Nawigacja

Wiadomości

Szkolne Studio Nagrań

Jak powstawała nasza sala prób i studio nagrań

I oto prace skończone, sala prób i studio nagrań w naszej szkole otwarte! Stało się to w sobotę 5 kwietnia 2014r. podczas dnia otwartego dla 6-klasistów.  Nasze stanowisko, które było nowością i całkiem odmienną rzeczą zaciekawiło sporo osób, które słuchały co opowiadałem o naszej działalności a potem wreszcie mogli posłuchać, popróbować i zobaczyć jak się gra na naszych instrumentach – jestem pewien, że każdy kto się udzielił był zadowolony!

Trochę z historii i planowania
Planowania sali zaczyna się tak naprawdę 3 lata temu, kiedy to opiekun Sekcji Realizacji Dźwięku P. Adam Łuczak proponuje kupno perkusji elektrycznej, którą Dyrekcja w tym roku szkolnym nam ufundowała a bez której sala prób nie mogłaby istnieć. Dopiero po upływie dosyć długiego czasu zabraliśmy się za poszukiwanie odpowiedniego miejsca po tym jak przeprowadziliśmy pierwsze próby nagrania w szkole i zdecydowaliśmy na zaadaptowanie akustyczne jakiegoś pomieszczenia. Wreszcie dotarła do nas informacja, że jedno z pomieszczeń piwnicznych zwolniło się – byliśmy wtedy wszyscy bardzo podekscytowani i pełni zapału do działań nad NASZYM KAWAŁKIEM SZKOŁY. Bez wahań przystąpiliśmy do pomiarów, wyliczeń i planów, ile i jakich materiałów będziemy potrzebowali, żeby odpowiednio wyciszyć salę, dodatkowo pomógł nam Mateusz Kujawa (absolwent naszego gimnazjum, uczeń warszawskiego Technikum Realizacji Dźwięku), który przeprowadził profesjonalne pomiary parametrów akustycznych pomieszczenia.
Planowania ciąg dalszy…
Tego naprawdę był ogrom! Zaczęliśmy od klasycznych pianek i mat akustycznych, pułapek basu oraz innych tego typu materiałów ale jednak po licznych rozmowach z P. Dyrektor, między nami i godzinach spędzonych na porównywaniu cen oraz efektywności, plany się zatrzymały na postanowieniu, iż najbardziej optymalnym materiałem dla nas będą pułapki basu w rogi oraz wytłaczanki do jaj na ściany i sufit.
W pierwszym tygodniu marca zabraliśmy się za obdzwanianie hurtowni, sklepów z potrzebnymi nam materiałami i wreszcie kupiliśmy to co nam było potrzebne (oprócz wykładziny na podłogę, którą dokupimy później). Kompletne materiały czekały na nas już w pomieszczeniu 10 marca i jedyne czego nam brakowało to odpowiedni klej i czas.
Czas zacząć pracę!
Wszystko zaczęło się 18 marca, kiedy to po południu zaczęliśmy w 5 osób przygotowywać i wyklejać pierwszą ścianę. Efekt był zadowalający, ponieważ było to dla nas nie lada osiągnięcie idąc z tematem na żywioł oraz z emocjami, które towarzyszyły nam z każdą minutą tam spędzoną. To jak się brudziliśmy i męczyliśmy z nakładaniem kleju wiemy tylko my… Używaliśmy różnego rodzaju klejów: polimerowego, poliuretanowego, do parkietu, akrylowego oraz do wykładzin, pułapki basu wkleiliśmy za pomocą butaprenu, niestety opary kleju za bardzo mieszały nam w głowach spowalniając tempo naszych prac. Eksperymenty wykazały iż najlepszym okazał się klej poliuretanowy.
W następnych dniach 19-21 prace szły w zaskakującym tempie, chociaż nadal potrafiliśmy narzekać na brak wygodnego, taniego kleju i czasu poza lekcjami. Tydzień 24-28 również upłynął szybko, ale zaczynały się dla nas schody w postaci wyklejania sufitu czy osób miejących czas na pomoc. Sala była dla nas wtedy najważniejsza, ale nie mogliśmy zapomnieć o nauce czy zbliżających się egzaminach. Zdecydowaliśmy wtedy, że będziemy kleić pianą montażową i dalej stosowaliśmy nasz sposób na przyklejanie wytłaczanek. O pułapki basu się nie martwiliśmy, ponieważ przykleiliśmy je jako pierwsze. Pomagali nam wtedy również uczniowie klas pierwszych.
Ostatni tydzień przed otwarciem minął bardzo szybko. W czwartek skończyliśmy wyklejać ściany a resztę zrobiliśmy w piątek, który był dla nas kluczowym dniem, ponieważ trzeba było wysprzątać salę, wnieść, ustawić i podpiąć cały sprzęt oraz sprawdzić wytrzymałość instalacji elektrycznej.
O sprzęcie i sali…
Są tam m.in. 16-szynowa konsoleta analogowa Yamaha z procesorem efektów cyfrowych, potężny wzmacniacz mocy Crown, 2 1000-wattowe kolumny Yamaha, kolumna odsłuchowa Kustom, mikrofony Shure (m.in. 2 dynamiczne i 1 pojemnościowy), okablowanie Proel, perkusja elektryczna Roland TD 11K, keyboard Yamaha oraz laptop uzbrojony w oprogramowanie Cubase LE 4 do rejestracji i obróbki ścieżek dźwiękowych plus dodatkowy monitor zewnętrzny ułatwiający obsługę programu Cubase. Posiadamy również różne statywy mikrofonowe, kolumnowe, kable, uchwyty mikrofonowe, przejściówki oraz sporo urządzeń oświetleniowych m.in. projektor światła laserowego.
Pierwsze dźwięki wydobyły się z głośników kolumn oficjalnie w sobotę, kiedy to odbył się dzień otwarty dla kandydatów do naszego gimnazjum a pierwsze nagranie jakie zostało zrealizowane było nagraniem cudownie grającej na perkusji oraz jeszcze lepiej śpiewającej 6-klasistki.
Pomagali nam…
W przygotowaniach sali prób w głównej mierze pomagali nam uczniowie naszego gimnazjum. Była to cała Sekcja Realizacji Dźwięku: P. Adam Łuczak, Krzysztof Kowalski, Dominik Przybysz (również kilka razy z bratem), Karol Biernacki, Karol Toczyński, Maciej Ślesiński oraz uzdolnione wokalistki: Kinga Gut, Kaja Krzemińska i Agata Karpińska.
Krzysztof Kowalski
Adam Łuczak

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa