Założenia ogólne Matematyka Eksperymenty - chemia Eksperymenty - biologia Eksperymenty - badamy Świat Programowanie Robotyka Język angielski Szkolna Telewizja Internetowa

Projekt Błońskie szkoły Kompetencji

Robotyka

Robotyka jest bardzo ciekawa. Dzisiaj na zajęciach przygotowujemy programy bardziej zaawansowane do zaprogramowania ozobota w programie BLOCKLY.

Robotyka- czyli cyfrowy świat

Od kilku miesięcy odbywają się zajęcia z robotyki. Uczestniczą w nich zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Odbywają się one  w ramach projektu „Błońskie Szkoły Kompetencji”. Czym jest robotyka i dlaczego warto brać w niej udział? Zapraszamy do lektury.

Robotyka łączy w sobie kilka dziedzin z pogranicza  programowania, konstruowania, automatyki, informatyki i mechaniki. Dzieci uczą się, jak skonstruować robota oraz w jaki sposób wprawić go w ruch. Dla młodszych może to być np. wiatraczek, a dla starszych pojazd, który będzie poruszał się samodzielnie i wykonywał różne zadania.  Dla najmłodszych jest to przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego, kreatywnego i przestrzennego myślenia, pokazująca związki przyczynowo- skutkowe. Podczas zajęć uczniowie nie mają poczucia, że są to lekcje, na których trzeba się skupić, a wykonana praca zostanie oceniona. Jest to świetna zabawa ucząca cierpliwości i konsekwentnego dążenia do celu, pogłębiająca umiejętność strategicznego i analitycznego myślenia. Dzięki niej u dzieci wzbudza się zainteresowanie światem i nabywanie umiejętności pracy w grupie. Robotyka pokazuje, jak działa urządzenie – rozumienie procesów i zasad działania to bardzo ważna kompetencja. Pozwala konstruować i modyfikować urządzenia, a nie tylko je obsługiwać.

Robotyka , to nie jedyne zajęcia,  na których zdobywamy cenne kompetencje. Zaczynamy od „kodowania na dywanie” gdzie uczymy się sposobu myślenia potrzebnego do programowania, potem pracujemy na komputerze z różnymi aplikacjami. Następnie uczymy się programować Ozoboty – małe robociki, bardzo posłuszne, jeśli ktoś dobrze je zaprogramuje.  Najstarsi uczniowie pod okiem zawodowca poznają tajniki tworzenia gier komputerowych. W planie mamy kolejne wyzwanie – druk 3D.

Programowanie i robotyka to zajęcia wymagające dobrej bazy sprzętowej. Dzięki projektowi „Błońskie Szkoły Kompetencji” mogliśmy zacząć ją tworzyć. Projekt „Laboratoria Przyszłości”, który powoli rusza pozwoli nam ją wzbogacić.

Chcielibyśmy, aby dzięki  zajęciom  programowania, robotyki, druku 3D nasi uczniowie nabywali cenne kompetencje, które zaowocują w późniejszym, dorosłym już życiu.

Na kolejnych zajęciach z robotyki poznaliśmy nowe roboty Dasha i Dotha.Są super!Rozmawiają z nami ,śpiewają a nawet tańczą.Nie możemy się doczekać by poznać ich nowe możliwości.

Programujemy ozoboty. Przy okazji ćwiczymy matematykę. Najpierw ustalamy działania ,wpisujemy poprawne wyniki a następnie porządkujemy tak by nasz ozobot przeszedł zaprogramowaną przez nas drogę i prawidłowo odczytał działania matematyczne.Zobaczcie sami!