Narodowe czytanie

8 września w sali kinowej Centrum Kultury odbyło się - po raz trzeci w Błoniu - Narodowe Czytanie. Akcja ta odbywa się od roku 2012. Jej inicjatorzy akcji pragnęli, by literatura narodowa była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Organizacji spotkania podjęło się Gimnazjum nr 2 oraz błońskie Liceum  Ogólnokształcące. Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter. Poświęcone było pamięci Pani Barbary Drążkiewicz - polonistce, która przez wiele lat pracowała w liceum przy ulicy Okrzei, wpajając kolejnym pokoleniom zamiłowanie do kultury narodowej, ucząc młodych ludzi wrażliwości na piękno słowa i na drugiego człowieka. Odeszła od nas właśnie rok temu. Przypominały Ją portret na stoliku i stojące na scenie puste krzesło.

W tym roku czytaną lekturą było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Krótkie wprowadzenie wygłosiła Pani Katarzyna Kander, nauczycielka języka polskiego, prowadząca całą uroczystość. Lekturę poprzedził interesujący rys historyczny wygłoszony przez Panią Iwonę Karol. Pierwszy fragment „Przedwiośnia” przeczytał Pan burmistrz Zenon Reszka, który jak co roku patronował imprezie. Nasze Gimnazjum reprezentowały  wierne uczestniczki Narodowego Czytania: Justyna Kuza, Weronika Szatkowska i Julia Węglicka, a dziewczęta z klasy 3b jak co roku prowadziły nasze stoisko ze słodkim poczęstunkiem i egzemplarzami "Przedwiośnia", które mogli nabyć uczestnicy spotkania.

Ta kilkuletnia polska tradycja to świetny sposób na poznanie i wgłębianie się w naszą literaturę. Dziękujemy wszystkim gościom uczestniczącym w Narodowym Czytaniu 2018 i zapraszamy za rok!

Maksymedialna Justyna Kuza,

kl. 3b Gimnazjum nr 2