Nawigacja

Wiadomości

Program na każdy dzień Zajęcia dla najmłodszych uczniów Imprezy towarzyszące - zaproszeni goście Występy na korytarzu Prace plastyczne Podsumowanie Uczniowskie pasje

Tydzień Talentów 2018

Imprezy towarzyszące - zaproszeni goście

W tym roku również zapowiada sie bardzo ciekawie. Spotkamy się z pasjonantami różnych dziedzin. Każdy znajdzie coś dla siebie. Spotkamy się ze sportowcami, artystami, ale również z ludźmi zafascynowanymi nauką.

Na początek, w poniedziałek odwiedzi nas pani, której pasją są konie. Spotka się z uczniami klas I i IV.

Prosimy Maxymedialnych o dokładne relacje, a wszystkich zachęcamy do zapisania się na zajęcia i czytania sprawozdań.

Warsztaty „Konie moją pasją”, pani Magdalena Dudzińska - absolwentka naszej szkoły

 W pierwszym dniu Tygodnia Talentów na drugiej,trzeciej i czwartej lekcji odbyły się warsztaty z Panią Magdą Dudzińską, absolwentką naszej szkoły.Na początku pani Magda, przedstawiła nam pokrótce swoje hobby- konie. Przybliżyła nam ich historię i zadała kilka pytań związanych z tymi zwierzętami. Później pokazała nam prezentację, na której poznaliśmy budowę konia, jego maści oraz rasy. Dowiedzieliśmy się też, że istnieją dwa rodzaje koni- zimnokrwiste i gorącokrwiste.W dalszej części spotkania zapoznaliśmy się z wyposażeniem konia oraz mieliśmy możliwość dotknięcia ogłowia i siodła. Na koniec zobaczyliśmy kilka filmików, na których pokazane były sporty konne. Dowiedzieliśmy się również, że koń może ważyć nawet 800 kg. Pani Magda opowiedziała nam o swoich doświadczeniach z końmi, a my mówiliśmy jej o swoich.

Spotkanie  było bardzo ciekawe, a prowadząca je pani przemiła. Klasom uczestniczącym w warsztatach bardzo się one spodobały, uczniowie wykazali duże zaangażowanie.

Maksymedialne Paulina Grodzka i Ola Potocka, kl. 7b

Warsztaty origami, pan Kacper Kurowski - absolwent naszej szkoły 

W naszej szkole co roku organizowany jest Tydzień Talentów, w którym każdy ma szansę pokazać swoje uzdolnienia i zainteresowania. Z tej okazji we wtorek odwiedził nas Pan Kacper Kurowski, absolwent naszej szkoły, by odkryć z nami tajemnicę kryjącą się w kartkach papieru.

Origami to pochodząca z Chin sztuka składania papieru, polegająca na stworzeniu z niego różnych kształtów, na przykład roślin, zwierząt, przedmiotów. Specjalnością Pana Kacpra są zwierzęta i kwiaty. Przywiózł ze sobą dużo ciekawych dzieł: lwa, żaby, kangura, tulipany i wiele, wiele innych.

Sztukę origami zgłębiały klasy siódme, drugie i trzecie gimnazjum oraz klasa IVf. Pan Kacper postanowił nauczyć tych uczniów, jak wykonać tulipana metodą origami. Na starcie wszyscy otrzymali białą kartkę, a następnie krok po kroku wykonywali polecenia instruktora, który cierpliwie pokazywał kolejne etapy pracy. Choć czasem niektórzy mieli małe problemy, pod koniec lekcji wszystkim udało się stworzyć piękne tulipany. Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały. Zakończyły się, oczywiście pamiątkowym zdjęciem.

MaksymedialnaAsia Dłuha, kl. VII B

Warsztaty - Pies moją pasją, pani Magdalena Chmielewska - absolwentka naszej szkoły 

W ramach Tygodnia Talentów w naszej szkole odbyły się warsztaty pod tytułem "Pies moją Pasją", prowadzone przez Panią weterynarz Magdę Chmielewską. Pani Magda nie przyjechała sama, lecz ze swoim psem Freją rasy retriever. Na początku warsztatów Pani Magda zapoznała nas ze swoim psem, opowiadała, że jeździ z nim na różne zawody i jak go szkoli. Potem razem z Freją pokazywała  różne ciekawe sztuczki. Pies był zabawny i mądry. Po zabawie Pani Magda mówiła nam, jak trzeba zajmować się psem, jaka to duża odpowiedzialność. Wszyscy bardzo uważnie słuchali i oglądali zdjęcia. Na zdjęciach Freja wyglądała tak słodko i śmiesznie. Na koniec warsztatów Pani Magda pokazała nam krótki filmik z zawodów, opowiadała nam, jakie są konkurencje i jakich błędów nie należy popełniać. Na zakończenie Freja ładnie “przybiła piątkę” swojej pani.
Warsztaty były bardzo ciekawe, dużo można było dowiedzieć się o psach, skorzystać z rad Pani weterynarz. Czas minął bardzo szybko, wszyscy wyszli w dobrych nastrojach. Mam nadzieję, że rady Pani Magdy pomogą nam dobrze opiekować się naszymi pupilami.    W ramach Tygodnia Talentów w naszej szkole odbyły się warsztaty pod tytułem "Pies moją Pasją", prowadzone przez Panią weterynarz Magdę Chmielewską. Pani Magda nie przyjechała sama, lecz ze swoim psem Freją rasy retriever. Na początku warsztatów Pani Magda zapoznała nas ze swoim psem, opowiadała, że jeździ z nim na różne zawody i jak go szkoli. Potem razem z Freją pokazywała  różne ciekawe sztuczki. Pies był zabawny i mądry. Po zabawie Pani Magda mówiła nam, jak trzeba zajmować się psem, jaka to duża odpowiedzialność. Wszyscy bardzo uważnie słuchali i oglądali zdjęcia. Na zdjęciach Freja wyglądała tak słodko i śmiesznie. Na koniec warsztatów Pani Magda pokazała nam krótki filmik z zawodów, opowiadała nam, jakie są konkurencje i jakich błędów nie należy popełniać. Na zakończenie Freja ładnie “przybiła piątkę” swojej pani.
Warsztaty były bardzo ciekawe, dużo można było dowiedzieć się o psach, skorzystać z rad Pani weterynarz. Czas minął bardzo szybko, wszyscy wyszli w dobrych nastrojach. Mam nadzieję, że rady Pani Magdy pomogą nam dobrze opiekować się naszymi pupilami.   

Maksymedialna Ola Żabka, kl. 7b

Warsztaty - szycie maskotek, pani Iwona Dębkowska

Tydzień Talentów w naszej  szkole to czas, kiedy możemy próbować wielu aktywności innych niż te, które należą do zwyczajnego szkolnego życia. Odbywa się mnóstwo występów i warsztatów, gdzie odkrywamy swoje ukryte talenty czy zainteresowania. Podczas tegorocznego Tygodnia Talentów mieliśmy kolejną szansę na zdobycie nowych umiejętności. Tym razem uczyliśmy się własnoręcznego robienia maskotek. Myślę, że każdy uczestnik niniejszych warsztatów przyzna, że dzieło zrobione własnymi rękami nabiera o wiele większej wartości.

W sali, w której odbywały się warsztaty, czekali na nas Pani Iwona Dębkowska wraz ze swoimi podopiecznymi z Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu. Niektóre twarze były znajome, gdyż byli to w większości absolwenci naszego gimnazjum. Pani prowadząca warsztaty wprowadziła nas w temat krawiectwa oraz zaprezentowała przykładowe prace. Wzbudziły one nasz zachwyt, szczególnie, gdy myśleliśmy o tym, że niedługo sami takie stworzymy. Po „krawieckim” wstępie pani Iwona opowiedziała dokładnie, co mamy zrobić, aby powstała taka maskotka, służąca na przykład jako poduszka lub zawieszka. Następnie wszyscy przystąpiliśmy do działania. Zaczęliśmy od doboru odpowiednich materiałów, aby nasz pluszak był niepowtarzalny i wyjątkowy. Wybór był ogromny - najróżniejsze wzory, kolory, miękkie, z włosem oraz typu minky, czyli "do wyboru, do koloru". Po wybraniu tekstyliów zajęliśmy się pracą. Pierwszym zadaniem było odrysowanie kształtu maskotki na lewej stronie tkaniny. Posłużyły nam do tego gotowe szablony lub własne pomysły. Następnie przystąpiliśmy do łączenia dwóch kawałków materiału z widocznym na wierzchu narysowanym wzorem. Wykorzystaliśmy szpilki, żeby podczas zszywania materiału na maszynie nic nie uległo przesunięciom ani zagięciom. Kolejny etap pracy mogliśmy jedynie podglądać, ponieważ do tego potrzebne już było doświadczenie. Zszywanie na maszynie wymaga umiejętności, które posiadali nasi pomocnicy, czyli goście z Zespołu Szkół nr 1, którzy z chęcią nas w tym wyręczali. Robili to błyskawicznie, a spod igły wychodziły poduszki w ksękniejsze maskotki trafiały pod naszą opiekę. Kolejnym punktem było pozbycie się nadmiaru materiału i przerzucenie go na właściwą stronę, a następnie przyszła pora na wypchanie naszych serduszek i zwierzaczków wypełniaczem do maskotek, po czym naształcie zwierząt - ptaki, sowy czy koty lub serc, które teraz, w okresie walentynkowym są bardzo popularne. Coraz pize poduszki stały się miękkie i puchate. Wystarczyło jeszcze tylko zszyć otwór, przez który były wypełniane i praca była gotowa. Oczywiście mogliśmy dodatkowo nanieść na nasze dzieło różne ozdoby, które czyniły je jeszcze bardziej oryginalnymi.

Jak widać nie trzeba wiele, aby dzięki naszej kreatywności powstawały piękne rzeczy. To bardzo ciekawe pomysły na prezenty dla bliskich czy przyozdobienie wnętrza. Wszyscy w dobrych humorach opuścili zajęcia, ciesząc się cudownymi ich efektami.

Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b

Warsztaty- Muzeum od kuchni. Pani Anna Kotonowicz  - rzecznik prasowy Muzeum Powstania warszawskiego oraz wolontariusze.

W ramach Tygodnia Talentów grupa uczniów z naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z osobami, które bezpośrednio pracują i pomagają w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zajęcia były podzielone na dwie części. Pierwszą z nich prowadziła Pani Anna Kotonowicz, która jest rzecznikiem prasowym muzeum. Na początku omówiła, na jakich zasadach działa muzeum i jakie ma założenia, następnie podała dużo interesujących faktów na jego temat.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte  2004 roku. Budynek, w którym się znajduje, to stara elektrownia tramwajowa. Muzeum posiada 100 tysięcy eksponatów, rocznie odwiedza je 500 tys. osób. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak długo trwały przygotowania do wizyty w muzeum pary książęcej z Wielkiej Brytanii i jakie inne znane osoby miały okazję zobaczyć te niezwykłe ekspozycje.

Drugą częścią spotkania kierowali wolontariusze, którzy przedstawili nam, jak wygląda ich działalność i jakie są wymagania, by zostać wolontariuszem. Jak się okazało, jest ich bardzo mało - a wystarczy mieć przynajmniej 14 lat i być chętnym do pomocy. Wolontariusze opowiedzieli nam także, na jak wiele różnych sposobów można działać w muzeum. Można między innymi uczestniczyć w grach miejskich jako aktorzy grających ludzi z II wojny światowej, opiekować się pamiątkami, pomagać w zajęciach dla najmłodszych czy podczas spotkań z kombatantami.

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce spotkania się z żywą historią, gdzie naprawdę można przenieść się w czasie do tych trudnych dni. Każdy powinien je zwiedzić. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uczniowie wyszli z niego z nową wiedzą.

 

Gabriela Powązka, kl. 3c

 

 

Warsztaty florystyczne - pani Edyta Juszczak
Dzięki Tygodniowi Talentów mogliśmy zaprosić do nas kolejnych wspaniałych gości. Nie mogło zabraknąć Pani Edyty Juszczak, kwiaciarki, która już po raz trzeci zawitała do naszej szkoły, by przeprowadzić warsztaty florystyczne. Na tegorocznych zajęciach mieliśmy przyjemność układania ciekawych kompozycji kwiatowych. Pani Edyta pokazała nam różne sposoby, jak umiejętnie wyeksponować roślinę i dodać jej jeszcze więcej uroku.
Po wejściu do sali zauważyliśmy ławkę, a na niej piękne kwiaty oraz najróżniejsze ozdoby, które mogliśmy wykorzystać do dekorowania. Praca z roślinami jest  zdecydowanie zajęciem dla cierpliwych osób, mimo tego wszyscy poradziliśmy sobie świetnie. Gdy zajęliśmy miejsca, nasz wzrok został skierowany w kierunku pani florystki. Wzięła ona do ręki różę i zaprezentowała, jak mamy doczepić do niej jedną z ozdób. Były to bardzo delikatne, zabarwione listki, co zaskakujące, były one naturalne, pozyskiwane z żywych roślin. Przez to, że pozbawiono ich miąższu, a ich unerwienie tworzyło delikatną siateczkę, odbiegały od normalnego wyglądu. Po chwili na naszych stanowiskach pojawiła się główna bohaterka-róża. Wystarczyło już tylko wziąć potrzebne dekoracje i przystąpić do działania. Nagle miejsce z materiałami ozdobnymi przeżyło wielkie oblężenie. Leżały tam wcześniej omawiane liście w różnych rozmiarach oraz barwach fioletu, czerwieni, pomarańczy, różu,  sznurki dekoracyjne, a także drucik czy cążki. Po doborze ozdób przystąpiliśmy do pracy, według podanej przez panią instrukcji. W ruch poszły cążki, którymi cięliśmy drucik, aby przymocować nim liść do łodygi tuż pod pąkiem kwiatowym. Jednak przed tym zabiegiem nasze listki były zwijane, aby przypominały coś na kształt rulonu. Pomagało to w łatwiejszym mocowaniu, ale również w takiej postaci wyglądały one bardziej efektownie. I w ten sposób z minuty na minutę kwiaty nabierały wyjątkowego charakteru. Kiedy nasza róża została otulona barwnymi liśćmi, wystarczyło dodać „wisienkę na torcie” i umieścić na niej sznurek dekoracyjny.  Ta technika przystrajania to dobra inicjatywa na zbliżające się Walentynki, tak uatrakcyjniony podarunek na pewno zostanie doceniony przez obdarowaną osobę. Gotowe róże trafiały do wazonu, gdzie spędziły resztę czasu, aż do zakończenia lekcji.
Druga część warsztatów wyglądała nieco inaczej. Nie dostawaliśmy gotowych kwiatów, a sami mieliśmy za zadanie stworzyć mini stroik. Kolejny raz przewinął się motyw walentynkowy. Wykonanie stroika zaczęliśmy od wycięcia w gąbce florystycznejkształtu serca. Ten etap poszedł w miarę sprawnie, niekiedy z pomocą pani prowadzącej zajęcia. Gdy mieliśmy już bazy, mogliśmy przystąpić do następnego kroku. Potrzebne było do tego sianko. Należało owinąć nim dobrze gąbkę, lecz musiały to być cienkie warstwy, żeby nasze serduszko wyglądało estetycznie. Aby wszystko trzymało się na swoim miejscu, znów z pomocą przybył nam drucik, bez którego sianko nie mogłoby być przymocowane do gąbki. Po jakimś czasie baza została całkowicie zakryta, a nasz symbol miłości wyglądał coraz ładniej. Jednak to dopiero od tej chwili zaczął się zmieniać i nabierać stylu. Na nasz stroik nanosiliśmy piękne gerbery w kolorze różowym, a także gipsówkę białych, drobnych kwiatków. Była to delikatna, romantyczna kompozycja, którą dodatkowo podkreślały subtelne wstążki lub koraliki. Do jej wykonania nie było potrzeba wiele wysiłku, a wyglądało to bardzo zachęcająco i robiło wrażenie. 
Przyozdobione róże i walentynkowe stroiki zachwycały, a my z uśmiechem opuściliśmy salę. Warsztaty florystyczne to była kolejna fajna przygoda, gdzie mieliśmy szansę na zdobycie nowych umiejętności. 

Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b

 

Warsztaty charakteryzacji - prowadzili nasi uczniowie Oliwia Sionek i Hubert Wieloch

Tydzień Talentów dobiegł już końca. Wielka szkoda, gdyż każdy dzień obfitował w atrakcje. Nie zabrakło ich również ostatniego dnia - odbyły się ciekawe warsztaty prowadzone przez uczniów klasy 2c gimnazjum – Oliwię Sionek i Huberta Wielocha, którzy chcieli nas zainteresować charakteryzacją filmową. Wcześniej Hubert i Oliwia zachęcili uczniów do swoich warsztatów, prezentując swoje hobby na stoisku na szkolnym korytarzu.

Prowadzący opowiedzieli nam pokrótce, skąd wzięło się u nich zainteresowanie charakteryzacją. Dowiedzieliśmy się,co jest potrzebne do jej wykonania. Jednym z elementów niezbędnych do wykonania charakteryzacji jest masa, powstająca ze skrobi ziemniaczanej, mąki pszennej, wody, gliceryny oraz podkładu, nadającego jej kolor podobny do skóry.

Hubert wykonał charakteryzację na dłonikoleżanki, wyjaśnił także jak poprawnie tego dokonać. Kiedy skończył, wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć efekt jego pracy - rana wyglądała jak prawdziwa! Uczniowie byli bardzo podekscytowani i czym prędzej chcieli przystąpić do wykonania własnych charakteryzacji, gdyż na tych zajęciach mieli możliwość spróbowania swoich sił jako charakteryzatorzy. Prowadzący polecili usiąść im w parach i nawzajem zrobić sobie charakteryzację. Kiedy skończyli,efekty ich prac wyglądały równie naturalnie jak praca wykonana przez prowadzącego.

Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały i wydaje mi się, że zapadną im na długo w pamięć.

Maksymedialna Asia Dłuha, kl. 7b

Warsztaty biologiczne - Pani Patrycja Ściślewska, absolwentka naszej szkoły

Ostatniego dnia tygodnia talentów zawitała do nas absolwentka naszej szkoły Patrycja Ściślewska z przyjacielem, aby opowiedzieć o swojej przygodzie z biologią i o swojej pracy. Podczas dwugodzinnych zajęciach mieliśmy okazję dowiedzieć się, jaką drogą można dostać się do laboratorium i jakie ciekawe rzeczy można tam robić. W drugiej części zajęć izolowaliśmy DNA  z kiwi. Okazało się, że nie jest to takie trudne, jak się wydawało. W międzyczasie oglądaliśmy pod mikroskopem komórki liścia rośliny  wodnej. Na sam koniec odciskaliśmy swoje palce na szalkach wypełnionych pożywką dla bakterii, aby sprawdzić, ile ich mamy na dłoniach. Po trzech dniach mogliśmy podziwiać kolonie bakterii, które wyrosły na szalkach . U jednych mniej, a u innych więcej, ale jednak każdy miał na sobie bakterie. Zajęcia uważam za udane i ciekawe.    
Gabriela Bracik, kl 2a

Ceramika - moja pasją - Grażyna Witkowska i Przemysław Matras, absolwenci naszej szkoły oraz Jakub Zalewski, uczeń naszej szkoły.Pracownia ceramiczna istnieje w naszej szkole już 4 lata. Co chwilę przewijają się przez nią dziesiątki osób - doświadczone czy też dopiero początkujące szukają tam weny lub zajmują się ceramiką po prostu hobbystycznie. Tegoroczny Tydzień Talentów pozwolił nam trochę bardziej zgłębić tę wiedzę. Zorganizowane w naszej szkole zajęcia garncarskie miały na celu szerzyć miłość do rękodzieła i zachęcać nas do odkrycia swojej pasji. Uczniowie wraz z Panem Adamem Łuczakiem okrywali tajniki ceramiki od podstaw, wszystkiego od chwili założenia pracowni uczyli się na bieżąco. Nikt nie wszedł tam jako fachowiec, wszystko z czasem jako jedna grupa odkrywali razem.

W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć dwoje absolwentów naszej szkoły oraz jednego z obecnych uczniów. Naszymi gośćmi byli Przemek, Grażyna oraz Kuba - potkali się z uczniami klasy pierwszej. Podzielili się oni własnymi przemyśleniami oraz inspiracjami dotyczącymi pracowni. Pierwsza głos zabrała Grażyna, która swoją przygodę z ceramiką zaczynała już jako uczennica trzeciej klasy podstawowej. Grażyna pokazała nam, jak na przestrzeni lat zmieniły się jej prace oraz przekonywała nas, żeby mimo przekornego losu nie poddawać się i dążyć do celu, aby się samoudoskonalać. Następnie głos zawarł Kuba, uczeń naszej szkoły. Gdy Kuba rozpoczął naukę w naszym gimnazjum i usłyszał o istnieniu pracowni, zechciał spróbować czegoś mu nieznanego - poszedł na jedne z zajęć i bardzo mu sięspodobało. Znalazł swoją technikę, w której jest niepodważalnie najlepszy i szlifował ją aż do perfekcji. Tak jak Grażyna nie poddał się i teraz z dumą może rzec, że w metodzie wałeczkowej bryluje wśród innych. Wszystko zawdzięcza zaangażowaniu i swojej ciężkiej pracy. Ostatni głos zawarł Przemek, który jest ze szkolną pracownią od samego początku. Początki, jak sam przyznał, były dla niego trudne, lecz z czasem jego umiejętności polepszały się i wciąż podnosił sobie porzeczkę. Jak widać każdy w tej pracowni ma inną, niepowtarzalną historię. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia wyzwania i spróbowania swoich sił w pracowni ceramicznej.

Maksymedialna Wiktoria Misiak, kl. 3b

 

Warsztaty modelarskie i wiedza o dronach - pan Rafał Wożnicki

 Bez wątpienia wielu gimnazjalistom bardzo podobały się warsztaty modelarskie oraz wiedzy o dronach. Poprowadził je hobbysta i pasjonat latających sprzętów Pan Rafał Woźnicki. Sam początek zajęć zafascynował uczestników tak bardzo, że nie zauważyli, kiedy czas minął. Profesjonalne i indywidualne podejście prowadzącego pozwoliło nam dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących głównego tematu spotkania. Dzięki tablicy multimedialnej mieliśmy okazję latać wirtualnym dronem, co sprawiło nam, uczestnikom, ogromną frajdę. Poznaliśmy budowę dronów oraz sposób ich budowy od początku do końca. Każdy warsztatowicz mający pytania uzyskał na nie dokładną odpowiedź i wzbogacił się o wiedzę, którą, miejmy nadzieję, będzie miał okazję wykorzystać w przyszłości. Temat warsztatów był “strzałem w dziesiątkę” nie tylko dla pasjonatów majsterkowania, ale dla wszystkich uczestników.

Maksymedialna Julia Ołdakowska, kl. 3c

 

 

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa