Nawigacja

Wiadomości

 • To już jutro
  15.11.2019 Dziś był bardzo pracowity dzień. Wszyscy przygotowują Maksymiliadę. Pracują uczniowie, nauczyciele i absolwenci (dzięki, że jesteście z nami). Prawie wszstko gotowe. Zapraszamy jutro i życzymy dobrej zabawy. Tajemnica, iluzja, magia
  To już jutro - Obrazek 1To już jutro - Obrazek 2To już jutro - Obrazek 3To już jutro - Obrazek 4To już jutro - Obrazek 5
 • Patriotycznie
  14.11.2019 W czwartek 14 listopada przedstawicielki klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności wokalne na scenie błońskiego Centrum Kultury. Wszystko to za sprawą  odbywającego się cyklicznie w naszej gminie Przeglądu Piosenki Patriotycznej. Gratulujemy udanych występów i jesteśmy dumni.
 • Smacznie i zdrowo
  15.11.2019 8 listopada Pierwszaki urządziły w szkole Dzień Zdrowego Odżywiania. Pod opieką mam i nauczycieli przyrządziły smakowite soki, koktajle, owocowe szaszłyki i warzywną sałatkę. Potrawy zaprezentowały uczniom klas starszych. A później ... odbyła się degustacja. Wszystkie specjały zniknęły w błyskawicznym tempie. Dodatkową atrakcją były zabawy pluszakami-świeżakami, które dzieci przyniosły do szkoły.
 • Przygotowania
  14.11.2019

  Dziś w świetlicy praca wre. Wycinamy, kleimy i malujemy.
  Powstają czarodziejskie kapelusze, różdżki i zajączki.
  A wszystko to przygotowania do zbliżającej sie Maksymiliady.

  Przygotowania - Obrazek 1Przygotowania - Obrazek 2

 • Nowi czytelnicy
  12.11.2019 Pod koniec października uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników. Pierwszaki zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, po czym z wielką ochotą przystąpiły do przeglądania bibliotecznych zbiorów. Każdy pierwszak wybrał coś dla siebie i zgodnie z wytycznymi, jak na prawdziwego czytelnika przystało, ustawił się w kolejce by dopełnić formalności.
 • Święto Niepodległości
  08.11.2019 Święto Niepoległości w naszej szkole. Było biało-czerwono i radośnie.
  Święto Niepodległości - Obrazek 1Święto Niepodległości - Obrazek 2Święto Niepodległości - Obrazek 3Święto Niepodległości - Obrazek 4
 • W pracowni ceramicznej
  06.11.2019 Droga od pomysłu do dzieła ceramicznego jest długa.
  Najpierw trzeba ulepić, następnie suszyć kilka dni by móc wypalić do
  biskwitu, dopiero biskwit można pokryć kolorowym szkliwem i ponownie
  wypalić.
  Ostatni etap pracy przed nami. Piec wypełnia się poszkliwionymi pracami.
  W temperaturze powyżej 1000°C szkliwa stopią się i...

   
 • Ceramika
  05.11.2019

  Pracownia ceramiczna to miejsce, gdzie pojawiają się egzotyczne ptaki, sympatyczne myszki, rogate baranki i wiele innych fantazyjnych stworzeń.
  Teraz pracujemy modelując cudeńka w glinie. Wkrótce pochwalimy się nimi.

 • Pamięć i przestroga
  28.10.2019

  W dniach 3-17 września na lekcjach historii i języka polskiego zrealizowaliśmy szkolny projekt Pamięć i przestroga. Pomimo że wojna wybuchła 80 lat temu, słowa Hitlera : „(...) zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem, (...)Pamięć i przestroga - Obrazek 1 Polska będzie wyludniona i zasiedlona Niemcami”  dały nam do myślenia, ile zawdzięczamy obrońcom z 1939 roku i wszystkim Polakom, którzy walczyli o naszą wolność.  Poznawaliśmy miejsca najważniejszych walk z kampanii wrześniowej oraz teksty literackie związane z tym ciężkim, ale i bohaterskim okresem.
  Efektem są nasze prace plastyczne, na których widać, że doceniamy bohaterstwo i poświęcenie walczących, pokazujemy okrucieństwo wojny, okazujemy wdzięczność obrońcom - pokazując, czym dziś możemy się w wolnej Polsce cieszyć. Nasi koledzy Ukraińcy mogli się przy tej  okazji wypowiedzieć na temat :Nigdy więcej wojny. A my mogliśmy zrozumieć, że pokój, to wielka i cenna wartość.

