Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Warsztaty - szycie maskotek

Jak już wielu osobom wiadomo, Tydzień Talentów w naszej szkole to czas, kiedy możemy próbować wielu aktywności innych niż te, które należą do zwyczajnego szkolnego życia. Odbywa się mnóstwo występów i warsztatów, gdzie odkrywamy swoje ukryte talenty czy zainteresowania. Podczas tegorocznego Tygodnia Talentów mieliśmy kolejną szansę na zdobycie nowych umiejętności. Tym razem uczyliśmy się własnoręcznego robienia maskotek. Myślę, że każdy uczestnik niniejszych warsztatów przyzna, że dzieło zrobione własnymi rękami nabiera o wiele większej wartości.

W sali, w której odbywały się warsztaty, czekali na nas Pani Iwona Dębkowska wraz ze swoimi podopiecznymi z Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu. Niektóre twarze były znajome, gdyż byli to w większości absolwenci naszego gimnazjum. Pani prowadząca warsztaty wprowadziła nas w temat krawiectwa oraz zaprezentowała przykładowe prace. Wzbudziły one nasz zachwyt, szczególnie, gdy myśleliśmy o tym, że niedługo sami takie stworzymy. Po „krawieckim” wstępie pani Iwona opowiedziała dokładnie, co mamy zrobić, aby powstała taka maskotka, służąca na przykład jako poduszka lub zawieszka. Następnie wszyscy przystąpiliśmy do działania. Zaczęliśmy od doboru odpowiednich materiałów, aby nasz pluszak był niepowtarzalny i wyjątkowy. Wybór był ogromny - najróżniejsze wzory, kolory, miękkie, z włosem oraz typu minky, czyli "do wyboru, do koloru". Po wybraniu tekstyliów zajęliśmy się pracą. Pierwszym zadaniem było odrysowanie kształtu maskotki na lewej stronie tkaniny. Posłużyły nam do tego gotowe szablony lub własne pomysły. Następnie przystąpiliśmy do łączenia dwóch kawałków materiału z widocznym na wierzchu narysowanym wzorem. Wykorzystaliśmy szpilki, żeby podczas zszywania materiału na maszynie nic nie uległo przesunięciom ani zagięciom. Kolejny etap pracy mogliśmy jedynie podglądać, ponieważ do tego potrzebne już było doświadczenie. Zszywanie na maszynie wymaga umiejętności, które posiadali nasi pomocnicy, czyli goście z Zespołu Szkół nr 1, którzy z chęcią nas w tym wyręczali. Robili to błyskawicznie, a spod igły wychodziły poduszki w kształcie zwierząt - ptaki, sowy czy koty lub serc, które teraz, w okresie walentynkowym są bardzo popularne. Coraz piękniejsze maskotki trafiały pod naszą opiekę. Kolejnym punktem było pozbycie się nadmiaru materiału i przerzucenie go na właściwą stronę, a następnie przyszła pora na wypchanie naszych serduszek i zwierzaczków wypełniaczem do maskotek, po czym nasze poduszki stały się miękkie i puchate. Wystarczyło jeszcze tylko zszyć otwór, przez który były wypełniane i praca była gotowa. Oczywiście mogliśmy dodatkowo nanieść na nasze dzieło różne ozdoby, które czyniły je jeszcze bardziej oryginalnymi.

Jak widać nie trzeba wiele, aby dzięki naszej kreatywności powstawały piękne rzeczy. To bardzo ciekawe pomysły na prezenty dla bliskich czy przyozdobienie wnętrza. Wszyscy w dobrych humorach opuścili zajęcia, ciesząc się cudownymi ich efektami.

Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa