19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do „akcji żonkile”. Zapamiętajcie,
Marek Edelman twierdził, że nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. Warto o tym pamiętać. Także dzisiaj. Zwłaszcza dzisiaj.
Mówiąc o innowacjach pedagogicznych, które realizowane są w naszej szkole mamy na myśli nowatorskie rozwiązania programowe. Mają one na celu doskonalenie pracy placówki. Są to działania, których wdrożenie nie zostało przewidziane w istniejącym systemie edukacji oraz uregulowane w przepisach prawa oświatowego.
Jedną z innowacji, która jest realizowana w naszej szkole to „Przyjaciele z literkowa”. Pluszowe maskotki i opowiadane przez nie przygody pozwalają dzieciom zapamiętać reguły ortograficzne. Pan Prządniś uwielbiający porządek i król Próżniak uczą dzieci zasad pisowni „rz” i „ó”. Nauczyciele klas 1-3 pracują m.in. metodami projektów. Już w młodszych klasach dzieci poznają gatunki filmowe, uczą się tabliczki mnożenia podczas zabaw na boisku szkolnym i biorą udział w warsztatach teatralnych, gdzie za pomocą m.in. pantomimy odgrywają różne scenki. Ciekawym działaniem edukacyjnym są zajęcia ekologiczne w szkolnym ogrodzie. Jesienią dzieci posadziły krokusy, które mamy nadzieję, że już niedługo zakwitną. Ponadto uczniowie opiekują się domkiem dla jeży, zbierają deszczówkę, obserwują budki dla ptaków i doglądają poidełka dla owadów. Dzieci z klas młodszych uczestniczyły w projekcie kulinarnym, na zakończenie którego każdy uczestnik otrzymał tytuł „Kuchcika”. Klasa V podczas lekcji historii dotyczącej początków islamu miała okazję przymierzyć tradycyjne stroje arabskie. Na własne oczy przekonała się jak wygląda Koran, haftowany dywan modlitewny i Hidżab. Przez cały rok szkolny, na lekcji matematyki kl. IV zgłębia tajniki pracy z aplikacją Nearpod. W nietypowy sposób spędzane są także walentynki. Każdy z uczniów zapisywał na serduszku coś miłego, nie określał adresata, ani się nie podpisywał. Następnie wszystkie serduszka trafiały do wspólnego pudełka. Potem odbyło się losowanie. W ten sposób każdy otrzymał miłe słowo dla siebie.
Mamy nadzieję, że realizowane w naszej szkole innowacje przyczyniają się do poszerzania zainteresowań dzieci, a proces uczenia staje się ciekawszy i łatwiejszy.
W ramach akcji ,,Szkoła Pamięta" w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się szereg przedsięwzięć, dzięki którym uczniowie mieli okazję zapoznać się z lokalną historią, i wspomnieć w sposób szczególny tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
Wiele klas było na lekcjach muzealnych w Muzeum Ziemi Błońskiej. Podczas rajdu integracyjnego uczniowie oddali hołd poległym w Puszczy Kampinowskiej. 27.10 klasy ósme udały się na cmentarz w Błoniu. Uczniowie mieli okazję uczestniczenia w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez Panią Dyrektor Dorotę Berlińską. Głównym celem wyjścia było odwiedzenie grobów błońskich działaczy konspiracyjnych. tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.W ramach akcji ,,Szkoła Pamięta" w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się szereg przedsięwzięć, dzięki którym uczniowie mieli okazję zapoznać się z lokalną historią, i wspomnieć w sposób szczególny.
5 listopada natomiast uczestniczyły w niezwykłej wycieczce, której celem było poznanie historii głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Wycieczka śladami Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła uczniom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Ósmoklasiści byli między innymi na Cmentarzu Powązki Wojskowe, by wśród brzozowych krzyży oddać hołd zarówno bohaterom lektury, jak i ich autorowi a także K. K. Baczyńskiemu- młodemu poecie lat wojennych.
Wszystkie te wydarzenia wywarły na młodzieży duże wrażenie, przyniosły wiele refleksji zarówno na temat trudnej i tragicznej historii, jak i życia ludzkiego.
10 listopada odbyły się w naszej szkole nietypowe obchody 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Niestety, nie mogliśmy spotkać się na wspólnym apelu. Nie pozwoliły na to obostrzenia covidove. Jako pierwszy, już w zeszłym tygodniu, został ogłoszony konkurs na ilustrację do wybranej piosenki patriotycznej. Dzisiaj wszystkie klasy otrzymały koperty z zadaniami. Każda klasa miała do wykonania kartę pracy, napisanie wiersza, zrobienie pracy plastycznej i ozdobienie drzwi wejściowych. Ponadto, przez cały dzień, można było słuchać pieśni patriotycznych i wolnościowych.
W dniach 15-19.02 odbył się w naszej szkole Tydzień walentynkowy. W przygotowania zaangażowali się wszyscy uczniowie i nauczyciele. Klasy młodsze na zajęciach plastycznych przygotowywały walentynki i zakładki do książek. Brały także udział w konkursach i śpiewaniu piosenek o miłości. Klasy starsze wzięły udział w koncercie muzycznym na Miłosną playlistę i Konkursie piosenki walentynkowej. Dodatkowo, przez cały tydzień na facebooku ukazywały się informacje przedstawiające różne oblicza miłości.
I tak kolejno, w poniedziałek ukazał się film pokazujący miłość wśród zwierząt. Można było się z niego dowiedzieć m.in., że niektóre zwierzęta łączą się w pary na całe życie.
We wtorek można było wziąć udział w muzycznym konkursie.
Środa, to czas na poznanie sylwetek Matki Teresy z Kalkuty, Ireny Sendlerowej, o. Maksymiliana Kolbego i Janusza Korczaka, czyli osób którzy potrafili poświęcić swoje życie w imię miłości do drugiego człowieka.
Czwartek był czasem na poznanie wszystkich słów, które kojarzą się ze słowem miłość. Tydzień walentynkowy zakończył Samorząd Szkolny przygotowując najpiękniejsze cytaty o miłości.
1 września 2020r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 oraz uroczystość Pasowania na uczniów klas pierwszych. Te wydarzenia zawsze wzbudzają wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor Doroty Berlińskiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów oraz ich rodziców. W dalszej części głos zabrał Pan Burmistrz miasta Błonie Zenon Reszka, który życzył wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy i umiejętności.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej.
1 września 2020r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 oraz uroczystość Pasowania na uczniów klas pierwszych. Te wydarzenia zawsze wzbudzają wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor Doroty Berlińskiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów oraz ich rodziców. W dalszej części głos zabrał Pan Burmistrz miasta Błonie Zenon Reszka, który życzył wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy i umiejętności.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej.
Na zajęciach ceramicznych wykonywaliśmy skręcone naczynia prostopadłościenne.
Jak powstaje taki skręcony prostopadłościan?
Jedno jest pewne: już na początku pracy trzeba zaplanować wygląd swojego naczynia.
W tej chwili nie pracujemy, ale wkrótce pokażemy filmy na ten temat.
W czwartek, 6 lutego, klasy: IV i VII pojechały do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji pt:”Kuj żelazo póki gorące”. Podczas zajęć można było stać się pomocnikiem kowala w kuciu zagadkowego przedmiotu, którym okazała się być podkowa. Obejrzeliśmy również niezwykle interesującą ekspozycję.
Dzisiaj spotkali się uczniowie całej szkoły, aby obejrzeć jasełka przygotowane przez klasę czwartą, która w ten sposób przybliżyła nam temat wigilijnych tradycji. Dlaczego ubieramy choinkę? Choinka jest symbolem drzewa poznania dobra i zła z raju i jest ubierana często w dniu Adama i Ewy, czyli w Wigilię. Dlaczego na choince wieszamy bombki, łańcuchy, gwiazdę? Zawieszane bombki są symbolem biblijnego jabłka zerwanego przez Ewę. Łańcuchy symbolizują węża kusiciela. Gwiazda zawieszana na szczycie to pamiątka gwiazdy betlejemskiej. To tylko przykłady. Przypomnieliśmy źródło pochodzenia wielu innych tradycji wigilijnych. Zaangażowaliśmy do tego rodziców naszych dzieci, którzy fantastycznie sprawdzili się w roli mamy i taty pięknie odpowiadających dzieciom na pytania. W śpiewie wsparły nas klasy pierwsze i klasa VI c. Dziękujemy wszystkim za obecność.
Spokojnych Świąt. Zapraszamydo obejrzenia zdjęć w galerii.
Trzy, dwa, jeden .... START! Razem z szóstoklasistami wychodzimy z matematyką w miasto, czyli rozpoczynamy trzymiesięczny projekt uczniowski - MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE. Będziemy szukali jej w przyrodzie, sklepie, banku, kuchni, a nawet w biurze podróży i u dietetyka. W tym celu podzieliliśmy się losowo na kilkuosobowe grupy, w których będziemy pracowali nad wybranym tematem przez najbliższe tygodnie. Przez cały czas możemy liczyć na pomoc i wsparcie naszej Pani nauczycielki. Podczas cyklicznych spotkań będziemy omawiali nasze postępy i analizowali podjęte działania. Naszym celem jest sprawdzenie czy matematyka jest naprawdę potrzebna. Na zakończenie podzielimy się zdobytą wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami.
Dnia 26.11.2019 podczas przerw uczniowie wyszli z inicjatywą- chcieli pomóc zbierać pieniądze na operację Mai Kapłon. Dlatego przynieśli duuużo ciast, których porcje sprzedawali. I tu przeogromne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia i jeszcze większe podziękowania dla tych, którzy odpowiedzieli na apel- przyszli, kupili i ...w ten sposób zdobyliśmy ponad 950 zł na operację Mai Kapłon. Było przepysznie, słodko i radośnie. Pamiętajcie! To nie koniec naszej pomocy! Teraz produkujemy ozdoby świąteczne na kiermasz. Całkowity dochód z kiermaszu również zostanie przekazany dla Mai. Dlatego apelujemy- czytajcie ogłoszenia wysyłane librusem, odpowiadajcie na nie pozytywnie. Wspólnie możemy wiele.
W piątek, 22 listopada, klasa czwarta spotkała się z pisarką i tancerką panią Elżbietą Bednarczyk. Pani Elżbieta na stałe mieszka w Australii. Pokazała nam na zdjęciach przepiękne zakątki tego kraju. Opowiadała również jak wygląda nauka w szkołach australijskich oraz codzienne życie. Jednak wiodącym tematem była twórczość poetki skierowana przede wszystkim do dzieci. Pani Elżbieta zachęcała do czytania książek ponieważ bardzo nas rozwijają, dzięki nim stajemy się mądrzejsi i bardziej wrażliwi na przyrodę, na drugiego człowieka. Następnie bohaterka spotkania zatańczyła dla nas taniec cygański.
Szczegółowa relacja z wydarzenia w zakładce - Maksymiliada 2019
Błoński Festiwal Nauki Maksymiliada, który w listopadową sobotę odbył się w Szkole Podstawowej nr 4, zgromadził wielu gości - dzieci, rodziców, absolwentów szkoły. Organizowany już po raz siódmy festiwal w tym roku odbył się pod hasłem “Tajemnica, magia, iluzja.”
Zgromadzeni przy wejściu do naszej szkoły goście byli dla zainteresowanych przechodniów sygnałem, że niebawem rozpocznie się to bardzo ważne i interesujące wydarzenie. Spektakularnym zjawiskiem przed wejściem do naszej szkoły okazały się przepiękne, ogromne bańki mydlane, robione przez Panią Pedagog Edytę i Panią Psycholog Basię. Mieniące się tęczowymi odcieniami w porannym świetle słońca bańki z daleka zachęcały do wizyty w naszej szkole.
Byliśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że zaproszenia na Maksymiliadę przyjęło tak wielu młodych gości ze szkół w Błoniu i okolicy. Przybyłych wraz z rodzicami dzieci było tak wiele, że w naszym centrum kierowania ruchem, które znajdowało się przy wejściu do szkoły, czasem mieliśmy trudności z szybką rejestracją wszystkich przyszłych uczestników loterii, która miała być punktem kulminacyjnym Maksymiliady.
Błoński Festiwal Nauki Maksymiliada, który w listopadową sobotę odbył się w Szkole Podstawowej nr 4, zgromadził wielu gości - dzieci, rodziców, absolwentów szkoły. Organizowany już po raz siódmy festiwal w tym roku odbył się pod hasłem “Tajemnica, magia, iluzja.”
Zgromadzeni przy wejściu do naszej szkoły goście byli dla zainteresowanych przechodniów sygnałem, że niebawem rozpocznie się to bardzo ważne i interesujące wydarzenie. Spektakularnym zjawiskiem przed wejściem do naszej szkoły okazały się przepiękne, ogromne bańki mydlane, robione przez Panią Pedagog Edytę i Panią Psycholog Basię. Mieniące się tęczowymi odcieniami w porannym świetle słońca bańki z daleka zachęcały do wizyty w naszej szkole.
Byliśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że zaproszenia na Maksymiliadę przyjęło tak wielu młodych gości ze szkół w Błoniu i okolicy. Przybyłych wraz z rodzicami dzieci było tak wiele, że w naszym centrum kierowania ruchem, które znajdowało się przy wejściu do szkoły, czasem mieliśmy trudności z szybką rejestracją wszystkich przyszłych uczestników loterii, która miała być punktem kulminacyjnym Maksymiliady.
W dniach 3-17 września na lekcjach historii i języka polskiego zrealizowaliśmy szkolny projekt Pamięć i przestroga. Pomimo że wojna wybuchła 80 lat temu, słowa Hitlera : „(...) zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem, (...) Polska będzie wyludniona i zasiedlona Niemcami” dały nam do myślenia, ile zawdzięczamy obrońcom z 1939 roku i wszystkim Polakom, którzy walczyli o naszą wolność. Poznawaliśmy miejsca najważniejszych walk z kampanii wrześniowej oraz teksty literackie związane z tym ciężkim, ale i bohaterskim okresem.
Efektem są nasze prace plastyczne, na których widać, że doceniamy bohaterstwo i poświęcenie walczących, pokazujemy okrucieństwo wojny, okazujemy wdzięczność obrońcom - pokazując, czym dziś możemy się w wolnej Polsce cieszyć. Nasi koledzy Ukraińcy mogli się przy tej okazji wypowiedzieć na temat :Nigdy więcej wojny. A my mogliśmy zrozumieć, że pokój, to wielka i cenna wartość.
Koło chemiczne w naszej szkole działa prężnie. Uczęszczają zarówno siódmoklasiści, ósmoklasiści jak i uczniowie klas piątych i szóstych, którzy chemii jeszcze programowo nie mają. Wszyscy jednakowo dobrze się bawią. Zrobiliśmy już slimy, ciecz nienewtonowską i „robaczki” z alginianu sodu.
Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.
Nasza szkoła rozpocznie zajęcia Mega Misji we wrześniu 2019 r w klasie3, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.
Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.
Nasza szkoła rozpoczęła zajęcia Mega Misji we wrześniu 2019 r w klasie3, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.
Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W czasie zajęć prowadzonych przez 10 miesięcy nauki w szkole uczniowie poznają zasady bezpiecznego i kreatywnego korzystania z internetu. Uczą się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie, jak legalnie skorzystać z internetowych źródeł czy jak przeprowadzić kampanię społeczną.
Nasza szkoła rozpocznie zajęcia Mega Misji we wrześniu 2019 r w klasie3, jako jedna ze 150 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji. Dotychczas z programu skorzystało już 800 szkół w całej Polsce.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku, zgodnie z decyzją Pary Prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 zostało osiem nowel: Dobra pani Elizy Orzeszkowej
Dym Marii Konopnickiej
Katarynka Bolesława Prusa
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza
Orka Władysława Stanisława Reymonta
Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego
Sachem Henryka Sienkiewicza
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją Szkoła Podstawowa nr 4 (wcześniej Gimnazjum nr 2) kolejny raz stanęła na wysokości zadania organizując Błońskie Narodowe Czytanie. W tym roku odbyło się ono w wyjątkowej scenerii- plenerze, którego pięknym dopełnieniem był budynek Muzeum Ziemi Błońskiej. Współorganizatorami tego wydarzenia były:Muzeum Ziemi Błońskiej, Centrum Kultury w Błoniu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego i Klub Seniora. Natomiast honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Błonia- Pan Zenon Reszka.
Do Błońskiego Narodowego Czytania wybrano cztery nowele, które zostały odczytane przez zaproszonych aktorów: panią Agnieszkę Sitek i pana Tomasza Mędrzaka, a także Burmistrza Błonia, przedstawicieli Muzeum Ziemi Błońskiej i błońskich bibliotek, dyrektorów, nauczycieli i uczniów niektórych błońskich szkół. Całe spotkanie poprowadzili pan Jacek Cieślak i pan Wojciech Cieślak. Cieszymy się, że Narodowe Czytanie stało się w Błoniu tradycją. Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili spotkanie, przyczynili się do jego zorganizowania. Zapraszamy za rok, by najprawdopodobniej wysłuchać Balladyny Juliusza Słowackiego
W imieniu organizatorów z SP4 – Dorota Ambroziak
3 czerwca uczniowie klas VIII i III oglądali w błońskim kinie film Roberta Grossmana „Kto napisze naszą historię?”. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający historię Archiwum Ringelbluma. Archiwum powstało w czasie II wojny światowej w warszawskim getcie, zorganizowanym przez niemieckich okupantów w ramach planu Zagłady narodu żydowskiego. Emanuel Ringelblum, historyk z zawodu i pasji życiowej, skupił wokół siebie grupę żydowskich pisarzy, dziennikarzy, historyków, ekonomistów, działaczy społecznych, którzy w tragicznych warunkach getta dokumentowali życie warszawskich Żydów. Grupa nosiła nazwę Oneg Szabat – „radość soboty”.
Początkowo grupa planowała dokumentować warunki życia w getcie, aby po wojnie opisać ten żydowski aspekt wojny. Z czasem twórcy Archiwum zaczęli zdawać sobie sprawę, jaki los dla Żydów szykują hitlerowcy. Zdali sobie sprawę, że przychodzi im opisywać Zagładę swojego narodu, własnych rodzin, przyjaciół, wszystkiego, co dla nich ważne. Opisywali heroiczną walkę ludzi o przeżycie i zachowanie godności w ekstremalnych warunkach – samopomoc sąsiedzką, kuchnie ludowe, podziemne nauczanie, organizacje szpitali, los przesiedleńców, epidemie tyfusu, głód…
Film opowiada historię dzielnych, zdeterminowanych, bardzo dobrze zorganizowanych ludzi, którzy w ekstremalnych warunkach głodu, chorób, braku podstawowych warunków higienicznych, terroru i śmierci opisują rzeczywistość, w której żyją. Piszą pamiętniki i opracowania, zbierają relacje świadków, gromadzą ogłoszenia, plakaty, rysunki, etykiety od zapałek… Wszystko, co będzie wspomnieniem po warszawskich Żydach.
Pisząc, walczą o osobistą godność. Ryzykują życie, żeby zachować pamięć o ginącym narodzie. Skoro nie można uratować życia, trzeba zachować pamięć o ofiarach, nie pozwolić na całkowity triumf zła. Działacze Oneg Szabat ukryli zebrane materiały w trzech specjalnie przygotowanych skrytkach w piwnicach domów. Dwie z nich udało się po wojnie odnaleźć. Spośród kilkudziesięciu współpracowników grupy Oneg Szabat wojnę przeżyło kilka osób. Wydobyte z gruzów getta materiały Podziemnego Archiwum Warszawskiego Getta są dziś zgromadzone w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. W tym budynku podczas wojny mieściła się Głowna Biblioteka Judaistyczna i spotykali się członkowie grupy Oneg Szabat. Dziś w miejscu powstawania Archiwum możemy oglądać jego zbiory. Każda z 35 000 stron zebranych świadectw jest dostępna na portalu Delet.jhi.pl
Podziemne Archiwum Warszawskiego Getta od 1999 jest wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO i dostępne wszystkim zainteresowanym. Dzięki jego zasobom poznajemy wojenny los warszawskich Żydów.
Zachęcam pasjonatów historii do pogłębienia wiedzy o Archiwum i życiu polskich Żydów, nie tylko podczas II wojny. Dziękujemy: za pomoc w organizacji seansu pracownikom Centrum Kultury, za dofinansowanie biletów na film Forum Dialogu.
W piątek klasa III d wybrała się na ostatnią, na tym etapie edukacyjnym, wycieczkę. Był to Dom Zagadek. Wybrane pokoje o nazwach Pegazus, Pokój Zagadek i Polana dały gimnazjalistom dużo pozytywnych emocji i radości. Trzeba było się nieźle nagłowić, żeby rozwiązać zagadki i opuścić pokój. Zapewne to nie ostatnie wyzwanie dla naszych uczestników w Domu Zagadek.
Europia 2020 na Litwie
Miastem, które nas gościło w maju, były Możejki. Położone na północy kraju, bardziej chyba znane nam ze znajdującej się tam rafinerii. My mieliśmy okazję poznać Możejki z innej strony. Miasto spokojne, zadbane, przyjazne z bardzo dużą liczbą parków oraz miejsc, w których młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje. Nasi gospodarze przygotowali szereg wycieczek, podczas których pokazali nam swój kraj, w którym rozwijają się nowoczesne technologie, a jednocześnie pamiętają o swoich korzeniach i wierzeniach, których ślady spotykaliśmy często. Zwiedzaliśmy Wilno, gdzie oprócz pięknych zabytków mieliśmy też okazję zwiedzić Republikę Zarzecza - “państwo” stworzone przez artystów, z własną konstytucją i rządem. Odwiedziliśmy także Szawle, Troki, Kłajpedę i Połągę. Niesamowite przeżycie to wizyta na Górze Krzyży. Pierwotnie stała tam kapliczka upamiętniająca chrzest Żmudzi w 1430 r., a po upadku powstania listopadowego 1831 r. zaczęto masowo stawiać krzyże w różnych intencjach. Szacuje się, że wszystkich krzyży jest około 150 tysięcy. Oprócz zwiedzania mieliśmy warsztaty ceramiczne, robiliśmy tradycyjne wycinanki, a także pracowaliśmy nad konstytucją i wartościami naszego miasta Europii. To był wspaniały tydzień
W sobotę, 11 maja, chętne osoby z naszego szkolnego kółka chemicznego, wybrały się do Warszawy na coroczny festiwal „Skołowany weekend”. Braliśmy udział w dwóch wykładach naukowych. Na pierwszym wykładziept: „Standardowe techniki kryminalistyczne- jak nie dać się złapać” dowiedzieliśmy się min. jakimi substancjami wykrywane są ślady krwi i jak można uniknąć odpowiedzialności przy ich wykryciu.
Później mielimy przerwę, którą część osób wykorzystała na wspólną grę planszową. Pozostałe osoby w tym czasie wybrały sobie urocze nadruki na ekologiczne torby.
Na drugim wykładzie dowiedzieliśmy się jak szerokie zastosowanie mają ładunki wybuchowe. Mimo samej nazwy nie służą tylko do niszczenia lecz bardzo często ratują życie. Używane są między innymi w mocowaniach pasów bezpieczeństwa, w poduszkach powietrznych, w medycynie a także znalazły swoje zastosowanie w gaszeniu pożarów. Po wykładach obejrzeliśmy pokaz chemiczny. Niektóre doświadczenia dobrze już znaliśmy z zajęć a inne były dla nas całkiem nowe i ciekawe. Był to fantastycznie spędzony czas. Przyjemne z pożytecznym. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w następnych edycjach ,,Skołowanego weekendu”.
Ostatnie dni przed feriami nasi piątoklasiści spędzili na szlaku piastowskim. Lekcja historii w terenie to zdecydowanie najbardziej pożądana forma zdobywania wiedzy przez uczniów. Wizyta w Biskupinie, Gnieźnie, Poznaniu i Kruszwicy pozwoliła nam bliżej przyjrzeć się początkom naszego państwa. Nie zabrakło także czasu na rekreację - Palmiarnia w Poznaniu, rejs po Jeziorze Gopło, a także gra w kręgle, czy wieczorne imprezy piżamowe dały nam okazję do zintegrowania się i jeszcze lepszego poznania . Z miłymi wspomnieniami, a także bogatsi w nowe doświadczenia, wracamy do domu.
Rok 2019 jest jubileuszowym Rokiem Matematyki. Chcąc uczcić wyróżnienie polskich matematyków i ich wkład w rozwój nauki światowej, a także podkreślić naszym uczniom ważną rolę tej nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, nasza szkoła zorganizowała w dniach od 11 do 15 marca obchody Tygodnia Matematyki. Przez cały ten czas wszyscy żyliśmy w świecie liczb, wzorów i zagadek. Od poniedziałku do piątku odbywało się wiele ciekawych zajęć pod hasłem "Rok 2019 Rokiem Matematyki".
Wraz z początkiem tygodnia rozpoczęliśmy konkurs "Szóstka w rozumie", który trwał przez cały tydzień. Codziennie podczas długiej przerwy uczniowie pisali test złożony z dziesięciu pytań. Łącznie można było uzyskać pięćdziesiąt punktów. Dla podgrzania ducha walki każdego dnia publikowana była lista rankingowa. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zabawie. Niezwykłe zaangażowanie było widać również ze strony rodziców, którzy dzielnie dopingowali swoje dzieci od samego początku aż do końca zmagań.
Podczas całego tygodnia naszą szkołę wypełniały pomysłowe plakaty przygotowane przez uczniów, dotyczące matematycznego humoru i ciekawostek. Każdy mógł podzielić się w ten sposób swoją wiedzą z innymi. Pomysłowość uczniów przerosła oczekiwania nauczycieli. Dla pierwszaków i drugoklasistów ciekawe zajęcia matematyczne przygotowały dziewczynki z klasy trzeciej gimnazjum. Było to ciekawe doświadczenie zarówno dla jednej, jak i drugiej strony.
Dokładnie 12 marca świętowaliśmy w ramach całego matematycznego tygodnia Światowy Dzień Matematyki. Tym razem sprawdzaliśmy wiedzę każdego, młodszego i starszego. Piątoklasiści odwiedzili wszystkie klasy, przypominając o tym ważnym wydarzeniu. Zadawali pytania, a za poprawną odpowiedź można było otrzymać smaczne ciasteczko. I kto powie, że matematyka nie jest słodka? Na korytarzu klas czwartych mogliśmy podziwiać wystawę fotografii naszych uczniów, przedstawiającą wykorzystywanie zagadnień matematycznych w życiu każdego człowieka. Jakże wiele interesujących rzeczy można dowiedzieć się od młodszych. Ich spostrzegawczość napawa nas ogromną dumą. Zabawa w poszukiwaczy zagadek cieszyła się uznaniem w każdej klasie. W różnych miejscach naszej szkoły zostały ukryte zadania do rozwiązania. Każdej klasie został przypisany konkretny kolor kartki, co było jeszcze bardziej atrakcyjne. Matematyczne suchary, czyli skojarzenia logiczne cieszyły się równie dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród uczniów. Podsumowanie wszystkich działań to wspólne spotkanie całej społeczności szkolnej oraz występ klasy piątej pt. „Wielcy matematycy”.
Z matematyką stykamy się na każdym kroku, zarówno idąc na zakupy, wykonując przelewy bankowe, czy choćby odliczając dni do wakacji. Każdy przedmiot w otaczającym nas świecie ma swój kształt, rozmiar, wagę. Matematyka jest niezbędna zarówno hydraulikowi, kierowcy jak i elektrykowi. I to właśnie staramy się przekazywać naszym uczniom, pomagamy im w odkrywaniu tego, co nieznane, ucząc, że wiedzę możemy czerpać z każdego doświadczenia i z każdej obserwacji.
Sylwia Nowicka
Klasy piąte, śladem poprzedniego roku miały okazję do spotkania z kulturą podczas spektaklu "Ania z Zielonego Wzgórza". Obejrzeliśmy pełną emocji sztukę, opartą na znanej powieści L.M. Montgomery. Lekko zmarznięci, ale za to zadowoleni wróciliśmy do domów; )
"Nakrętki zbieramy psiakom pomagamy". Uczniowie klas piątych przekazali do blońskiej lecznicy zebrane przez naszą szkołę nakrętki na rzecz potrzebujących milusińskich ze schronisk. To już kolejna szczytna inicjatywa Szkoły Podstawowej nr 4- staramy się rozbudzać w dzieciach- już od najmłodszych lat - empatię. Naszym celem jest by uczniowie czuli radość z pomagania; )
W Mikołajki do uczniów naszej szkoły przybył nie kto inny, jak Mikołaj z przesympatycznym elfem. Ponieważ wszyscy byli [lub starają się być grzeczni] każdy dostał po słodkim drobiazgu. Jak widać- inicjatywa Samorządu Szkolnego wywołała prawdziwie świąteczne, radosne emocje. Dziękujemy :)
O patriotyzmie inaczej - musical
„Patriotyzm a marzenia” - taki tytuł nosi musical, który swoją premierę miał 30 listopada w Centrum Kultury w Błoniu. Reżyserem, autorem scenariusza i wykonawcą dekoracji jest jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 4 im. Maksymiliana Marii Kolbego Marlena Kulmanowska-Kawka. Spektakl opowiada historię dwóch skrajnie różnych grup młodzieży, mających odmienny pogląd na patriotyzm, ale wspólne marzenie - wyjazd do USA. Wymiana poglądów, różne pomysły na przedstawienie historii własnego kraju powodują, że między obiema grupami pojawia się nić porozumienia. W musicalu nie brakuje dobrych piosenek, brawurowo zaśpiewanych przez uczennice, tańca i gry aktorskiej oraz muzyki granej na żywo. Piękna dekoracja, dobre nagłośnienie oraz efekty świetlne dopełniają całości. Wszystko razem sprawia, że przedstawienie ogląda się z zapartym tchem. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego spektaklu i… prosimy o więcej!
W piątek 9.11.2018 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia „ 100 lat Niepodległej”, którą uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Głównym organizatorem uroczystości były klasy IV a, IV b i V c, które pod opieką pań: Marioli Kopańskiej- Wyrzykowskiej, Barbary Borowskiej i Doroty Ambroziak przygotowały część artystyczną, składającą się z poezji i utworów muzycznych tematycznie nawiązujących do czasów związanych z odzyskaniem niepodległości.
Do tych klas dołączyły również klasy najmłodsze- pierwszaki, śpiewające „Jestem Polką i Polakiem” i recytujące „Katechizm polskiego dziecka” oraz klasa II, która pod kierunkiem pani Marleny Kulmanowskiej- Kawki, zatańczyła brawurowo i w przepięknych strojach mazura.
Warto wspomnieć, że narratorami byli przedstawiciele klas VIII, a dekorację przygotowały przedstawicielki klas najstarszych.
Do najstarszych klas należały również strona medialna i nagłośnienie. Tak więc można śmiało stwierdzić, że akademię... współtworzyły wszystkie klasy :)
Jak na urodziny, (i to setne urodziny Ojczyzny) przystało- nie obyło się bez słodkości. Co prawda tortu nie było, ale Rada Rodziców ufundowała każdej klasie paczkę słodyczy.
Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy zespołem, który potrafi wspólnie pracować i przeżywać radośnie ważne chwile. Wspaniałe jest to, że klasy IV i klasa I doskonale odnalazły się w tej sytuacji. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i przejęciem współpracowali ze starszymi kolegami. Cieszymy się, że tworzymy zgrany zespół.
Listopad w naszej szkole ma swój kolor, a nawet dwa. Na cześć Niepodległej królują barwy biała i czerwona. Przez cały miesiąc podejmiemy się różnego typu zadań, które pomogą nam poznać Ojczyznę, sławnych Polaków i ważne wydarzenia związane z naszym krajem.
Najmłodsi i piątoklasiści zaczęli już dziś.
Wyruszyli na miejscowy cmentarz, by pochylić się nad grobami tych, którym Błonie tak wiele zawdzięcza.
Zapalając znicze- poznali lokalną historię, która powinna być bliska każdemu mieszkańcowi Błonia.
Dzisiaj - jak każdego roku - obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Klasa 5f pod kierunkiem wychowawczyni przeprowadziła egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia we wszystkich klasach! Co z tego wyniknie? Niedługo wyniki. Nie było także tak łatwo dostać się do budynku szkoły... Tuż przy wejściu czekali nasi mali asystenci. Kluczem, by dostać się do środka, było podanie poprawnego wyniku wylosowanego działania... czasem nie było łatwo, ale na szczęście wszyscy dotarli na swoje lekcje o czasie. Kolorowe dekoracje, które przygotowywaliśmy już od tygodnia, będą jeszcze przez najbliższe dni pomagały utrwalać nam tabliczkę mnożenia, która jest tak ważna w codziennym życiu każdego z nas. Do zobaczenia za rok, Kochani!
Z dalekiej Portugalii napisali do nas uczestnicy projektu Erasmus+ European Design - Europa 2020 - wizja przyszłej Europy w oczach młodych ludzi. Naszymi partnerami są szkoły w Austrii, Belgii, Bułgarii, Litwie, Słowenii i Portugalii, gdzie aktualnie gościmy.
Głównymi celami tego projektu są rozwój umiejętności artystycznych i kreatywności, umiejętności społecznych, wzajemne zrozumienie kulturowe, ale także zaangażowanie uczniów i nauczycieli, zrozumienie europejskich wartości i doskonalenie umiejętności językowych. Uczestnicy projektu przysłali nam wiadomość o aktualnych działaniach: "Azulejo to ceramiczna płytka, malowana i lakierowana. To nasze dzisiejsze zadanie. Wzory, które projektowaliśmy wcześniej, dziś przenosiliśmy na tą płytkę. Po lunchu odbyły się warsztaty, podczas których projektowaliśmy znaki, piktogramy, które będą umieszczone na naszym projekcie. Druga część warsztatów to dyskusja do późnego wieczora na tematy związane z infrastruktura, szkolnictwem i historią Europii."
8 września w sali kinowej Centrum Kultury odbyło się - po raz trzeci w Błoniu - Narodowe Czytanie. Akcja ta odbywa się od roku 2012. Jej inicjatorzy akcji pragnęli, by literatura narodowa była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.
Organizacji spotkania podjęło się Gimnazjum nr 2 oraz błońskie Liceum Ogólnokształcące. Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter. Poświęcone było pamięci Pani Barbary Drążkiewicz - polonistce, która przez wiele lat pracowała w liceum przy ulicy Okrzei, wpajając kolejnym pokoleniom zamiłowanie do kultury narodowej, ucząc młodych ludzi wrażliwości na piękno słowa i na drugiego człowieka. Odeszła od nas właśnie rok temu. Przypominały Ją portret na stoliku i stojące na scenie puste krzesło.
W tym roku czytaną lekturą było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Krótkie wprowadzenie wygłosiła Pani Katarzyna Kander, nauczycielka języka polskiego, prowadząca całą uroczystość. Lekturę poprzedził interesujący rys historyczny wygłoszony przez Panią Iwonę Karol. Pierwszy fragment „Przedwiośnia” przeczytał Pan burmistrz Zenon Reszka, który jak co roku patronował imprezie. Nasze Gimnazjum reprezentowały wierne uczestniczki Narodowego Czytania: Justyna Kuza, Weronika Szatkowska i Julia Węglicka, a dziewczęta z klasy 3b jak co roku prowadziły nasze stoisko ze słodkim poczęstunkiem i egzemplarzami "Przedwiośnia", które mogli nabyć uczestnicy spotkania.
Ta kilkuletnia polska tradycja to świetny sposób na poznanie i wgłębianie się w naszą literaturę. Dziękujemy wszystkim gościom uczestniczącym w Narodowym Czytaniu 2018 i zapraszamy za rok!
Maksymedialna Justyna Kuza,
kl. 3b Gimnazjum nr 2
Co dzieje się w SP4? Jak na niewielką szkołę- bardzo dużo. Niektórzy przygotowują się do konkursu ortograficznego, który będzie w środę, pracują nad występem przed Dniami Błonia, inni- podziwiają wraz z nauczycielami Europę na kilkudniowej wycieczce. Mimo tak
'napiętego grafiku”, szkolny wolontariat sfinalizował aż dwie ważne akcje.
1. Oddaliśmy nasze cenne zbiory plastikowych nakrętek, by przyczyniły się do pomocy potrzebującym
2. Wraz z SP 1 wywieźliśmy do wydawnictwa Sofijka książki, które posłużą jako „czasoumilacz” dzieciom w szpitalach.
I tu w imieniu nauczycieli SP4 oraz wydawnictwa Sofijka serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom. Wyrazy wdzięczności również dla kl. IIIc gimnazjum, która koordynowała całą akcję książkową.Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu.
Jesteście wspaniali!!
Od kilku już lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Warszawskich Targach Książki, które organizowane są od 2010 roku. W 2013 roku Targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym Tym razem wybrały się tam klasy 2b, 2c 2d i uczniowie z klas trzecich. W tym roku przewodnim tematem targów jest jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Targi są świetnym miejscem dla fanów czytania, ale nie tylko dla nich. Można tam znaleźć również coś dla miłośników gier, czy nawet wyjątkowe i niespotykane w Polsce azjatyckie przysmaki. Wszystko w promocyjnych cenach lub sprzedawane przedpremierowo. Podczas dwóch godzin oglądania, wybierania i kupowania książek prawie każdy znalazł coś dla siebie. Mieliśmy mnóstwo zabawy i wrażeń. Zewsząd przyciągały kolorowe stoiska, przez co były tam tłumy ludzi. Wokół widowni stadionu na dwóch piętrach naprawdę można było się nachodzić. Każda mijana osoba niosła ze sobą torbę z książkami. Jeśli ktoś chciał odpocząć, mógł zejść na widownię, gdzie mogliśmy obejrzeć oficjalne otwarcie Targów, w którym uczestniczyło wiele ważnych osobistości.
Takiewydarzenia są świetnym pomysłem na zachęcenie do czytania. Wszędzie mnóstwo wydawnictw i gatunków książek - było w czym wybierać. Wiek na targach nie gra roli! Znajdą się tam książki zarówno dla tych najmłodszych, jak i najstarszych. Spacerując można zobaczyć wielu młodych, nastoletnich ludzi, co bardzo cieszy. Dodatkowo, jeśli ktoś chciał, mógł zapisać się na warsztaty o najróżniejszych tematach. Prowadzili je ciekawi ludzie.
Wszystkim ta wycieczka bardzo się podobała, wróciliśmy zadowoleni i z nowymi grami, książkami lub innymi gadżetami do kolekcji. Wielu z nas już czeka, aby pojechać na targi w przyszłym roku.
W niedzielę wieczorem zawitaliśmy do Belgii. Po długiej podróży bezpiecznie dotarliśmy do celu. Następnego dnia zaraz po przyjściu do szkoły mieliśmy zorganizowane ciekawe gry, aby się lepiej poznać. Były bardzo szybkie i proste, ale można było przełamać pierwsze lody. Gdy się trochę poznaliśmy, przystąpiliśmy do prezentacji o krajach i szkołach. Następnie przystąpiliśmy do pracy nad projektem miasta 2020 roku. Pierwszy dzień już za nami. Jutro czeka nas wycieczka do Brukseli, gdzie bliżej poznamy stolicę kraju.
W dniach od 18 do 24 kwietnia mieliśmy przyjemność przyjmować w naszej szkole gości, którzy przyjechali do nas z okazji projektu międzynarodowego Erasmus+. Oprócz naszej szkoły w projekcie biorą również udział uczniowie z Belgii, Austrii, Litwy, Bułgarii, Słowenii i Portugalii. Była to świetna okazja do poznania innej kultury czy podszkolenia się w obcym języku. Podczas tygodniowej przygody dwa razy wybraliśmy się do Warszawy, odwiedziliśmy tam Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wybraliśmy się też na spacer po starówce i oczywiście nie mogło zabraknąć zakupów w Złotych Tarasach. W pozostałym czasie pracowaliśmy w Błoniu nad projektem. Tworzyliśmy stolicę Europy 2020 roku. Rysowaliśmy mapy, nowoczesne budynki i dyskutowaliśmy na tematy polityczne. Oczywiście nie zabrakło też innych atrakcji - pracowaliśmy w pracowni ceramicznej, rysując na glinie i robiliśmy mydełka w sali chemicznej. Osoby goszczące swoich kolegów w domach nie pozwolili, aby ci nudzili się po szkole. Codziennie gdzieś wychodziliśmy. Wielu osobom było przykro, kiedy trzeba było pożegnać się z dopiero co poznanymi kolegami, ale mamy bardzo dużo możliwości, aby nadal utrzymywać kontakt. Mamy nadzieję, że niektórych z nich spotkamy na kolejnych wyjazdach. Już w maju uczniowie z naszej szkoły pojadą do Belgii, w październiku do Portugalii a za rok w maju na Litwę. Bardzo dobrze wspominamy ten tydzień i żałujemy, że tak szybko minął. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w takich projektach w przyszłości.
Gabriela Bracik, kl. 2a
Co ciekawego tym razem?
Realizowaliśmy blok o Marii Skłodowskiej-Curie. Realizacja tego bloku została oparta głównie na zapoznaniu z listami i smsami o życiu i działalności tej dwukrotnej Noblistki oraz na eksperymentowaniu z Marią. Wiedza naszych uczniów na temat tej postaci jest duża. Jednak dowiedzieli się również min. jak zbudowany jest atom oraz co to jest promieniowanie. Został również przygotowany i przeprowadzony quiz na temat najistotniejszych wydarzeń w jej życiu. Uczniom najbardziej podobało się eksperymentowanie. Chociaż lepienie z plasteliny modelu atomu też było dla nich ciekawym doświadczeniem. Jakie eksperymenty wykonaliśmy?
Badanie odczynu roztworu wywarem z czerwonej kapusty
Zbadaliśmy min. roztwór mydła, płynu do mycia naczyń, ocet, sodę oczyszczoną, sól, cukier.
Reakcja alginianu sodu z jonami wapnia = malutkie slimy
Dzieci (i młodzież również uwielbiają tę zabawę ponieważ w wyniku reakcji otrzymuje się slimy o różnych kształtach więc dodatkowo działa wyobraźnia, gdy zastanawiają się co przypominaslim, który otrzymali.
Malowanie na mleku
Tę zabawę również uwielbiają wszyscy. Piękne kolory przyciągają wzrok.
Atrament sympatyczny z soku z cytryny.
Pisaliśmy również tajne wiadomości kwasem cytrynowym i wywoływaliśmy je jodyną.
Uzupełniliśmy też piękny kolorowy układ okresowy pierwiastków chemicznych.
Co następnym razem?
Ruchomy obraz, camera obscura i nie tylko. Bądź z nami. A może do nas dołączysz?
Już po raz drugi nasze Koło Chemiczne uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych
w ramach festiwalu nauki „Skołowany Weekend”. Tym razem uczestniczyliśmy w pokazie eksperymentów chemicznych. Część z nich była nam znana, część widzieliśmy po raz pierwszy. Min. rozpuszczanie styropianu w acetonie, w wyniku czego z dużego kawałka tego tworzywa pozostaje mała kulka kleju. Ciekawie było nazwane też jedno doświadczenie „Rzeźnik”. Polegało ono na tym, że w wyniku reakcji powstaje substancja o krwistym kolorze. Mogliśmy też chodzić w chmurach. A to za sprawą ciekłego azotu, do którego dodano wody w wyniku czego powstawała efektowna mgła.
„Zebraliśmy się, aby z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy, świąt naznaczonych cierpieniem i nadzieją, przybliżyć postać naszego patrona, męczennika – Świętego Maksymiliana Marii Kolbego” – tymi słowami klasa II d rozpoczęła wspólne spotkanie społeczności szkolnej w Wielką Środę. Podczas tego spotkania zostały wspomniane najważniejsze momenty z życia patrona naszej szkoły, przede wszystkim cierpienie
i męczeńska śmierć za drugiego człowieka, które sprawiły, że człowiek ten w szczególny sposób upodobnił się do Chrystusa Zmartwychwstałego. Wspaniale posumowała też te trudne słowa Pani Dyrektor Dorota Berlińska. Ulubione słowa Świętego Maksymiliana „Co chwila bądź lepszy” odniosła do społeczności uczniowskiej, która w skupieniu uczestniczyła
w spotkaniu. „Mówię trudne słowa, Wasi koledzy mówili trudne słowa a Wy w ciszy
i skupieniu słuchacie, co chwilę stajecie się lepsi”. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali poczęstowani babką wielkanocną.
Zapewne każdemu, kto uczęszczał w szkole na lekcje matematyki obiły się o uszy tematy o pewnej liczbie, innej niż wszystkie. Mowa tu o liczbie π, ilorazie długości okręgu i jego średnicy. Jest ona nieskończona, a przez swoją wyjątkowość ma nawet swoje święto obchodzone 14 marca. Ta data również nie jest przypadkowa, gdyż składa się z początkowych cyfr rozwinięcia liczby π. W naszej szkole okazja ta była hucznie obchodzona.
Do tego święta przygotowania zaczęły się już kilka dni wcześniej. Uczniowie mogli dać coś od siebie-zrobić plakat na ten temat czy też wykonać rzeźbę liczby π.
Po wejściu do szkoły można było zauważyć obklejone plakatami korytarze. Na jednym z nich mogliśmy podziwiać rzeźby w kształcie π. Po całym budynku krążyli również uczniowie i uczennice przebrane za starożytnych filozofów. Miało to przypominać, że liczbę tę odkryto już w starożytności. Na przerwach każdy, kto chciał mógł podejść do stoiska, gdzie odbywało się malowanie π na rękach lub twarzy. Ta atrakcja w szczególności przypadła do gustu czwartym klasom, chociaż skusili się na nią także uczniowie starszych klas. Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszyło się wielkie rozwinięcie liczby π. Przez większość ścian szkoły ciągnęło się setki cyfr. Naszym zadaniem było odnalezienie i oznakowanie w nich swojej daty urodzenia. Wielu osobom się to udało. Czwartoklasiści zorganizowali też mały konkurs. Za dobrze udzieloną odpowiedź na pytanie, można było otrzymać ciasteczko.
Cały dzień przebiegł zgodnie z planem. Mieliśmy okazję jeszcze głębiej poznać niezwykłą liczbę π, do tego w miłej atmosferze.
Justyna Kuza
10 marca w progach Szkoły Podstawowej nr 4 pojawili się przesympatyczni goście - nasi przyszli uczniowie wraz ze swymi rodzinami. Rodzice oraz wrześniowi pierwszoklasiści mogli przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa. Mogli też poznać obecnych uczniów klasy I, którzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali krótki występ. Następnie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez naszych nauczycieli. W tym czasie ich rodzice i opiekunowie spotkali się z Panią Dyrektor Dorotą Berlińską, by poznać ofertę naszej szkoły i porozmawiać na temat jej funkcjonowania. Widząc uśmiechnięte buzie oraz bardzo zaangażowane podczas zajęć maluchy jesteśmy spokojni - przyjdą do nas fantastyczni uczniowie, na których czekamy z niecierpliwością.
W środowe przedpołudnie nasza szkoła gościła dziewczęce drużyny siatkarskie. Całe zamieszanie było spowodowane przez powiatowe rozgrywki młodzieży w piłce siatkowej. Gminę Błonie reprezentowały dziewczynki z naszej szkoły w składzie: Gabrysia Bracik, Amelia Szarblewska, Agata Zdanowska, Julia Ryng, Julia Badowiec, Julia Węglicka, Weronika Szatkowska i Andżelika Kluk.
W rozgrywkach uczestniczyło aż 6 drużyn, dlatego mecze zostały rozegrane w dwóch grupach: grupa I - Błonie, Kampinos i Stare Babice, grupa II - Łomianki, Leszno i Ożarów Mazowiecki. System "każdy z każdym" pozwolił wyłonić zwycięzców grup. Nasze dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne i w pięknym stylu awansowały do półfinału. Tam natrafiły na zawodniczki z Łomianek i Ożarowa Mazowieckiego, pokonując swoje rywalki, w finale wygrały natomiast z drużyną z Leszna.
To był ich dzień. Nasze dziewczyny były najlepsze. Wygrały wszystkie mecze, co zapewniło im pierwsze miejsce i możliwość reprezentowania powiatu warszawskiego zachodniego w zawodach międzypowiatowych. Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Co roku w naszym mieście uroczyście obchodzone jest to święto w celu upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po 1945 roku nie złożyli broni. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury w Błoniu, w której chętnie wzięli udział mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście. Od trzech lat uczniowie błońskich szkół biorą udział w konkursach im poświęconym. W tym roku miał on charakter historyczno – literacki. Po oficjalnym wręczeniu nagród, zwycięzcy zaprezentowali swoją interpretacje wybranych utworów. Następnie odbyło się spotkanie z Janem Żarynem – senatorem RP, ppłk. Leszkiem Mroczkowskim - kombatantem, Krzysztofem Bukowskim – synem Edmunda Bukowskiego, pierwszego żołnierza odnalezionego na Łączce oraz ksiądz prałat Józef Maj.
Bardzo ciekawej lekcji historii udzielił profesor Jan Żaryn.
Ppłk. Leszek Mroczkowski krótko opowiedział o trudnym losie i życiu w partyzantce oraz zaprezentował swoje utwory.
Krzysztof Bukowski opowiedział o działalności rodziców w podziemiu niepodległościowym.
Ksiądz Józef Maj przybliżył nam postać Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.
Całą uroczystość uświetnili artyści z Opery Narodowej, którzy zaprezentowali patriotyczne utwory oraz Ryszard Rembiszewski, który odczytał grypsy Łukasza Cieplińskiego.
Warto brać udział w takich wydarzeniach i pamiętać o historii ludzi, którzy zostali zamordowani przez reżim komunistyczny tylko dlatego, że pragnęli żyć w wolnej, niepodległej Polsce.
Piątkowa długa przerwa była dla uczennic i uczniów klas czwartych inna niż zwykle. Zuzia i Oliwia z klasy 2c przygotowały pierwszą "aktywną przerwę". Czwartoklasiści mogli pobawić się magiczną cieczą. Drugoklasistki przygotowały ciecz i talerzyki, a "maluchy" były bardzo zadowolone, ugniatając masę, a przy okazji mażąc nią parapety i podłogę :D Po zabawie było sporo sprzątania, ale dziewczyny z klasy 2c dzielnie sobie z tym poradziły. Zapraszamy na kolejne aktywne przerwy - zgłaszajcie swoje pomysły!!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu pt:”Być jak Ignacy” organizowanego przez Fundację PGNiG. Projekt ma inspirować i zachęcać do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką oraz do eksperymentowania. Podczas zajęć Koła Chemicznego omawiamy postacie czterech Polaków, którzy wsławili się różnymi dokonaniami i odkryciami. Pierwszy blok dotyczył Mikołaja Kopernika. Wykonywaliśmy mapy myśli dotyczące tej postaci, rywalizowaliśmy między grupami, kto ma większą wiedzę na temat znanego astronoma. Wykonaliśmy też amatorski spektroskop oraz ruchomy Układ Słoneczny. Bawiliśmy się przy tym fantastycznie – zarówno czwartoklasiści jak i gimnazjaliści. Następną postacią jest nasza dwukrotna Noblistka. Ale o tym następnym razem.
Dzięki Tygodniowi Talentów mogliśmy zaprosić do nas kolejnych wspaniałych gości. Nie mogło zabraknąć Pani Edyty Juszczak, kwiaciarki, która już po raz trzeci zawitała do naszej szkoły, by przeprowadzić warsztaty florystyczne. Na tegorocznych zajęciach mieliśmy przyjemność układania ciekawych kompozycji kwiatowych. Pani Edyta pokazała nam różne sposoby, jak umiejętnie wyeksponować roślinę i dodać jej jeszcze więcej uroku.
Po wejściu do sali zauważyliśmy ławkę, a na niej piękne kwiaty oraz najróżniejsze ozdoby, które mogliśmy wykorzystać do dekorowania. Praca z roślinami jest zdecydowanie zajęciem dla cierpliwych osób, mimo tego wszyscy poradziliśmy sobie świetnie. Gdy zajęliśmy miejsca, nasz wzrok został skierowany w kierunku pani florystki. Wzięła ona do ręki różę i zaprezentowała, jak mamy doczepić do niej jedną z ozdób. Były to bardzo delikatne, zabarwione listki, co zaskakujące, były one naturalne, pozyskiwane z żywych roślin. Przez to, że pozbawiono ich miąższu, a ich unerwienie tworzyło delikatną siateczkę, odbiegały od normalnego wyglądu. Po chwili na naszych stanowiskach pojawiła się główna bohaterka-róża. Wystarczyło już tylko wziąć potrzebne dekoracje i przystąpić do działania. Nagle miejsce z materiałami ozdobnymi przeżyło wielkie oblężenie. Leżały tam wcześniej omawiane liście w różnych rozmiarach oraz barwach fioletu, czerwieni, pomarańczy, różu, sznurki dekoracyjne, a także drucik czy cążki. Po doborze ozdób przystąpiliśmy do pracy, według podanej przez panią instrukcji. W ruch poszły cążki, którymi cięliśmy drucik, aby przymocować nim liść do łodygi tuż pod pąkiem kwiatowym. Jednak przed tym zabiegiem nasze listki były zwijane, aby przypominały coś na kształt rulonu. Pomagało to w łatwiejszym mocowaniu, ale również w takiej postaci wyglądały one bardziej efektownie. I w ten sposób z minuty na minutę kwiaty nabierały wyjątkowego charakteru. Kiedy nasza róża została otulona barwnymi liśćmi, wystarczyło dodać „wisienkę na torcie” i umieścić na niej sznurek dekoracyjny. Ta technika przystrajania to dobra inicjatywa na zbliżające się Walentynki, tak uatrakcyjniony podarunek na pewno zostanie doceniony przez obdarowaną osobę. Gotowe róże trafiały do wazonu, gdzie spędziły resztę czasu, aż do zakończenia lekcji.
Druga część warsztatów wyglądała nieco inaczej. Nie dostawaliśmy gotowych kwiatów, a sami mieliśmy za zadanie stworzyć mini stroik. Kolejny raz przewinął się motyw walentynkowy. Wykonanie stroika zaczęliśmy od wycięcia w gąbce florystycznejkształtu serca. Ten etap poszedł w miarę sprawnie, niekiedy z pomocą pani prowadzącej zajęcia. Gdy mieliśmy już bazy, mogliśmy przystąpić do następnego kroku. Potrzebne było do tego sianko. Należało owinąć nim dobrze gąbkę, lecz musiały to być cienkie warstwy, żeby nasze serduszko wyglądało estetycznie. Aby wszystko trzymało się na swoim miejscu, znów z pomocą przybył nam drucik, bez którego sianko nie mogłoby być przymocowane do gąbki. Po jakimś czasie baza została całkowicie zakryta, a nasz symbol miłości wyglądał coraz ładniej. Jednak to dopiero od tej chwili zaczął się zmieniać i nabierać stylu. Na nasz stroik nanosiliśmy piękne gerbery w kolorze różowym, a także gipsówkę białych, drobnych kwiatków. Była to delikatna, romantyczna kompozycja, którą dodatkowo podkreślały subtelne wstążki lub koraliki. Do jej wykonania nie było potrzeba wiele wysiłku, a wyglądało to bardzo zachęcająco i robiło wrażenie.
Przyozdobione róże i walentynkowe stroiki zachwycały, a my z uśmiechem opuściliśmy salę. Warsztaty florystyczne to była kolejna fajna przygoda, gdzie mieliśmy szansę na zdobycie nowych umiejętności.
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b
Kolejne spotkanie w ramach TygodniaTalentów . Kolejny gość odwiedził nas , aby przedstawić swoje pasje i oczywiście zarazić nimi uczniów. Bez wątpienia wielu gimnazjalistom bardzo podobały się warsztaty modelarskie oraz wiedzy o dronach. Poprowadził je hobbysta i pasjonat latających sprzętów Pan Rafał Woźnicki. Sam początek zajęć zafascynował uczestników tak bardzo, że nie zauważyli, kiedy czas minął. Profesjonalne i indywidualne podejście prowadzącego pozwoliło nam dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących głównego tematu spotkania. Dzięki tablicy multimedialnej mieliśmy okazję latać wirtualnym dronem, co sprawiło nam, uczestnikom, ogromną frajdę. Poznaliśmy budowę dronów oraz sposób ich budowy od początku do końca. Każdy warsztatowicz mający pytania uzyskał na nie dokładną odpowiedź i wzbogacił się o wiedzę, którą, miejmy nadzieję, będzie miał okazję wykorzystać w przyszłości. Temat warsztatów był “strzałem w dziesiątkę” nie tylko dla pasjonatów majsterkowania, ale dla wszystkich uczestników.
Maksymedialna Julia Ołdakowska, kl. 3c
Pracownia ceramiczna istnieje w naszej szkole już 4 lata. Co chwilę przewijają się przez nią dziesiątki osób - doświadczone czy też dopiero początkujące szukają tam weny lub zajmują się ceramiką po prostu hobbystycznie. Tegoroczny Tydzień Talentów pozwolił nam trochę bardziej zgłębić tę wiedzę. Zorganizowane w naszej szkole zajęcia garncarskie miały na celu szerzyć miłość do rękodzieła i zachęcać nas do odkrycia swojej pasji. Uczniowie wraz z Panem Adamem Łuczakiem okrywali tajniki ceramiki od podstaw, wszystkiego od chwili założenia pracowni uczyli się na bieżąco. Nikt nie wszedł tam jako fachowiec, wszystko z czasem jako jedna grupa odkrywali razem.
W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć dwoje absolwentów naszej szkoły oraz jednego z obecnych uczniów. Naszymi gośćmi byli Przemek, Grażyna oraz Kuba - potkali się z uczniami klasy pierwszej. Podzielili się oni własnymi przemyśleniami oraz inspiracjami dotyczącymi pracowni. Pierwsza głos zabrała Grażyna, która swoją przygodę z ceramiką zaczynała już jako uczennica trzeciej klasy podstawowej. Grażyna pokazała nam, jak na przestrzeni lat zmieniły się jej prace oraz przekonywała nas, żeby mimo przekornego losu nie poddawać się i dążyć do celu, aby się samoudoskonalać. Następnie głos zawarł Kuba, uczeń naszej szkoły. Gdy Kuba rozpoczął naukę w naszym gimnazjum i usłyszał o istnieniu pracowni, zechciał spróbować czegoś mu nieznanego - poszedł na jedne z zajęć i bardzo mu sięspodobało. Znalazł swoją technikę, w której jest niepodważalnie najlepszy i szlifował ją aż do perfekcji. Tak jak Grażyna nie poddał się i teraz z dumą może rzec, że w metodzie wałeczkowej bryluje wśród innych. Wszystko zawdzięcza zaangażowaniu i swojej ciężkiej pracy. Ostatni głos zawarł Przemek, który jest ze szkolną pracownią od samego początku. Początki, jak sam przyznał, były dla niego trudne, lecz z czasem jego umiejętności polepszały się i wciąż podnosił sobie porzeczkę. Jak widać każdy w tej pracowni ma inną, niepowtarzalną historię. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia wyzwania i spróbowania swoich sił w pracowni ceramicznej.
Maksymedialna Wiktoria Misiak, kl. 3b
Ostatniego dnia tygodnia talentów zawitała do nas absolwentka naszej szkoły Patrycja Ściślewska z przyjacielem, aby opowiedzieć o swojej przygodzie z biologią i o swojej pracy. Podczas dwugodzinnych zajęciach mieliśmy okazję dowiedzieć się, jaką drogą można dostać się do laboratorium i jakie ciekawe rzeczy można tam robić. W drugiej części zajęć izolowaliśmy DNA z kiwi. Okazało się, że nie jest to takie trudne, jak się wydawało. W międzyczasie oglądaliśmy pod mikroskopem komórki liścia rośliny wodnej. Na sam koniec odciskaliśmy swoje palce na szalkach wypełnionych pożywką dla bakterii, aby sprawdzić, ile ich mamy na dłoniach. Po trzech dniach mogliśmy podziwiać kolonie bakterii, które wyrosły na szalkach . U jednych mniej, a u innych więcej, ale jednak każdy miał na sobie bakterie. Zajęcia uważam za udane i ciekawe.
Gabriela Bracik, kl 2a
W ramach Tygodnia Talentów grupa uczniów z naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z osobami, które bezpośrednio pracują i pomagają w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zajęcia były podzielone na dwie części. Pierwszą z nich prowadziła Pani Anna Kotonowicz, która jest rzecznikiem prasowym muzeum. Na początku omówiła, na jakich zasadach działa muzeum i jakie ma założenia, następnie podała dużo interesujących faktów na jego temat.
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 2004 roku. Budynek, w którym się znajduje, to stara elektrownia tramwajowa. Muzeum posiada 100 tysięcy eksponatów, rocznie odwiedza je 500 tys. osób. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak długo trwały przygotowania do wizyty w muzeum pary książęcej z Wielkiej Brytanii i jakie inne znane osoby miały okazję zobaczyć te niezwykłe ekspozycje.
Drugą częścią spotkania kierowali wolontariusze, którzy przedstawili nam, jak wygląda ich działalność i jakie są wymagania, by zostać wolontariuszem. Jak się okazało, jest ich bardzo mało - a wystarczy mieć przynajmniej 14 lat i być chętnym do pomocy. Wolontariusze opowiedzieli nam także, na jak wiele różnych sposobów można działać w muzeum. Można między innymi uczestniczyć w grach miejskich jako aktorzy grających ludzi z II wojny światowej, opiekować się pamiątkami, pomagać w zajęciach dla najmłodszych czy podczas spotkań z kombatantami.
Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce spotkania się z żywą historią, gdzie naprawdę można przenieść się w czasie do tych trudnych dni. Każdy powinien je zwiedzić. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uczniowie wyszli z niego z nową wiedzą.
Gabriela Powązka, kl. 3c
Warsztaty - Pies moją pasją, pani Magdalena Chmielewska - absolwentka naszej szkoły
W ramach Tygodnia Talentów w naszej szkole odbyły się warsztaty pod tytułem "Pies moją Pasją", prowadzone przez Panią weterynarz Magdę Chmielewską. Pani Magda nie przyjechała sama, lecz ze swoim psem Freją rasy retriever. Na początku warsztatów Pani Magda zapoznała nas ze swoim psem, opowiadała, że jeździ z nim na różne zawody i jak go szkoli. Potem razem z Freją pokazywała różne ciekawe sztuczki. Pies był zabawny i mądry. Po zabawie Pani Magda mówiła nam, jak trzeba zajmować się psem, jaka to duża odpowiedzialność. Wszyscy bardzo uważnie słuchali i oglądali zdjęcia. Na zdjęciach Freja wyglądała tak słodko i śmiesznie. Na koniec warsztatów Pani Magda pokazała nam krótki filmik z zawodów, opowiadała nam, jakie są konkurencje i jakich błędów nie należy popełniać. Na zakończenie Freja ładnie “przybiła piątkę” swojej pani.
Warsztaty były bardzo ciekawe, dużo można było dowiedzieć się o psach, skorzystać z rad Pani weterynarz. Czas minął bardzo szybko, wszyscy wyszli w dobrych nastrojach. Mam nadzieję, że rady Pani Magdy pomogą nam dobrze opiekować się naszymi pupilami. W ramach Tygodnia Talentów w naszej szkole odbyły się warsztaty pod tytułem "Pies moją Pasją", prowadzone przez Panią weterynarz Magdę Chmielewską. Pani Magda nie przyjechała sama, lecz ze swoim psem Freją rasy retriever. Na początku warsztatów Pani Magda zapoznała nas ze swoim psem, opowiadała, że jeździ z nim na różne zawody i jak go szkoli. Potem razem z Freją pokazywała różne ciekawe sztuczki. Pies był zabawny i mądry. Po zabawie Pani Magda mówiła nam, jak trzeba zajmować się psem, jaka to duża odpowiedzialność. Wszyscy bardzo uważnie słuchali i oglądali zdjęcia. Na zdjęciach Freja wyglądała tak słodko i śmiesznie. Na koniec warsztatów Pani Magda pokazała nam krótki filmik z zawodów, opowiadała nam, jakie są konkurencje i jakich błędów nie należy popełniać. Na zakończenie Freja ładnie “przybiła piątkę” swojej pani.
Warsztaty były bardzo ciekawe, dużo można było dowiedzieć się o psach, skorzystać z rad Pani weterynarz. Czas minął bardzo szybko, wszyscy wyszli w dobrych nastrojach. Mam nadzieję, że rady Pani Magdy pomogą nam dobrze opiekować się naszymi pupilami.
Maksymedialna Ola Żabka, kl. 7b
Tydzień Talentów dobiegł już końca. Wielka szkoda, gdyż każdy dzień obfitował w atrakcje. Nie zabrakło ich również ostatniego dnia - odbyły się ciekawe warsztaty prowadzone przez uczniów klasy 2c gimnazjum – Oliwię Sionek i Huberta Wielocha, którzy chcieli nas zainteresować charakteryzacją filmową. Wcześniej Hubert i Oliwia zachęcili uczniów do swoich warsztatów, prezentując swoje hobby na stoisku na szkolnym korytarzu.
Prowadzący opowiedzieli nam pokrótce, skąd wzięło się u nich zainteresowanie charakteryzacją. Dowiedzieliśmy się,co jest potrzebne do jej wykonania. Jednym z elementów niezbędnych do wykonania charakteryzacji jest masa, powstająca ze skrobi ziemniaczanej, mąki pszennej, wody, gliceryny oraz podkładu, nadającego jej kolor podobny do skóry.
Hubert wykonał charakteryzację na dłonikoleżanki, wyjaśnił także jak poprawnie tego dokonać. Kiedy skończył, wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć efekt jego pracy - rana wyglądała jak prawdziwa! Uczniowie byli bardzo podekscytowani i czym prędzej chcieli przystąpić do wykonania własnych charakteryzacji, gdyż na tych zajęciach mieli możliwość spróbowania swoich sił jako charakteryzatorzy. Prowadzący polecili usiąść im w parach i nawzajem zrobić sobie charakteryzację. Kiedy skończyli,efekty ich prac wyglądały równie naturalnie jak praca wykonana przez prowadzącego.
Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały i wydaje mi się, że zapadną im na długo w pamięć.
Maksymedialna Asia Dłuha, kl. 7b
Karnawał, to czas radości, zabaw i wspólnego biesiadowania. Już od dawna wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć, dlatego też zabawa karnawałowa jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. W tym roku bal karnawałowy dla najmłodszych był wyjątkowy- na sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej przez uczniów klas VII, spotkali się uczniowie klas IV, klasy I SP4 oraz nasi szczególni goście- klasa I ze Szkoły Podstawowej nr 3. Tylu piłkarzy, piratów, bohaterów „Gwiezdnych wojen”, księżniczek , wróżek, policjantów, potworów itd. nie zobaczymy podczas żadnej innej zabawy , jak tylko karnawałowej!
Te niesamowite postacie ( pod opieką wychowawczyń, które nie zapomniały również o przebraniu) bawiły się przy świetnej muzyce serwowanej przez kolegów z gimnazjum, gościły przy suto zastawionych przez rodziców stołach oraz brały udział w różnych atrakcjach i konkursach. Po kilku wspólnie spędzonych godzinach każdy młody człowiek powrócił do domu z drobnym upominkiem w dłoni i uśmiechem na twarzy. Patrząc na zadowolone buzie chciałoby się krzyknąć: Niech żyje bal!
Wychowawczynie kl. IV
Jak już wielu osobom wiadomo, Tydzień Talentów w naszej szkole to czas, kiedy możemy próbować wielu aktywności innych niż te, które należą do zwyczajnego szkolnego życia. Odbywa się mnóstwo występów i warsztatów, gdzie odkrywamy swoje ukryte talenty czy zainteresowania. Podczas tegorocznego Tygodnia Talentów mieliśmy kolejną szansę na zdobycie nowych umiejętności. Tym razem uczyliśmy się własnoręcznego robienia maskotek. Myślę, że każdy uczestnik niniejszych warsztatów przyzna, że dzieło zrobione własnymi rękami nabiera o wiele większej wartości.
W sali, w której odbywały się warsztaty, czekali na nas Pani Iwona Dębkowska wraz ze swoimi podopiecznymi z Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu. Niektóre twarze były znajome, gdyż byli to w większości absolwenci naszego gimnazjum. Pani prowadząca warsztaty wprowadziła nas w temat krawiectwa oraz zaprezentowała przykładowe prace. Wzbudziły one nasz zachwyt, szczególnie, gdy myśleliśmy o tym, że niedługo sami takie stworzymy. Po „krawieckim” wstępie pani Iwona opowiedziała dokładnie, co mamy zrobić, aby powstała taka maskotka, służąca na przykład jako poduszka lub zawieszka. Następnie wszyscy przystąpiliśmy do działania. Zaczęliśmy od doboru odpowiednich materiałów, aby nasz pluszak był niepowtarzalny i wyjątkowy. Wybór był ogromny - najróżniejsze wzory, kolory, miękkie, z włosem oraz typu minky, czyli "do wyboru, do koloru". Po wybraniu tekstyliów zajęliśmy się pracą. Pierwszym zadaniem było odrysowanie kształtu maskotki na lewej stronie tkaniny. Posłużyły nam do tego gotowe szablony lub własne pomysły. Następnie przystąpiliśmy do łączenia dwóch kawałków materiału z widocznym na wierzchu narysowanym wzorem. Wykorzystaliśmy szpilki, żeby podczas zszywania materiału na maszynie nic nie uległo przesunięciom ani zagięciom. Kolejny etap pracy mogliśmy jedynie podglądać, ponieważ do tego potrzebne już było doświadczenie. Zszywanie na maszynie wymaga umiejętności, które posiadali nasi pomocnicy, czyli goście z Zespołu Szkół nr 1, którzy z chęcią nas w tym wyręczali. Robili to błyskawicznie, a spod igły wychodziły poduszki w kształcie zwierząt - ptaki, sowy czy koty lub serc, które teraz, w okresie walentynkowym są bardzo popularne. Coraz piękniejsze maskotki trafiały pod naszą opiekę. Kolejnym punktem było pozbycie się nadmiaru materiału i przerzucenie go na właściwą stronę, a następnie przyszła pora na wypchanie naszych serduszek i zwierzaczków wypełniaczem do maskotek, po czym nasze poduszki stały się miękkie i puchate. Wystarczyło jeszcze tylko zszyć otwór, przez który były wypełniane i praca była gotowa. Oczywiście mogliśmy dodatkowo nanieść na nasze dzieło różne ozdoby, które czyniły je jeszcze bardziej oryginalnymi.
Jak widać nie trzeba wiele, aby dzięki naszej kreatywności powstawały piękne rzeczy. To bardzo ciekawe pomysły na prezenty dla bliskich czy przyozdobienie wnętrza. Wszyscy w dobrych humorach opuścili zajęcia, ciesząc się cudownymi ich efektami.
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b
Tegoroczny Tydzień Talentów w naszej szkole obrał zupełnie inny kierunek niż dotychczasowe obchody. Postawiliśmy w dużym stopniu na sport i integrację uczniów młodszych ze starszymi. Trzecioklasiści wyszli z inicjatywą warsztatów dla nowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Siedmio- oraz dziesięciolatki miały już okazję uczestniczyć w warsztatach siatkarskich i tanecznych, natomiast dzisiaj, w czwartym dniu Tygodnia Talentów, odbyły się warsztaty koszykarskie, które zorganizowali i poprowadzili dla chłopców Damian Pawłowski i Michał Kowalczyk, którzy na co dzień trenują koszykówkę w grodziskim klubie, dzięki czemu uczestnicy warsztatów mieli okazję wiele się od nich nauczyć. Po krótkich zabawach pełniących funkcję rozgrzewki, przeszli do teorii kozłowania. Przez pewien czas prowadzący tłumaczyli chłopcom jak poprawnie odbijać piłkę, później chłopcy trenowali. Przejście do praktyki nie zajęło początkującym graczom wiele czasu. Po krótkim czasie potrafili już poprawnie rzucać do kosza i wykonać dwutakt. Końcowym elementem był mecz, który rozegrały osoby uczestniczące w warsztatach. Nie jest to jednak koniec niespodzianek ze strony starszych uczniów i nauczycieli. Na najmłodszych czeka jeszcze bal karnawałowy
Maksymedialna Julia Ołdakowska, kl. 3c
W naszej szkole co roku organizowany jest Tydzień Talentów, w którym każdy ma szansę pokazać swoje uzdolnienia i zainteresowania. Z tej okazji we wtorek odwiedził nas Pan Kacper Kurowski, absolwent naszej szkoły, by odkryć z nami tajemnicę kryjącą się w kartkach papieru.
Origami to pochodząca z Chin sztuka składania papieru, polegająca na stworzeniu z niego różnych kształtów, na przykład roślin, zwierząt, przedmiotów. Specjalnością Pana Kacpra są zwierzęta i kwiaty. Przywiózł ze sobą dużo ciekawych dzieł: lwa, żaby, kangura, tulipany i wiele, wiele innych.
Sztukę origami zgłębiały klasy siódme, drugie i trzecie gimnazjum oraz klasa IVf. Pan Kacper postanowił nauczyć tych uczniów, jak wykonać tulipana metodą origami. Na starcie wszyscy otrzymali białą kartkę, a następnie krok po kroku wykonywali polecenia instruktora, który cierpliwie pokazywał kolejne etapy pracy. Choć czasem niektórzy mieli małe problemy, pod koniec lekcji wszystkim udało się stworzyć piękne tulipany. Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały. Zakończyły się, oczywiście pamiątkowym zdjęciem.
MaksymedialnaAsia Dłuha, kl. VII B
Warsztaty „Konie moją pasją”
W pierwszym dniu Tygodnia Talentów na drugiej,trzeciej i czwartej lekcji odbyły się warsztaty z Panią Magdą Dudzińską, absolwentką naszej szkoły.Na początku pani Magda, przedstawiła nam pokrótce swoje hobby- konie. Przybliżyła nam ich historię i zadała kilka pytań związanych z tymi zwierzętami. Później pokazała nam prezentację, na której poznaliśmy budowę konia, jego maści oraz rasy. Dowiedzieliśmy się też, że istnieją dwa rodzaje koni- zimnokrwiste i gorącokrwiste.W dalszej części spotkania zapoznaliśmy się z wyposażeniem konia oraz mieliśmy możliwość dotknięcia ogłowia i siodła. Na koniec zobaczyliśmy kilka filmików, na których pokazane były sporty konne. Dowiedzieliśmy się również, że koń może ważyć nawet 800 kg. Pani Magda opowiedziała nam o swoich doświadczeniach z końmi, a my mówiliśmy jej o swoich.
Spotkanie było bardzo ciekawe, a prowadząca je pani przemiła. Klasom uczestniczącym w warsztatach bardzo się one spodobały, uczniowie wykazali duże zaangażowanie.
Maksymedialne Paulina Grodzka i Ola Potocka, kl. 7b
Czas Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, szczególny dla każdego człowieka. Moment na chwilę refleksji nad tym to było, jest i co jeszcze przed nami. W Szkole Podstawowej nr 4 nastrój świąteczny czuć było już kilka dni wcześniej. Na korytarzach i w salach lekcyjnych pojawiały się ozdoby świąteczne, słychać było dźwięki kolęd i przygotowywań do występu jasełkowego.
W tym roku w przygotowanie Wigilii szkolnej intensywnie zaangażowali się nasi najmłodsi - uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawczyniami. Już od listopada ćwiczyli swoje role do występu jasełkowego, teksty kolęd i pastorałek. Małymi krokami wprowadzali wszystkich w świąteczny nastrój.
Tuż przed przerwą świąteczną nadszedł czas na finał. W czwartek poprzedzający Wigilię szkolną odbyła się próba generalna z udziałem rodziców naszych czwartoklasistów oraz absolwentów, na których jak zawsze mogliśmy liczyć. Dzięki Kindze, Weronice i Karolowi przedstawienie nabrało wyjątkowego charakteru.
Od samego rana wybrani uczniowie klas trzecich gimnazjum pracowali nad scenografią przedstawienia. Rezultat był naprawdę zaskakujący. Udało nam się wspólnie ustawić szopkę otoczoną iglastym lasem, pod osłoną gwieździstego nieba i przy blasku iskrzącego ogniska. Po niezwykle udanej próbie wszyscy aktorzy wraz z rodzicami udali się do swoich sal na poczęstunek wigilijny. Nie obyło się oczywiście bez prezentów. Zadowolone z siebie dzieci z niecierpliwością i niepokojem oczekiwały na kolejny dzień - występ przed całą społecznością szkolną.
Nadeszła długo wyczekiwana chwila. Od samego rana w piątek nasi mali aktorzy omawiali ze swoimi paniami ostatnie poprawki. Wszyscy byli bardzo przejęci. Dzięki zaangażowaniu naszych starszych uczniów klas gimnazjalnych, którzy prezentując wyjątkowe zdolności wokalne także włączyli się w występ, czwartoklasiści nie musieli obawiać się, że coś mogłoby się nie udać. Kiedy już wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej, rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Każde wystąpienie było nagradzane gromkimi brawami. Widzowie włączali się do wspólnego śpiewania. Atmosfera była wyjątkowa i niezwykła. Przez te kilkadziesiąt minut udało nam się zintegrować jeszcze mocniej. Życzeniom świątecznym nie było końca. Wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Ten czas był dla nas szczególny także dlatego, że staraliśmy się wesprzeć zbiórkę krwi dla Stefanka Kamińskiego - synka naszej absolwentki Hani. Z myślą, że dobro powraca do człowieka udaliśmy się do swoich domów.
Sylwia Nowicka, nauczycielka matematyki
Od listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Anny Sreberskiej wykonywali ozdoby świąteczne. Wpadaliśmy na genialne i oryginalne pomysły na nasze prace, skorzystaliśmy z technik decoupage, zdobienia cekinami oraz łączenia różnych elementów drewnianych w piękne stroiki i szopki. Wykonanie ich zajęło nam kilka piątkowych popołudni.
Kiermasz świąteczny odbył się 10 grudnia w Centrum Kultury w Błoniu, ale i w całym mieście można było spotkać uczniów naszej szkoły spacerujących z koszami pełnymi ozdób i pyszności. Jak co roku staraliśmy się, by nasze stoisko sprawiało jak największe wrażenie na mieszkańcach robiących przedświąteczne zakupy. Na miejscu sprzedaży naszych dzieł nie tylko można było zakupić ozdoby, ale także napić się gorącej herbaty czy kawy lub skosztować przepysznych wypieków uczniów i ich rodziców. Na pierwszym piętrze Centrum Kultury stała pięknie ubrana choinka reprezentująca naszą szkołę w wystawie. Wyroby, których nie udało nam się sprzedać na kiermaszu, oferowaliśmy aż do świąt klientom sklepów Intermarche i Tesco.
Świąteczny kiermasz jak zwykle był udany, dziękujemy wszystkim za wkład pracy i pomoc.
Paulina Bernat i Oliwia Włodarska
W naszej szkole od wielu lat aktywnie działa koło chemiczne, na które uczęszczają chętni uczniowie. W tym roku do tego grona dołączyli również uczniowie czwartych klas, którzy chętnie eksperymentują. W pracy z „Maluchami” pomagają mi uczniowie klasy 7b, którzy bardzo chętnie i cierpliwie uczą przygotowywania, przeprowadzania, uważnego obserwowania i wyciągania wniosków z eksperymentów. Wszyscy uczą się nawzajem i myślę, że jest to dobrze wykorzystany czas.
Agnieszka Walczak-Baśkiewicz
Klasa II d kontynuuje opiekę nad adoptowanym koniem Santosem. W piątek, uczniowie tej klasy, bardzo sprawnie przeprowadzili kolejną akcję sprzedaży ciast, aby uzyskane pieniążki przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb tego pięknego konia.
Agnieszka Walczak-Baśkiewicz
Częścią niezwykle bogatego programu przygotowanego przez nasz Samorząd Szkolny z okazji Dnia Misia, były lekcje matematyki przeprowadzone w klasach najmłodszych.
Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi pluszakami. Podczas zajęć uczniowie mierzyli i ważyli misie. Zamieniali jednostki masy i długości, wspólnie liczyli wagę wszystkich pluszowych przyjaciół, a także tworzyli tzw. „misiowy pociąg”. Najdłuższy miał prawie osiem metrów długości. Podczas wypełniania kart pracy wszyscy wykazali się zaangażowaniem, było przy tym wiele radości. Wśród zadań znalazły się także przeliczenia czasu celem określenia godziny podwieczorku dla misia, zadania kalendarzowe związane z jego wiekiem oraz kilka innych.
Uczniowie poprzez praktyczne działania zrealizowali materiał podsumowujący kolejny dział programowy. Na zbliżającej się pracy klasowej oczekujemy zatem samych dobrych i bardzo dobrych ocen!
W całym roku obchodzimy wiele świąt. Każdy przeżywa je na swój sposób. Są jednak takie uroczystości, które dla nas Polaków powinny mieć szczególne znaczenie. Jednym z nich jest Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada. Jak wiadomo tego dnia prawie w każdym mieście na terenie kraju można spotkać się z obchodami upamiętniającymi to ważne wydarzenie, jakim jest odzyskanie niepodległości przez Polskę. Wszyscy powinniśmy być dumni z naszej historii. My również jesteśmy młodymi obywatelami, więc obchodzimy i przeżywamy to święto. W tym roku przyszliśmy do szkoły w strojach galowych. Zorganizowanie i poprowadzenie apelu zawdzięczamy naszemu samorządowi uczniowskiemu. Wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej. Na początku odbyła się część oficjalna - stanęliśmy na baczność, wprowadzono sztandar i odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Usłyszeliśmy kilka słów o naszej historii i zdarzeniach, które zadecydowały o tym, że teraz żyjemy w wolnym państwie. Po części oficjalnej przeszliśmy do drugiej części - artystycznej. Był to konkurs, w którym każda klasa śpiewała wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Były to między innymi piosenki "Serce w plecaku", czy też "O mój Rozmarynie", ale nie mogło zabraknąć również "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko" i wielu innych. Wykonanie i prezentację klasy oceniało jury składające się z nauczycieli. Najlepsze występy zostaną nagrodzone już niedługo. Konkurs zorganizowano, by zachęcić uczniów do miłej zabawy, ale również do śpiewania tych pięknych pieśni. Najważniejsze było aktywne uczestnictwo i przeżywanie treści zawartych w piosenkach. Nastrój panujący na sali był bardzo ciepły i rodzinny. Zakończenie apelu odbyło się w wyjątkowej atmosferze. Wszyscy wstali z krzeseł i odśpiewali "Rotę". To był bardzo poruszający widok, kiedy ponad trzysta młodych osób śpiewało tą cudowną i znaczącą pieśń. Tak skończyły się nasze obchody święta 11 listopada. Zawsze obchodźmy to święto z należytą powagą, pamiętając o ludziach, bez których nie miałoby ono miejsca.
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b
W sobotę 21 października odbył się V Błoński Festiwal Nauki Maksymiliada - święto organizowane przez Gimnazjum nr 2 i Szkołę Podstawową nr 4. Stało się ono już naszą tradycją. W tym roku w organizacji pomagali nam także nasi młodsi koledzy, z którymi od niedawna dzielimy mury naszego gimnazjum. Tegorocznym tematem przewodnim były czasy starożytne. Można było dowiedzieć się, co wtedy jedzono, jaki się ubierano, jak wyglądało życie codzienne. Było też wiele gier i zabaw - jak zwykle przygotowaliśmy bardzo dużo najróżniejszych atrakcji dla wszystkich, którzy przybyli na tę imprezę. Nasi goście zostali mile przywitani. W rejestracji dostawali losy, dzięki którym mogli wygrać wspaniałe nagrody w finałowej loterii. Bardzo zachęciło to wszystkich do dalszej zabawy i wprowadziło wśród przybyłych miły nastrój. Z losem w ręku można było kierować się dalej do sali gimnastycznej, gdzie czekały stoiska z konkursami i pokazami o wszechstronnej tematyce - od stoisk matematycznych, gdzie można było stanąć oko w oko z wielkimi matematykami czy zapoznać się z chińskimi początkami tabliczki mnożenia, przez węże faraona i lepienie garnków. Można było spróbować wyprowadzić Minotaura z labiryntu, poznać starożytną technikę a także sekrety łaciny. Próbowałeś kiedyś zmierzyć się na rękę z Juliuszem Cezarem? Podczas Maksymiliady była do tego idealna okazja! Dla młodszych czekały kolorowanki faraonów i piramid. Każdy mógł też sprawdzić, czy do twarzy mu w przebraniu starożytnego wojownika. Przy takich atrakcjach pewnym było, że wszyscy wciągną się w wir dobrej zabawy.
Obiektem, który w sali gimnastycznej przyciągał uwagę, była także scena. Nasi wspaniali uczniowie poprzez występy muzyczne wprowadzili fajną atmosferę. Reakcją widowni były jeszcze większe uśmiechy na twarzach wszystkich i oczywiście gromkie brawa dla wykonawców. Po zaprezentowaniu piosenek odbyło się spotkanie z rzymskim legionistą i gladiatorem. Goście byli bardzo zainteresowani występem.W kolejnej części programu, na scenie pojawił się szkolny teatr 2TM, który wystawił tragedię grecką "Filo-zof". Przedstawienie miało na celu przypomnieć wszystkim o wakacjach, które zostały przywołane w zabawny sposób. Opowiadało o filozofie, który miał dużo nauki, ale w końcu postanowił odprężyć się i odłożyć ją na bok.
Sala gimnastyczna została szybko zapełniona. Jednak atrakcje można było też znaleźć w innych częściach szkoły. W tajemniczej szkolnej piwnicy doświadczyliśmy powrotu mumii. Przy wejściu do podziemi mogliśmy zastać wróżkę Pytię, która poprzez czary delfickie wróżyła z ogniska i przewidywała naszą przyszłość. Wprowadzeni w odpowiedni nastrój goście przechodzili dalej, by ujrzeć dwie komnaty związane ze śmiercią i starożytnymi obrzędami pogrzebowymi. Jedna z nich przedstawiała grobowiec faraona. Znajdowały się tam dwa sarkofagi, ożywająca mumia oraz jej strażnik-kot. Mogliśmy też ujrzeć przedmioty codziennego użytku, a także skarby ofiarowane faraonowi w podróż i życie pozagrobowe. Ściany zostały pokryte egipskimi hieroglifami. Uczniowie -kustosze muzealni opowiadali o procesie mumifikacji, jego roli i znaczeniu. Po śmierci w drodze do świata umarłych należało przeprawić się tratwą na drugi brzeg rzeki Styks. Przewoźnik Charon pomagał w tym za symboliczna opłatą 2 oboli. Kustosze opowiadali zwiedzającym o tym elemencie mitologii greckiej. Eksponaty, które można było podziwiać, zostały wykonane przez uczniów. Należą im się gorące podziękowania za włożoną pracę i wysiłek.
Bardzo fajnym punktem, gdzie odbywały się najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, była pracownia chemiczna. Na naszych gości czekała tam zabawa w prawdziwego chemika. Wszyscy z zaciekawieniem patrzyli na przemiany chemiczne - pasta dla słonia czy inne reakcje budziły zachwyt szczególnie najmłodszych gości.
W sali fizycznej bawiliśmy się z kolei w wynalazców. W historii cywilizacji pojawiają się różne odkrycia, które powodują ogromny postęp. Do najbardziej znanych zalicza się koło, a także śrubę Archimedesa. Służyła ona głównie do przetaczania wody z miejsc położonych niżej do miejsc o wyższym poziomie. Stała się inspiracją do różnych projektów, które doprowadziły do wynalezienia śmigła i śruby, co znacznie poprawiło szybkość i komfort przemieszczania się.Na stanowisku fizycznym budowaliśmy latającą zabawkę na wzór modelu takiej śruby.
Dobra zabawa pochłania dużo energii, jednak i na to był sposób - goście, którzy pochłonięci pracą zgłodnieli, mogli posilić się słodką przekąską. Wybór ciast, ciasteczek i napojów przygotowanych przez Rodziców był ogromny! Dla każdego coś dobrego!
Na koniec imprezy odbyła się długo wyczekiwana loteria, gdzie do wygrania były świetne nagrody. Radości zwycięzców nie było końca.
Dziękujemy z całego serca wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia, bez was nie udałby się stworzyć tej pięknej atmosfery! Dziękujemy również uczestnikom V Błońskiego Festiwalu Nauki i zapraszamy na Maksymiliadę za rok! "Nauka ważna jest dla każdego - szukaj wiedzy u Kolbego".
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b
Podczas tegorocznej Maksymiliady w piwnicy naszej szkoły urządzone zostały dwie komnaty związane ze śmiercią i obrzędowością pogrzebową. Pierwsza z nich to komnata grobowa faraona, w której umieszczone zostały dwa sarkofagi, mumie faraona i kotów, przedmioty codziennego użytku oraz skarby ofiarowane faraonowi na podróż i życie pozagrobowe. Ściany zostały pokryte egipskimi malowidłami i hieroglifami. Uczniowie - kustosze muzealni - opowiadali i procesie mumifikacji, jego roli i znaczeniu. Z jednego z sarkofagów wychodziła do odwiedzających mumia, wywołując wśród gości dużo emocji.
Korytarz piwnicy przekształcono w przeprawę przez rzekę Styks. Rzeka Styks była jedną z pięciu rzek podziemia, które należało pokonać w drodze do świata umarłych. Przeprawa ta jest elementem mitologii greckiej. Przewoźnik Charon za symboliczną opłatę 2 oboli pomagał duszom w przepłynięciu rzeki. Nie było to łatwe zadanie, gdyż rzeka Styks była uznawana przez starożytnych Greków za boginię nienawiści. Charon i dusza podążająca do świata umarłych siedzieli w specjalnej łodzi.
Kustosze opowiadali zwiedzającym o przedstawionym w inscenizacji elemencie mitologii greckiej.
Odwiedzających nasz piwniczny zakątek witała grecka wróżka Pytia, która oferowała niepowtarzalne wróżby z ogniska.
Prezentowane eksponaty zostały wykonane przez uczniów i ich rodziców, za co organizatorki serdecznie dziękują.
Ostatnia wycieczka uczniów klas trzecich odbyła się na obrzeża Lublina, a dokładnie do Państwowego Muzeum na Majdanku. W tym miejscu oraz w wielu innych tego typu mordowano w czasie II wojny światowej ludzi różnych narodowości. Wstępem do naszej wycieczki było obejrzenie prezentacji o kilku osobach, które jako dzieci były na Majdanku więźniami. Po zakończeniu krótkiego seansu rozpoczęliśmy główną część naszej wycieczki, czyli zwiedzanie muzeum. Pierwszym punktem naszej wędrówki był pomnik. Przerażający, a jednocześnie fascynujący swoimi kształtami oraz wielkością. Ta budowla ma znaczenie symboliczne: ostrzeżenie dla wszystkich i znak, że ci, którzy tam byli, przekroczyli wrota obozu -weszli do prawdziwego piekła. Przechodząc przez ogromny teren widzieliśmy wiele. „Szpital”, w którym bardziej szkodzono więźniom, niż ich leczono. „Łazienki” dla ofiar- rzędy pryszniców, które w czasie wojny lały na więźniów na przemian zimną wodę i wrzątek. Pomieszczenie, w którym były czyszczone ubrania jeńców ( tak zwane pasiaki). Przerażające komory gazowe. Następnym miejscem, do którego się udaliśmy to baraki, w których mieszkali więźniowie. W pierwszym z nich znajdowała się symboliczna wystawa, ukazująca nadzieje ludzi- świecące żarówki, oraz wolę nazistów- otaczający je drut kolczasty. Drugi barak był wypełniony wielkimi stosami butów. Jak później się dowiedzieliśmy były to buty wszystkich ofiar Majdanka. Ostatni, który odwiedziliśmy, był przeciętnym barakiem, w którym mieszkało około trzysta osób a miejsca było o wiele za mało. Niesamowitym w tym miescu wydawał się nam pomnik, pokazujący trzy odlatujące orły. Miały być symbolem władzy Trzeciej Rzeszy, ale dla jeńców te same orły były symbolem nieutraconej nadziei, myśli, że kiedyś będą wolni jak te ptaki. Końcowy etap naszej podróży był najbardziej przerażający. Poznaliśmy tajemnicę„krwawej środy”. Widzieliśmy też krematoria. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się dużo o cierpieniu i panującej śmierci w obozach koncentracyjnych. Poznaliśmy przerażającą też możliwość wykorzystania człowieka.
Wiele nauczyliśmy się, będąc w tym miejscu. Najlepszą według mnie puentą wycieczki jest cytat, widniejący na Mauzoleum „Nasz los waszą przestrogą”.
Maksymedialny Aleks Mitroo
Za nami kolejna już edycja błońskiego Eko- Pikniku organizowanego przez gminę Błonie i błońskie szkoły. Na rynek naszego miasta zawitały stoiska Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół im. Wańkowicza. Mieszkańcy i goście mieli okazję podziwiać, a również zakupić własnoręcznie robione wyroby z materiału, który był głównym tematem tegorocznego pikniku - drewna. Od samego rana na głównej scenie najmłodsi mieszkańcy Błonia umilali nam czas. Były przedstawienia, tańce, piosenki. Tym razem stoisko naszego gimnazjum cieszyło się zainteresowaniem głównie najmłodszych. Dzieci mogły kolorować czy też własnoręcznie malować piękne obrazki oraz przy pomocy naszych uczniów wykonywali specjalne zadanie, mianowicie każdy uczestnik zabawy musiał na liściu napisać, co dają nam drzewa, a następnie umieścić liść na jednej z gałęzi. W taki sposób nasze małe drzewko szybko zmieniło się w potężną skarbnicę wiedzy. Do zobaczenia za rok!
Maksymedialna Julka Ołdakowska
W dniach 15-20 maja uczniowie z naszej szkoły mieli okazję podziwiać uroki Chorwacji podczas wycieczki organizowanej przez nasze nauczycielki Panią Mariolę Kopańską i Panią Anitę Bajor. W poniedziałek pomimo bardzo wczesnej pory wszyscy uczestnicy punktualnie stawili się na zbiórce i już po chwili byliśmy gotowi ruszyć w drogę. Podróż umilały nam przepiękne krajobrazy Czech, Austrii i Słowenii oraz pokazywane filmy. Już w trakcie jazdy mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele o kulturze i zabytkach państw, które w następnych dniach zwiedzaliśmy. Do miejsca naszego pierwszego noclegu dotarliśmy wieczorem, więc czekała nas już tylko kolacja i odpoczynek.
Wtorkowy plan wydarzeń zapowiadał się bardzo intensywnie. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę do Plitwic. Odwiedziliśmy tam jeden z parków narodowych, na którego terenie znajdują się malowniczo położone jeziora tworzące rozlewiska, kaskady oraz ponad 90 wodospadów, które gwarantują niezapomniane wrażenia. Niestety nie byliśmy w stanie obejść całego parku, ponieważ musieliśmy udać się w drogę do Medjugorie - miejsca naszego następnego noclegu. Ta mała miejscowość znana jest głównie dzięki mającym się tu wydarzyć objawieniom maryjnym, cały czas badanym przez kościół katolicki. Po kolacji mieliśmy okazję przespacerować się po okolicy.
Trzeciego dnia nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mostaru - jednego z najpiękniejszych miast Półwyspu Bałkańskiego. Jego główną atrakcją jest kamienny Stary Most wybudowany w XVI w. Mieliśmy również okazję odwiedzić meczet i zaczerpnąć wiedzy o religii muzułmańskiej. Po południu przyszła kolej na kolejne miasto - Dubrownik, zwany perłą Adriatyku. Kamienne uliczki świetnie spisały się podczas zaskakującego deszczu a także późniejszych upałów. To miasto okazało się idealnym punktem wycieczki dla wszystkich fanów popularnego serialu "Gra o Tron", zostały tam bowiem nakręcone niektóre sceny tej produkcji. Po długim zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek i obiadokolację, dlatego udaliśmy się do hotelu. Była to nasza druga i ostatnia noc w Medjugorie, na stałe opuszczaliśmy już Bośnię i Hercegowinę. Cały czwartek spędziliśmy w Chorwacji, spacerując po Splicie oraz Trogirze. W pierwszym mieście najważniejszym punktem dnia okazał się antyczny pałac Cesarza Dioklecjana, w którym spędziliśmy najwięcej czasu. Za jego murami mieliśmy okazję obejrzeć krótkie "przedstawienie" z udziałem cesarza i poddanych strażników, które sprawiło, że przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w starożytności. Trogir okazał się o wiele mniejszym i spokojniejszym miasteczkiem. Wąskie i kręte kamienne uliczki doprowadziły nas do portu, w którym mieliśmy czas wolny na odpoczynek oraz zakup drobnych pamiątek. W hotelu byliśmy dość wcześnie, więc ten wieczór przypieczętowaliśmy wspólnym spacerem nad morze. Niestety nie do końca zdążyliśmy na zachód słońca, ale i tak miło spędziliśmy czas na plaży.
Piątego, przedostatniego dnia, czekało na nas jedno z najładniejszych miejsc naszej wycieczki, mianowicie Park Narodowy rzeki Krka. Ten park jest o wiele mniejszy niż Park w Plitwicach, co wcale nie oznacza, że jest gorszy. Przechadzając się po drewnianych kładkach podziwialiśmy liczne wodospady oraz małe strumyki. Na terenie parku żyją różne gatunki ptaków oraz małe węże. Często są to zwierzęta chronione, dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim zachowaniu, by nie zrobić im krzywdy. W parku istnieje również możliwość kąpieli u podnóża wodospadu, jednak niestety dopiero od czerwca, gdy woda osiąga odpowiednią temperaturę. Po południu udaliśmy się długa drogę do naszego ostatniego noclegu w Słowenii. Pomimo zmęczenia po przyjeździe wybraliśmy się jeszcze na krótki spacer po okolicy. Z rana po śniadaniu pojechaliśmy do ostatniego punktu naszej wycieczki, czyli Jaskini Postojnej, która stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych tego kraju.
Jaskinia należy do grupy największych jaskiń na świecie, ma łączną długość ponad 27 kilometrów. To miejsce zalicza się do niewielu środowisk, w którym naturalnie występuje gatunek płaza - odmieńca jaskiniowego, znanego głównie z tego, jak potrafi przystosować się do warunków, w których żyje. W trakcie ewolucji zupełnie utraciło wzrok, chociaż żyje głównie w wodzie, potrafi przeżyć nawet do kilku miesięcy na lądzie, a do tego może przeżyć nawet 10 lat bez jedzenia. Na terenie jaskini znajduje się sklep z pamiątkami, których ich głównym bohaterem jest właśnie ten płaz. Kilka osób z naszej grupy zdecydowało się zakupić gadżety z tą tzw. "ludzką rybą". Zaraz po zwiedzaniu udaliśmy się w drogę powrotną do Błonia. To był koniec naszej chorwackiej przygody. Mamy nadzieję, że w następnym roku odwiedzimy równie ciekawe miejsca!
Maksymedialna Martyna Flisiak, kl. 2c
Apel z okazji Konstytucji 3 maja
Są podczas roku dni niezwykle ważne. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 z pewnością jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Każdego roku w całej Polsce odbywają się uroczystości z okazji tego dnia. W naszej szkole także należycie czcimy to święto.
Tegoroczną 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji uczciliśmy specjalnym apelem w naszym gimnazjum. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, został wprowadzony sztandar szkoły. Jak na każdej ważnej uroczystości odśpiewaliśmy z dumą Mazurka Dąbrowskiego, zgodnie z naszą szkolną tradycją wszystkie zwrotki. Po hymnie Pan Marek Bytoński przedstawił nam program tego wydarzenia. Następnie zabrałam głos ja, przeczytałam kilka słów o tym ważnym święcie. Przypomniałam wszystkim w skrócie fragment naszej historii - przyczyny, skutki, wysiłki i trudy związane z uchwaleniem Konstytucji. Konstytucja była dokumentem, który miał na celu radykalnie uzdrowić nasze państwo. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Po tej krótkiej części teoretycznej wyprowadzono sztandar i tak zakończyła się pierwsza część apelu.
Druga jego część polegała na aktywnych działaniach uczniów. Klasa Ib pomagała rozdawać innym klasom materiały potrzebne do zrobienia wyznaczonych zadań. Każda klasa miała za zadanie wymyślić hasło związane z trzecim maja, podać przyczyny i skutki uchwalenia dokumentu i wskazać na obrazie Jana Matejki ''Konstytucja 3 maja" poszczególne osoby biorące udział w tym wydarzeniu. Wszyscy bardzo się postarali i po ukończeniu pracy każda z klas wywiesiła swoje prace do oceny. Zadania zostały ocenione przez komisję złożoną z nauczycieli.
Tak istotne uroczystości powinny zawsze być hucznie świętowane. My spełniliśmy to kryterium, każdy Polak powinien mieć świadomość, że te dni są dla nas obywateli najważniejsze!
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 1b
W ramach projektu "Rozwój zawodowy nauczycieli szansą na lepszą przyszłość uczniów naszego gimnazjum siedem nauczycielek ( Dorota Berlińska, Anita Bajor, Anna Gruber Whybra, Alicja Kubiak, Agnieszka Rutkowska, Agnieszka Walczak - Baśkiewicz, Mariola Kopańska – Wyrzykowska) uczestniczyło w kursie języka angielskiego w szkole Inlingua Edinburgh w szkockiej części Wielkiej Brytanii.
Celem kursu było nabycie i rozwinięcie kompetencji językowych oraz poznanie kultury i tradycji szkockich i brytyjskich.
Po wylądowaniu w Edynburgu 12 lutego 2017 r. zamieszkałyśmy rodzinach goszczących (host families), z którymi zjadłyśmy naszą pierwszą w Szkocji kolację. W poniedziałek zaczęłyśmy intensywny kurs języka angielskiego, ćwiczyłyśmy gramatykę i poszerzałyśmy słownictwo, rozwijałyśmy intuicję językową, ćwiczyłyśmy wymowę oraz właściwą intonację. Z naszymi nauczycielami: Marc'iem, Timem, Adamem, Allanem oraz Gregorem dyskutowałyśmy na temat kultury brytyjskiej i polskiej. Nie zabrakło też zagadnień dotyczących spraw bieżących, np. Brexitu.
Ale nie samą nauką człowiek żyje. Mark w bardzo ciekawy i zajmujący sposób opowiedział nam o historii Edynburga , Allan towarzyszył w wycieczce do Roslyn Chapel, którą każda z nas kojarzyła z filmu i książki "Kod da Vinci". Polski akcent - niedźwiedzia "Wojtka" - znalazłyśmy w ogrodach przy Princes Street.
W piątek, 17 lutego, musiałyśmy pożegnać się z nowymi znajomymi i z o wiele cięższym bagażem, pełnym materiałów dydaktycznych, wrócić do domu. Poszerzyłyśmy wiedzę z zakresu języka angielskiego, rozwinęłyśmy motywację do pracy i dalszej nauki. Jesteśmy bardzo wdzięczne Inlingua Edinburgh za ciepłe i gościnne przyjęcie oraz bardzo interesujące doświadczenie zawodowe.
Za nami Dzień Niebieski, kolejny z serii „kolorowych dni” w naszej szkole. Kolor niebieski przypomina nam wodę, morze i otwartą przestrzeń. Działa uspokajająco i pobudza do twórczego myślenia. W Starożytnej Grecji kolor ten był atrybutem najwyższych Bóstw, Zeusa i Jupitera. W Iranie natomiast barwa ta ma zupełnie inne znaczenie i symbolizuje żałobę. Błękit to kolor pełen różnych znaczeń. Oznacza między innymi uduchowienie, higienę, spokój, ład, wodę, świeżość, chłód, a z drugiej strony energiczność, dynamizm, inspirację i kreatywność. Niebieski to także kolor przyjaźni - podarowanie niebieskiego kwiatu symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego.
Klasy 2a i 2c uczestniczyły w lekcjach fizyki i astronomii organizowanych przez warszawskie Muzeum Techniki. Wystawę mieliśmy przyjemność oglądać z bardzo miłym przewodnikiem Panem Pawłem Gogolewskim. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek. Przewodnik pokazał nam, że fizyka to nie tylko trudne do zapamiętania wzory, ale także to, co nas otacza. Doświadczenia fizyczne, które widzieliśmy, były bardzo interesujące. Własnoręcznie mogliśmy wprawić w ruch niektóre maszyny. Obracając magnes w pobliżu selenoidu połączonego z woltomierzem mogliśmy wywołać przepływ prądu indukcyjnego. Wycieczka była ciekawa i bardzo nam się podobała.
Gosia Wołkow
Julka Ryng
Kinga Kalinowska
25.05 w naszej szkole gościliśmy specjalnych gości, którzy przyjechali do nas z Sochaczewa. Były to dzieci z kl. 0a wraz z wychowawcą- panią Anetą Sompor ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie.
Miały okazję zwiedzić trochę nasze gimnazjum. Przewodnikami gości zostali oczywiście nasi uczniowie, którzy wykazali się wielką opiekuńczością i „talentami pedagogicznymi” Nasuwa się pytanie, dlaczego dzieci z odległej szkoły podstawowej odwiedziły gimnazjum? Są dwa powody wizyty. Maluchy w naszym szkolnym studiu nagrań nagrywały piosenkę ,,A ja wolę moją mamę''. Oprócz tego- uczestniczyły w warsztatach ceramicznych, podczas których- przy pomocy pana Adama Łuczaka i gimnazjalistów- wykonały „cuda gliniane”, które zostaną dostarczone do Sochaczewa w najbliższym czasie.
Wszystkie brzdące bardzo pozytywnie przyjęły naszą szkołę, jak i uczniów. Żaden gość nie czuł się skrępowany, czy też speszony, wręcz przeciwnie. Każdy maluch przybijał piątki z uczniami oraz ich przytulał. Po zajęciach w szkole, w jakże rodzinnej atmosferze – nastał czas pożegnania. Ciężko było nam, jak i przesympatycznym „młodszym koleżankom i kolegom” rozstać się. Zostaje nam tylko czekać, aż ponownie do nas zawitają.
Maxymedialna Wiktoria Misiak
Kolejny już raz wzięliśmy udział w spotkaniu w błońskim Centrum Kultury, które pozwoliło nam poszerzyć nasze geograficzne horyzonty. Tym razem było to spotkanie z Ewą Chaniewską, która opowiadała nam o urokach Argentyny. Spotkanie zaczęliśmy od poznania przytulaśniej maskotki alpaki. Została wykonana z sierści właśnie tego zwierzęcia. Alpaka jest całkowicie pospolitym zwierzakiem w Argentynie. Jest hodowana bardzo podobnie jak nasze polskie owieczki. Różnica jednak jest wielka pod względem miękkości - alpaka o głowę wygrywa z naszą owcą. Po krótkim wstępie obejrzeliśmy prezentację o tym niezwykłym kraju. Kolejnym punktem było poznanie tradycyjnego argentyńskiego napoju. Jest robiony z regionalnej rośliny yerboi, a napój z niego robiony nazywa się yerboimate. Dowiedzieliśmy się również, skąd pochodzi nazwa kraju - otóż ta pochodzi od łacińskiego słowa „argentum”, oznaczającego srebro. Nazwa tego kraju wzięła się z dużej ilości kopalń srebra, które były zdobywane i rabowane przez konkwistadorów hiszpańskich i portugalskich.
Podczas warsztatów usłyszeliśmy i zobaczyliśmy bardzo dużo ciekawych rzeczy - wiemy, że językiem urzędowym Argentyny jest hiszpański, na ulicach argentyńskich miast znajdziemy mnóstwo ulicznych artystów, taniec charakterystyczny dla Argentyny jest to tango, a sprawą zupełnie niezwykłą jest cmentarz wyglądający jak miasto. Jest to niezwykły zbiór grobowców i trumien, które tworzą uliczki większego miasta. Można je porównać do pięknych pałaców i kamienic. To się nazywa odejście w wielkim stylu. Przykładem jest miasto-cmentarz Recoleta. Argentyńczycy jako pierwsi wyprodukowali film animowany, stworzyli też jedną z pierwszych stacji radiowych. Znane na całym świecie są argentyńskie wodospady. Ich pasmo znajduje się w północnej części tego kraju, pomiędzy Argentyną i Brazylią. Można zrobić tylko jeden krok, a znajdziemy się w Brazylii i na odwrót. Takich widoków można Argentyńczykom tylko pozazdrościć.
Ciekawostkami, które nas poruszyły, są też występujące w Argentynie święta. Pierwszym z nich jest święto przyjaciół, które jest organizowane jedynie w tym kraju. Argentyńczycy obchodzą je w dzień dotarcia pierwszego człowieka na księżyc. Drugim świętem jest obchodzony 8 czerwca Dzień Polskiego Osadnika. Dzień ten upamiętnia przybycie pierwszych Polaków do Argentyny na początku czerwca 1897 roku. Z tej okazji w Buenos Aires odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.
To już koniec podróży po tym niezwykłym kraju. Polecam odwiedzenie go podczas wakacji... Szkoda tylko, że to tak daleko...
Maxymedialny Aleks Mitroo
Tydzień Talentów za nami. Czwarta już edycja corocznego święta naszej szkoły znowu zachwyciła. Jednak tym razem odbyła się trochę inaczej. Do naszego gimnazjum zaproszone zostały osoby z zewnątrz. Były pokazy florystyczne, bonsai, bębny, taniec. Uczniowie przy tak różnorodnym programie na pewno nie mogli się nudzić. Szkoła i tym razem dała nam szansę na znalezienie własnej pasji oraz podzielenie się swoją z innymi. Odwiedzili nas absolwenci - Krystian Krzemiński, dwukrotny vice-mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich (tytuł zdobył będąc jeszcze uczniem naszej szkoły), Mateusz Kacprzak - pasjonat zdrowej kuchni oraz muzyki instrumentalnej. Na temat zdrowej żywności prowadzi na youtube kanał Kuchnia Wi-tal, na którym dzieli się swoimi poglądami na temat odżywiania. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia jego filmów, ponieważ zawierają dużo wartościowych rad dla ludzi dbających o swoje zdrowie.
Przez cały tydzień podczas przerw uczniowie prezentowali swoje zdolności wokalne. Magda Toczyńska pięknie zaśpiewała piosenki ,,Mięta'' i ,,Czas nie będzie na nas czekał'' zespołu Blue Cafe. Pomogli jej uczniowie, którzy z pełnym zaangażowaniem śpiewali razem z nią. Następnie wystąpiła Anna Ufa z piosenką ,,Nie żałuję''. Ania bardzo się wczuła, jej wykonanie było pełne pasji, a głos idealnie wpasował się w nastrój piosenki. Drugą piosenkę Anna zaśpiewała w duecie z Moniką Szymańską - i znowu mogliśmy usłyszeć uczniów, którzy razem z dziewczętami śpiewali oraz lekko kołysali się na boki, oddając nastrój piosenki. Wszystko przerwał dzwonek, który przypomniał, że trzeba wracać na lekcje, lecz gdy ten znów zadzwonił, wszyscy powrócili w to samo miejsce, aby posłuchać kolejnego wykonawcy. Swoje 5 minut dostała Ania Lipowska, która zaśpiewała piosenkę Ewy Farnej ,,Chicho''. Po występie Ania powiedziała - „Było świetnie! Nawet nie stresowałam się występem''. To tylko ukazuje, z jak pozytywnym nastawieniem podchodzą do siebie uczniowie. Nie wyśmiewają innych, wręcz przeciwnie! Wspierają się nawzajem. Następna przerwa była najhuczniejszą przerwą podczas Tygodnia Talentów. Przy mikrofonach stanęły Marysia Bogucka oraz Natalia Sypuła. Ubrane tematycznie do piosenki zaśpiewały ,,Miliony Monet''. Zachęciły całą publiczność do wspólnego śpiewania i klaskania w dłonie. Byliśmy mile zaskoczeni ich aranżacją. Pozostałymi piosenkami były ,,Wymarzona'', ,,Nie ma mocnych na Mariolę'' oraz ,,Przez twe oczy zielone''. Publiczność obdarowała występujące ogromnymi brawami.
Drugiego dnia jedną z przerw umiliła nam Kinga Gut, która zagrała dla nas na gitarze i zaśpiewała piosenkę ,,Zabiorę Cię'', w duecie z naszą polonistką Panią Dorotą Ambroziak. Publiczność była mile zaskoczona, na twarzach zagościł uśmiech. Na drugiej przerwie swoją chwile miały Małgosia Wołkow i Natalia Szymaniak. Zaśpiewały piosenkę ,,Smak Radości''. Widać było, że dziewczyny cieszą się z tego co robią.
Drugi dzień Tygodnia Talentów był równie ciekawy. Nasze miasto odwiedziła ikona sportu, człowiek sukcesu oraz kobieta, która jest inspiracją. Mowa oczywiście o polskiej pływaczce Pani Otylii Jędrzejczak. Opowiadała o tym jak znalazła się na szczycie, jak dużo kosztował ją sukces."Sport to wspaniała przygoda życia, która uczy konsekwencji i determinacji w dążeniu do celu, a porażka to przystanek w drodze do sukcesu” - to jedno z życiowych mott Pani Otylii, którego kluczowo się trzyma. Wspominała o przeszłości, początkach kariery, występach w telewizji oraz o swojej fundacji. Podpisywała zdjęcia, pozowała do nich, odpowiadała na pytania.. Dała nam do zrozumienia bardzo mądrą rzecz - talent to tylko 1% sukcesu, 99% to determinacja i chęć dążenia do celu.
Podczas Tygodnia Talentów odbyły się również warsztaty florystyczne prowadzone przez Panią Edytę Juszczak. Zaprzyjaźniona z Panią Anną Sreberską, również wielką miłośniczką kwiatów i natury florystka, pokazywała zaciekawionym uczniom "Jak to zrobić, żeby było?" Jedna z uczennic komentuje: „Zdecydowanie najbardziej przypadły mi do gustu zajęcia florystyczne. Podobała mi się nie tylko część, w której tworzyliśmy, lecz całokształt zajęć, czyli również bardzo ciekawy sposób, w jaki Pani Juszczak opowiadała nam o roślinach i swojej pasji.
To nie był koniec tematu roślinności. W ramach Tygodnia Talentów mieliśmy również okazję zapoznać się ze sztuką bonsai, w której tajniki wprowadził nas Pan Mirosław Dybaś, który na temat tych drzewek wie niemal wszystko. O czym powinien pamiętać początkujący pasjonat bonsai? -Wszystkie czynniki są ważne, lecz powinniśmy przede wszystkim pamiętać o podlewaniu. Bardzo często drzewko usycha na skutek złego podlewania. Do nawadniania drzewka nie można używać wody mineralnej. Najlepiej jest używać do tego deszczówki lub wody kranowej. A na co zwraca się uwagę w poszukiwaniu drzewka? Po czym możemy stwierdzić iż drzewko jest dobre? - Największą wagę w poszukiwaniach przykładamy do pnia. To po nim możemy stwierdzić, czy drzewko jest użyteczne. Chudy i wysoki pień jest bezużyteczny, nie przyda nam się, za to gruby i niski jest jak najbardziej odpowiedni. Dla naszego mistrza wzorem jest Nobuouki Kajiwara, ale uwagę przede wszystkim przykuwa do tego, co go otacza - czyli do natury. „Jest ona dla mnie jak rodzaj sztuki. Bonsai to płótno a ja, jestem malarzem.”
Swoją obecnością podczas Tygodnia Talentów zaszczycili nas również wcześniej wspomniany Krystian Krzemiński wraz z Agnieszką i Rafałem. Para przedstawiła nam różne rodzaje tańców, zaczynając od walca, kończąc na cha-chy. Odpowiadali na pytania zadawane przez przewodniczącą samorządu szkolnego Milenę Woźny. Mówili nam o początkach i o rozwijaniu swojej pasji. Pod koniec spotkania Pan Krystian zaprosił naszych uczniów do wspólnej próby zatańczenia cha-chy.
Podczas tak wyjątkowego tygodnia żadna przerwa w szkole nie była nudna. Czwartego dnia urozmaicili ją Zuzanna, Kinga, Ania, Angelika, Klaudia, Natalia oraz Aleks. Uczniowie byli zachwyceni ich talentem wokalnym, co okazali gromkimi brawami. Kuba Ziółkowski - młody aktor uczęszczający do Gimnazjum nr 2, postanowił podzielić się z nami swoją pasją i z pomocą Natalii Miki oraz Pani Anny Sreberskiej zorganizował spotkanie autorskie, podczas którego odpowiadał na pytania, pokazywał zdjęcia i przytaczał historie z planów filmowych dotyczących jego kariery. Ten pełen atrakcji dzień to jeszcze jedno wydarzenie - wspomniany wcześniej Mateusz Kacprzak, również absolwent naszego gimnazjum, jako pasjonat muzyki instrumentalnej i osoba z zamiłowania grająca na bębnach, razem z Radkiem Paziewskim i Tomkiem Szymańczakiem zaprezentowali uczniom i nauczycielom wspomnianą sztukę. Z pasją opowiadali o historii zespołu związanej z tym instrumentem, o jego dźwiękach, o radości, którą daje pasja.
To nie koniec atrakcji Tygodnia Talentów. W naszej szkole możemy spotkać nie tylko uczniów o zdolnościach wokalnych oraz sportowych. Wielu z nas ma również zdolności literackie, malarskie i fotograficzne. Uczniowie mieli okazję ukazać swoje dzieła światu. Zdobiły one korytarz szkolny przez okrągłe 5 dni. Niektóre prace wystawiane były anonimowo, ale udało nam się odszukać ich autorów i przeprowadzić z nimi krótkie wywiady. WILCZYS pisze od dwóch lat, zaczęło się to bardzo spontanicznie, z dnia na dzień. „Do pisania zainspirowała mnie moja znajoma i mentorka.” - mówi WILCZYS. Gabrysia fotografuje. „Za każdym razem chcę uchwycić coś lepszego, coś ładnego. Zaczęło się to dwa lata temu, w najpiękniejsze dni wakacji. Moją inspiracją jest natura - krajobrazy, zwierzęta.” Martyna rysuje od przedszkola. Gdy była mała, chętnie oglądała bajkę ,,Zaczarowany Ołówek.” Mówi nam: „ Kiedy pierwszy raz ją obejrzałam, zapragnęłam rysować. W przyszłości chciałabym studiować na Akademii Sztuk Pięknych.
Wśród prezentowanych pisarzy znalazł się również absolwent naszego gimnazjum, który podpisał prace swoim nazwiskiem i spotkał się z zachwytem i zaciekawieniem wielu uczniów. Karol, bo o nim mowa, pisze wiersze od długiego czasu, a jego wiersze pojawiały się na szkolnym korytarzu już w poprzednich latach. O twórczości Karola możecie przeczytać oddzielny artykuł.
Tydzień Talentów zarówno przez uczniów, jak i naszych nauczycieli był bardzo pozytywnie odebrany. Wszyscy będą miło wspominać występy i spotkania organizowane w tych dniach. Było świetnie i nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na następną, piątą edycję Tygodnia Talentów, który ma na celu nie tylko dobrą zabawę, ale również kształtowanie nas i naszych możliwości. Wielu uczniów przekonało się, że szkoła to nie tylko nauka. Szkoła to miejsce, które pozwala nam się rozwijać i pcha nas do przodu w stronę spełniania marzeń i realizowania pasji. Dostrzec możemy to za każdym razem, nie tylko podczas tego jednego, wyjątkowego tygodnia. Każdy wygrany konkurs, grupowy czy indywidualny, artystyczny czy naukowy, pokazuje nam, że szkoła to miejsce, w którym myślimy nie tylko o książkach i sprawdzianach, lecz również o realizowaniu naszych pasji. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli tegoroczny Tydzień Talentów zorganizować i zechcieli w nim uczestniczyć. Do zobaczenia za rok!
Maxymedialne Julia Ołdakowska i Wiktoria Misiak
Każdy z nas ma talent. Wielu wstydzi się tego, co potrafi. Wielu nie chce wychodzić z cienia, lecz każdy z nas kiedyś to zrobi, jestem tego pewna. Po to powstał w naszym gimnazjum Tydzień Talentów - dla nas. Niektórzy tańczą, śpiewają, uprawiają sporty, a inni tworzą sztukę - rysują, robią fotografie, które czasami potrafią wyrazić swoim urokiem więcej niż niejedna piosenka. Na takie umiejętności nauczyciele oraz uczniowie również zwracają uwagę i potrafią dostrzec w nich piękno. W naszym gimnazjum jest wiele takich osób. Ich prace zdobiły podczas Tygodnia Talentów całą szkołę. Niektóre osoby opowiedziały mi o swoich pasjach i oto rezultaty naszej rozmowy:
„G”
- Dlaczego rysujesz?
G: Lubię to. Rysunek jest dla mnie formą uspokojenia.
- Kiedy znalazłaś w sobie pasję?
G: Robię to odkąd pamiętam, poważnie zaczęłam to traktować już w przedszkolu.
- Co cię inspiruje?
G: Wszystko! Najprostsze obrazy, które dostrzegam zza okna - siadam i rysuję.
- GABRIELA KALATA:
- Dlaczego robisz zdjęcia?
G.K - Zdjęcia to czyste zainteresowanie. Za każdym razem chcę w tym wszystkim uchwycić coś lepszego, ładnego.
- Kiedy to wszystko się zaczęło?
G.K - 2 lata temu. W te najpiękniejsze dni wakacji.
- Co jest twoją inspiracją?
G.K - Przede wszystkim natura, krajobrazy, zwierzęta.
-WIKTORIA MISIAK:
- Jak to się zaczęło?
W.M - Usiadłam do laptopa, całkiem przypadkiem zaciekawiło mnie rysowanie. Chciałam narysować tylko różę, zaczęłam przeglądać inne rysunki i postanowiłam spróbować.
- Jaka była twoja inspiracja?
W.M. - Internet. Widziałam wiele filmików, zdjęć i chciałam, by moje prace wyglądały tak samo.
- Czy wiążesz z rysunkiem swoją przyszłość?
W.M. - Zdecydowanie nie. W przyszłości chciałabym zająć się pisaniem, dziennikarstwem, rysowanie to tylko moje hobby.
Te krótkie rozmowy z artystami uczęszczającymi do naszej szkoły przekonały mnie i jestem pewna, wielu z was zapewne również tak sądzi, że pasja jest w życiu potrzebna, że powinniśmy kochać to robimy oraz robić to, co kochamy.
Maxymedialna Julia Ołdakowska,
kl. 1c
Wtorek, 16 lutego 2016r. - niby normalne popołudnie, a jednak...
Kilka osób z Gimnazjum nr 2 w Błoniu biegało po swojej szkole z pudłami, wiertarkami, śrubokrętami, sprzętem elektronicznym, aparatami i kubkami z herbatą. To członkowie Maxymedialnych, którzy zajmowali się urządzaniem Maxychaty - magicznego miejsca, gdzie będą powstawały pomysły na multimedialne projekty, realizowane będą filmy z życia szkoły, miejsca, gdzie każdy zainteresowany medialną współpracą może rozwijać się, szkolić (lub po prostu wypić herbatkę). Grupa sześciu osób pod czujnym okiem pani Doroty Ambroziak dzielnie planowała, ustawiała, skręcała meble i wierciła otwory, aby dostosować salkę do „maxygenialnych pomysłów”. Przygotowanie dekoracji zajmie trochę czasu, ale Maxychata już otworzyła się dla Maxymedialnych. Pierwsze spotkanie - odbyło się. I ja tam byłam... i dobrze się bawiłam :)
Absolwentka Gimnazjum nr 2, członkini oraz "pramatka..." Maxymedialnych - Kinga Gut
29.01.- ostatniego dnia szkoły przed feriami, klasy 2b oraz 1b wspaniale bawiły się podczas tak zwanej „wideonocki”. Był to mile spędzony czas integracji uczniów z wychowawcami. Ciesząc się nadchodzącymi wolnymi chwilami mogliśmy nie tylko oglądać filmy. Graliśmy w różne gry, rozmawialiśmy, a nawet tańczyliśmy. Nauczyciele bawili się równie dobrze jak młodzież, która wyczekuje na kolejne spotkanie tego typu. To był dobry początek ferii.
Maxymedialna Natalia Pawłowska
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas dla każdego z nas. Kolorowe choinki dobią nasze pokoje, z kuchni rozchodzi się smakowita woń wigilijnych potraw. Wszyscy bawią się i śpiewają kolędy. Jednym z najpiękniejszych momentów czau świątecznego są jasełka.
Uczniowie naszego Gimnazjum w tym roku również postanowili zaprezentować to przedstawienie. Dnia 22.12, po wigiliach poszczególnych klas, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na sali gimnastycznej. Tam zostaliśmy powitani przez Marysię Bogucką oraz Jakuba Ziółkowskiego, którzy przedstawili nam powód całego zgromadzenia, oraz pięknie wyjaśnili na czym polega wyjątkowość świąt. Po tym serdecznym powitaniu oraz odczytaniu stosownego fragmentu z Biblii rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez uczniów klas pierwszych.
Widać było, że wszyscy artyści byli bardzo przejęci i włożyli dużo wysiłku, by przygotować się do swych ról. Nie można też zapomnieć o uczennicach, które pięknie śpiewały kolędy, pasujące do atmosfery świątecznego spotkania. Na zakończenie- po wspólnym kolędowaniu, mikrofon został przekazany Pani Dyrektor oraz naszemu miłemu gościowi - Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Jaworskiemu.
Pani Dyrektor pochwaliła wszystkich uczniów za wspaniałą grę aktorską, oraz podziękowała Kiędzu Proboszczowi za przybycie. Natomiast z ust Księdza mogliśmy wysłuchać bardzo mądrej opowieści o tym, czym tak na prawdę są święta i co one oznaczają w naszym życiu.
Pod koniec spotkania wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i tym miłym akcentem zakończyliśmy ostatni w szkole dzień przed świętami, na które tak bardzo czekaliśmy.
Maxymedialna Wiktoria Misiak
Czy zdobywanie wiedzy może być atrakcyjne? Postanowiliśmy to sprawdzić, my, to znaczy uczniowie klas trzecich. Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych „wyjazdowych” lekcjach fizyki, biologii i geografii. Te wspomagane komputerowo zajęcia organizowane są przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Klasy uczestniczące w lekcjach zostały podzielone na mniejsze grupy i naprzemienne brały udział w poszczególnych zajęciach. Na lekcji biologii przeprowadziliśmy dużo eksperymentów, mających głównie na celu przybliżenie nam tego, jak pracuje nasz organizm. Mogliśmy zaobserwować, jaki wpływ na bicie serca ma wysiłek, ile człowiek wydziela dwutlenku węgla, pary wodnej i energii podczas oddychania – wszystko zostało zbadane odpowiednimi czujnikami. Na zakończenie lekcji wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w quizie - rozwiązywaliśmy test, który sprawdzał, czego nauczyliśmy się podczas zajęć. Gratulacje dla zwycięzców! Po krótkim odpoczynku nastąpiła zamiana sal. W drugim pomieszczeniu czekała na nas nietypowa lekcja geografii. Uczyliśmy się obsługi programu komputerowego, który jest bardzo przydatny w pracy z mapami i globusem. Oprócz tego dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek na temat miast i obiektów geograficznych. Podczas lekcji fizyki mieliśmy możliwość badania ruchu i mogliśmy sporządzać wykresy, wykorzystując m.in. ultradźwiękowy detektor ruchu. Byliśmy zadowoleni z wycieczek, bardzo ciekawie jest uczyć się poza szkołą.
Maksymedialna Aleksandra Nowak 3b
Dnia 8.10 Maxymedialnych odwiedził przesympatyczny gość – Wojciech Kowalski, absolwent naszego gimnazjum, a obecnie uczeń Liceum Filmowego w Warszawie.
Dzięki Wojtkowi uczniowie klas pierwszych mieli możliwość pogłębić swą wiedzę na temat tworzenia filmów. Po otrzymaniu solidnej „porcji teorii” i zapoznaniu z działaniem aparatów fotograficznych i kamery- zdobytą wiedzę zastosowali w praktyce. Efekty pracy młodych twórców możemy podziwiać w załączonym filmie.
Było to pierwsze z cyklu szkoleń o tematyce fotograficzno- filmowej. Niebawem będą kolejne.
Odchodząc z naszej szkoły Wojtek zastanawiał się- czy jego pomysł- koło medialne przetrwa i czy ktoś zechce kontynuować tradycję medialną. Teraz przekonał się, że ma świetnych następców.
A ja- jako opiekun koła mogę szczerze podziwiać zarówno zaangażowanie Wojtka, jak i autentyczną pasję oraz odwagę twórczą Maxymedialnych.
A oto efekt ich pracy.
Nic po Tobie nie pozostanie?
A te dzwony na wieży wesołe
A ten sznur ministrantów dumnie kroczących w Boskie progi
A każde kazanie, co Boski morał do ludzi niosło
Czy coś do naszych serc wniosło?
Przez te lata do księdza sympatia,
dobra rada z Twej strony, rozmowy o uśmiechu losu i pasji
Nagle - dziwnie budzimy się jak ze snu
i myślimy: Miejmy nadzieję, że w duszach coś pozostanie...
Bo w naszych sercach na pewno Ty...
Karol Toczyński
Dnia 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie nauki klas trzecich w naszym gimnazjum oraz pożegnanie ich przez uczniów klas drugich.
Uroczystość została rozpoczęta hymnem, następnie jeszcze aktualny poczet szkolny ustąpił miejsca nowemu, poprzez oddanie mu sztandaru wraz z obowiązkami spoczywającymi na osobach należących do niego. Podczas ceremonii nie mogło zabraknąć przemówienia Pani Dyrektor Doroty Berlińskiej, która podziękowała w przemiły sposób absolwentom za wspólne trzy lata pracy. Później obecna przewodnicząca samorządu szkolnego wspomniała o swych poprzednikach dziękując im również za pracę i trud włożony w umilanie nam minionego roku szkolnego. Następnie odbyło się rozdanie wszystkich świadectw oraz różnorakich nagród dla osób najbardziej aktywnych w tym roku szkolnym. Nie było ucznia, który nie został zaproszony na scenę. Ostatnią rzeczą, która zrobiono przed rozpoczęciem części artystycznej było uroczyste pożegnanie księdza Sławomira Hermanowicza i podziękowanie mu za lata spędzone na pracy z uczniami naszego Gimnazjum.
Następnie miała miejsce część artystyczna, którą rozpoczęły uczennice klas drugich „przeróbką” piosenką „Rolnicza dola”- przedstawiająca tak naprawdę uczniowską dolę. Mogliśmy usłyszeć też wiersz mówiący o walce Balladyny z Aliną podczas zbierania malin oraz inne piosenki przedstawiające trudy nauki i piosenkę pożegnalną o tytule „Hiszpańskie dziewczyny”. Ostatnim utworem, wykonanym przez Dominikę Stachlewską oraz Anię Ufę była piosenka „Ostatni raz z moją klasą”. W tym momencie można było zauważyć wzruszenie u wielu absolwentów.
Ostatnim elementem pożegnalnym był film ze zdjęciami absolwentów z trzech lat ich nauki w naszym Gimnazjum. Dzięki wspomnieniom przy odpowiedniej muzyce można było zobaczyć łzy w oczach prawie każdej osoby obecnej na sali.
Maxymedialna Maria Bogucka
We wtorek, w błońskim Centrum Kultury odbyło się przedstawienie przygotowane przez trzecioklasistów pod opieką naszej nauczycielki angielskiego, pani Barbar Zielińskiej- Ziarek. Pokazaliśmy "Sen nocy letniej" W. Szekspira. Teksty wygłaszaliśmy się w języku angielskim. Całość była podsmowaniem trzech lat nauki języka w gimnazjum, jak również świetną zabawą dla aktorów. Mamy nadzieję, ze wszystkim sie podobało, a włożona w przedstawienie praca była widoczna na scenie.
Maxymedialna Anna Starnawska
Na pewno każdy z nas jadł kiedyś pyszną czekoladę ,,Wedla”. Jednak tylko nieliczni mieli możliwość zwiedzenia jedynej w Polsce fabryki tych łakoci. Taką szansę otrzymali uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum. 12 maja o godzinie dziesiątej przed szkołą pojawił się autokar, którym pojechaliśmy na wycieczkę. Po wyjściu z autobusu mogliśmy poczuć słodki zapach czekolady unoszący się na terenie wokół fabryki. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć film dotyczący procesu przygotowywania ziaren kakaowca, który przechodzą, by można było wytworzyć z nich owe słodycze. Kolejny film ukazywał efekt starań kilku ,,mistrzów czekolady”- ważący 385 kg Stadion Narodowy przygotowany na Euro 2012. Podczas podziwiania tego dzieła na naszych twarzach malowało się zdziwienie, zaskoczenie, a również zachwyt.
Następnie mogliśmy przyjrzeć się pracy kilku osób wykonujących praliny, czekoladki i inne słodkości. Jednak naszą uwagę przykuła kobieta wykonująca czekoladowego krasnala! Gdy „cudo” zostało skończone, a każdy z nas dokładnie mu się przyjrzał, mogliśmy pójść dalej. Kolejnym punktem programu była wystawa składająca się w całości z... sami możemy się domyślić z czego. Łączna waga prezentowanych dekoracji wynosiła pół tony! Ostatnimi rzeczami jakie obejrzeliśmy były stroje - sukienki, legginsy i żakiety wykonane z wedlowskiej czekolady oraz najróżniejszego rodzaju, wielkości i wzoru figurki. Przed wyjściem otrzymaliśmy prezenty - torebki ze słodkościami pochodzącymi z tej niesamowitej faktorii.
Czas w fabryce minął zdecydowanie zbyt szybko i około godziny dwunastej trzydzieści musieliśmy pożegnać to niepowtarzalne miejsce. Z podarunkami w dłoniach i unoszącym się jeszcze przez jakiś czas zapachem towarzyszącym nam podczas wędrówki po tym miejscu wróciliśmy do Błonia. Podróż minęła spokojnie i przed czternastą autokar z powrotem zaparkował przed budynkiem gimnazjum.
Maxymedialna Łucja Jaźwińska
W piątek, 8.05, mieliśmy możliwość odwiedzenia Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie. Spotkanie zaczęliśmy od zajęć w dwóch grupach.Każda z grup wysłuchała wykładu jak można zastosować i używać glinę, a także miała okazję wykonania własnoręcznego glinianych przedmiotów. Po tych zajęciach czekało na nas ognisko . Było wiele śmiechu i zabawy, a dowodem są nasze fotografie, prezentujące między innymi pomalowane twarze. Tym razem profesjonalnymi fotografami byli Jakub Kułakowski i Dominik Przybysz, dzięku którym możecie zobaczyć jak wiele emocji wzbudzała wyprawa do Bolimowa.
Maksymedialny Aleks Mitroo
W piątek 24 kwietnia, czyli dzień po egzaminach, w ramach Szkoły Dialogu, programu realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, zawitali do naszej szkoły niesamowici goście.
20 osób z USA oraz Australii przyjechało do nas, aby dowiedzieć się więcej o historii Żydów mieszkających w Błoniu. Podczas spotkania mieliśmy okazję do rozmów w języku angielskim w małych grupkach, co sprawiło, że szybko zintegrowaliśmy się. Przed rozpoczęciem naszej wycieczki, przedstawiliśmy dwie prezentacje - o społeczności żydowskiej mieszkającej w Błoniu i historię Chai-Łai Szpajsendler, żydowskiej dziewczynki, która przed wojną mieszkała w Błoniu, a której dzieje stały się motywem przewodnim dla naszych koleżanek i kolegów, biorących rok temu udział w pierwszej edycji projektu . Po prezentacjach wraz z odwiedzającymi nas tego dnia Absolwentami, uczestnikami Szkoły Dialogu z ubiegłego roku, oprowadziliśmy naszych gości po miejscach, w których staraliśmy się jak najlepiej przedstawić historię Żydów - dawnych mieszkańców Błonia. Gościom bardzo spodobała się nasza wycieczka i byli zaskoczeni, że my, młodzi ludzie, daliśmy radę odkryć i poznać tak wiele rzeczy dotyczących kultury żydowskiej, ratując ją przed zapomnieniem.
Maxymedialna Agata Karpińska
Klasy drugie oraz grupa uczniów z klas trzecich udały się w dniu 17 marca na wycieczkę na plan filmowy produkcji „Miasto 44”. W marcowe przedpołudnie wszyscy spotkaliśmy się w umówionym punkcie i ruszyliśmy autokarem w kierunku Warszawy. Gdy przybyliśmy na miejsce, pani Anna Sreberska, organizatorka naszej wycieczki, podzieliła nas na dwie grupy. Część osób udała się do świetlicy na specjalnie przygotowane dla nas zajęcia, a reszta wycieczki przeszła do innego budynku, w którym czekało na nas wiele atrakcji. Pani przewodniczka opowiedziała na pokrótce, co będziemy robić. Parami przechodziliśmy do garderoby, gdzie zakładaliśmy przygotowane dla nas kostiumy, czyli kurtkę, opaskę powstańczą i czapkę lub hełm. Następnie przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment całej wyprawy - charakteryzację. Pojedynczo wchodziliśmy do małego pokoju, gdzie pani charakteryzatorka kilkoma sprawnymi ruchami za pomocą kosmetyków tworzyła na naszych twarzach lub dłoniach sztuczną ranę. Wszyscy byliśmy tym bardzo podekscytowani, ponieważ wyglądaliśmy jak powstańcy z czasów wojny. Po zrobieniu sobie kilku pamiątkowych zdjęć przeszliśmy do kolejnego etapu zwiedzania - na plan zdjęciowy, gdzie mogliśmy zobaczyć fragmenty scenografii i różne rekwizyty z filmu. Pani przewodniczka opowiedziała nam o osobach pracujących na planie filmowym. Dowiedzieliśmy się, że aby powstał jeden film, potrzeba wielu osób i bardzo dużo czasu. Później część z nas usiadła w miękkich fotelach i oglądała making of (czyli „jak to zrobili”, albo kulisy powstawania) filmu „Miasto 44”, a pozostali uczniowie poszli z panią przewodniczką obejrzeć filmowe mieszkanie głównego bohatera. Następnie zmieniliśmy się, a kiedy już wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzili mieszkanie, porozmawialiśmy o efektach specjalnych i strojach aktorów. Mieliśmy możliwość przejścia przez kawałek kanału, zbudowanego na potrzeby produkcji, aby w końcu znów całą grupą usiąść w fotelach. Pani przewodniczka dała nam do poukładania w odpowiedniej kolejności obrazki ze scenami z filmu, musieliśmy to zrobić na podstawie usłyszanych odgłosów. Na zakończenie zostaliśmy przepytani z tego, o czym nam opowiadała pani przewodniczka i poruszyliśmy temat tzw. green screenu i tak minął ten etap wycieczki. Oddaliśmy stroje i zabraliśmy swoje rzeczy, chętne osoby nie zmywały sztucznych ran ze swojego ciała. Wymieniliśmy się z drugą grupą, teraz to my poszliśmy do świetlicy. W świetlicy mieliśmy chwilę na odpoczynek, a następnie przeszliśmy do rozwiązywania quizu na temat osób pracujących przy produkcji filmu. Po mini-teście obejrzeliśmy kolejne dwa making of-y, tym razem do innych filmów - „Róża” i „Dziewczyna z szafy”. Wróciliśmy do domu uśmiechnięci i bardzo zadowoleni z wycieczki. Zachęcamy innych uczniów z Błonia! Warto!!!
Aleksandra Nowak
klasa 2b
19 marca obchodzimy Dzień Świętego Patryka, irlandzkie święto narodowe i religijne. Patrykowi zawdzięcza Irlandia swój symbol: koniczynę, której św. Patryk używał aby odpowiadać na wątpliwość jak możliwy jest jeden Bóg w trzech osobach. Tradycją dnia św. Patryka jest kolor zielony (jest to kolor kojarzony z Irlandią - "zieloną wyspą")
Ubieramy się na zielono
20 lutego Pani Anna Sreberska zorganizowała wieczorną comiesięczną wycieczkę do teatru.
Tym razem wybraliśmy się do teatru „Kwadrat” na spektakl pod tytułem „Przyjazne dusze”. W tej wspaniałej komedii mogliśmy obejrzeć takich aktorów jak Lucyna Malec, Grzegorz Wons czy Ewa Wencel. Po obejrzeniu przedstawienia mieliśmy możliwość podziękowania aktorom za wspaniały wieczór i ciekawej rozmowy z nimi. Po wyjściu z teatru dzień został tradycyjnie uwieńczony wizytą w KFC. Do domu wracaliśmy jak zawsze z uśmiechem na ustach.
Trudno w to uwierzyć, ale to już trzeci dzień, w którym uczniowie naszej szkoły pokazują swoje znakomite talenty. Oprócz prezentowanych od poniedziałku prac plastycznych mogliśmy dziś kolejny raz podziwiać artystki i artystów na scenie. Występowali dzisiaj Natalia Mika, Julka Potocka, która umilała wolny czas przerwy piosenką "Hallelujach", natomiast kunsztem gry na gitarach elektrycznych popisali się Bartek Karczewski, Michał Domański oraz Filip Bezpałko. Gratulujemy bardzo udanych występów i już nie możemy doczekać się czwartego dnia Tygodnia Talentów!
Maxymedialny Mateusz Włodarczyk
W dniu 9 stycznia 2014 delegacja naszych uczniów uczestniczyła w Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Honorowy patronat nad Galą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski a na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych. Obecność wielu ważnych gości pokazuje, jak ważne jest działalnie ponad 1000 uczniów z całej Polski - uczestników Szkoły Dialogu. Program ten zajmuje się przywracaniem pamięci o żydowskich mieszkańcach Polski – o społecznościach, które zamieszkiwały wspólnie z Polakami nasze miasta i miasteczka a w czasie II wojny światowej zostały zgładzone przez niemieckich nazistów.
Gimnazjum nr 2 uczestniczyło w poprzedniej edycji programu, nasz projekt śladami Chai – Łai zajął I miejsce w Polsce. Ale na tym nie zakończyliśmy działania Szkoły dialogu w Błoniu. W kwietniu gościliśmy specjalnych gości - dziennikarzy, prawników, biznesmenów – przyjaciół Szkoły Dialogu. Oprowadziliśmy ich po naszym mieście, przedstawiając jego żydowską historię. Po raz kolejny ożywiliśmy coś, czego nie ma – co istnieje tylko we wspomnieniach, nielicznych fotografiach i w wyobraźni tych, którzy chcą pamiętać. W maju wspólnie z Centrum Kultury organizowaliśmy Tydzień Kultury Żydowskiej. Uroczyste rozpoczęcie miało niezwykły charakter. Uczestniczyli w nim uczniowie błońskich szkół i nasi kolejni goście, Amerykanie z organizacji Facing History And Ouerselves.
Po zwyczajowych przemówieniach głos zabrała starsza pani – Żydówka z USA. Po polsku opowiedziała nam, że urodziła się w Polsce, w Będzinie, że tam przed wojną mieszkała jej rodzina. I że cała ta rodzina – oprócz niej – zginęła. Ona, jako kilkunastoletnia dziewczyna, przeszła przez obóz koncentracyjny, ale przeżyła Zagładę swojego narodu. Po wojnie wyjechała z Polski, zamieszkała w Ameryce i przez całe lata nie chciała wracać do miejsca swojego urodzenia. Teraz do naszego kraju przyjeżdża z radością, bo przekonała się że nie musi się już niczego bać, za to spotyka wielu Polaków, którzy przywracają pamięć o jej narodzie.
W czasie wystąpienia Pani Róży na sali konferencyjnej CK była absolutna cisza, dzieciaki siedziały i słuchały jak zaczarowane, gdy mówiła do nich – ja jestem stara, przeżyłam w życiu straszne rzeczy, ale przed Wami jest przyszłość, Wy możecie tworzyć lepszy świat, w którym ludzie nie będą zabijać innych z powodu religii lub narodowości. Doświadczenie tego spotkania było chyba cenniejsze niż nagrody, które zdobyliśmy. A potem wspólnie z naszymi nasi amerykańskimi gośćmi wzięliśmy udział w warsztatach, po których wyruszyliśmy na wycieczkę po nie istniejącym żydowskim Błoniu. Tym razem poprzeczka była jeszcze wyżej, bo historię naszego miasta opowiadaliśmy po angielsku. W ten sposób Błonie stało się atrakcją turystyczną dla mieszkańców USA !
Jednym z końcowych akcentów TKŻ była prezentacja naszego projektu dla uczniów błońskich szkół.
Nasze działania zostały docenione, po raz kolejny otrzymaliśmy tytuł Szkoły Dialogu, potwierdzony stosownym dyplomem oraz list gratulacyjny od Marszałka Senatu RP pana Bogdana Borusewicza.
W sobotę odbyła się już druga edycja Błońskiego Festiwalu Nauki „Maksymiliada”, organizowanego przez nasze gimnazjum. Tym razem, po uroczystym otwarciu imprezy, wszyscy przenieśliśmy się do średniowiecza, pełnego pięknych dam dworu i rycerzy w lśniących zbrojach. Można było odwiedzić podziemia naszej szkoły, które przeistoczyły się w podziemia prawdziwego zamku, zobaczyć doświadczenia prosto z alchemicznego laboratorium, jak również nauczyć się tańca średniowiecznego, czy utoczyć z gliny i wypalić naczynie w naszej pracowni ceramicznej, zobaczyć na czym polega technika raku oraz zaprezentować nasze prace na stoisku z dziełami sztuki. Swoje stoiska na naszym Festiwalu miały również błońskie szkoły średnie, które zawsze w swych murach serdecznie gościmy. Tłem muzycznym wszystkich atrakcji były występy wokalne naszych koleżanek i kolegów. Atrakcje kulinarne zapewniła niezastąpiona Rada Rodziców. Należy też podkreślić, że jedną z największych atrakcji była żywa lekcja historii, którą uświetniła grupa rekonstrukcyjna. Dla klas szóstych odbył się specjalny turniej rycerski „Szóstka w rozumie”. Jakby atrakcji było mało, dodatkowo przygotowaliśmy loterię w której szczęśliwcy wygrali wspaniałe nagrody. Swoją kropkę nad i postawił zespół „Dumbstruck”, który uświetnił całą imprezę swoim występem. Aby zorganizować to przedsięwzięcie- mieliśmy dużo pracy, ale nie byliśmy sami. Mogliśmy liczyć na wsparcie naszych niezastąpionych Absolwentów. Zapewne wszyscy wyczekują na następny Festiwal, który będzie już za rok!
Anna Starnawska
Dnia 2 października grupa uczniów z klas trzecich, pod opieką wychowawczyń, uczestniczyła w wycieczce do Lublina, połączonej ze zwiedzaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Lublin-Majdanek. Miejsce to wywołało u wielu z nas duże poruszenie. Mogliśmy poznać historie tego miejsca oraz losy więźniów, z których większość straciła tu swoje życie. Pan i Pani przewodnik z przejęciem opowiadali nam o tragedii poszczególnych ofiar. Działało to bardzo na naszą wyobraźnię i emocje.
Następnie udaliśmy się do centrum Lublina. Mieliśmy okazję zwiedzić Stare Miasto, zobaczyć zamek lubelski, odkryć Piwnicę pod Fortuną, czy przejść pod murami średniowiecznej Bramy Krakowskiej. Po długim dniu zwiedzania, zmęczeni ale szczęśliwi, pełni nowej wiedzy wróciliśmy do Błonia.
Oliwia Grygorczuk
Nauka i zabawa „na maksa” czyli...
MAKSYMILIADA
11.10. 2014 w Gimnazjum nr 2 im. Św. M.M.Kolbego odbędzie się
BŁOŃSKI FESTIWAL NAUKI MAKSYMILIADA.
Spotkanie osób, które chcą, potrafią i lubią
w niebanalny sposób spędzić wolny czas.
Zapraszamy w godzinach 11.00 – 14.00, pokazy historyczne – 12.30.
Nauczysz się fechtunku;
Przymierzysz stroje historyczne;
Zobaczysz: Maszyny oblężnicze – katapulty; Doświadczenia z suchym lodem;
Średniowieczny taniec; Średniowieczne narzędzia;
Jak działa „ Piąty żywioł”; Obozowisko historyczne;
Dowiesz się: Jakie tajemnice skrywa średniowieczny zamek?
Zrobisz: Sweet focie z rycerzem;
Weźmiesz udział w: Konkursie „szóstka w rozumie, Turnieju łuczniczym i oszczepniczym:
Pasowaniu na rycerza i damę dworu;
W programie także:
24.09.2014 odbył się kolejny, coroczny rajd integracyjny.
Wzięły w nim udział wszystkie klasy. Podczas marszu rozwiązywaliśmy różne zadania związane między innymi z sylwetką naszego patrona- Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po dwugodzinnej wędrówce szlakami Puszczy Kampinoskiej dotarliśmy do Roztoki. Tam czekało na nas ognisko. Mogliśmy odpocząć i nabrać sił. Jak każdego roku- rajd udał się znakomicie. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu.
1 września, tradycyjnie, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny - 2014/2015. Wszyscy nauczyciele i uczniowie powrócili do szkoły wypoczęci, pełni energii oraz zmotywowani do pracy. Powitaliśmy, jak co roku, trzy nowe klasy pierwsze, których wychowawczyniami zostały panie: Dorota Zięba, Dorota Ambroziak oraz Magdalena Zimnik.
.
Po oficjalnych powitaniach wszystkich zebranych- uczciliśmy chwilą ciszy poległych w II Wojnie Światowej, nie zapominając o 75 rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Tak oto zakończyły się uroczystości a my, wszyscy już o rok starsi, wróciliśmy do szkolnych ław. Od jutra do pracy.
Goście "comeniusowi" są już u nas. Pierwszy dzień spędzili z rodzinami, które ich goszczą, o drugim dniu opowie Wam Agata Karpińska:
Drugiego dnia pobytu naszych zagranicznych przyjaciół w Polsce odwiedziliśmy Warszawę. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy warsztatami w perfumerii "Quality Missala". Wysłuchaliśmy tam bardzo interesującego wykładu na temat historii pachnideł. Mogliśmy zobaczyć i nawet powąchać naturalne składniki znanych nam perfum. Po zakończeniu zajęć wymieniliśmy się z drugą grupą, która ten czas spędziła w centrum handlowym "Wola Park". Następnie wraz z wszystkimi uczestnikami naszej wycieczki pojechaliśmy na pyszny obiad, gdzie nasi goście mogli spróbować tradycyjnych polskich potraw.
Po sytym posiłku ruszyliśmy w dalszą podróż po Warszawie. Tym razem naszym celem stało się zwiedzanie Starego Miasta. Podczas gdy nasi uczniowie mieli czas wolny, grupa zagraniczna wraz z Panią Anną Gruber podziwiała zabytki. W końcu wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do autobusu, którym pojechaliśmy z powrotem do Błonia
Pani Ania Sreberska zaprasza wszystkich chętnych do robienia ozdób wielkanocnych na kiermasz świąteczny, który odbędzie się 13 kwietnia w Centrum Kultury. Jest możliwość wykonywania pisanek oraz stroików, malowanie na szkle, którego nauczyliśmy się na lekcji w Muzeum Etnograficznym oraz wiele innych ciekawych rzeczy.Czekamy również na wasze pomysły. Na zajęcia zapraszamy w każdy piątek o godzinie 16 w sali nr 2.
Natalia Sypuła.
W dniu 14 lutego odbyły się Walentynki. Ten szczególny dzień był także ostatnim dniem Tygodnia Talentów. Z okazji Walentynek w naszej szkole była poczta walentynkowa, którą zorganizowały dziewczęta z klasy IId. Odbył się także quiz wiedzy o Gimnazjum nr. 2, który prowadziły dziewczęta z klasy Ib. Walentynkowy nastrój podkreślały plakaty i prace ozdabiające korytarze wykonane przez uczniów naszego gimnazjum. Panowała bardzo miła atmosfera i chyba każdy był zadowolony. Już czekamy na następne Walentynki!
Z przyjemnością informujemy , że nasze Gimnazjum dołączyło do grona szkół, które w szczególny sposób odkrywają, promują i wspierają uzdolnienia młodzieży. Prestiżowy tytuł „SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW” jest przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej szkołom, które wyróżniają się na tle innych placówek pod względem uzdolnień naukowych, sportowych i artystycznych uczniów.
Nasze gimnazjum wspiera „młode talenty” proponując uczniom zajęcia w projektach międzynarodowych: „OBRAZ INNYCH” (Das Bild der Anderen) i współpracy partnerskiej Comenius „Global style”; w wolontariacie uczniowskim, zajęciach muzycznych, w sekcji nagłośnieniowej, w kołach: historycznym, biologicznym i chemicznym.
Ocenie podlegały nie tylko osiągnięcia uczniów, ale także praca nauczycieli, którzy prowadząc zajęcia dodatkowe, odkrywają talenty swoich wychowanków. Umieszczenie na mapie "Szkół Odkrywców Talentów" jest wielkim wyróżnieniem dla naszej szkoły, która jako jedna z 7 szkół w powiecie warszawskim zachodnim uzyskała ten zaszczytny tytuł.
Zachęcamy do znalezienia nas na ogólnopolskiej mapie Szkół Odkrywców Talentów i zapoznania się z działaniami, które przyczyniły się do uzyskanie tego tytułu.
8 marca 2014 w naszym gimnazjum grupa 20 uczniów z klas trzecich przystąpi do egzaminu na certyfikat PET organizowanego przez British Council .
Zalety zdania egzaminu PET:
- jest to egzamin międzynarodowy uznawany na całym świecie
- nabyte umiejętności ułatwią Ci komunikacje w języku angielskim
- zdanie egzaminu PET jest dobrym przygotowaniem by w przyszłości zdawać inne egzaminy językowe jak FCE
Egzamin PET jest w międzynarodowym naukowym oznaczeniu na poziomie B1. Of the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) obejmuje 6 poziomów od A1 do C2.
W czym pomogą nabyte umiejętności po zdaniu egzaminu PET?
- będziesz potrafił zrozumieć publiczne oświadczenia oraz informacje
- w trakcie podróży do krajów angielsko-języcznych zrozumiesz przygotowane turystyczne informacje
- będziesz potrafił zadawać pytania i pracować w grupie
- posiądziesz umiejętności by pisać listy oraz notatki w języku angielskim
Egzamin PET składa się z 3 części:
Czytanie i pisanie zajmuje 1h 30min.
-Twoim zadaniem na tym etapie będzie zrozumienie tekstu takiego jaki możemy znaleźć w broszurze, gazecie albo magazynie. Również będziesz musiał uzupełnić luki w tekście oraz napisać własny tekst jak list albo notatka.
Słuchanie trwa ok 30 minut
- w tej części musisz zaprezentować swoje umiejętności związane z wyłapywaniem informacji z wypowiedzi mówionej
Część ustna trwa ok 10 minut
- Twoim zadaniem jest zaprezentowanie Twoich umiejętności komunikacji w języku angielskim poprzez odpowiadanie na zadane pytania przez egzaminatora oraz branie udziału w konwersacji z nim. Cześć mówiona zazwyczaj wygląda tak, iż jest jeden egzaminator oraz 2 osoby zdające, które muszą również komunikować się między sobą w prowadzonej dyskusji.Wszystkim zdającym życzymy powodzenia .
Monika Nowik
Przypomnijmy – nasz projekt „Śladami Chai-Łai” – został oceniony jako jeden z dwóch najlepszych w Polsce – na 43 szkoły z całego kraju !
Od października realizowaliśmy projekt „Śladami Chai-Łai” w ramach „Szkoły Dialogu”. Zdobyliśmy dużo wiedzy, solidnie pracowaliśmy i naprawdę się zgraliśmy. Możliwe, że dzięki temu wyszło nam to tak dobrze. Po naszym podsumowaniu w Centrum Kultury dostaliśmy wiele gratulacji oraz przejawów tego, iż udało nam się dotrzeć do mieszkańców Błonia. Dało nam to wiele satysfakcji. Ostatnim krokiem było wysłanie raportu z naszych działań i czekanie na wyniki - jednak rywalizowaliśmy z innymi grupami. Z tego właśnie powodu nasza prezentacja musiała być jak najlepsza. Wszystkie nagrania, filmiki, zdjęcia, rozmowy, scenariusze, informacje zebraliśmy w jedno miejsce, ale w dalszym ciągu czegoś mi tutaj brakowało… i wtedy wpadłam na pomysł, aby stworzyć naszą własną projektową piosenkę, która dopełniłaby nasz raport. Następnego dnia Wiktor Zakościelny przyszedł do szkoły z gotowym tekstem. Tego samego popołudnia nagrał utwór, a Krzysiek Kowalski zajął się stroną techniczną.
Piosenka według mnie wyszła bardzo dobrze, a jednak nie spodziewałam się, że stanie się to co się stało. Mianowicie po kilku dniach dowiedzieliśmy się, że Wiktor został wybrany jako jeden z niewielu z całej Polski do występu…. w Operze Narodowej, w której miała mieć miejsce gala finałowa! Szczerze mówiąc, obawiałam się, czy Wiktor zgodzi się rapować przed tak szeroką publicznością, ale dla niego nie był to problem. 15 stycznia wyszedł na scenę przed 1200 osobami i widać było, że czuje się jak ryba w wodzie.
Po jego występie przyszedł czas na wybranie finalistów - znajdowaliśmy się w tej znakomitej grupie, a zaraz potem mieliśmy się dowiedzieć, kto zajął I, II i III miejsce. Z jednej strony wydawało mi się, ze pomimo całej pracy włożonej w nasz projekt, na pewno są grupy, które zrobiły to trochę lepiej od nas, a z drugiej miałam taką cichą nadzieję, że może jednak się uda… III miejsce… i nic. II miejsce… też nic. Naszą ostatnią szansą było pierwsze miejsce – albo wygramy, albo wrócimy do domu z tytułem finalisty, emocje sięgały zenitu. I nagle słowa: „ pierwsze miejsce zajmuje Gimnazjum Publiczne” i w tym momencie całej naszej grupie opadły ramiona, gdyż oficjalnie nie mamy w nazwie „publiczne”, aż tu słyszymy kontynuację „ gimnazjum publiczne im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Błoniu”. Nasza radość, euforia i okrzyki zwycięstwa były nieopisane.
Całą grupą wbiegliśmy na scenę. Dostaliśmy bardzo dużo książek, listy gratulacyjne, komputer do szkoły oraz, co chyba najbardziej cieszy nas - uczniów – trzydniowy wyjazd do Krakowa! Mamy też filmy, aby zorganizować festiwal! Wszyscy nam gratulowali, wszyscy nas chwalili, został przeprowadzony z nami nawet wywiad! Ale do nas tak naprawdę zwycięstwo zaczynało docierać dopiero po powrocie do Błonia, dopiero wtedy zrozumieliśmy, jak wiele osiągnęliśmy i jak bardzo musiało się to spodobać komisji, skoro uznała naszą pracę za najlepszą z całej Polski, a trzeba przyznać, że mieliśmy godnych rywali. I pragniemy bardzo podziękować za wsparcie p. dyrektor Dorocie Berlińskiej, p. Barbarze Zielińskiej – Ziarek oraz naszym trenerkom p. Annie Bakule i p. Anecie Kulińskiej. Dziękujemy też Błoniakom, którzy udzielali nam informacji - paniom Alicji Kwiatkowskiej i Krystynie Nowakowskiej oraz panom Jerzemu Oziemskiemu i Władysławowi Tyllowi. Szczerze mogę przyznać, że jestem dumna z nas wszystkich, ze udało nam się tak wiele osiągnąć. Jednak nie popadamy w samo zachwyt i mamy zamiar dalej działać, chcemy na przykład zadbać o błoński Kirkut. A w maju jedziemy do Krakowa !
A oto relacja Wiktora Zakościelnego, który na Gali śpiewał napisaną przez siebie piosenkę o naszym projekcie.
„Nie wiedzieliśmy czego mamy oczekiwać na podsumowaniu. Gala odbyła się 15 stycznia w Operze Narodowej. Niektórzy byli zdenerwowani, jednak ja starałem się podejść do całej sprawy na spokojnie. Nie przypuszczałem, że nasza szkoła może wygrać całe przedsięwzięcie. Dodatkowym wyzwaniem dla mnie był występ z napisaną przeze mnie piosenką. Miałem jedynie dwie próby na pół godziny przed rozpoczęciem Gali. Nie odczuwałem jednak stresu. Występ uważam za udany. Moją radość spotęgował fakt, iż udało nam się wygrać. Dotarło to jednak do nas wszystkich dopiero po pewnym czasie. Większość z nas wróciła do domów zmęczona i pełna emocji.”
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego reportażu z Gali Szkoły Dialogu, który nakręciła Zuza Musielak, absolwentka warsztatów z poprzedniego roku.
We wtorek, 14 stycznia 2014r. mieliśmy okazję gościć w naszym Centrum Kultury Krzysztofa Wielickiego - legendę polskiego alpinizmu i himalaizmu, piątego zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum- czternastu ośmiotysięczników - największych szczytów naszego globu. Człowieka, który z pewnością mierzy wysoko, ale jak sam humorystycznie przyznaje ,,za wysoki to nie jest".
Spotkanie rozpoczęto krótkim opisem głównego gościa, podczas którego wymienione dokonania mogłyby przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej brawurowego człowieka. Jeżeli jednak ktokolwiek z widowni nadal mógł bagatelizować zasługi pana Krzysztofa, jego późniejsza wypowiedź przepełniona pasją, determinacją i ekstremalnymi wyczynami skutecznie zmieniła takie myślenie. Oprócz samej Korony Himalajów i Karakorum na uwagę zasługuje również sposób, w jaki zostały zdobyte poszczególne szczyty. Na 3 z nich (Mount Everest - 8848m.n.p.m., Kanczendzonga - 8586m.n.p.m. i Lhotse 8511m.n.p.m. )ekipa z panem Krzysztofem weszła zimą jako pierwsi ludzie w historii. Jak zresztą wspominał, na Lhotse wszedł w gorsecie ortopedycznym, pomimo przeciwwskazań jego lekarza do jakichkolwiek wspinaczek. Dzięki pokazowi slajdów można było poczuć się jak naoczny świadek tych niezwykłych dokonań, a wśród zdjęć pokazujących trud wypraw znalazły się i takie, które uwidaczniały niezwykle zmienny klimat gór wysokich. Podczas letniego dnia ekipa himalaistów mogła założyć klapki, podciągnąć spodnie i kurtki, nocą zaś musieli być ubrani tak, że tylko twarz pozostawała nieosłonięta. To z kolei przyczyniło się do żartu pana Krzysztofa co do wyglądu jego towarzysza, który z oszronioną brodą i sinymi policzkami przypomniał mu legendarnego Yeti, sprawiając rozśmieszenie całej widowni. Przez cały czas mówił jednak, że pomimo kilkunastu ludzi w zespole, zazwyczaj tylko kilka osób znajdzie się na szczycie góry.
Warto zauważyć, że każda osoba występująca w ramach cyklu ,,Spotkania z Podróżnikami" podkreślała istotę określonego aspektu podróżnictwa : Jacek Pałkiewicz - siły człowieka, Elżbieta Dzikowska - chęci poznawania świata, Krzysztof Wielicki zaś - nieocenionej wagi pracy zespołowej. Jak sam mówił ,,alpinizm to ludzie; góry są tłem". Bez pomocy innych nie osiągnąłby swoich sukcesów, nawet jeżeli na Broad Peak -8048m.n.p.m. wszedł w 16 godzin, a zszedł w 5,5 solo. Takie właśnie pokazywanie wypraw, może przyczynić się do tego, że wśród obecnych na widowni uczniów gimnazjum i liceum, jak i innych widzów może wyłonić się nowe pokolenie odkrywców. Dlatego też wszyscy z niezmienionym od początku cyklu zapałem oczekujemy na przyjazd do naszego rodzimego Błonia kolejnych sław polskiego podróżnictwa.
Kacper Kurowski
15 styczna, w środę, jedziemy do Teatru Wielkiego Opera Narodowa na podsumowanie projektu Szkoła Dialogu. Uroczysta Gala odbędzie się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.
Na Gali zaprezentowane będą fragmenty najlepszych projektów, zwycięskie szkoły otrzymają nagrody, przewidziany jest udział wielu znakomitych gości i występy artystyczne. Wśród osób występujących jest nasz gimnazjalista – Wiktor zaśpiewa napisaną przez siebie piosenkę. Trzymajcie kciuki ! Zapraszamy do zapoznania się z programem Gali.
Ramowy_plan_Gali_2013.pdf
Tradycyjnie już w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w Jasełkach.
W tym roku przygotowaniem ich zajęły się klasy II d, II b oraz I a wraz z nauczycielami Panią Anitą Bajor, Panią Agnieszką Rutkowską oraz Panem Markiem Bytońskim. „Aktorzy” wystawili scenki z narodzin Pana Jezusa które zostały przeniesione także do współczesności. Całe przedstawienie zostało wzbogacone przez kolędy które przepięknie wyśpiewały nam dziewczynki z klasy II d wspierane przez kilka uczennic z klas pierwszych.
Po tak podniosłym i uroczystym występie który wprowadził nas w klimat Bożonarodzeniowy głos zabrał Ks. Sławek oraz Pani Dyrektor którzy złożyli życzenia i przypomnieli o znaczeniu świąt oraz o tym byśmy nie zapominali co tak naprawdę jest ważne w nich i jakie niosą ze sobą przesłanie.
Na koniec wszyscy mieli możliwość połamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Uściskom i dobrym słowom nie było końca. Naładowani „dobrą energią” rozeszliśmy się do domów.
„NIM NADEJDZIE ŚWIĘTA NOC” - to tytuł koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu i aranżacji naszych uczniów.
17 grudnia o godz. 17 spotkaliśmy się wraz z zaproszonymi Gośćmi, by pierwszy raz w historii szkoły kolędować wspólnie wieczorem, przy nastrojowym świetle i słodkim poczęstunku.
Jak było? Dowiecie się ze zdjęć, które niedługo zamieścimy na naszej stronie. Nie oddadzą one klimatu i wyjątkowości tych chwil, ale... przybliżą przynajmniej to, ile stracili nieobecni.
Aby nasz koncert powstał pracowało wiele osób, dlatego też dziękuję:
- Pani Dyrektor za wyrażenie zgody na imprezę oraz cierpliwość przy realizacji naszych pomysłów;
- Pracownikom szkoły za pomoc;
- niezastąpionym Uczniom- za organizację zaplecza technicznego,
muzykę i śpiew;
- zawsze chętnym do pomocy Absolwentom- za nagłośnienie;
- wspaniałym Gościom za przybycie i wspólne kolędowanie.
Dziękuję i ... do zobaczenia na kolejnym tego typu spotkaniu?
Dorota Ambroziak
Drugim etapem projektu Szkoła Dialogu w naszym gimnazjum była gra miejska. Oto relacja Oli Stacewicz z jej przebiegu.
Przez ostatnie dwa miesiące, grupa osób z klas trzecich i drugich ciężko pracowała, aby 27 listopada zorganizować grę miejską dla kolegów z innych szkół. Było to podsumowanie projektu Szkoła Dialogu Między Narodami.
Do wszystkiego przygotowywały uczniów podczas czterech spotkań dwie trenerki: Ania Bakuła i Aneta Kulińska. Prowadziły dyskusje na temat kultury żydowskiej oraz historii Żydów w Błoniu - naszym rodzinnym mieście. Niektóre informacje mogły być kontrowersyjne, czasem nie wszystko było do końca pewne. Lecz to nie był problem dla uczestników projektu.
Wszyscy byli niezwykle zaangażowani podczas zajęć, ale też w swoim wolnym czasie. Niektóre osoby dowiedziały się również o miejscach, o których niewiele osób wcześniej wiedziało, na przykład, gdzie znajdowała się błońska synagoga. Grupka dziewczyn zainteresowała się także kirkutem, czyli cmentarzem żydowskim.
Starają się działać w jego sprawie, gdyż jest on bardzo zaniedbany.
Każdy miał inny pomysł, jak zakończyć naszą wspólną pracę, jednak gra miejska okazała się najlepszym pomysłem.
Uczniowie podzielili się na grupy, każdy szukał informacji i przygotowywał zadania. Udało się nawet spotkać z osobami, które wiedziały dużo o Żydach w Błoniu. Nagrano z niektórymi wywiady, na przykład z Panem Jerzym Oziemskim.
W momencie przygotowań naszych trenerek nie było, lecz nad całością czuwała Pani Dorota Berlińska oraz nasza koleżanka Patrycja Ściślewska. Wszyscy dogadywali się nawet na Facebooku, chociaż czasem i to było trudne. Trzeba było także znaleźć odpowiednie miejsca na punkty z zadaniami, co też było nie lada wyzwaniem.
W końcu, gdy doszło do tak oczekiwanego wydarzenia, każdy był chociaż trochę zestresowany.
Po krótkim spotkaniu z Panią D.Berlińską, wszyscy udaliśmy się do swoich punktów, żeby tam przygotować zadania i czekać na pierwszą grupę. W naszej grze uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kołłątaja oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Każdą grupę witały Wiktoria i Kasia. Wyjaśniały one zasady i dawały instrukcje, jak dojść do pierwszego punktu. Były w nich różne informacje historyczne.
Uczestnicy odwiedzili pięć punktów rozmieszczonych w różnych punktach miasta. Na pierwszym dowiedzieli się od Oliwii, Kuby, Huberta i Mateusza, jakie tradycje panowały w żydowskim domu oraz czym był szabas. Kolejny punkt (na nim były Weronika, Natalia i Oliwia), opowiadał o żydowskiej szkole – tam można było poznać np. hebrajskie słowa. Punkt trzeci znajdował się przy ulicy Nowakowskiego, w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga. Oto relacja Wiktorii z tego, co działo się na tym punkcie.
Na początku uczestnicy z uwagą wysłuchiwali opowieści o synagodze. Później zaś Tomek odgrywał rolę Rabina. Opowiadał o tym jaka byłą jego rola i jakie miał obowiązki oraz o ciężkiej drodze, jaką trzeba przebyć aby się nim stać. Wówczas każdy mógł przymierzyć tradycyjne ubranie rabina i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na terenie naszego stanowiska wspólnie także zaznaczyliśmy miejsce, w którym dawniej stała synagoga błońska, jednak w dużym pomniejszeniu. Obok niej Filip opowiadał o elementach synagogi, po czym każdy brał karteczkę bądź rzecz charakterystyczną dla tego miejsca i ustawiał się z nimi w odpowiednim miejscu w „mini” synagodze. Na koniec każda grupa rozwiązywała krzyżówkę na temat informacji zdobytych podczas pobytu w naszym punkcie.
Każda grupa naprawdę świetnie sobie z nią poradziła i otrzymała, z całą pewnością zasłużone, złote kamyki. Zadania związane z synagogą prowadziła również Ania.
Następny punkt był w naszej szkole. Razem z Patrycją, Kasią i Sarą opowiadałyśmy o żydowskich świętach. Ostatnie zadania były na błońskim cmentarzu żydowskim. Tam Wiktor, Karol, Krzysiek i Piotrek opowiadali o historii cmentarza, o zasadach zachowania na nim. Zadanie na kirkucie dotyczyło zdobień, które umieszczano na macewach.
Za poszczególne zadania uczestnicy zbierali kamienie pomalowane na złoto oraz zdobywali punkty. Nie każde zadania były jednak proste, więc trzeba było się bardzo postarać i przede wszystkim uważnie słuchać.
Była także grupa dziewcząt – Aśka, Magda, Justyna i Karolina, które robiły zdjęcia i obserwowały jak konkursowicze radzą sobie z zadaniami.
Każda klasa była następnie zaproszona na oficjalne zakończenie.
Odbyło się ono 2 grudnia w błońskim Centrum Kultury. Przyjechały tam dwie znajome wszystkim panie ze Szkoły Dialogu, ale także zaproszenie przyjął Rabin Stas Wojciechowicz. Zostały wtedy ogłoszone wyniki gry, przedstawiono wywiady i przedstawiciele z całego projektu mogli się wypowiedzieć o wspólnej pracy.
Rabin opowiedział nam o święcie Chanuka i zapalił chanukową świecę.
Wszystko skończyło się pomyślnie, bardzo radośnie i co najważniejsze, cały czas panowała niezwykle przyjazna atmosfera. Teraz, zostało nam tylko trzymać kciuki, aby nasz projekt wygrał konkurs.
Dobrze byłoby cieszyć się z nagród, ale nawet jeśli nam się nie uda, to i tak najważniejsza jest wiedza, jaką wszyscy zdobyli podczas trwania projektu, nowe doświadczenia i otwarcie się na kulturę, o której nie wiedzieliśmy zbyt wiele. Wiedza o zwyczajach, religii, świętach, strojach, a nawet kuchni narodu, który prawie zmieciono z powierzchni naszego kraju i całej Europy, pozwoliła poszerzyć obszar naszej tolerancji i zrozumieć ludzi, którzy żyli i pracowali ramię w ramię z naszymi Dziadami.
Mamy nadzieję, że jesteśmy pokoleniem, które nie pozwoli na nienawiść i zabijanie ludzi tylko z powodu koloru skóry, innego języka, czy wyznania.
Wierzymy, że Holocaust nigdy się nie powtórzy.
"NIM NADEJDZIE ŚWIĘTA NOC" - Koncert kolęd i pastorałek w naszej szkole.
Jeśli chcecie Państwo w sposób wyjątkowy spędzić przedświąteczne popołudnie- zapraszamy !!!
Już 17 grudnia o godzinie 17 uczniowie naszej szkoły zaśpiewają w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej.
Razem poczujmy magię świąt...
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.Jak co roku przygotowujemy ozdoby świąteczne.
W każdy piątek od godziny 16:00 w sali nr 2 pod nadzorem pani Anny Sreberskiej, uczniowie i rodzice wykonują bombki, stroiki, świeczniki, breloczki oraz wszelakie ozdoby świąteczne.
Będą one sprzedawane podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 15 grudnia w Centrum Kultury w Błoniu.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pomóc.
25.11 2013r. w Gimnazjum nr 2 odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.
Po przeliczeniu oddanych głosów, Komisja Wyborcza ustaliła, że Radnymi Młodzieżowej Rady Miejskiej w Błoniu zostali:
Julia Gregorowicz i Kacper Semeniuk
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności lokalnej.
Powstanie listopadowe wybuchło w nocy
z 29 na 30 listopada 1830 r.
Sygnałem do powstania był podpalony przez podchorążych browar na Solcu. Maszerując ulicami Warszawy podchorążowie spotkali się z wrogim milczeniem bogatej ludności Warszawy, natomiast uboga ludność poparła powstanie i zdobyła Arsenał
i miasto. Tak rozpoczęło się powstanie przeciwko zaborcy, które miało spore szanse powodzenia. Trwało ono do października 1831 roku. Polacy wykazali się męstwem, talentem organizacyjnym i determinacją. Do upadku powstania i przegrania wojny w dużym stopniu przyczynili się niewierzący w możliwość zwycięstwa i w gruncie rzeczy lojalistycznie nastawieni wobec cara arystokratyczni przywódcy polityczni.
Nasz przemarsz ma za zadanie upamiętnić bohaterów powstania i oddać klimat tamtych wydarzeń.
Przyłącz się do przemarszu.
Zbiórka 29. 11. 2013 godzina 16 przed szkołą.
W październiku nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Szkoła dialogu” w ramach działania Fundacji Forum Dialogu Między Narodami. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o żydowskich mieszkańcach Błonia. Uczniowie szkół zaangażowanych w projekt uczestniczą w warsztatach tematycznych a potem organizują dla przedstawicieli społeczności lokalnej wycieczkę, która ma przybliżyć żydowską historię miasta.
Przedstawiamy relację z warsztatów, autorstwa Ani Kowalskiej i Wiktorii Łukasiewicz.
W naszym gimnazjum zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące kultury żydowskiej. Odbyły się cztery spotkania, które prowadziły Panie Ania Bakuła i Aneta Kulińska.
Na pierwszym spotkaniu wszyscy się poznawaliśmy. Mówiliśmy o naszych zainteresowaniach i hobby. Na początek sprawdzaliśmy naszą wiedze na temat miasta i naszych przodków, zadając sobie nawzajem pytania. Rozwiązywaliśmy też testy dotyczące naszych poglądów.
Wspólnie udało nam się też stworzyć mapkę dzisiejszego i przedwojennego Błonia. Rozmawialiśmy również na temat miejsc zamieszkiwanych przez Żydów, wykonywanych zawodów oraz miejsc użytku publicznego np. synagogi. Następnie zastanawialiśmy się, w których miejscach mogły znajdować się te instytucje i umieszczaliśmy je na naszej mapie.
Na początku drugiego spotkania odbyła się zabawa: mięliśmy ustawić się w kolejności chronologicznej według dat urodzin, ale…bez mówienia. Mogliśmy tylko pokazywać gestami to co chcemy przekazać koledze bądź koleżance. Tego samego dnia, w grupach, zapoznawaliśmy się ze świętami żydowskimi. Następnie wspólnie nawzajem sobie o nich opowiadaliśmy i zaznaczaliśmy je na kalendarzu. Przy okazji poznaliśmy nazwy miesięcy żydowskich.
Jednak połączenie w grupy nie było takie łatwe. Ustawialiśmy się wkoło i każdy miał naklejoną na plecy karteczkę z danym kolorem. Musieliśmy dobrać się, używając jedynie komunikacji niewerbalnej.
W drugiej połowie zajęć zaczęliśmy rozmawiać o organizacji imprezy, przedstawiającej żydowską historię miasta. Podzieliśmy się na grupy, które miały różne zadania. Po dłuższym czasie spotkaliśmy się ponownie. W ciągu tej przerwy kontaktowaliśmy się ustalając szczegóły dotyczące gry miejskiej.
Na trzecim spotkaniu wybraliśmy się na wycieczkę zapoznawczą. trasą którą będą się poruszali uczestnicy gry. Niektórzy z nas pierwszy raz mogli zobaczyć, gdzie stała synagoga, a także miejsce w którym znajduje się kirkut. Wszystkim bardzo podobała się trasa i stacje, które sami przygotowywaliśmy w grupach przy pomocy Pań trenerek i Pani Doroty Berlińskiej. Po powrocie do szkoły opracowaliśmy ostateczne szczegóły.
Następnego dnia spotkaliśmy się po raz ostatni. Rozmawialiśmy o tym, czym jest wielokulturowość. Potem byliśmy podzieleni na grupy. Każdy miał inne zadanie. np. ustalenie ile procent ludności stanowiły osoby innej narodowości. przed wojną i ile stanowią teraz.
Następnie każdy otrzymał historię pewnej osoby - kobiety zza granicy, która poszukuje swoich przodków w Polsce lub chłopaka, który pomaga jej i jej rodzinie w ich odnalezieniu. Następnie wcielaliśmy się w role bohaterów opowieści i przeprowadzaliśmy wywiady a potem, również w grupach, dostawaliśmy kartki z opisami osób chrześcijan i żydów, dobieraliśmy do nich zdjęcia oraz ich stosunek do religii. Omawialiśmy ich zwyczaje i tradycje.
Następnie pisaliśmy listy do osób, które mogłyby do nas przyjechać w poszukiwaniu informacji o Żydach i co my moglibyśmy im zaoferować. Na koniec rozwiązywaliśmy test, ten sam co na początku jednak z małymi zmianami. Wszystkim bardzo się podobały te zajęcia i z całą pewnością każdy wiąże z nimi miłe wspomnienia. Po tych warsztatach mieliśmy wystarczającą wiedzę, aby przygotować się do gry miejskiej
Tyle relacja uczestniczek projektu – Ani i Wiktorii.
Gra miejska odbyła się w środę, 27 grudnia a na podsumowanie zapraszamy 2 grudnia o godzinie 16.00 do Centrum Kultury.
Będziemy gościć Rabina Stasa Wojciechowicza.
Wkrótce zamieścimy kolejne relacje.
Dnia 26 listopada 2013r., we wtorek, mieliśmy okazję gościć w naszym Centrum Kultury Elżbietę Dzikowską - sławną podróżniczkę, publicystkę, jak również reżyserkę wielu filmów dokumentalnych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00. Widownię w większości stanowili uczniowie gimnazjum, dla których była to kolejna impreza z cyklu "Wielcy Podróżnicy". Pierwszą osobą, która pojawiła się w ramach tego projektu był Jacek Pałkiewicz, którego gościliśmy w październiku.
Po przywitaniu zaczęła się kluczowa część spotkania - opowieść Pani Elżbiety. Na samym początku swojej wypowiedzi wspomniała o latach dzieciństwa, które z powodu wojny, a także późniejszego wpływu radzieckiego nie należało do przyjemnych. Sytuacja ta nie przeszkodziła jednak w walce o marzenia i mimo początkowych niepowodzeń przyszła podróżniczka mogła rozpocząć swoją pierwszą wyprawę, kierującą się na wschód - do Chin. Kolejną częścią wspomnień pani Elżbiety okazała się jej przygoda w Meksyku, która doprowadziła do spotkania z Tonym Halikiem i częściowo zadecydowała o przyszłości naszego gościa. Następnym punktem imprezy był pokaz slajdów. Podczas niego opisywano różne plemiona chińskie, wśród których znalazło się jedno słynące ze swych rozśpiewanych mieszkańców, jak również i takie, w którym jedynym sposobem na wejście do granic jest skosztowanie miejscowej zupy. Zgodnie jednak ze słowami pani Elżbiety, sam miejscowy specjał nie należał do najlepszych posiłków.
Ostatnią częścią spotkania był wywiad, podczas którego zarówno reprezentantki młodzieży gimnazjalnej i Centrum Kultury, jak i każda osoba z widowni miały okazję do zadania pytań gościowi. Przez cały czas słychać było ekscytację w głosie podróżniczki, która udzieliła się wszystkim obecnym.
Gimnazjaliści zaś nie mogą doczekać się kolejnej możliwości do poznania sławnego podróżnika. Co więcej, niektórzy zastanawiają się, czy nie próbować swoich sił właśnie w odkrywaniu niezwykłości naszej Matki Ziemi. Niezależnie jednak, czy ktoś marzy o przeszukiwaniu naszej planety, czy woli mniej niebezpieczne podróże, wszyscy czekamy na prawdopodobny przyjazd jeszcze wielu polskich obieżyświatów do naszego Błonia.
Uczniowie naszej szkoły i licealiści profilu dziennikarskiego Zespołu Szkół nr1 im. Melchiora Wańkowicza w dniu 04.10.13 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim wybitnego podróżnika, odkrywcy, członka rzeczywistego brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, Pana Jacka Pałkiewicza.
Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Dariusza Sitarskiego spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej, naszego Centrum Kultury. Wydarzenie to swoim charakterem zainteresowało zarówno młode,jak i starsze pokolenie naszego miasta. Temat podróży jest ponadczasowy i interesujący.
Każdy słuchacz miał możliwość odnaleźć w opowieściach naszego gościa coś ciekawego dla siebie. Poruszane były nie tylko kwestie wypraw. Pan Jacek uchylił nam rąbek tajemnicy swojego dotychczasowego życia, podzielił się z nami doświadczeniami, wskazał cechy ,które powinien mieć każdy, szanujący się człowiek. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że spotkanie to było wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i bardzo owocne gdyż przypomniało nam o wartościach i sprawach priorytetowych dla człowieka, tak często zapomnianych w dzisiejszym zapędzonym świecie.
Już dziś wiemy, że był to pierwszy, ale nie ostatni konwent. Bardzo serdecznie zapraszamy dnia 26.11.13 o godzinie 12 do Centrum Kultury. Naszym gościem będzie skarbnica wiedzy podróżniczo-geograficznej, autorka wielu książek i programów telewizyjnych, pani Elżbieta Dzikowska.
Justyna Binio
Kiedy kończyliśmy przygotowania do Maksymiliady, zadawaliśmy sobie dwa pytania – jaka będzie pogoda, ile osób przyjdzie na nasz Festiwal? Wszystko, co zależało od nas zrobiliśmy, na to nie mieliśmy wpływu. Ale się udało! Pogoda dopisała, Błoniacy licznie przybyli na pierwszą edycję Błońskiego Festiwalu Nauki Malsymiliada 2013 w Gimnazjum nr 2 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dlaczego „Maksymiliada”? Ponieważ Patron naszego Gimnazjum był niezwykle uzdolnionym człowiekiem, pasjonatem wiedzy i techniki, które wykorzystywał w swojej działalności.
Festiwal otworzyli: Burmistrz Błonia, p.Z.Reszka, Wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego p.Paweł Białecki oraz pomysłodawca imprezy, p.M.Bytoński.
Stoiska rozpoczęły swoją pracę a na scenie zagrał zespół Free Candys – czyli „międzygimnazjalna” kapela w składzie Jacek Markiewicz, Krzysztof Kowalski, Michał Bojsza (wykonawcy nastoletni – poziom muzyczny duużo wyższy!).
Stoiska przygotowali uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum oraz goście. Chemicy (bardzo na serio, wszyscy w białych fartuchach) pod kierunkiem p.A.Walczak- Baśkiewicz pokazywali, jak się robi „filmową” krew, żelkowe misie „ryczały” w ich rękach a ogień zapalali bez zapałek. Fizycy pod kierunkiem p.M.Bytońskiego i p.D.Zięby co i raz wystrzeliwali w powietrze plastikowe butelki, demonstrując działanie silnika rakietowego a cytryny posłużyły im do produkcji prądu. Dominik Przybysz prezentował panele słoneczne – trochę słońca i stara dobra kolejka z dzieciństwa sunęła po torach. Matematycy pod okiem pań M.Zimnik, B.Zielińskiej-Ziarek i J.Szymańskiej mogli poczuć się trochę jak saper. Najpierw skupienie, żeby w liczbie PI znaleźć daty a potem zadanie z wykrywaczem metali. Skupienie było potrzebne na stoisku „Piąty żywioł”. „Piąty żywioł” czyli cierpliwość – bo bez niej nic na kole garncarskim nie powstanie! Kto próbował, ten wie, że glina ma „charakter” i trzeba traktować ją serio. Ale jaką daje frajdę, kiedy w dłoniach powstaje kształt kubka lub dzbanka! Do dwóch kół garncarskich stała kolejka chętnych. Tu ciekawostka – koła są „made in” G2 – wykonali je nasi uczniowie i nauczyciele- p.A.Łuczak i p.M.Bytoński. A historia ich powstania – wkrótce. Obok kół garncarskich nasz mistrz origami czyli Kacper Kurowski, który robi niezwykłe rzeczy z papieru i chętnie uczy innych. Działo się w naszej piwnicy, która na czas Maksymiliady zamieniła się w małą historyczno-biologiczną pracownię badawczą pod kierunkiem pań A.Bajor i M.Kopańskiej-Wyrzykowskiej. Goście powoli wchodzili w ciemność, na ich powitanie wychodziła z sarkofagu mumia Anubisa. Emocje były spore! Potem była prezentacja technik mumifikacji z wykorzystaniem technologii komputerowej, przykładowe rekonstrukcje twarzy, ćwiczenia z anatomii, egipskie tatuaże oraz makijaż, zdjęcie z Anubisem na tle sarkofagu.
Swoje stoiska zaprezentowali także goście Festiwalu. I Liceum Ogólnokształcące im.Władysława Broniewskiego prezentowało zabawy z elektroniką, p.Piotr Piotrowski swoje roboty a firma „Mały inżynier” zabawki fizyczne. Był z nami Błoński Klub Mam – panie prowadziły zajęcia dla młodszych i robiły wielkie bańki mydlane. Nasze mamy „gimnazjalne” zadbały o brzuchy uczestników imprezy – ciasta, owoce, napoje, fontanna z czekolady – po prostu obżarstwo. Wszystkim Mamom – szkolnym i klubowym bardzo dziękujemy! Dla miłośników piękna mieliśmy lalki wykonane przez p.Katarzynę Ploch i ozdoby autorstwa naszych gimnazjalistek, wykonane pod okiem p.A.Sreberskiej. Od p.Ploch dostaliśmy niezwykły prezent – lalkę przedstawiającą naszego Patrona. W południe rozpoczęły się pokazy. Frajdę mieli miłośnicy lotnictwa – po boisku krążył model samolotu odrzutowego. Jego właściciel, p.Krzysztof Bugajski demonstrował, jak działa silnik odrzutowy. Potem na scenie odbyły się pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz produkcja pasty do zębów dla… słonia. Następnie nad boiskiem latał heksakopter a uczestnicy festiwalu mogli zobaczyć się w telewizorze. Heksakopter, prezentowany przez p.K.Bugajskego wzbudził wielkie emocje, które jeszcze urosły, gdy zaczęła się loteria fantowa. Dzięki wsparciu Burmistrza Błonia, Starosty Warszawskiego Zachodniego i sklepu Ósmy krasnal swoje nagrody dostało wiele dzieciaków. Dziękujemy! Podziękowania należą się wszystkim, którzy odwiedzili nas w sobotę oraz wszystkim, wymienionym i niewymienionym twórcom Maksymiliady, którzy wykonali czasami gigantyczną pracę. Spotykamy się za rok, na drugiej edycji. A na razie zapraszam do obejrzenia filmu z Maksymiliady na stronie Mazowsze TV oraz na reportaż Radia Niepokalanów.
Tradycją naszej szkoły jest organizowanie uroczystego apelu z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podobnie było w tym roku szkolnym. Jednak tegoroczna uroczystość była szczególna.Gościliśmy bowiem Pana Tadeusza Misiaka - przyjaciela i darczyńcę naszej szkoły. Uczniowie przygotowali recytację wierszy patriotycznych połączoną z prezentacją obrazów z historii Polski. Ważne miejsce zajęły wydarzenia XX wieku. Program prezentowany był społeczności szkolnej podczas apelu oraz rodzicom w czasie Wieczornicy.
Wszystkim wykonawcom i obsłudze technicznej imprezy bardzo dziękujemy.
Szukaj nas na facebooku