Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację, rodzicom za słodki poczęstunek, władzom miasta za wsparcie finansowe.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Błoński Festiwal Nauki Maksymiliada, który w listopadową sobotę odbył się w Szkole Podstawowej nr 4, zgromadził wielu gości - dzieci, rodziców, absolwentów szkoły. Organizowany już po raz siódmy festiwal w tym roku odbył się pod hasłem “Tajemnica, magia, iluzja.”
Zgromadzeni przy wejściu do naszej szkoły goście byli dla zainteresowanych przechodniów sygnałem, że niebawem rozpocznie się to bardzo ważne i interesujące wydarzenie. Spektakularnym zjawiskiem przed wejściem do naszej szkoły okazały się przepiękne, ogromne bańki mydlane, robione przez Panią Pedagog Edytę i Panią Psycholog Basię. Mieniące się tęczowymi odcieniami w porannym świetle słońca bańki z daleka zachęcały do wizyty w naszej szkole.
Byliśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że zaproszenia na Maksymiliadę przyjęło tak wielu młodych gości ze szkół w Błoniu i okolicy. Przybyłych wraz z rodzicami dzieci było tak wiele, że w naszym centrum kierowania ruchem, które znajdowało się przy wejściu do szkoły, czasem mieliśmy trudności z szybką rejestracją wszystkich przyszłych uczestników loterii, która miała być punktem kulminacyjnym Maksymiliady.
Emocje sięgnęły zenitu tuż przed godziną 13:00, kiedy to na scenie głównej miało się odbyć losowanie kilkudziesięciu szczęśliwych numerów. Dzieci tłumnie zebrane przed sceną z ogromnym przejęciem i niecierpliwością przysłuchiwały się wynikom losowania. Ileż radości sprawiało naszym młodym bohaterom dnia usłyszenie swojego upragnionego numeru, a następnie odebranie nagrody. Bez wątpienia dla najmłodszych uczestników Maksymiliady moment losowania był najistotniejszym punktem całej uroczystości.
Wszystkim naszym gościom dziękujemy za udział w wydarzeniu. Do zobaczenia za rok na kolejnej Maksymiliadzie!
Jak zwykle zaszczycili nas swoją obecnością goście z Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Błoniu. Mechatronicy (mechatronika to połączenie mechaniki, elektroniki i informatyki) z “Wańkowicza” uczyli programowania, pokazując, jak magiczne rzeczy możemy tworzyć przy pomocy programów komputerowych, na przykład zaprogramować łańcuch choinkowych światełek czy kontrolować bezpieczeństwo naszego domu poprzez komputerowe sprawdzenie, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte.
“Wańkowicz” to również ratowanie życia - tę umiejętność posiadają uczniowie profilu pożarniczo-ratowniczego i od lat dzielą się z nami swoim doświadczeniem.
Natomiast przebrane za wróżki uczennice LO im. W. Broniewskiego przygotowały dla uczestników ciekawy quiz dotyczący bohaterów bajek oraz pokazywały sztuczki karciane i nie tylko, np. magiczne sztuczki z szalikiem.
Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku – jedyna w Polsce szkoła kształcąca w zawodzie aktora cyrkowego - gościła u nas już drugi raz. Uczestnicy Maksymiliady mieli możliwość nauki cyrkowych umiejętności, m. in. żonglowania. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Po zabawach z dziećmi artyści zaprezentowali swój kunszt, wzbudzając zachwyt widowni. Pokaz tańca na kole był fantastyczny - pokazał niezwykłe możliwości ludzkiego ciała i znakomity poziom artystyczny.
Dorosłemu iluzjoniście towarzyszył Tymon, syn internetowego youtubera, który poszedł w ślady taty i otworzył własny kanał. “Na moim kanale możecie zobaczyć filmy na różne tematy, ponieważ mam dużo zainteresowań, między innymi sposoby na układanie kostek Rubika, czy sztuczki magiczne z wyjaśnieniami.” - mówi Tymon w otwierającym kanał filmie. Podczas Maksymiliady Tymon zademonstrował swoje umiejętności, ucząc też gości magicznych sztuczek. Dziękujemy i życzymy wielkiej kariery, Tymon!
Pracownia ceramiczna to miejsce magiczne, w którym każdy staje się twórcą. Razem z dziećmi dzieła tworzyli również rodzice. Powstawały naczynia, figurki i różnorodne dekoracje.
Ale jak co roku odwiedzający nas podczas Maksymiliady byli oczarowani kołem garncarskim. Każdy mógł spróbować trudnej sztuki toczenia naczyń.
Na stoisku fizycznym przedstawione były 3 doświadczenia z zastosowaniem zjawiska prądu elektrycznego. Pierwsze doświadczenie przedstawiało przepływ prądu elektrycznego przez ogórka kiszonego. Kiszony ogórek zawiera dużo wody oraz wiele jonów. Elektrolit powstały w procesie fermentacji ogórka w osolonej wodzie umożliwia przepływ prądu przez ogórka, po podłączeniu go do napięcia elektrycznego. Przepływ prądu ogrzewa ogórka tak jak włókna żarówki i ogórek świeci.
Drugie i trzecie doświadczenie przedstawiało wytwarzanie prądu elektrycznego z cytryny i ziemniaka. W ich soku zawarte są sole i kwasy organiczne, które są jednocześnie elektrolitami. Odbiornikiem informującym nas o przepływie prądu elektrycznego była świecąca dioda.
Szukaj nas na facebooku