Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Gminna Gala Konkursu

W sobotę 4. marca 2017 roku w MCK odbyła się Gminna Gala Konkursu o Żołnierzach Wyklętych. W spotkaniu brali udział burmistrz Miasta i Gminy Błonie, laureaci konkursu oraz goście przedstawiciele lokalnej społeczności. Do licznie zebranych przemówił Krzysztof Bukowski - syn Żołnierzy Wyklętych: Edmunda i Ireny Bukowskich. Opowiadał o konspiracyjnej działalności rodziców, szczególnie swego ojca i ich losach po zakończeniu działań wojennych. Edmund Bukowski został stracony w więzieniu mokotowskim 13. kwietnia 1950 roku, Irenę Bukowską skazano na 15 lat więzienia. Szczątki Edmunda Bukowskiego zostały odnalezione na Łączce i zidentyfikowane jako jedne z pierwszych w roku 2012. 
Następnie wystąpili w krótkim programie muzycznym uczniowie błońskich szkół, wykonując między innymi utwór Biały Krzyż. Po nich głos zabrał prof. Jan Żaryn - senator RP, historyk. W ciekawy sposób przybliżył zebranym losy Żołnierzy Wyklętych z różnych formacji wojskowych. Poinformował, że w warunkach kończącej się wojny i okresie powojennym zginęło około 50 tysięcy osób,  zaś 250 tysięcy przeszło przez łagry, obozy i więzienia.
Następnie głos zabrała wiceprezes Fundacji Łączka Pani Beata Sławińska, która mówiła o potrzebie upamiętniania ofiar oraz nakreśliła działania podejmowane przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka wiceprezesa IPN-u,  by odnaleźć inne, bezimienne Łączki rozsiane na terenie całego kraju.
Następnie przystąpiono do wręczania nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu o Żołnierzach Wyklętych. Wyróżnienie w konkursie na prezentację multimedialną otrzymała także uczennica klasy 2c naszego Gimnazjum Justyna Zdanowska.
Na zakończenie odbył się koncert zatytułowany Wilczy Ślad - Piosenki Niezłomnych w wykonaniu Lidii Pospieszalskiej i wokalistów z Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy.
Mariola Kopańska-Wyrzykowska

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa