Kalendarz adwentowy

Okres przedświąteczny ma w tradycji niemieckiej ogromne znaczenie. Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteranów, idea najprawdopodobniej powstała od zwyczaju rysowania kredą na drzwiach wejściowych kolejnych kresek oznaczających mijające dni do Wigilii Bożego Narodzenia. Świąteczne ciasteczka, wieńce i kalendarze adwentowe są dla niemieckich rodzin tradycyjnymi elementami Świąt Bożego Narodzenia. Drobne upominki ponumerowane i ukryte w kalendarzu adwentowym skracają, szczególnie dzieciom, czas oczekiwania na Gwiazdkę. Każdego dnia dzieci otwierają kolejny upominek, aż do kulminacyjnego dnia Świąt, którym jest Wigilia.