O mnie Zadania do wykonania dla klas VIII. ??? Zasady oceniania na lekcjach wos. Album fotograficzny Wymagania dla klasy VIII - sprawdziany i kartkówki. Zdalne nauczanie klasy VIII

Berlińska Dorota

Wymagania dla klasy VIII - sprawdziany i kartkówki.

Wymagania na sprawdzian z rozdziału I Życie społeczne.

Życie społeczne.

Znajomość pojęć – społeczeństwo, socjalizacja, potrzeba, rola społeczna, normy społeczne.

Kategorie norm –  formalne: prawne i nieformalne: moralne, religijne, obyczajowe.

Pytania problemowe:

- co to znaczy, że człowiek jest istotą społeczną, jaką rolę w życiu społecznym pełnią normy społeczne – podaj dwa wyjaśnienia.

Grupy społeczne.

Znajomość pojęć – grupa społeczna, konflikt, negocjacje, mediacje, arbitraż.

Rozumienie różnych sposobów zachowania człowieka w sytuacji konfliktu – walka, rywalizacja, kompromis, współpraca, uleganie, unikanie.

Podział grup społecznych – małe i duże, pierwotne i wtórne, formalne i nieformalne, trwałe i krótkotrwałe.

Do jakich kategorii grup zaliczysz rodzinę, klasę szkolną, naród, grupę przyjaciół.

Pytania problemowe: jakie zachowania ludzi ułatwiają osiąganie porozumienia podczas konfliktu – podaj trzy przykłady, jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki przynależności do różnych grup społecznych – podaj trzy przykłady.

Komunikacja i autoprezentacja.

Znajomość pojęć – komunikowanie się, asertywność, autoprezentacja.

Sposoby komunikowania się – komunikacja werbalna i niewerbalna, jakich sygnałów używamy?

Pytania problemowe: jakie są warunki dobrego komunikowania się ludzi, w jaki sposób zachowuje się osoba asertywna?

Życie rodzinne.

Jakie cechy ma rodzina jako grupa społeczna?

Najważniejsze funkcje rodziny – prokreacyjna, socjalizacyjna, opiekuńcza, na czym polega ich wypełnianie?.

Co to znaczy, że rodzice mają władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi?

Najważniejsze prawa i obowiązki dzieci w rodzinie.

Pytanie problemowe - jakie zmiany zachodzą we współczesnych rodzinach ( skład – rodziny wielopokoleniowe, dwupokoleniowe, patchworkowe, miejsce dzieci w rodzinach, jak zmieniają się relacje pomiędzy dziećmi i dorosłymi w rodzinie ).

Ekonomia na co dzień.

Znajomość pojęć ekonomia, budżet, gospodarstwo domowe.

Pytanie problemowe – na czym polega racjonalne zarządzanie posiadanymi zasobami np. czasem, pieniędzmi – podaj dwa wyjaśnienia.

Wymagania na kartkówkę - prawa człowieka, rozdział II.

Definicja praw człowieka.

Cechy praw człowieka - należy je wymienić i wyjaśnić ich znaczenie.

Podział praw człowieka - prawa osobiste, polityczne, ekonomiczne, socjalne, kulturalne, znajomość podstawowych praw należacych do poszczególnych kategorii (tabela Generacje praw człowieka, str 46 podręcznik).

Przykłady sytuacji, w których łamane są prawa całowieka - należy połączyć konkretną sytucję z prawem, które jest naruszane.

Przyczyny łamania praw człowieka na świecie.

Podstawowe dokumenty i instytucje w Polsce, chroniące prawa człowieka.

Wymagania na sprawdzian rozdział IV Wspólnota narodowa.

Zagadnienia - naród i ojczyzna; obywatelstwo i narodowość.

Co to jest naród, jakie elementy łączą członków wspólnoty narodowej?

Jaki element polskiego dziedzictwa narodowego jest dla Ciebie najbardziej wartościowy? Uzasadnij swój wybór przy pomocy trzech argumentów.

Wybierz jedną postać, spośród zaprezentowanych na stronach 100-101 podręcznika. Napisz zaproszenie na spotkanie, na którym przedstawisz wybraną osobę jako wzór dobrego obywatela.

Znajomość pojęć obywatelstwo,  narodowość, zasady nabywania obywatelstwa – prawo ziemi, prawo krwi, podstawowy sposób nabycia obywatelstwa z mocy prawa w Polsce.

Rozumienie pojęcia patriotyzm, przykładowe przejawy patriotyzmu w tradycyjnym i nowoczesnym rozumieniu, na czym polega patriotyzm gospodarczy.

Zagadnienia - mniejszości i migranci, tolerancja.

Znajomość pojęć: mniejszości narodowe, mniejszości etniczne, znajomość nazw mniejszości żyjących w Polsce, imigranci, uchodźcy, migracja. Podstawowe prawa mniejszości narodowych w Polsce.

Wskaż dwie przyczyny, które powodują, że ludzie migrują pomiędzy krajami.

Co to jest stereotyp, jakie są jego podstawowe cechy? W jaki sposób stereotypy mogą wpływać na sposób poznawania innych ludzi oraz na relacje między narodami?

Rozumienie pojęć ksenofobia, rasizm, nacjonalizm, szowinizm, kosmopolityzm, antysemityzm, dyskryminacja – jakie zachowania ludzi łączą się z tymi postawami lub poglądami.