Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 2 uczestniczyli w Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, która odbyła się 9 stycznia 2015 roku.
Honorowy patronat nad Galą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski a na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych. Obecność wielu ważnych gości pokazuje, jak ważne jest działalnie ponad 1000 uczniów z całej Polski - uczestników Szkoły Dialogu. Program ten zajmuje się przywracaniem pamięci o żydowskich mieszkańcach Polski – o społecznościach, które zamieszkiwały wspólnie z Polakami nasze miasta i miasteczka a w czasie II wojny światowej zostały zgładzone przez niemieckich nazistów.
Gimnazjum nr 2 uczestniczyło w poprzedniej edycji programu, nasz projekt śladami Chai – Łai zajął I miejsce w Polsce. Ale na tym nie zakończyliśmy działania Szkoły dialogu w Błoniu. W kwietniu gościliśmy specjalnych gości - dziennikarzy, prawników, biznesmenów – przyjaciół Szkoły Dialogu. Oprowadziliśmy ich po naszym mieście, przedstawiając jego żydowską historię. Po raz kolejny ożywiliśmy coś, czego nie ma – co istnieje tylko we wspomnieniach, nielicznych fotografiach i w wyobraźni tych, którzy chcą pamiętać. W maju wspólnie z Centrum Kultury organizowaliśmy Tydzień Kultury Żydowskiej. Uroczyste rozpoczęcie miało niezwykły charakter. Uczestniczyli w nim uczniowie błońskich szkół i nasi kolejni goście, Amerykanie z organizacji Facing History And Ouerselves.
Po zwyczajowych przemówieniach głos zabrała starsza pani – Żydówka z USA. Po polsku opowiedziała nam, że urodziła się w Polsce, w Będzinie, że tam przed wojną mieszkała jej rodzina. I że cała ta rodzina – oprócz niej – zginęła. Ona, jako kilkunastoletnia dziewczyna, przeszła przez obóz koncentracyjny, ale przeżyła Zagładę swojego narodu. Po wojnie wyjechała z Polski, zamieszkała w Ameryce i przez całe lata nie chciała wracać do miejsca swojego urodzenia. Teraz do naszego kraju przyjeżdża z radością, bo przekonała się że nie musi się już niczego bać, za to spotyka wielu Polaków, którzy przywracają pamięć o jej narodzie.
W czasie wystąpienia Pani Róży na sali konferencyjnej CK była absolutna cisza, dzieciaki siedziały i słuchały jak zaczarowane, gdy mówiła do nich – ja jestem stara, przeżyłam w życiu straszne rzeczy, ale przed Wami jest przyszłość, Wy możecie tworzyć lepszy świat, w którym ludzie nie będą zabijać innych z powodu religii lub narodowości. Doświadczenie tego spotkania było chyba cenniejsze niż nagrody, które zdobyliśmy. A potem wspólnie z naszymi nasi amerykańskimi gośćmi wzięliśmy udział w warsztatach, po których wyruszyliśmy na wycieczkę po nie istniejącym żydowskim Błoniu. Tym razem poprzeczka była jeszcze wyżej, bo historię naszego miasta opowiadaliśmy po angielsku. W ten sposób Błonie stało się atrakcją turystyczną dla mieszkańców USA !
Jednym z końcowych akcentów TKŻ była prezentacja naszego projektu dla uczniów błońskich szkół.
Nasze działania zostały docenione, po raz kolejny otrzymaliśmy tytuł Szkoły Dialogu, potwierdzony stosownym dyplomem oraz list gratulacyjny od Marszałka Senatu RP pana Bogdana Borusewicza.
Szukaj nas na facebooku