Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Narodowe czytanie

Akcję Narodowe Czytanie zapoczątkowano w 2012 roku. Zorganizował ją Prezydent Polski Bronisław Komorowski. Akcja ma na celu przybliżyć znajomość polskiej literatury naszym rodakom, sprawić, by literatura narodowa była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w życiu społecznym.
W 2012 roku odbyło się pierwsze publiczne czytanie „Pana Tadeusza”, rok później w akcji  uczestniczyli  już mieszkańcy ponad 700 miejscowości - odczytywano fragmenty dzieł 
Aleksandra Fredry. W kolejnych latach czytano fragmenty sienkiewiczowskiej Trylogii i Lalki Bolesława Prusa. W piątej edycji Polacy wybrali w drodze głosowania internetowego Quo Vadis, a w tym roku można było usłyszeć „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W tegorocznym Narodowym Czytaniu wzięło udział ponad 2 tysiące miejscowości w 22 krajach.
2 września w naszym mieście uroczystość Narodowego Czytania świętowana była po raz drugi. Na tegorocznej imprezie gościł u nas aktor teatralny i serialowy Krzysztof Kwiatkowski, który razem z nami uczestniczył w czytaniu. Głównymi organizatorami byli Burmistrz Błonia Pan Zenon Reszka oraz Gimnazjum nr 2 w Błoniu. Uroczystość rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza”, który od razu wprowadził widzów w odpowiedni nastrój. Po zaprezentowaniu pięknych tańców głos zabrała Pani Katarzyna Kander. Usłyszeliśmy od niej kilka słów na temat uroczystości, następnie zaprosiła na scenę pierwszą grupę. Kilka osób z tekstem w ręku zasiadło przy wielkim stole weselnym. Czytanie rozpoczął Pan Burmistrz wraz z naszym gościem Panem Krzysztofem Kwiatkowskim.  Potem kolejne osoby podchodziły do mikrofonów i  czytając wcielały się w postaci z książki - Państwa Młodych czy zaproszonych na wesele gości. Można było odczuć miłą atmosferę panującą na sali. Wszyscy wsłuchani byli w czytany tekst. Kolejne grupy zasiadały przy suto zastawionym stole i odczytywały swoje sceny i akty. Wszyscy starali się oddać charakter dramatu i poszczególnych bohaterów. Były to bardzo miło spędzone chwile. Po czterech kilkuosobowych grupach, które odczytały swoje kwestie, przyszedł czas na wielki finał. Tu popisał się nasz gość Pan Krzysztof Kwiatkowski. Zaprezentował czytanie, w którym wcielił się w dwie role. Robiło to ogromne wrażenie i oddawało ducha utworu, o czym świadczyły gromkie brawa. Na zakończenie można było się udać po czytaną tego dnia książkę oraz po autograf Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego. Można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem. Przy wyjściu widać było wiele uśmiechniętych twarzy. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach Narodowe Czytanie w Błoniu będzie się cieszyło równie dużą popularnością. Do zobaczenia za rok!
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa