W sobotnie przedpołudnie ( 08.02.2014 ) kilkoro uczniów z naszego gimnazjum wzięło udział w rozgrywkach między Gminami Zachodniego Mazowsza „Mazovia Cup” w unihokeja. Gminę Błonie reprezentowali uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Karolina Boguraj, Tomek Szastak, Michał Figurski, Maciek Ślesicki, Karol Biernacki, Karol Toczyński, Piotrek Harcęgo oraz Hubert Szmytkowski.
Organizatorzy podzielili wszystkie zespoły na dwie grupy.
Grupa A Grupa B
Milanówek Błonie
Michałowice Brwinów
Leszno Podkowa Leśna
Na początku mecze odbywały się systemem „każdy z każdym” w swoich grupach. Nasza drużyna gładko pokonała swoich rywali wygrywając z :
Brwinowem 1:0
Podkową Leśną 9:0
W półfinale zagraliśmy z Lesznem. Niestety dla naszych przeciwników ten dzień nie okazał się szczęśliwy i ulegli nam 2:1
I tak oto dotarliśmy do finału gdzie naszym przeciwnikiem po raz drugi okazała się drużyna z Brwinowa. I tym razem Błonie okazało się lepsze pokonując ich 5:2
Ten dzień należał zdecydowanie do nas. Wygraliśmy wszystkie mecze co dało nam pewne I miejsce i tym samym obroniliśmy zeszłoroczny tytuł.
Na dodatek Tomek Szastak zdobył tytuł najlepszego zawodnika zdobywając w całym turnieju aż 13 bramek.
Należą się ogromne brawa całej drużynie bo spisali się na medal i to złoty.
Karol dzięki za super grę bramkarza.
Chłopaki i Karolina dostarczyliście niezapomnianych emocji.
Laura wielkie podziękowania za fotki które możecie oglądać w naszej szkolnej galerii.
Gimnazjum nr 2 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Błoniu z przyjemnością informuje, że dołączyło do grona szkół, które w szczególny sposób odkrywają, promują i wspierają uzdolnienia młodzieży. Prestiżowy tytuł „SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW” jest przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej szkołom, które wyróżniają się na tle innych placówek pod względem uzdolnień naukowych, sportowych i artystycznych uczniów.
Nasze gimnazjum wspiera „młode talenty” proponując uczniom zajęcia w projektach międzynarodowych: „OBRAZ INNYCH” (Das Bild der Anderen) i współpracy partnerskiej Comenius „Global style”; w wolontariacie uczniowskim, zajęciach muzycznych, w sekcji nagłośnieniowej, w kołach: historycznym, biologicznym i chemicznym.
Ocenie podlegały nie tylko osiągnięcia uczniów, ale także praca nauczycieli, którzy prowadząc zajęcia dodatkowe, odkrywają talenty swoich wychowanków. Umieszczenie na mapie "Szkół Odkrywców Talentów" jest wielkim wyróżnieniem dla naszej szkoły, która jako jedna z 7 szkół w powiecie warszawskim zachodnim uzyskała ten zaszczytny tytuł.
Ostatnia wycieczka uczniów klas trzecich odbyła się na obrzeża Lublina, a dokładnie do Państwowego Muzeum na Majdanku. W tym miejscu oraz w wielu innych tego typu mordowano w czasie II wojny światowej ludzi różnych narodowości. Wstępem do naszej wycieczki było obejrzenie prezentacji o kilku osobach, które jako dzieci były na Majdanku więźniami. Po zakończeniu krótkiego seansu rozpoczęliśmy główną część naszej wycieczki, czyli zwiedzanie muzeum. Pierwszym punktem naszej wędrówki był pomnik. Przerażający, a jednocześnie fascynujący swoimi kształtami oraz wielkością. Ta budowla ma znaczenie symboliczne: ostrzeżenie dla wszystkich i znak, że ci, którzy tam byli, przekroczyli wrota obozu -weszli do prawdziwego piekła. Przechodząc przez ogromny teren widzieliśmy wiele. „Szpital”, w którym bardziej szkodzono więźniom, niż ich leczono. „Łazienki” dla ofiar- rzędy pryszniców, które w czasie wojny lały na więźniów na przemian zimną wodę i wrzątek. Pomieszczenie, w którym były czyszczone ubrania jeńców ( tak zwane pasiaki). Przerażające komory gazowe. Następnym miejscem, do którego się udaliśmy to baraki, w których mieszkali więźniowie. W pierwszym z nich znajdowała się symboliczna wystawa, ukazująca nadzieje ludzi- świecące żarówki, oraz wolę nazistów- otaczający je drut kolczasty. Drugi barak był wypełniony wielkimi stosami butów. Jak później się dowiedzieliśmy były to buty wszystkich ofiar Majdanka. Ostatni, który odwiedziliśmy, był przeciętnym barakiem, w którym mieszkało około trzysta osób a miejsca było o wiele za mało. Niesamowitym w tym miescu wydawał się nam pomnik, pokazujący trzy odlatujące orły. Miały być symbolem władzy Trzeciej Rzeszy, ale dla jeńców te same orły były symbolem nieutraconej nadziei, myśli, że kiedyś będą wolni jak te ptaki. Końcowy etap naszej podróży był najbardziej przerażający. Poznaliśmy tajemnicę„krwawej środy”. Widzieliśmy też krematoria. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się dużo o cierpieniu i panującej śmierci w obozach koncentracyjnych. Poznaliśmy przerażającą też możliwość wykorzystania człowieka.
Wiele nauczyliśmy się, będąc w tym miejscu. Najlepszą według mnie puentą wycieczki jest cytat, widniejący na Mauzoleum „Nasz los waszą przestrogą”.
Maksymedialny Aleks Mitroo
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Tygodniu Talentów. Informacje u Karola Toczyńskiego z kl II C.
Grafik występów podczas "TYGODNIA TALENTÓW"
Dzień 1 (poniedziałek - 10.02.2014):
1. 2. - Przerwy pierwsza(10 min) i druga (10 min) - Jacek Markiewicz i Hubert Ploch
3. - Przerwa trzecia (5 min) - Gabryś Marciniak
4. - Przerwa czwarta (15 min) - Kaja Krzemińska i Robert Mażyński
W dniu 7 lutego 2014 jest organizowany wyjazd do teatru Rampa na spektakl "Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli damy i huzary' - Klasyka Fredry w wersj musicalowej. Zgłoszenia u p. Anny Sreberskiej. Zapraszamy.
Dnia 17.01 wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Naszym celem było zwiedzanie wnętrza budynku Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza. W wyjeździe uczestniczyła klasa Gimnazjum nr 2 w Błoniu- 1B wraz z wychowawczynią p. Anną Sreberską oraz klasa 6 z SP2 wraz z p. Agnieszką Tkaczyk.
Na początku odwiedziliśmy studio, gdzie prowadzone są programy o tematyce sportowej, które prowadzą min. Maciej Kurzajewski albo Przemysław Babiarz. Odwiedziliśmy również reżyserkę tego studia. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, gdzie kręcone są odcinki, wszystkim nam dobrze znanego, programu muzycznego pt. „Jaka to melodia?” prowadzonego przez p. Roberta Janowskiego. Studio to było dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. Szklane ekrany zupełnie oddają inne wyobrażenie zagospodarowanej przestrzeni. W rzeczywistości, było to wielkie pomieszczenie, którego na środku była niewielka scena otoczona ozdobami, charakterystycznymi dla tego programu łukami i sofami. Trzecim zwiedzonym przez nas punktem było studio programu „Świat się kręci”. Program ten prowadzi p. Agata Młynarska. Było ono urządzone na stałe, czyli nie będzie w nim nic zmieniane, ponieważ jest ono przeznaczone specjalnie dla tego programu. Na końcu odwiedziliśmy „Muzeum TVP”. Były tam min. stare telewizory, kamery, projektory… Były tam również gwiazdy telewizji dla dzieci: marionetki Kulfona i Moniki, kukiełki Jacka i Agatki oraz wiele, wiele innych.
Uważam, że tą wycieczkę można uznać za udaną, ponieważ nauczyła nas ona co nieco o TVP itp. Niestety nie mieliśmy możliwości spotkania się z jakimkolwiek prezenterem osobiście, ale nasz przewodnik znakomicie i, co najważniejsze, ciekawie opowiadał nam o pracy w takim miejscu oraz funkcjach poszczególnych urządzeń. Wytrwale odpowiadał na nasze pytania. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wyjazdy.
OPRACOWAŁA: Katarzyna Chmielewska z kl. 3A
Finałowa Gala Szkoły Dialogu za nami. Nasz projekt „Śladami Chai-Łai” zajął I miejsce w kraju. Swoje projekty realizowały szkoły z całej Polski, było ich 43.
Otrzymaliśmy fajne nagrody – komputer, książki, filmy o tematyce żydowskiej z prawem do ich emisji podczas zorganizowanego przez nas festiwalu no i nagroda główna – nasza grupa projektowa jedzie na wyjazd studyjny do Krakowa. Warto było popracować !
A Wiktor „zaliczył” swój debiut sceniczny – wszyscy wokół się denerwowali a on po prostu wszedł na scenę – uwaga, uwaga: Teatru Wielkiego Opera Narodowa i zaśpiewał napisaną przez siebie piosenkę. Jak ochłoniemy to napiszemy więcej!
Za nami kolejna już edycja Błońskiego Eko- Pikniku organizowanego przez gminę Błonie i błońskie szkoły. Na rynek naszego miasta zawitały stoiska Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół im. Wańkowicza. Mieszkańcy i goście mieli okazję podziwiać, a również zakupić własnoręcznie robione wyroby z materiału, który był głównym tematem tegorocznego pikniku - drewna. Od samego rana na głównej scenie najmłodsi mieszkańcy Błonia umilali nam czas. Były przedstawienia, tańce, piosenki. Tym razem stoisko naszego gimnazjum cieszyło się zainteresowaniem głównie najmłodszych. Dzieci mogły kolorować czy też własnoręcznie malować piękne obrazki oraz przy pomocy naszych uczniów wykonywali specjalne zadanie, mianowicie każdy uczestnik zabawy musiał na liściu napisać, co dają nam drzewa, a następnie umieścić liść na jednej z gałęzi. W taki sposób nasze małe drzewko szybko zmieniło się w potężną skarbnicę wiedzy. Do zobaczenia za rok!
Maksymedialna Julka Ołdakowska
We wtorek, 14 stycznia 2014r. mieliśmy okazję gościć w naszym Centrum Kultury Krzysztofa Wielickiego - legendę polskiego alpinizmu i himalaizmu, piątego zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum- czternastu ośmiotysięczników - największych szczytów naszego globu. Człowieka, który z pewnością mierzy wysoko, ale jak sam humorystycznie przyznaje ,,za wysoki to nie jest".
Spotkanie rozpoczęto krótkim opisem głównego gościa, podczas którego wymienione dokonania mogłyby przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej brawurowego człowieka. Jeżeli jednak ktokolwiek z widowni nadal mógł bagatelizować zasługi pana Krzysztofa, jego późniejsza wypowiedź przepełniona pasją, determinacją i ekstremalnymi wyczynami skutecznie zmieniła takie myślenie. Oprócz samej Korony Himalajów i Karakorum na uwagę zasługuje również sposób, w jaki zostały zdobyte poszczególne szczyty. Na 3 z nich (Mount Everest - 8848m.n.p.m., Kanczendzonga - 8586m.n.p.m. i Lhotse 8511m.n.p.m. )ekipa z panem Krzysztofem weszła zimą jako pierwsi ludzie w historii. Jak zresztą wspominał, na Lhotse wszedł w gorsecie ortopedycznym, pomimo przeciwwskazań jego lekarza do jakichkolwiek wspinaczek. Dzięki pokazowi slajdów można było poczuć się jak naoczny świadek tych niezwykłych dokonań, a wśród zdjęć pokazujących trud wypraw znalazły się i takie, które uwidaczniały niezwykle zmienny klimat gór wysokich. Podczas letniego dnia ekipa himalaistów mogła założyć klapki, podciągnąć spodnie i kurtki, nocą zaś musieli być ubrani tak, że tylko twarz pozostawała nieosłonięta. To z kolei przyczyniło się do żartu pana Krzysztofa co do wyglądu jego towarzysza, który z oszronioną brodą i sinymi policzkami przypomniał mu legendarnego Yeti, sprawiając rozśmieszenie całej widowni. Przez cały czas mówił jednak, że pomimo kilkunastu ludzi w zespole, zazwyczaj tylko kilka osób znajdzie się na szczycie góry.
Warto zauważyć, że każda osoba występująca w ramach cyklu ,,Spotkania z Podróżnikami" podkreślała istotę określonego aspektu podróżnictwa : Jacek Pałkiewicz - siły człowieka, Elżbieta Dzikowska - chęci poznawania świata, Krzysztof Wielicki zaś - nieocenionej wagi pracy zespołowej. Jak sam mówił ,,alpinizm to ludzie; góry są tłem". Bez pomocy innych nie osiągnąłby swoich sukcesów, nawet jeżeli na Broad Peak -8048m.n.p.m. wszedł w 16 godzin, a zszedł w 5,5 solo. Takie właśnie pokazywanie wypraw, może przyczynić się do tego, że wśród obecnych na widowni uczniów gimnazjum i liceum, jak i innych widzów może wyłonić się nowe pokolenie odkrywców. Dlatego też wszyscy z niezmienionym od początku cyklu zapałem oczekujemy na przyjazd do naszego rodzimego Błonia kolejnych sław polskiego podróżnictwa.
Kacper Kurowski
17.01.2014r. uczniowie i nauczyciele z grupy comeniusowej wybierają się do Centrum Nauki Kopernik na wystawę „Zapach – niewidzialny kod”. Wystawa ukazuje historię perfumiarstwa i pozwala się przekonać, że zapach to forma komunikacji.
Zapach jest elementem naszego projektu, dlatego spróbujemy przedstawic zapachową mapę naszego miasta, a może i Europy.
Propozycja wyjazdu zagranicznego - w tym roku Londyn.
Zachęcamy do obejrzenia szczegółowego programu.
Informacje u pani Moniki Nowik
WYNIKI SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
I miejsce
Amelia Szarblewska KL IA
II miejsce
Dominika Kruk IID
III miejsce
Julia Sadłocha IIIA, Weronika Wróblewska IC, Weronika Więckowska IB
Wyróżnienie Sara Powązka ID, Maja Frankowska IIIA,
Krzysztof Pawlak IIIC ,Julia Ołdakowska IIC, Sebastian Szczepaniak IID, Natalia Kanut IC, Alicja Myszkowska IIIC, Natalia Pawłowska IIIB
Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Wielickim - taternikiem, alpinistą i himalaistą, piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Kolejne spotkanie z cyklu "Wielcy Podróżnicy" odbędzie się w błońskim Centrum Kultury we wtorek 14 stycznia o godz. 11:00.
Szukaj nas na facebooku