Działania związane z nadaniem Gimnazjum nr 2 imienia rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2007/2008. Pierwszym krokiem była refleksja w gronie rady pedagogicznej i samorządu szkolnego, jaki wzór osobowy powinien reprezentować przyszły patron.
Nauczyciele i uczniowie sporządzili listę osób, które widzieliby jako patrona szkoły. Z tej listy wybrano trzy kandydatury: Marii Curie Skłodowskiej, Władysława Jagiełły i Maksymiliana Marii Kolbego
Uczniowie przygotowali prezentację sylwetek trzech kandydatów, która została pokazana społeczności uczniowskiej.
Kolejnym działaniem było głosowanie, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele rodziców, aby wspólnie wyłonić kandydata na patrona szkoły.
Najwięcej głosów jako kandydat na patrona uzyskał Maksymilian Maria Kolbe.
W roku szkolnym 2008/09 rozpoczęliśmy pracę wychowawczą związaną z sylwetką Maksymiliana Marii Kolbego.
Rada pedagogiczna przemyślała najważniejsze cele i kierunki działań wychowawczych.
Postanowiliśmy podkreślić następujące aspekty życia i działalności kandydata: kreatywność i nowoczesność oraz podejmowanie z pozoru niemożliwych do wykonania działań, umiejętność podporządkowania własnego życia wybranej idei, miłość do człowieka, patriotyzm, szacunek dla przyrody, zdolności organizacyjne oraz umiejętność tworzenia i kierowania zespołami ludzkimi, wykształcenie i intelekt.
Aby poznać ojca Maksymiliana, wszystkie klasy odwiedziły muzeum w Niepokalanowie, niektóre także siedzibę radia.
Klasy III zwiedziły obóz koncentracyjny Auschwitz, miejsce śmierci patrona.
Ale Maksymiliana nie można tylko poznać. To jest postać, do opisu której nie wystarczy współczesny język. Bo jak tylko na poziomie poznawania zrozumieć, że spełnione życie miał człowiek, który dobrowolnie wybrał śmierć w bunkrze głodowym?
Więc Maksymiliana trzeba poznawać także emocjami, trzeba go przeżyć.
W styczniu tego roku rada pedagogiczna Gimnazjum nr 2 w Błoniu wspólnie z radą rodziców i samorządem szkolnym postanowiła wystąpić do Rady Miejskiej w Błoniu z wnioskiem o nadanie szkole imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego.
Rada Miejska w Błoniu uchwałą z dnia 29 marca 2010 nadała Gimnazjum nr 2 imię świętego Maksymiliana Marii Kolbego.
My jesienią po raz pierwszy zorganizowaliśmy projekt międzynarodowy.
Zorganizowaliśmy więc spotkanie z franciszkaninem, bratem Michałem Kossi Egah z Togo, który przybliżył uczniom życie i posługę misjonarzy w Afryce.
Wiara to sprawa indywidualna. Są wśród nas katolicy, wyznawcy innych religii, niewierzący.
Są osoby mocno wierzące i wątpiący. Ale coraz więcej osób ma odwagę prezentować swój system wartości, np. aktywnie uczestnicząc we mszy świętej.
Co roku jesienią chodzimy na rajd do Puszczy Kampinoskiej, w ostatnich latach jest on poświęcony osobie patrona.
Był też pasjonatem nowoczesnych środków przekazu – wydawaliśmy więc gazety mu poświęcone oraz przygotowaliśmy prezentacje multimedialne. Staramy się też wprowadzać nowe sposoby przekazu do pracy dydaktycznej np.platformę edukacyjną.
Był człowiekiem niezwykle twórczym – zorganizowaliśmy więc festiwal nauki, aby poszerzać naszą wiedzę i wspólnie tworzyć.
Działał. Więc dzień patrona w ubiegłym roku szkolnym polegał na praktycznym wykonywaniu różnych czynności z nim związanych, np. uczyliśmy się heblować deski, budowaliśmy modele pojazdów latających.
W styczniu 2010 roku rada pedagogiczna Gimnazjum nr 2 w Błoniu wspólnie z radą rodziców i samorządem szkolnym postanowiła wystąpić do Rady Miejskiej w Błoniu z wnioskiem o nadanie szkole imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego.
Rada Miejska w Błoniu uchwałą z dnia 29 marca 2010 nadała Gimnazjum nr 2 imię świętego Maksymiliana Marii Kolbego.
Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 20 maja 2010r.
Szukaj nas na facebooku