Nawigacja

Wiadomości

Wspólny projekt z uczniami z Wilna Otwarcie sali gimnastycznej Festiwal nauki 2010 Dzień języków obcych 2010 Projekt „Das Bild der Anderen” TEATRALNY MAKSYMILIAN Młodzi- zdolni Comenius - podsumowanie Nutka poliglotka Dzień patrona 2013 Sukcesy naukowe na szczeblu wojewódzkim „Obraz Innych“ – projekt internetowy Rajd Palmiry - Roztoka Gala talentów Olimpiada przedszkolaków Konkurs matematyczny "Mały Euklides" Podsumowanie roku 2012/2013

Wspomnienia

TEATRALNY MAKSYMILIAN

Serię popołudniowych wyjazdów do stołecznych teatrów nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 2 zamknie czerwcowy spektakl „Oskar, Oskar” w Teatrze Rampa. Nim jednak to nastąpi, watro przypomnieć krótko sezon teatralny roku szkolnego 2012/2013.

Rozpoczęliśmy ciepłym przedstawieniem w niekonwencjonalnej formie interakcji aktorów i widzów. Były to „Opowieści chasydów” w Teatrze Żydowskim. Jeszcze długo pobrzmiewały w nas tony klezmerskich melodii. W listopadzie zaś nuciliśmy rytm „Tanga Piazzola” w Teatrze Rampa. Potem było bardziej refleksyjnie za sprawą „Wieczoru Trzech Króli” Teatru Polskiego. Tak podróżowaliśmy w semestrze pierwszym.

Po zimowych feriach teatralne spotkania otworzyły „Parady”. Spektakl bardzo pogodny, utrzymany w stylu komedii dell’arte. Dla nas, prócz dobrej zabawy, była to okazja do zajrzenia w teatralne zakamarki XVI wieku. Zabawy ciąg dalszy dostarczyła nam „Zemsta”, klasyka literatury i szkolna lektura, która jest nie lada wyzwaniem dla ucznia gimnazjum. Inscenizacja utworu pokazała, że nawet XIX – wieczny tekst może bawić i ciekawić.

Teatralny powrót do Szekspira przeżywaliśmy w zaskakującym monodramie Andrzeja Seweryna „Szekspir Forever”. Spektakl trudny i wymagający od widza nie tylko skupienia, ale też wiedzy o tym angielskim dramaturgu.

Długo wyczekiwaną wiosnę witaliśmy kwietniowym poetyckim spektaklem „Wszędzie jest wyspa Tu”. Przedstawienie utkane było z poezji i prozy Wisławy Szymborskiej. Pełne błyskotliwości i dowcipu teksty jednym razem bawiły do łez, innym -skłaniały do refleksji. Spektakl kreślił obraz Noblistki nieco odbrązowionej, bliskiej, przeżywającej codzienne troski i radości kobiety najpierw młodej, potem dojrzałej, która potrafiła zawsze patrzeć na świat i samą siebie z przymrużeniem oka.

Majowe spotkanie w Studio Buffo było niesamowite! „Metro” przypomniało o tym, co w życiu ważne, przypomniało o marzeniach, o wierności samemu sobie. Dynamika spektaklu daje niesamowitą energię, by nie ustawać w poszukiwaniach, dążeniach, by nie dać się beznadziei, bezsilności, ale podejmować wyzwanie życia każdego dnia na nowo.

Założeniem projektu teatralnego w naszej szkole było upowszechnianie wśród młodzieży życia kulturalnego. Zawsze pełne listy chętnych na wyjazdy świadczą o tym, że cel udało się zrealizować. Myślę jednak, że niejako przy okazji zadziało się coś jeszcze. A to za sprawą tego, że po niemal każdym spektaklu aktorzy zostawali, by się z nami spotkać, porozmawiać. Były to bardzo wartościowe chwile. I to nie tylko dlatego, że sławni, znani i podziwiani dzielili się z nami tajnikami sztuki teatru, ale nade wszystko dlatego, że ci ludzie mieli nam coś ważnego do powiedzenia. I bynajmniej nie były to umoralniające frazesy, ale życzliwe rady, wskazówki dotyczące tego, jak poszukiwać, jak się rozwijać, jak stawać się coraz dojrzalszym człowiekiem.

Katarzyna Kander

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa