Pamięć i przestroga

W dniach 3-17 września na lekcjach historii i języka polskiego zrealizowaliśmy szkolny projekt Pamięć i przestroga. Pomimo że wojna wybuchła 80 lat temu, słowa Hitlera : „(...) zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem, (...) Polska będzie wyludniona i zasiedlona Niemcami”  dały nam do myślenia, ile zawdzięczamy obrońcom z 1939 roku i wszystkim Polakom, którzy walczyli o naszą wolność.  Poznawaliśmy miejsca najważniejszych walk z kampanii wrześniowej oraz teksty literackie związane z tym ciężkim, ale i bohaterskim okresem.
Efektem są nasze prace plastyczne, na których widać, że doceniamy bohaterstwo i poświęcenie walczących, pokazujemy okrucieństwo wojny, okazujemy wdzięczność obrońcom - pokazując, czym dziś możemy się w wolnej Polsce cieszyć. Nasi koledzy Ukraińcy mogli się przy tej  okazji wypowiedzieć na temat :Nigdy więcej wojny. A my mogliśmy zrozumieć, że pokój, to wielka i cenna wartość.