Malowanie na szkle

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego i lekcja malowania na szkle były doskonałym sposobem odstresowania się i kreatywnego spędzenia czasu. Zanim jednak przystąpiliśmy do tworzenia naszych osobistych dzieł sztuki, pracowniczka muzeum opowiedziała nam o tradycji malowania na szkle, jej związku z motywami religijnymi oraz o jej niezwykłej historii. Dokształceni, rozpoczęliśmy malowanie. Czekały na nas przygotowane szablony, które musieliśmy odrysować na szkle i wedle uznania pomalować farbami. Podczas gdy obrazy schły, my zwiedzaliśmy muzeum. Oglądaliśmy zabytkowe tkaniny, na których wyhaftowane były ludowe motywy z różnych części Polski, Europy, a nawet świata. Słuchaliśmy muzyki, która zafascynowała Fryderyka Chopina i była jego inspiracją w późniejszym komponowaniu. Poznaliśmy instrumenty, które nie są już dziś używane. Poznaliśmy też wpływ kultury żydowskiej, która była ważną częścią kultury polskiej. Pod koniec zwiedzania przeszliśmy do czasów współczesnych, czyli do inspirowania się folklorem w dzisiejszej sztuce. Motywy ludowe możemy dzisiaj usłyszeć (w muzyce) i zobaczyć (na przykład na pokazach mody)