniami świątecznymi dla grupy francuskiej. Po powrocie z ferii czekała na nas w szkole niespodzianka - prezenty świąteczne od naszych francuskich przyjaciół. Zapraszamy do śledzenia naszej zakładki "Das Bild der Anderen", gdzie informujemy na bieżąco o naszych działaniach.
Zobacz jak rozwija się sekcja nagłośnienia w naszej szkole. Teraz kupiliśmy perkusję.
6 grudnia uczniowie naszego Gimnazjum wcielili się w rolę Św. Mikołaja, jego bardzo pomocnych Śnieżynek i elfów w Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z tej wizyty, chętnie brały udział w zabawach przygotowaych przez wolontariuszy. Głównym punktem okazał się jednak zbiorowy uścisk z Mikołajem.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i chętnie odwiedzimy przedszkole w przyszłym roku :)
Jacek otrzymał Nagrodę Specjalną podczas festiwalu Nutka Poliglotka. Zapraszamy do obejrzenia występu.
Więcej na ten temat w zakładce konkursy.
Piątek 6 grudnia to data znana nie tylko dzieciom. Tradycyjnie już w tym dniu obdarowujemy się prezentami. Uczniowie z klasy Ia, IIc, IId oraz IIIb postanowili, że zamiast podarków spędzą ten dzień razem propagując zdrowy styl życia.
Dlatego też z okazji „Mikołajek” wybraliśmy się na łyżwy na warszawskim „Torwarze”. Całe lodowisko należało do nas. Jedni szlifowali swoje umiejętności, inni dopiero stawiali pierwsze kroki a jeszcze inni mogli spróbować gry w hokeja na lodzie. Czas szybko mijał przy dobrej zabawie i trzeba było wracać do domu, ale już planujemy kolejną eskapadę na łyżwy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu.
"NIM NADEJDZIE ŚWIĘTA NOC"- Koncert kolęd i pastorałek w naszej szkole
Jeśli chcecie Państwo w sposób wyjątkowy spędzić przedświąteczne popołudnie - zapraszamy!!!
Już 17 grudnia o godzinie 17 uczniowie naszej szkoły zaśpiewają w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej.
Razem poczujmy magię świąt...
Jutro jest 6 grudnia - Mikołajki. Z tej okazji wszyscy uczniowie, którzy przyjdą ubrani na czerwono, nie będą pytani (nie dotyczy to sprawdzianów pisemnych).
Tym, którzy jadą na łyżwy, życzymy dobrej zabawy.
Program edukacyjny realizowany przez fundację Forum Dialogu Między Narodami
Zapraszamy do przeczytania relacji z zakończenia projektu "Szkoła dialogu" na stronie fundacji. Nasza relacja wkrótce w zakladce "wydarzenia".
29.11.2013 r. klasa IIIb zwiedziła miejsce szczególne- Muzeum Więzienia Pawiak. Uczniowie zobaczyli miejsce kaźni i cierpienia wielu osób, także naszego patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Trudno będzie nam zapomnieć o tym miejscu…
Drugim etapem projektu Szkoła Dialogu w naszym gimnazjum była gra miejska. Oto relacja Oli Stacewicz z jej przebiegu.
Przez ostatnie dwa miesiące, grupa osób z klas trzecich i drugich ciężko pracowała, aby 27 listopada zorganizować grę miejską dla kolegów z innych szkół. Było to podsumowanie projektu Szkoła Dialogu Między Narodami.
Do wszystkiego przygotowywały uczniów podczas czterech spotkań dwie trenerki: Ania Bakuła i Aneta Kulińska. Prowadziły dyskusje na temat kultury żydowskiej oraz historii Żydów w Błoniu - naszym rodzinnym mieście. Niektóre informacje mogły być kontrowersyjne, czasem nie wszystko było do końca pewne. Lecz to nie był problem dla uczestników projektu.
Wszyscy byli niezwykle zaangażowani podczas zajęć, ale też w swoim wolnym czasie. Niektóre osoby dowiedziały się również o miejscach, o których niewiele osób wcześniej wiedziało, na przykład, gdzie znajdowała się błońska synagoga. Grupka dziewczyn zainteresowała się także kirkutem, czyli cmentarzem żydowskim.
Starają się działać w jego sprawie, gdyż jest on bardzo zaniedbany.
Każdy miał inny pomysł, jak zakończyć naszą wspólną pracę, jednak gra miejska okazała się najlepszym pomysłem.
Uczniowie podzielili się na grupy, każdy szukał informacji i przygotowywał zadania. Udało się nawet spotkać z osobami, które wiedziały dużo o Żydach w Błoniu. Nagrano z niektórymi wywiady, na przykład z Panem Jerzym Oziemskim.
W momencie przygotowań naszych trenerek nie było, lecz nad całością czuwała Pani Dorota Berlińska oraz nasza koleżanka Patrycja Ściślewska. Wszyscy dogadywali się nawet na Facebooku, chociaż czasem i to było trudne. Trzeba było także znaleźć odpowiednie miejsca na punkty z zadaniami, co też było nie lada wyzwaniem.