 • Świetlica-piłkarzyki
  25.10.2019 Dziś podzieliliśmy się na dwie grupy i zorganizowaliśmy rozgrywki w piłkarzyki. Emocji było co niemiara, gdyż każdy z nas chciał grać jako pierwszy. Dobrze, że nasze zawody odbywały się późnym popołudniem, dzięki temu mogliśmy w pełni oddać się piłkarskim emocjom.
   
 • My klasa III
  25.10.2019

  Tak wyglądają nasze lekcje .Widać od razu jak trzeciaki z zaangażowaniem chłoną wiedzę. A na zajęciach sportowych nie marudzą.
  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
  My klasa III - Obrazek 1My klasa III - Obrazek 2My klasa III - Obrazek 3My klasa III - Obrazek 4My klasa III - Obrazek 5
 • Wolontariusze w świetlicy
  25.10.2019 Najwięcej radości sprawia nam, kiedy na zajęcia świetlicowe przychodzą do nas Wolontariusze. Wymyślają nam wtedy wiele zabaw, organizują zawody i uczą wielu gier. W dniu dzisiejszym odwiedziły nas Wolontariuszki z klasy 8a i 8b. Korzystając z pięknej pogody wyszliśmy na boisko szkolne. Przez ponad godzinę koleżanki bawiły się z nami w berka, gąski do domu i wymyślały wiele innych gier zręcznościowych.
 • Zajęcia rozwijające
  24.10.2019
  Liczymy, mierzymy, porównujemy... wszystko w atmosferze wzajemnej współpracy, czyli zajęcia rozwijace z matematyki  w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów z klasy 2 .

   
   
 • Zabawy z wiatrem
  23.10.2019 Dzieci z klasy I b sprawdzały działanie wiatru za pomocą własnoręcznie wykonanych wiatraczków.
 • Tabliczka mnożenia
  14.10.2019 Kolejny rok obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Tabliczka mnożenia - Obrazek 1 Ściany wypełniły ciekawe dekoracje, z których poprzez zabawę możemy się dużo nauczyć. Gra w poszukiwaczy "kartkóweczki na piąteczki", ku naszej ogromnej radości,cieszyła się dużym zainteresowaniem - dziękujemy wszystkim.
 • Koło chemiczne
  14.10.2019

  Koło chemiczne w naszej szkole działa prężnie. Koło chemiczne - Obrazek 1Uczęszczają zarówno siódmoklasiści, ósmoklasiści  jak i uczniowie klas piątych i szóstych, którzy chemii jeszcze programowo nie mają. Wszyscy jednakowo dobrze się bawią. Zrobiliśmy już slimy, ciecz nienewtonowską i „robaczki” z alginianu sodu.

 • MegaMisja
  25.09.2019

      Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.

  MegaMisja - Obrazek 1Nasza szkoła rozpocznie zajęcia Mega Misji we wrześniu 2019 r w klasie3, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.

      Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.

  Nasza szkoła rozpoczęła zajęcia Mega Misji we wrześniu 2019 r w klasie3, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.

      Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.

  Nasza szkoła rozpocznie zajęcia Mega Misji we wrześniu 2019 r w klasie3, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.

 • Narodowe czytanie
  09.09.2019

  Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku,  zgodnie z decyzją Pary Prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 zostało osiem nowel: Dobra pani Elizy Orzeszkowej

  Dym  Marii Konopnickiej 

  Katarynka  Bolesława Prusa 

  Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza 

  Orka Władysława Stanisława Reymonta

  Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego 

  Sachem  Henryka Sienkiewicza 

  Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

  Zgodnie z kilkuletnią tradycją Szkoła Podstawowa nr 4 (wcześniej Narodowe czytanie - Obrazek 1Gimnazjum nr 2) kolejny raz stanęła na wysokości zadania organizując Błońskie Narodowe Czytanie. W tym roku odbyło się ono w wyjątkowej scenerii- plenerze, którego pięknym dopełnieniem był budynek Muzeum Ziemi Błońskiej. Współorganizatorami tego wydarzenia były:Muzeum Ziemi Błońskiej, Centrum Kultury w Błoniu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego i Klub Seniora. Natomiast honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Błonia- Pan Zenon Reszka.

  Do Błońskiego Narodowego Czytania wybrano cztery nowele, które zostały odczytane przez zaproszonych aktorów: panią Agnieszkę Sitek i pana Tomasza Mędrzaka, a także Burmistrza Błonia, przedstawicieli Muzeum Ziemi Błońskiej i błońskich bibliotek, dyrektorów, nauczycieli i uczniów niektórych błońskich szkół. Całe spotkanie poprowadzili pan Jacek Cieślak i pan Wojciech Cieślak. Cieszymy się, że Narodowe Czytanie stało się w Błoniu tradycją. Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili spotkanie, przyczynili się do jego zorganizowania. Zapraszamy za rok, by najprawdopodobniej wysłuchać Balladyny Juliusza Słowackiego

  W imieniu organizatorów z SP4 – Dorota Ambroziak


   
 • Kto napisze naszą historię
  11.06.2019

  3 czerwca uczniowie klas VIII i III oglądali w błońskim kinie film Roberta Grossmana „Kto napisze naszą historię?”. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający historię  Archiwum Ringelbluma. Archiwum powstało w czasie II wojny światowej w warszawskim getcie, zorganizowanym przez niemieckich okupantów w ramach planu Zagłady narodu żydowskiego. Emanuel Ringelblum, historyk  z zawodu i pasji życiowej, skupił wokół siebie grupę żydowskich pisarzy, dziennikarzy, historyków, ekonomistów, działaczy społecznych, którzy w tragicznych warunkach getta dokumentowali życie warszawskich Żydów. Grupa nosiła nazwę Oneg Szabat – „radość soboty”.

   Początkowo grupa planowała dokumentować warunki życia  w getcie, aby po wojnie opisać ten żydowski aspekt wojny. Z czasem twórcy Archiwum zaczęli zdawać sobie sprawę, jaki los dla Żydów szykują hitlerowcy. Zdali sobie sprawę, że przychodzi im opisywać Zagładę swojego narodu,  własnych rodzin, przyjaciół, wszystkiego, co dla nich ważne. Opisywali heroiczną walkę ludzi o przeżycie i zachowanie godności w ekstremalnych warunkach – samopomoc sąsiedzką, kuchnie ludowe, podziemne nauczanie, organizacje szpitali, los przesiedleńców, epidemie tyfusu, głód…

  Film opowiada historię dzielnych, zdeterminowanych, bardzo dobrze zorganizowanych ludzi, którzy w ekstremalnych warunkach głodu, chorób, braku podstawowych warunków higienicznych, terroru i śmierci opisują rzeczywistość, w której żyją. Piszą pamiętniki i opracowania, zbierają relacje  świadków, gromadzą ogłoszenia, plakaty, rysunki, etykiety od zapałek… Wszystko, co będzie wspomnieniem po warszawskich Żydach.

  Pisząc, walczą o osobistą godność. Ryzykują życie, żeby zachować pamięć o ginącym narodzie. Skoro nie można uratować życia, trzeba zachować pamięć o ofiarach, nie pozwolić na całkowity triumf zła.   Działacze Oneg Szabat ukryli zebrane materiały w trzech specjalnie przygotowanych skrytkach w piwnicach domów. Dwie z nich udało się po wojnie odnaleźć. Spośród kilkudziesięciu współpracowników grupy Oneg Szabat wojnę przeżyło kilka osób.  Wydobyte z gruzów getta materiały Podziemnego  Archiwum Warszawskiego Getta są dziś zgromadzone w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. W tym budynku podczas wojny mieściła się Głowna Biblioteka Judaistyczna i spotykali się członkowie grupy Oneg Szabat. Dziś w miejscu powstawania Archiwum możemy oglądać jego zbiory. Każda z 35 000 stron zebranych świadectw  jest dostępna na portalu Delet.jhi.pl

  Podziemne Archiwum Warszawskiego Getta od 1999  jest wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO i dostępne wszystkim zainteresowanym. Dzięki jego zasobom poznajemy wojenny los warszawskich Żydów.

  Zachęcam pasjonatów historii do pogłębienia wiedzy o Archiwum i życiu polskich Żydów, nie tylko podczas II wojny. Dziękujemy:  za  pomoc w organizacji seansu pracownikom Centrum Kultury, za dofinansowanie biletów na film Forum Dialogu.

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
strona:

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa