Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

3 Maja

Apel z okazji Konstytucji 3 maja

Są podczas roku dni niezwykle ważne. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 z pewnością jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Każdego roku w całej Polsce odbywają się uroczystości z okazji tego dnia. W naszej szkole także należycie czcimy to święto.

Tegoroczną 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji uczciliśmy specjalnym apelem w naszym gimnazjum. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, został wprowadzony sztandar szkoły. Jak na każdej ważnej uroczystości odśpiewaliśmy z dumą Mazurka Dąbrowskiego, zgodnie z naszą szkolną tradycją wszystkie zwrotki. Po hymnie Pan Marek Bytoński przedstawił nam program tego wydarzenia. Następnie zabrałam głos ja, przeczytałam kilka słów o tym ważnym święcie. Przypomniałam wszystkim w skrócie fragment naszej historii - przyczyny, skutki, wysiłki i trudy związane z uchwaleniem Konstytucji. Konstytucja była dokumentem, który miał na celu radykalnie uzdrowić nasze państwo. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Po tej krótkiej części teoretycznej wyprowadzono sztandar i tak zakończyła się pierwsza część apelu.

Druga jego część polegała na aktywnych działaniach uczniów. Klasa Ib pomagała rozdawać innym klasom materiały potrzebne do zrobienia wyznaczonych zadań. Każda klasa miała za zadanie wymyślić hasło związane z trzecim maja, podać przyczyny i  skutki uchwalenia dokumentu i wskazać na obrazie Jana Matejki ''Konstytucja 3 maja" poszczególne osoby biorące udział w tym wydarzeniu. Wszyscy bardzo się postarali i po ukończeniu pracy każda z klas wywiesiła swoje prace do oceny. Zadania zostały ocenione przez komisję złożoną z nauczycieli.

Tak istotne uroczystości powinny zawsze być hucznie świętowane. My spełniliśmy to kryterium, każdy Polak powinien mieć świadomość, że te dni są dla nas obywateli najważniejsze!

Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 1b

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa