Maksymiliada 2013 czyli po wiedzę do Kolbego!

Kiedy  kończyliśmy przygotowania do Maksymiliady, zadawaliśmy sobie dwa pytania – jaka będzie pogoda, ile osób przyjdzie na nasz Festiwal? Wszystko, co  zależało od nas zrobiliśmy, na to  nie mieliśmy wpływu.  Ale się udało! Pogoda dopisała, Błoniacy  licznie przybyli na pierwszą edycję Błońskiego Festiwalu Nauki Malsymiliada 2013 w Gimnazjum nr 2 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dlaczego „Maksymiliada”? Ponieważ  Patron naszego Gimnazjum był niezwykle uzdolnionym człowiekiem, pasjonatem wiedzy i techniki, które wykorzystywał w swojej działalności.

Festiwal otworzyli: Burmistrz Błonia, p.Z.Reszka, Wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego p.Paweł Białecki oraz pomysłodawca imprezy, p.M.Bytoński.

Stoiska rozpoczęły swoją pracę a na scenie zagrał zespół Free Candys – czyli „międzygimnazjalna” kapela w składzie Jacek Markiewicz, Krzysztof Kowalski, Michał Bojsza (wykonawcy nastoletni – poziom muzyczny duużo wyższy!).

Stoiska przygotowali uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum oraz goście. Chemicy (bardzo na serio, wszyscy w białych fartuchach) pod kierunkiem p.A.Walczak- Baśkiewicz pokazywali, jak się robi „filmową” krew, żelkowe misie „ryczały” w ich rękach a ogień zapalali bez zapałek.  Fizycy pod kierunkiem p.M.Bytońskiego i p.D.Zięby   co i raz wystrzeliwali w powietrze plastikowe butelki, demonstrując działanie silnika rakietowego a cytryny posłużyły im do produkcji  prądu. Dominik Przybysz prezentował  panele słoneczne – trochę słońca i stara dobra kolejka z dzieciństwa sunęła po torach. Matematycy pod okiem pań M.Zimnik, B.Zielińskiej-Ziarek i J.Szymańskiej mogli  poczuć się trochę jak saper. Najpierw skupienie, żeby w liczbie PI znaleźć daty a potem zadanie z wykrywaczem metali. Skupienie było potrzebne na stoisku „Piąty żywioł”. „Piąty żywioł” czyli  cierpliwość – bo bez niej nic na kole garncarskim nie  powstanie! Kto próbował, ten wie, że  glina ma „charakter” i trzeba traktować ją serio. Ale jaką daje frajdę, kiedy w  dłoniach powstaje kształt kubka lub dzbanka! Do dwóch kół garncarskich stała kolejka chętnych. Tu ciekawostka – koła są „made in” G2 – wykonali je nasi uczniowie i nauczyciele- p.A.Łuczak i p.M.Bytoński. A historia ich powstania – wkrótce. Obok kół garncarskich nasz mistrz origami czyli Kacper Kurowski, który robi niezwykłe rzeczy z papieru i chętnie uczy innych. Działo się w naszej piwnicy, która na czas Maksymiliady zamieniła się w małą historyczno-biologiczną pracownię badawczą pod kierunkiem pań A.Bajor i M.Kopańskiej-Wyrzykowskiej. Goście powoli wchodzili w ciemność, na  ich powitanie wychodziła z sarkofagu mumia Anubisa. Emocje były spore! Potem była prezentacja technik mumifikacji z wykorzystaniem technologii komputerowej, przykładowe rekonstrukcje twarzy, ćwiczenia z anatomii, egipskie tatuaże oraz  makijaż, zdjęcie z Anubisem na tle sarkofagu.

Swoje stoiska zaprezentowali także goście Festiwalu. I Liceum Ogólnokształcące im.Władysława Broniewskiego prezentowało zabawy z elektroniką, p.Piotr Piotrowski   swoje roboty a firma „Mały inżynier” zabawki fizyczne.  Był z nami Błoński Klub Mam – panie prowadziły zajęcia dla młodszych i robiły wielkie bańki mydlane. Nasze mamy „gimnazjalne” zadbały o brzuchy uczestników imprezy – ciasta, owoce, napoje, fontanna z czekolady – po prostu obżarstwo. Wszystkim Mamom – szkolnym i klubowym bardzo dziękujemy!  Dla miłośników piękna mieliśmy lalki wykonane przez p.Katarzynę Ploch i    ozdoby autorstwa naszych gimnazjalistek, wykonane pod okiem p.A.Sreberskiej. Od p.Ploch dostaliśmy niezwykły prezent – lalkę przedstawiającą naszego Patrona.  W południe rozpoczęły  się pokazy. Frajdę mieli miłośnicy lotnictwa – po boisku krążył model samolotu odrzutowego. Jego właściciel, p.Krzysztof Bugajski demonstrował, jak działa  silnik odrzutowy. Potem na scenie odbyły się pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz produkcja pasty do zębów dla…  słonia.  Następnie nad boiskiem  latał heksakopter a uczestnicy festiwalu mogli zobaczyć się w telewizorze. Heksakopter, prezentowany przez  p.K.Bugajskego wzbudził wielkie emocje, które jeszcze urosły, gdy zaczęła się loteria fantowa.  Dzięki wsparciu Burmistrza Błonia, Starosty Warszawskiego Zachodniego i sklepu Ósmy krasnal swoje nagrody dostało wiele dzieciaków. Dziękujemy!  Podziękowania należą się wszystkim, którzy odwiedzili nas w sobotę oraz wszystkim, wymienionym i niewymienionym twórcom Maksymiliady, którzy wykonali czasami gigantyczną pracę. Spotykamy się za rok, na drugiej edycji. A na razie zapraszam  do obejrzenia filmu z Maksymiliady na stronie Mazowsze TV  oraz na reportaż Radia Niepokalanów.