Wspomnienia

Podsumowanie roku 2012/2013

Każdy zakończony rok szkolny to okazja do podsumowań i oceny minionego czasu. Rok 2012/13 był dla naszego gimnazjum ważny i udany. Nasi uczniowie odnieśli duże sukcesy naukowe. W konkurach przedmiotowych z historii, biologii i chemii, organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, zdobyliśmy tytuł laureata i trzy tytuły finalistów na szczeblu wojewódzkim. W konkursie matematycznym Mały Euklides zdobyliśmy drugie miejsce oraz sześć wyróżnień.

Jak co roku odnieśliśmy sukcesy sportowe. Nasz największy sukces wywalczyły dziewczyny - III miejsce w zawodach międzypowiatowych w unihokeju. Nasze reprezentacje sześć razy wygrały rozgrywki gminne. Koszykarze, siatkarki, piłkarki ręczne, dziewczęta i chłopcy w ringo zdobyli medale w zawodach na szczeblu powiatowym. Mieszana drużyna unihokeja wygrała zawody Mazovia. Indywidualne sukcesy w lekkoatletyce odnieśli: K. i A. Gawrzydek, P. Wiśniewska i M. Kruszewski.

Jesienią nasze zespoły występowały w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Europejskiej „Nutka Poliglotka”, zdobywając wyróżnienie. Językom obcym był poświęcony tegoroczny rajd integracyjny po Puszczy Kampinoskiej. Nawiązaliśmy także współpracę z British Council, aby umożliwić naszym uczniom zdobywanie certyfikatów językowych.

W minionym roku kończyliśmy projekt Art. & Development w ramach programu partnerskiej wymiany szkół Comenius. W październiku gościliśmy w Błoniu uczniów i nauczycieli z Austrii, Włoch i Francji; a w lutym spotkaliśmy się w Hallein, w Austrii, aby podsumować dwa lata wspólnej pracy. W czerwcu grupa Comeniusa uczestniczyła w akcji „Dziewczyna z książką” i nawiązała kontakt ze szkołą w Bośni. Od września ruszamy z kolejnym projektem Comeniusa – tym razem naszymi partnerami są szkoły z Austrii, Włoch, Portugalii i Słowenii.

Odnosimy sukcesy, bo wykorzystujemy potencjał, jaki mają nasi uczniowie. Nauczyciele potrafią wydobyć ich zdolności i zapał, dzięki temu również codzienne życie szkoły może być atrakcyjne. Wspólnie zorganizowaliśmy szereg imprez ogólnoszkolnych – rajd, dzień czekolady, koncert pieśni patriotycznych dla rodziców, wspólną wigilię, Tydzień Talentów, zakończony uroczystą galą, Festiwal Nauki, Dzień Otwarty, Dzień Języka Angielskiego. Uczniowie byłych już klas I świetnie przygotowali i przeprowadzili Olimpiadę Przedszkolaków. Do tego siedemnaście szkolnych konkursów przedmiotowych i tematycznych. I wycieczki – jak co roku odbyła się wycieczka zagraniczna (tym razem do Włoch) i bardzo wiele krótkich wyjazdów o charakterze edukacyjnym, rekreacyjnym lub rozrywkowym do bardzo różnych miejsc.

Jednym z sukcesów minionego roku jest realizacja programu wyjazdów do teatru. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, a także rodziców osiem razy uczestniczyliśmy w różnych przedstawieniach teatralnych oraz w spotkaniach z aktorami. Wyjazdy te odbywały się w godzinach wieczornych, a więc po lekcjach. Moda na teatr wśród nastolatków to dziś zjawisko prawie magiczne.

Zainteresowania i pasje artystyczne rozwijaliśmy nie tylko w teatrze, nasi uczniowie grają, śpiewają, tańczą – wszystkie te zdolności mogą doskonalić w szkole. Potencjał uzdolnień, z jakim młody człowiek przychodzi do gimnazjum to wyzwanie dla nauczyciela i