W końcu, gdy doszło do tak oczekiwanego wydarzenia, każdy był chociaż trochę zestresowany.
Po krótkim spotkaniu z Panią D.Berlińską, wszyscy udaliśmy się do swoich punktów, żeby tam przygotować zadania i czekać na pierwszą grupę. W naszej grze uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kołłątaja oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Każdą grupę witały Wiktoria i Kasia. Wyjaśniały one zasady i dawały instrukcje, jak dojść do pierwszego punktu. Były w nich różne informacje historyczne.
Uczestnicy odwiedzili pięć punktów rozmieszczonych w różnych punktach miasta. Na pierwszym dowiedzieli się od Oliwii, Kuby, Huberta i Mateusza, jakie tradycje panowały w żydowskim domu oraz czym był szabas. Kolejny punkt (na nim były Weronika, Natalia i Oliwia), opowiadał o żydowskiej szkole – tam można było poznać np. hebrajskie słowa. Punkt trzeci znajdował się przy ulicy Nowakowskiego, w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga. Oto relacja Wiktorii z tego, co działo się na tym punkcie.
Na początku uczestnicy z uwagą wysłuchiwali opowieści o synagodze. Później zaś Tomek odgrywał rolę Rabina. Opowiadał o tym jaka byłą jego rola i jakie miał obowiązki oraz o ciężkiej drodze, jaką trzeba przebyć aby się nim stać. Wówczas każdy mógł przymierzyć tradycyjne ubranie rabina i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na terenie naszego stanowiska wspólnie także zaznaczyliśmy miejsce, w którym dawniej stała synagoga błońska, jednak w dużym pomniejszeniu. Obok niej Filip opowiadał o elementach synagogi, po czym każdy brał karteczkę bądź rzecz charakterystyczną dla tego miejsca i ustawiał się z nimi w odpowiednim miejscu w „mini” synagodze. Na koniec każda grupa rozwiązywała krzyżówkę na temat informacji zdobytych podczas pobytu w naszym punkcie.
Każda grupa naprawdę świetnie sobie z nią poradziła i otrzymała, z całą pewnością zasłużone, złote kamyki. Zadania związane z synagogą prowadziła również Ania.
Następny punkt był w naszej szkole. Razem z Patrycją, Kasią i Sarą opowiadałyśmy o żydowskich świętach. Ostatnie zadania były na błońskim cmentarzu żydowskim. Tam Wiktor, Karol, Krzysiek i Piotrek opowiadali o historii cmentarza, o zasadach zachowania na nim. Zadanie na kirkucie dotyczyło zdobień, które umieszczano na macewach.
Za poszczególne zadania uczestnicy zbierali kamienie pomalowane na złoto oraz zdobywali punkty. Nie każde zadania były jednak proste, więc trzeba było się bardzo postarać i przede wszystkim uważnie słuchać.
Była także grupa dziewcząt – Aśka, Magda, Justyna i Karolina, które robiły zdjęcia i obserwowały jak konkursowicze radzą sobie z zadaniami.
Każda klasa była następnie zaproszona na oficjalne zakończenie.
Odbyło się ono 2 grudnia w błońskim Centrum Kultury. Przyjechały tam dwie znajome wszystkim panie ze Szkoły Dialogu, ale także zaproszenie przyjął Rabin Stas Wojciechowicz. Zostały wtedy ogłoszone wyniki gry, przedstawiono wywiady i przedstawiciele z całego projektu mogli się wypowiedzieć o wspólnej pracy.
Rabin opowiedział nam o święcie Chanuka i zapalił chanukową świecę.
Wszystko skończyło się pomyślnie, bardzo radośnie i co najważniejsze, cały czas panowała niezwykle przyjazna atmosfera. Teraz, zostało nam tylko trzymać kciuki, aby nasz projekt wygrał konkurs.
Dobrze byłoby cieszyć się z nagród, ale nawet jeśli nam się nie uda, to i tak najważniejsza jest wiedza, jaką wszyscy zdobyli podczas trwania projektu, nowe doświadczenia i otwarcie się na kulturę, o której nie wiedzieliśmy zbyt wiele. Wiedza o zwyczajach, religii, świętach, strojach, a nawet kuchni narodu, który prawie zmieciono z powierzchni naszego kraju i całej Europy, pozwoliła poszerzyć obszar naszej tolerancji i zrozumieć ludzi, którzy żyli i pracowali ramię w ramię z naszymi Dziadami.
Mamy nadzieję, że jesteśmy pokoleniem, które nie pozwoli na nienawiść i zabijanie ludzi tylko z powodu koloru skóry, innego języka, czy wyznania.
Wierzymy, że Holocaust nigdy się nie powtórzy.
Szukaj nas na facebooku