Ważne telefony Godziny pracy Pedagog szkolny- Dorota Zięba Pedagog szkolny - Izabela Wolska Psycholog - Anna Gruber-Whybra Zajęcia specjalistyczne To, co nas wyróżnia... Terapeuta pedagogiczny- Dorota Zięba Logopeda - Lucyna Aninowska - Maciejewska

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pedagog szkolny - Izabela Wolska

Witajcie!

Ponieważ nauczanie zdalne stało się oficjalną formą „chodzenia” do szkoły, to chciałabym podzielić się dziś z Wami kilkoma sposobami na to by się uczyć tak, by się nauczyć i jednocześnie - żeby się nie zamęczyć. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc :)

1. Uporządkuj miejsce, w którym się uczysz – zostawcie sobie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, czyli podręcznik, zeszyt, przybory (długopis, ołówek, zakreślacze, przedmioty niezbędne do nauki np.: matematyki – cyrkiel, linijka). Koniecznie pamiętajcie o wodzie czy czy czymś innym do picia, bo żeby nasz organizm, a co za tym idzie – mózg – funkcjonował prawidłowo, nie możecie być odwodnieni.

2. Odłóż telefon w inne miejsce, tak by co chwilę po niego nie sięgać by sprawdzić, czy coś Was w internecie nie omija. Cokolwiek to by było – będzie tam również kiedy skończycie się uczyć ;)

3. Motywacja, wyznaczenie celu – nie stawiajcie sobie zbyt dalekich i ciężkich do osiągnięcia celów. Łatwiej się uczyć, jeśli po drodze damy sobie szansę na małe sukcesy! Jeśli ktoś z Was pomyśli, że odpocznie, jak nauczy się całego rozdziału, to ma bardzo dużo do zrobienia i łatwo się po drodze zniechęcić. Ale jeśli podzielisz naukę na mniejsze partie, szybciej odniesiesz sukces. A to bardzo motywujące!

4. Zrób plan – zacznij od tego, czego uczysz się najłatwiej i najszybciej. Sprawdź co już umiesz, co musisz powtórzyć, a czego się musisz nauczyć w całości. Posłuchaj tego, co do powiedzenia ma nauczyciel, notuj najważniejsze rzeczy – z reguły to będzie potrzebne na sprawdzianie ;)

5. Rób przerwy – ludzki mózg ma ograniczone możliwości przyjmowania wiedzy bez przerw. Wstań, przeciągnij się, wywietrz pokój. Zwróćcie uwagę na to, że lekcja w szkole trwa 45 minut,
a później jest przerwa. Nie bez powodu – nie da się utrzymywać wysokiego poziomu uwagi i skupienia przez bardzo długi czas. Odpoczynek i krótki „resert” jest niezbędny!

6. Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj – jak już mówiłam wcześniej – dziel naukę na etapy. Pierwszy – przejrzenie materiału, potem przeczytanie, podkreślenie najważniejszych elementów (ale dbajcie o książki! Pamiętajcie, że trzeba je będzie oddać szkole po zakończeniu roku szkolnego!). Etap drugi – powtarzanie części materiału aż do zrozumienia i zapamiętania. Etap trzeci – powtarzanie. Powtarzaj po godzinie, dniu, tygodniu itp.

7. Ucz się zgodnie ze swoimi predyspozycjami – słyszeliście kiedyś o „wzrokowcach” albo „słuchowcach”? Każdy z nas ma indywidualne potrzeby – niektórzy uczą się lepiej słuchając, wówczas warto powtarzać pewne rzeczy na głos, przy lekturach słuchajcie – jeśli to możliwe - audiobooków; inni wolą czytać – zapewnijcie sobie wtedy spokojne miejsce, róbcie notatki, wynotowujcie najważniejsze fragmenty tekstu. Jest jeszcze trzeci typ osób uczących się, to tak zwani kinestetycy, czyli ci, którzy do nauki potrzebują ruchu – jeśli masz potrzebę machania nogami, pstrykania długopisem czy chodzenia po pokoju podczas nauki wiersz, to wreszcie możesz sobie na to pozwoli! Trudno zachowywać się tak w szkole, bo jednak utrudnia to pracę innym, ale skoro uczysz się teraz sama/sam, to wykorzystaj te metody, które są dla Ciebie najlepsze :)

8. Uwierz w siebie! Nie mów „nie umiem”, „nigdy się tego nauczę”, „jestem na to za słaby” - sami odbieracie sobie w ten sposób siłę i motywację, A bez tego to faktycznie jest trudno...

W następnym odcinku przybliżę Wam kilka metod na same techniki uczenia się :)

Trzymajcie się cieplutko i pamiętajcie o myciu rąk oraz #zostańwdomu