Jak najlepiej poznać nasze miasto?
Wybrać się na wycieczkę po Błoniu i odwiedzić Muzeum Ziemi Błońskiej.
Mega Misja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, który daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.
W trakcie zajęć uczniowie wraz ze swoimi cyfrowymi przyjaciółmi Julką i Kubą ,uczą się np.:
-poruszania po świeci informacji
-odróżniania opinii od faktów
-form komunikatów medialnych w programach informacyjnych i rozrywkowych
-zdobywają umiejętność segregacji informacji zawartych w internecie
-wiedzą jak wybierać i gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji,
-poznają różne rodzaje i style komunikatów
-świadomie odróżniać świat fikcji od rzeczywistości
-poznają zasady grzecznej i skutecznej komunikacji
-wiedzą czego nie wolno podawać w trakcie korzystania z różnych stron internetowych
-zabezpieczać swoje dane w sieci
-jak mogą bronić swoich praw
-wiedzą co to są prawa autorskie
-tworzenia baz stron internetowych z materiałami dla dzieci
-wiedzą co oznaczają symbole na programach telewizyjnych i grach komputerowych, znają ich przeznaczenie
-uczą się empatii w komunikacji
-uświadamiają sobie czym jest prawdziwa przyjaźń i jak porozumiewać się z innymi osobami za pomocą nowych technologii
-poznają możliwości przechowywania danych w sposób bezpieczny, możliwości chmury jej wady i zalety, świat aplikacji.
I wiele innych rzeczy jednocześnie utrwalając wiadomości z podstawy programowej (tematy o emocjach, zdrowym odżywianiu, jak odbierać sztukę i ją uwieczniać przy pomocy technologii i inne.
Całość realizowana jest z udziałem platformy interaktywnej, zajęć w grupach w sposób aktywny. Utrwalana za pomocą zabaw , zróżnicowanych zadań i nagród , które klasa wygrywa w trakcie realizacji poszczególnych zadań.
W dniach od 12-.13.12.2020 r uczeń klasy 1a po zaledwie 2 miesiącach nauki, wziął udział w Międzynarodowym konkursie matematycznym- EUROPEAN OLIMPIAD ABAKUS . i zajął w nim 8 miejsce w Polsce ,9 w rankingu Unii oraz 154 w globalnym.
Warto dodać ,że biorą w niej udział uczniowie z 22 krajów min. Z Austrii, Czech, Hong Hongu, Irlandii, Niemiec, Polski, Romunii , Wielkiej Brytanii, Włoch , USA, Słowacji i wielu innych krajów.
W konkursie dla nauczycieli ,ich opiekun pan Dobromił Błochowiak, zajął 2 miejsce w rankingu międzynarodowym.
Tymkowi gratulujemy determinacji i odwagi.
ARYTMETYKA MENTALNA – WIĘCEJ NIŻ MATEMATYKA
Często spotykamy się z błędnym przekonaniem, że zajęcia z arytmetyki mentalnej stanowią rodzaj korepetycji z matematyki. Rodzice, słysząc, że metoda ta polega na ćwiczeniu liczenia w pamięci, wychodzą z założenia, że dzięki niej ich dzieci przede wszystkim biegle opanują właśnie działania matematyczne. Tymczasem zajęcia z arytmetyki mentalnej to zdecydowanie więcej. Niosą one dla dziecka bardzo wiele korzyści rozwojowych, ponieważ stymulują współpracę obu półkul mózgowych. Dlatego też proponowana przez nas technika liczenia w pamięci pozwala dziecku doskonale opanować zarówno wiedzę matematyczną, jak i humanistyczną czy naukę języków.
U nas w szkole zajęcia z arytmetyki mentalnej prowadzone są od października
Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym nasza placówka wzbogaciła się o szereg elementów wyposażenia przeznaczonych dla najmłodszych uczniów. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki trafiło ponad 800 nowych książek, które już cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są to głównie bajki i baśnie, ale także książki do nauki czytania.
Dzięki firmie Freightliner PL, w ramach programu wolontariatu #Najsilniejsi z Pomocą i panu Pawłowi Młynarskiemu- jednemu z rodziców naszych uczniów, na korytarze trafił nowy sprzęt do zabaw. Są to przede wszystkim antypoślizgowe naklejki przeznaczone do gier korytarzowych. Mamy także nowe tablice sensoryczne i manipulacyjne. Na ścianach zawisły klasyczne gry planszowe, takie jak Warcaby czy Chińczyk. Na korytarzach pojawiły się także fotele i worki Sako, na których dzieci mogą odpocząć. Już od pierwszego dnia swojej bytności, nowe zabawki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci korzystają z nich podczas przerw i popołudniami w świetlicy.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym darczyńcom, a w szczególności panu Pawłowi Młynarskiemu za okazaną pomoc i zaangażowanie w potrzeby szkoły .
Społeczność SP 4
Uczniowie klas drugich podczas matematycznych zajęć rozwijających prowadzonych w ramach projektu Błońskie Szkoły Kompetencji bawią się Kartami Grabowskiego.
Karty Grabowskiego to seria unikalnych gier edukacyjnych pomagających dzieciom w nauce liczenia i logicznego myślenia.
Ćwiczymy liczenie, trenujemy logiczne myślenie i dobrze się przy tym bawimy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Drzewo Jesienne- WYDRAPYWANKA 01.10.2020r.
Dzieci z 2a wykonały Drzewo Jesienne pastelami. Najpierw dzieci zamalowały kartkę z bloku technicznego pastelami olejnymi w kolorach jesieni (pasy lub kolorowe plamy), potem pokryły cały rysunek ciemnym kolorem pasteli olejowej i używając zaostrzonego patyczka, wydrapały wzór drzewa.
W poniedziałek (28.09) klasa 2a obchodziła Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego.
Święto to obchodzone jest od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagispołeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają. Dzieci miały okazję poznać Historię Polskiego Języka Migowego, alfabet oraz nauczyć się podstawowych słów w PJM takich jak: dziękuję, przepraszam, proszę, dzień dobry, do widzenia.
Przygotowania do świąt w 1a były w tym roku bardzo owocne, a świąteczne zapachy rozchodziły się po całej szkole. Dekorowaliśmy pierniczki, ozdabialiśmy goździkami pomarańcze i wykonywaliśmy ozdoby choinkowe z cienkiej bibułki. Oj, były to wyzwania dla naszych paluszków.
13 grudnia był to dzień pełen radości. Każdy z uczniów mógł przynieść swoją ulubioną grę planszową. Oglądanie, zapoznanie z zasadami oraz sama gra wywołały wiele pozytywnych emocji. Grupy ciągle się zmieniały, a zainteresowanie nie słabło. Największym powodzeniem cieszyła się gra "La Cucaracha".
29 listopada był dniem wróżb w klasie IA. Każdy pragnął poznać swoją przyszłość i wywróżyć sobie coś wyjątkowego - bogactwo, sławę, czy dalekie podróże. Chcieliśmy też wiedzieć z kim się zaprzyjaźnimy. W tym celu wykonaliśmy łódeczki, które puszczaliśmy na wodzie. Wieczorem spotkaliśmy się na szkolnej zabawie, jedną z atrakcji były ciasteczkowe wróżby przygotowane przez rodziców. Czy wróżby spełnią się? Przyszłość nam pokaże.
Dzień Misia w 1a to niezwykły dzień. Zaczął się od w-fu, oczywiście z pluszakami. Biegi, skoki, podskoki i pokonywanie przeszkód, czasami z dużym poświęceniem. Później były tańce i przytulańce z misiami, rozwiązywanie labiryntów, a na koniec wykonywanie obrazków filcowo-piaskowych.
