Na zajęciach badaliśmy czy da się tak zrobić aby balon sam się napompował.Sprawdzaliśmy również czy wielkość i sposób pompowania wpłynie na to jak szybko balon będzie opadał w dół. Dowiedzieliśmy się ,że soda dodana do octu wydziela dwutlenek węgla , który pompuje balon. Wiemy już ,że balon pompowany poprzez dmuchanie jest lżejszy pomimo wielkości i opada wolniej.
Tym razem badamy właściwości fal dźwiękowych .
Technika podsłuchiwania za pomocą szklanki jest znana niejednemu z nas. Sprawdzamy, czy rzeczywiście dzięki szklance wyraźniej słychać to, co dzieje się za ścianą.
Zacząć jednak trzeba od dźwięku. Dlaczego go słyszymy? - Dźwięk to wibracje, fale ciśnienia. Jeżeli rozmawiamy w jakimś pomieszczeniu, te fale się w nim rozchodzą i powodują drgania. Następnie są przekazywane na wszystkie przedmioty, łącznie ze ścianami . Drgania rozchodzą się dużo lepiej w materiałach twardych. Dlatego łatwiej są przenoszone przez beton, z którego jest wykonana ściana, niż przez gąbkę. Przykładając ucho do szklanki, mamy tak jakby stetoskop lekarski. Przecież lekarzowi łatwiej jest przyłożyć słuchawki do pleców pacjenta niż ucho.:)Poza tym lepiej słychać .Sprawdziliśmy.
Na zajęciach "Badamy świat " mali badacze z 2 B poznali techniki obróbki drewna i wykonali śliczne żaglówki.
Badamy świat, to również obserwujemy najbliższe otoczenie. Tym razem mali ogrodnicy
w akcji, dbają o nasz szkolny ogródek.
Dlaczego balony się kręcą w kółko?Związane jest to z ciśnieniem powietrza. Strumień gazu suszarki, generuje korytarz niższego ciśnienia, w którym zamknięty jest przedmiot, a z zewnątrz jest dociskany wyższym ciśnieniem ,więc będzie się w tym korytarzu utrzymywał.Tym sposobem balon jest wprawiany w ruch a połączenie kilku balonów w ten sposób jak na obrazku powoduje wymuszenie obrotu całej struktury.Skomplikowane?Nie dla nas!Mali badacze w akcji.
Szukaj nas na facebooku