Dlaczego Taki Patron? Maksymilian - jaki był? - teksty wygłoszone podczas Uroczystości Nadania Imienia Szkole Osoba Ojca Maksymiliana Prezentacje

Dlaczego Taki Patron?

Dlaczego Maksymilian ? Uzasadnienie nadania imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego Gimnazjum nr 2 w Błoniu.

Działania związane z nadaniem Gimnazjum nr 2  imienia  rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2007/2008. Pierwszym krokiem była refleksja  w gronie rady pedagogicznej i samorządu szkolnego, jaki wzór osobowy powinien reprezentować przyszły patron.

Nauczyciele i uczniowie sporządzili listę osób, które widzieliby jako patrona szkoły. Z tej listy wybrano trzy   kandydatury: Marii Curie Skłodowskiej, Władysława Jagiełły i Maksymiliana Marii Kolbego

Uczniowie przygotowali  prezentację sylwetek trzech kandydatów, która została pokazana  społeczności uczniowskiej.

Kolejnym działaniem było głosowanie, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele rodziców, aby wspólnie wyłonić kandydata na patrona szkoły.

Najwięcej głosów jako kandydat na patrona  uzyskał Maksymilian Maria  Kolbe.

W roku szkolnym 2008/09 rozpoczęliśmy pracę wychowawczą związaną z sylwetką Maksymiliana Marii Kolbego.

Rada pedagogiczna przemyślała najważniejsze cele i kierunki działań wychowawczych.

Postanowiliśmy podkreślić następujące aspekty życia i działalności kandydata: kreatywność i  nowoczesność oraz  podejmowanie z pozoru niemożliwych do wykonania działań, umiejętność podporządkowania własnego życia wybranej idei, miłość do człowieka, patriotyzm, szacunek dla przyrody,  zdolności organizacyjne oraz umiejętność tworzenia i kierowania zespołami ludzkimi, wykształcenie i intelekt.

Aby poznać ojca Maksymiliana, wszystkie klasy odwiedziły muzeum w Niepokalanowie, niektóre  także siedzibę radia.

Klasy III  zwiedziły obóz koncentracyjny Auschwitz, miejsce śmierci patrona.

Ale Maksymiliana nie można tylko poznać. To jest postać, do opisu której nie wystarczy współczesny język. Bo jak tylko na poziomie poznawania zrozumieć, że spełnione życie miał człowiek, który dobrowolnie wybrał śmierć w bunkrze głodowym?

Więc Maksymiliana trzeba poznawać także emocjami, trzeba go przeżyć.

W styczniu tego roku rada pedagogiczna Gimnazjum nr 2 w Błoniu wspólnie z radą rodziców i samorządem szkolnym postanowiła wystąpić do  Rady Miejskiej w Błoniu z wnioskiem o nadanie szkole imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Rada Miejska w Błoniu uchwałą z dnia 29 marca 2010 nadała Gimnazjum nr 2 imię świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Maksymilian podejmował wciąż nowe wyzwania, przekraczał granice.

My jesienią po raz pierwszy zorganizowaliśmy projekt międzynarodowy.

Maksymilian był misjonarzem

Zorganizowaliśmy więc  spotkanie z franciszkaninem, bratem Michałem Kossi Egah z Togo, który przybliżył uczniom życie i posługę misjonarzy w Afryce.

Maksymilian był człowiekiem wiary

Wiara to sprawa indywidualna. Są wśród nas katolicy, wyznawcy innych religii, niewierzący.

Są osoby mocno wierzące i wątpiący. Ale coraz więcej osób ma odwagę prezentować swój system wartości, np. aktywnie uczestnicząc we mszy świętej.

Maksymilian jak każdy franciszkanin żył w zgodzie z naturą

Co roku jesienią chodzimy na rajd do Puszczy Kampinoskiej, w  ostatnich latach jest on poświęcony osobie patrona.

Maksymilian był człowiekiem mediów

Był też pasjonatem nowoczesnych środków przekazu – wydawaliśmy więc gazety mu poświęcone oraz przygotowaliśmy prezentacje multimedialne. Staramy się też wprowadzać nowe sposoby przekazu do pracy dydaktycznej np.platformę edukacyjną.

Maksymilian był tytanem intelektu, pasjonatem nauki i techniki

Był  człowiekiem niezwykle twórczym – zorganizowaliśmy więc festiwal nauki, aby poszerzać naszą wiedzę i  wspólnie tworzyć.

Maksymilian był niezwykle aktywny

Działał. Więc dzień patrona w ubiegłym roku szkolnym polegał na praktycznym wykonywaniu różnych czynności z nim związanych, np. uczyliśmy się heblować deski, budowaliśmy modele pojazdów latających.

Nadanie imienia szkole

W styczniu 2010 roku rada pedagogiczna Gimnazjum nr 2 w Błoniu wspólnie z radą rodziców i samorządem szkolnym postanowiła wystąpić do  Rady Miejskiej w Błoniu z wnioskiem o nadanie szkole imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 20 maja 2010r.