"ZADANIA Z MISIEM" - tym razem nasza grupa z klasy drugiej stworzyła własne książeczki z zadaniami matematycznymi - a wszystko to z misiem w roli głównej. Dzięki współpracy, zaangażowaniu, umiejętności praktycznego wykorzystywania wiedzy matematycznej oraz niesamowitej kreatywności naszych najmłodszych uczniów, powstały bardzo interesujące prace
21 listopada nasza sala zamieniła się w pracownię lalkarską. Uczniowie pracowali w grupach, wykonywali kukiełki do autorskich przedstawień. Były pieski, policjanci, księżniczki, Czerwony Kapturek i wiele innych postaci. Następnego dnia każda grupa wystawiła swój spektakl. Wszystkie grupy zostały nagrodzone gromkimi brawami. To było ciekawe doświadczenie.
Czy światło jest białe? 18 listopada uczniowie klasy 1a poszukiwali odpowiedzi na to pytanie. Uczestnicząc w zabawach badawczych obserwowali zjawisko rozszczepienia światła na różne kolory . Wykonali krążek Newtona i starali się uzyskać połączenie barw - to było trudne doświadczenie, wymagało dużej wytrwałości i sprawności palców.
Tropiciele z 1A lubią zajęcia w terenie. Tym razem byli w parku. Zapoznawali się z budową drzew, rozpoznawali ich różne gatunki oraz sprawdzali, które z nich jest najgrubsze. Na zakończenie harcowali na placu zabaw.
Tak wyglądają nasze lekcje .Widać od razu jak trzeciaki z zaangażowaniem chłoną wiedzę. A na zajęciach sportowych nie marudzą.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
To była niecodzienna lekcja.Gościliśmy w murach naszej Szkoły pisarza i obrońcę zwierząt – Pana Toma Justyniarskiego. Przyjechał on ze swoją przyjaciółką – Lusią Justyniarską – malutkim pieskiem. Lusia od razu podbiła serca wszystkich zebranych. Miłych gości przywitała Pani Dyrektor Dorota Berlińska oraz uczniowie klas I, II, IVa i IV b.
Pan Justyniarski od lat zajmuje się ratowaniem porzuconych i niechcianych zwierząt. Uratował już ponad 1000 zwierząt: psy, koty, konie, ptaki, osiołki a nawet żyrafę i węża. Pan Tom Justyniarski jest rzecznikiem Towarzystwa Obrony Zwierząt. Pięknie i wzruszająco pisze o zwierzętach, czyniąc je bohaterami swoich książek Jest autorem takich książek dla dzieci jak np.: Psie troski, Kocia mama, Mój przyjaciel bocian. Jego utwory polecane są przez wybitnych psychologów dla dobrego wychowania dzieci. Książka „Psie troski” weszła już do kanonu lektur szkolnych. Podczas spotkania autorskiego dzieci dowiedziały się czym jest odpowiedzialność za zwierzątko, jak należy traktować zwierzęta w domu, że zwierzęta czują tak samo jak ludzie, a szczęśliwy piesek merda ogonem. Wszystkie dzieci potwierdziły, że zwierzątka domowe są członkami rodziny i należy je kochać i opiekować się nimi. Po spotkaniu uczniowie zakupili książki Pana Justyniarskiego, a autor każdemu wpisał piękną dedykację.
Takie wspaniałe spotkanie na zawsze pozostanie w pamięci i sercach wszystkich uczniów i nauczycieli.
Anna Chojnacka
Od września w naszej szkole są prowadzone zajęcia matematyczne dla wszystkich chętnych „pierwszaków”. Odbywają się one raz w tygodniu, w dosyć mocnej grupie, gdyż chętnych nie brakuje, z czego bardzo się cieszymy. Formy nauki są zróżnicowane, najważniejszym celem jest rozwijanie u naszych najmłodszych dzieciaków umiejętności matematycznych poprzez zabawę. Pracujemy w grupach i indywidualne, w sali lekcyjnej i w terenie - a wszystko po to, by uczyć nasze „pierwszaki” poprzez konkretne działania. W minionym semestrze utrwalaliśmy dodawanie i odejmowanie w pamięci i na konkretach, ćwiczyliśmy orientację przestrzenną w terenie, logiczne myślenie przy rozwiązywaniu zadań tekstowych, a także kodowanie i odczytywanie informacji. Przed nami kolejne miesiące pracy, które z pewnością upłyną w miłej atmosferze - bo najważniejszy dla nauczyciela jest uśmiech wiedzy jego ucznia.
7 listopada w Centrum Kultury odbył się III Dziecięcy Koncert Piosenki Patriotycznej „POLSKA – 100 LAT WOLNOŚCI”. Przedstawicielkami naszej szkoły były dziewczynki z klasy I. Lena Olczak zaśpiewała „Białe róże”, Marysia Latuszek „Warszawiankę”, Liliana Stachlewska „Warszawo ma”, a utwór „Co to jest niepodległość” wykonały: Wiktoria Biedrzycka, Gabrysia Majewska i Julka Matras.
W nagrodę młode artystki otrzymały pamiątkowy dyplom, piękną książkę oraz upominki. Jednak najważniejszym przeżyciem był udział w tym wspaniałym Koncercie.
19.10. 2018 r. odbyło się uroczyste przyjęcie klasy I w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Błoniu. Po występach artystycznych kl. VII i I nasi najmłodsi zostali pasowani na uczniów. Najpiękniejsze życzenia Pani Dyrektor zapamiętały dzieci najlepiej- mają być silni jak dęby, mądrzy jak sowy, a ich życie kolorowe jak jesienne liście.
Niespodziankom tego dnia nie było końca. Pierwszoklasiści otrzymali nowiutkie tarcze, dyplomy i zdjęcia. Klasa II przygotowała wspaniały występ i super upominki. Rodzice również zrobili dzieciom wieczorną niespodziankę- wspólnie spędzony wieczór w Pizzerii Rustica. Od tego dnia zintegrowani Rodzice i Uczniowie są nierozerwalną cząstką naszej szkoły.
29 września w pierwszy jesienny weekend klasa I z SP 4 w Błoniu wyjechała na wycieczkę do Wesołej Zagrody w Drybusie. W wyprawie tej uczestniczyli również Rodzice uczniów.
Dzieci , bardzo serdecznie przyjęte przez gościnnego Gospodarza Zagrody, cieszyły się ze spotkania ze zwierzętami, wesołej, pełnej atrakcji zabawy. Wszyscy świetnie się bawili, uczestnicząc w ciekawych zawodach i konkursach. Po skończonej zabawie można było się zrelaksować przy ognisku, piekąc kiełbaski i gawędząc na różne tematy.
Integracja klasy z wychowawcą i Rodzicami była udana. Dzieci- fantastycznie spędziły czas, a Rodzice - mogli beztrosko pobawić się ze swoimi pociechami. Wszyscy znaleźli „coś” dla siebie.
Zadowolona wychowawczyni klasy I.
W ostatnim czasie nowe klasy czwarte lekcje przyrody spędziły aktywnie w terenie. Pani Anna Sreberska przygotowała dla uczniów kilka zadań. Wszyscy wspaniale obserwowali przyrodę przez przyniesione lupy i lornetki oraz upamiętniali ją swoimi aparatami. Oprócz tego czwartoklasiści udowodnili, jak dobrze znają swoje miasto, pokazując kilka charakterystycznych miejsc Błonia na mapie. Korzystając z ostatnich podrygów lata uczniowie mierzyli donice, ławkę oraz okno na naszym szkolnym patio – wymiary zapisywali w zeszytach. Wszyscy świetnie się bawili i na pewno czekają na więcej takich nietypowych zajęć.
Maxymedialna Oliwia Włodarska, kl. 3c
Piątkowa długa przerwa była dla uczennic i uczniów klas czwartych inna niż zwykle. Zuzia i Oliwia z klasy 2c przygotowały pierwszą "aktywną przerwę". Czwartoklasiści mogli pobawić się magiczną cieczą. Drugoklasistki przygotowały ciecz i talerzyki, a "maluchy" były bardzo zadowolone, ugniatając masę, a przy okazji mażąc nią parapety i podłogę :D Po zabawie było sporo sprzątania, ale dziewczyny z klasy 2c dzielnie sobie z tym poradziły. Zapraszamy na kolejne aktywne przerwy - zgłaszajcie swoje pomysły!!!
W czwartek 22 lutego wychowawczynie klas IV zabrały swoich milusińskich na wspaniały musical do teatru Buffo w Warszawie. "Piotruś Pan" oczarował wszystkich. Niesamowicie wartka akcja,wspaniała choreografia, prawdziwy pies w roli aktora - to tylko część tego co działo się na scenie. Wyjątkowa muzyka i gra aktorska to zdecydowanie temat numer jeden ostatnich dni!
19 lutego 2018 r. nasza klasowa koleżanka Dorotka obchodziła swoje 8 urodziny. Z tej okazji przygotowała dla nas niespodziankę – Piniatę . Jest to ludowy zwyczaj pochodzący z krajów latynoskich. Okazał się być dla nas ciekawą atrakcję polegającą na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej słodyczami. Mieliśmy za zadanie zebrać ich jak najwięcej. Zabawa była doskonała!!
10.01.2018 odbył się Konkurs Kolęd organizowany jakże profesjonalnie po raz kolejny przez Szkołę Podstawową nr 2.
Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowały dwie odważne i pięknie śpiewające dziewczynki z kl. IVc - Matylda, lirycznie wykonująca „Lulajże Jezuniu” i Hania, która zaśpiewała utwór „Jakaś światłość nad Betlejem”.
Gratulujemy serdecznie naszym młodziutkim artystkom. Dopiero od września są uczennicami naszej szkoły, a już nabrały chęci do reprezentowania „Czwórki”. Radość nasza tym większa, że Hania zdobyła drugie miejsce w Konkursie! To historyczna chwila- pierwszy dyplom do kolekcji szkolnych sukcesów.
Wnioski są logiczne- szlaki „zostały przetarte”- czekamy na kolejnych odważnych do udziału w konkursach i kolejne sukcesy.
Jakże dumna z dziewczyn wychowawczyni- Dorota Ambroziak.
W tym roku w przygotowanie Wigilii szkolnej intensywnie zaangażowali się nasi najmłodsi - uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawczyniami. Już od listopada ćwiczyli swoje role do występu jasełkowego, teksty kolęd i pastorałek. Małymi krokami wprowadzali wszystkich w świąteczny nastrój.
Tuż przed przerwą świąteczną nadszedł czas na finał. W czwartek poprzedzający Wigilię szkolną odbyła się próba generalna z udziałem rodziców naszych czwartoklasistów oraz absolwentów, na których jak zawsze mogliśmy liczyć. Dzięki Kindze, Weronice i Karolowi przedstawienie nabrało wyjątkowego charakteru.
Od samego rana wybrani uczniowie klas trzecich gimnazjum pracowali nad scenografią przedstawienia. Rezultat był naprawdę zaskakujący. Udało nam się wspólnie ustawić szopkę otoczoną iglastym lasem, pod osłoną gwieździstego nieba i przy blasku iskrzącego ogniska. Po niezwykle udanej próbie wszyscy aktorzy wraz z rodzicami udali się do swoich sal na poczęstunek wigilijny. Nie obyło się oczywiście bez prezentów. Zadowolone z siebie dzieci z niecierpliwością i niepokojem oczekiwały na kolejny dzień - występ przed całą społecznością szkolną.
Nadeszła długo wyczekiwana chwila. Od samego rana w piątek nasi mali aktorzy omawiali ze swoimi paniami ostatnie poprawki. Wszyscy byli bardzo przejęci. Dzięki zaangażowaniu naszych starszych uczniów klas gimnazjalnych, którzy prezentując wyjątkowe zdolności wokalne także włączyli się w występ, czwartoklasiści nie musieli obawiać się, że coś mogłoby się nie udać. Kiedy już wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej, rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Każde wystąpienie było nagradzane gromkimi brawami. Widzowie włączali się do wspólnego śpiewania. Atmosfera była wyjątkowa i niezwykła. Przez te kilkadziesiąt minut udało nam się zintegrować jeszcze mocniej. Życzeniom świątecznym nie było końca. Wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Ten czas był dla nas szczególny także dlatego, że staraliśmy się wesprzeć zbiórkę krwi dla Stefanka Kamińskiego - synka naszej absolwentki Hani. Z myślą, że dobro powraca do człowieka udaliśmy się do swoich domów.
Sylwia Nowicka, nauczycielka matematyki
Dyskoteka- to jedna z wielu chwil, gdy integrują się klasy młodsze. Jak było? Fantastycznie. Czekamy na kolejne tego typu spotkania.
W październiku uczniowie klas IV wyszli na pierwszy wspólny, długi spacer. Postanowili wspólnie z wychowawcami posprzątać groby tych, których dawno już nikt nie odwiedził i miejsca pamięci walczących za Ojczyznę.
Częścią niezwykle bogatego programu przygotowanego przez nasz Samorząd Szkolny z okazji Dnia Misia, były lekcje matematyki przeprowadzone w klasach najmłodszych.
Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi pluszakami. Podczas zajęć uczniowie mierzyli i ważyli misie. Zamieniali jednostki masy i długości, wspólnie liczyli wagę wszystkich pluszowych przyjaciół, a także tworzyli tzw. „misiowy pociąg”. Najdłuższy miał prawie osiem metrów długości. Podczas wypełniania kart pracy wszyscy wykazali się zaangażowaniem, było przy tym wiele radości. Wśród zadań znalazły się także przeliczenia czasu celem określenia godziny podwieczorku dla misia, zadania kalendarzowe związane z jego wiekiem oraz kilka innych.
Uczniowie poprzez praktyczne działania zrealizowali materiał podsumowujący kolejny dział programowy. Na zbliżającej się pracy klasowej oczekujemy zatem samych dobrych i bardzo dobrych ocen!
W październiku 2017r.miało miejsce bardzo ważne, historyczne wydarzenie. Po wielu latach odbyło się pierwsze ślubowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 4 w Błoniu.
Przejęci pierwszoklasiści w strojach galowych zostali powitani przez starszych kolegów z klas IV i VII. Po raz pierwszy wystąpili przed swymi rodzicami i nauczycielami w krótkim i wzruszającym przedstawieniu. Warto powiedzieć, że owe występy połączone były z występami starszych kolegów, którzy obiecali opiekować się bohaterami uroczystości. Pierwszaki, podkreślając powagę sytuacji zatańczyły uroczystego poloneza, by następnie, pod kierunkiem wychowawców klas starszych przejść do uroczystego pasowania na ucznia. Pani Dyrektor dużym , kolorowym ołówkiem pasowała każdego, pełnego emocji pierwszaka na ucznia. Podsumowaniem części oficjalnej było wręczenie drobnych upominków przez klasy starsze każdemu pierwszoklasiście.
Po części oficjalnej, już w klasie, rodzice uświetnili ten dzień pysznymi smakołykami.
Mamy nadzieję, że obecne pierwszaki będą wspaniałymi uczniami, dobrymi ludźmi. Najmłodszym w naszej szkole życzymy powodzenia i radości każdego dnia.
Dorota Ambroziak
Szukaj nas na facebooku