Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Maksymiliada

17 października w Gimnazjum nr 2 już po raz trzeci odbył się Błoński Festiwal Nauki - Maksymiliada. Naszym patronem jest Św. Maksymilian Maria Kolbe, człowiek który był wielkim pasjonatem nauki, tak więc nazwę festiwalu zaczerpnęliśmy od jego imienia. Na tegorocznej imprezie nie zabrakło oczywiście różnego rodzaju atrakcji i pysznego jedzenia, przygotowanego przez Radę Rodziców. W pracowni garncarskiej można było podziwiać wyroby z gliny wykonane przez naszych uczniów oraz samemu spróbować swoich sił w rzeźbieniu z gliny. W pracowni fizycznej budowaliśmy bocznokołowce, a w sali obok było stanowisko chemiczne. Tam przy pomocy uczniów uczęszczających na koło chemiczne odbywały się różnego rodzaju eksperymenty. „Lokomotywa”, badania nad fluorescencją chlorofilu, „wulkan” czy też „pasta dla słonia”, to tylko niektóre z demonstrowanych doświadczeń. Jedna z naszych koleżanek prezentowała również bardzo ciekawe zjawisko cieczy nienewtonowskiej. Doświadczeniem, które cieszyło się największą popularnością, były  gluty. Każdy z naszych gości mógł stworzyć własnego „gluta” i zabrać go ze sobą do domu, ponieważ proces jego tworzenia był zaskakująco prosty, a efekt jakże przyjemny. Zainteresowani mogli także sprawdzić, czy aspiryna, którą mamy w domu, nie jest już przeterminowana oraz sporządzić inny rodzaj „glutków”. W naszych szkolnych szatniach można było zapoznać się z anatomią i szkieletem człowieka, natomiast szkolne „lochy” po raz kolejny przemieniły się w coś zupełnie szczególnego. Tym razem była to grota jaskiniowców. Mogliśmy bliżej przyjrzeć się miejscu i sposobie pochówku jaskiniowców oraz podziwiać stare malowidła ścienne. Uczniowie wcielili się role kustoszy i ciekawie opowiadali o naszych odległych przodkach, zasypując nas ciekawostkami na ich temat. Przed wejściem do jaskini stał samochód państwa Flintstonów, a w aucie siedzieli oczywiście Fred Flintstone, Wilma Flintstone i Bamm Bamm, z którymi można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Ponadto na ścianach w całej szkole porozwieszane były rebusy oraz iluzje optyczne. Naszym poczynaniom towarzyszyła jak zwykle nieodłączna już lalka naszego patrona.
W sali gimnastycznej mogliśmy podziwiać pokazy kół zainteresowań z naszego gimnazjum oraz z innych błońskich szkół. LO im. Władysława Broniewskiego zaprezentowało nam pokaz biologiczno-chemiczny. Uczestniczyliśmy tam w ciekawych doświadczeniach, pozwalających na przykład zdefiniować obecność glukozy w jabłku. Na stanowisku Zespołu Szkół im. Melchiora Wańkowicza mogliśmy dowiedzieć się ciekawych informacji na temat strażaków, technik logistycznych, żywienia i mechatroniki oraz dziennikarstwa i ratownictwa medycznego. Zobaczyliśmy także, jak funkcjonuje zakład meblarski. Kolejne stanowiska prezentowali uczniowie naszego gimnazjum. Przy jednym z nich młodzi geografowie zajmowali się mapą świata, roślinnością i zwierzętami, które tam występują oraz tornadem w butelce - to właśnie ono wzbudziło największe zainteresowanie. Na stanowisku o Puszczy Kampinoskiej mogliśmy losować nazwy miejscowości leżących obok Błonia, a następnie umiejscawiać je na mapie. Bardzo ciekawe i barwne były malunki wykonywane przy użyciu węzłów. Oczywiście nie mogło również zabraknąć zwierząt - przecież motywem przewodnim tegorocznej Maksymiliady była biologia. Na scenie pojawili się więc nasi gadowaci przyjaciele, czyli węże. Nie zapominajmy także o części artystycznej - czas umilali nam swoimi występami uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły.
Tak jak w minionych latach, tak i tym razem Maksymiliada cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Błonia, a dla nas był to kolejny rok świetnej zabawy i satysfakcji. Do zobaczenia za rok!
Aleksandra Nowak i Natalia Mika, kl. 3b
 
 

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa