Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Gala Żołnierzy Wyklętych

3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Co roku w naszym mieście uroczyście obchodzone jest to święto w celu upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po 1945 roku nie złożyli broni. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury w Błoniu, w której chętnie wzięli udział mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście. Od trzech lat uczniowie błońskich szkół biorą udział w konkursach im poświęconym. W tym roku miał on charakter historyczno – literacki. Po oficjalnym wręczeniu nagród, zwycięzcy zaprezentowali swoją interpretacje wybranych utworów. Następnie odbyło się spotkanie z Janem Żarynem – senatorem RP, ppłk. Leszkiem Mroczkowskim - kombatantem, Krzysztofem Bukowskim – synem Edmunda Bukowskiego, pierwszego żołnierza odnalezionego na Łączce oraz ksiądz prałat Józef Maj.

Bardzo ciekawej lekcji historii udzielił profesor Jan Żaryn.

Ppłk. Leszek Mroczkowski krótko opowiedział o trudnym losie i życiu w partyzantce oraz zaprezentował swoje utwory.

Krzysztof Bukowski opowiedział o działalności rodziców w podziemiu niepodległościowym.

Ksiądz Józef Maj przybliżył nam postać Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Całą uroczystość uświetnili artyści z Opery Narodowej, którzy zaprezentowali patriotyczne utwory oraz Ryszard Rembiszewski, który odczytał grypsy Łukasza Cieplińskiego.

Warto brać udział w takich wydarzeniach i pamiętać o historii ludzi, którzy zostali zamordowani przez reżim komunistyczny tylko dlatego, że pragnęli żyć w wolnej, niepodległej Polsce.

 

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa