Nawigacja

Wiadomości

Konkursy

Laureaci konkursu

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „Jak fundusze unijne zmieniły moje otoczenie?” . Organizatorem konkursu było Biuro Poselskie prof. dr hab. Danuty Hübner, posła do Parlamentu Europejskiego.  Warunkiem uczestnictwa było przesłanie lub dostarczenie pracy graficznej, plastycznej, literackiej, krótkiej formy filmowej czy innej formy wizualnej, przedstawiającej autorską koncepcję artystyczną podanego tematu konkursowego.
Uczniowie Gimnazjum nr 2 w błoniu wykazali się niezwykłą kreatywnością np. Wiktoria Misiak, Dominika Kruk oraz Martyna Flisiak przygotowały prace plastyczne, Julia Ołdakowska wybrała się na spacer i opisała jak Błonie zmieniło się dzięki inwestycjom zrealizowanym przy pomocy dotacji unijnych. Agata Zdanowska, Gabriela Kalata i Kacper Rydzek z pomocą Julii Ołdakowskiej zapisali te zmiany za pomocą filmowej prezentacji.
W nagrodę wszyscy laureaci podjadą na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
 Wszystkim gratulujemy i życzymy przyjemnego wyjazdu do Brukseli. 

Oto nagrodzona praca Julii Ołdakowskiej
Julia Ołdakowska
Gimnazjum nr 2 im. Św. M. M. Kolbego w Błoniu
 
Co Fundusze Unijne zmieniły w moim otoczeniu?- Wycieczka po Błoniu
 
Dla niektórych mieszańców Błonia zmiany są znaczące, przemyślane, dla innych piękne i przyszłościowe. Młoda czy starsza osoba znajdzie w tym otoczeniu coś dla siebie, swój mały kąt, w którym spędzanie wolnego czasu stanie się przyjemniejsze. Bardzo zależało mi, aby zagłębić się w ten temat, więc zaczęłam działać. Kilkoro przypadkowo spotkanych przeze mnie mieszkańców Błonia zechciało odpowiedzieć na jedno proste pytanie: Czy to, co fundusze unijne zmieniły w naszym otoczeniu, wniosło coś pozytywnego do Błonia? Spotkałam się z wieloma przemyśleniami ludzi na ten temat i zdecydowanie wiele z nich było wypowiadanych z uśmiechem na twarzy. Starsza kobieta zamieszkująca Błonie od 30 lat powiedziała mi, że nie spodziewała się, iż nasze małe miasto mogłoby kiedyś stać się tak pięknym i funkcjonalnym centrum, jakim jest teraz. Również duża grupa młodzieży, której zadałam to samo pytanie, uświadomiła mi, że nasze miasto jest dla nich miejscem, w którym mogą się rozwijać i poszerzać horyzonty swoich zainteresowań.
Co to znaczy „rozwijać się”? W jaki sposób możemy to robić dzięki funduszom? Aby się tego dowiedzieć, chcę zaprosić Was na małą wycieczkę po Błoniu. Zacznijmy od samego centrum miasta – ratusza. Stary XIX-wieczny budynek postawiony na terenie Rynku naszego miasta cieszy oko każdego przechodnia, gdyż został wyremontowany i można nazwać go jedną z najładniejszych budowli Błonia. Oddalając się od Rynku i zmierzając chodnikami wzdłuż odnowionych również dzięki Unii Europejskiej ulic, możemy dostrzec gmach dużego budynku, którym jest szkoła. Jednak wzrok przykuwa tu najbardziej duża, przestrzenna i funkcjonalna hala sportowa. To właśnie w tym miejscu młodzi ludzie rozwijają i pogłębiają swoje zamiłowanie do sportu i ruchu. Kolejnym przystankiem jest Centrum Kultury. Nowoczesny budynek położony nieopodal Rynku jest miejscem rekreacji i nauki, tym razem nie tylko dla młodzieży, lecz również dla osób dorosłych. Tutaj odbywają się zajęcia taneczne, lekcje śpiewu, konkursy czy spotkania autorskie z aktorami, sportowcami lub innymi sławnymi postaciami. Każdy z nas ma od czasu do czasu wolną chwilę i niekiedy brak pomysłu, co z nią zrobić. Na to również jest propozycja. Wystarczy udać się do błońskiego Centrum Kultury, aby wraz z rodziną czy przyjaciółmi obejrzeć film w miejskim kinie. Oczywiście nie jest to jedyny sposób na nudę. Świetną alternatywą jest również spacer. Przechadzka po mieście, podczas której można obserwować i podziwiać błońskie pomniki przyrody, które mimo swojego wieku cieszą oko, gdyż przechodziły finansowane dzięki Unii zabiegi pielęgnacyjne, które za każdym razem przywracają ich spektakularnie piękny wygląd, a nam, mieszkańcom wspomnienia z wydarzeń, dzięki którym takowe pomniki znajdują się na naszej błońskiej ziemi. To jednak nie koniec. Teraz zmierzamy uliczkami miasta i znajdujemy się przed Domem Seniora „Wigor”. „Jest to ośrodek dziennego wsparcia dla seniorów. Skorzystają z niego przede wszystkim osoby samotne, wymagające pomocy w prowadzeniu gospodarstwa oraz niepełnosprawne.” - donosi nam portal
www.mazowieckie.pl. Po chwili jesteśmy już przed wybudowaną na terenie Błonia przydomową oczyszczalnią ścieków, mającą oczywiście na celu poprawienie komfortu życia mieszkańców. Przed nami jeszcze dwa przystanki, o których warto wspomnieć. Pierwszym jest „orlik” - kolejne miejsce, w którym najczęściej czas spędzają młodzi sportowcy, grając w piłkę nożną, koszykówkę lub uprawiając biegi. Tutaj odbywają się sportowe zawody międzyszkolne czy mecze piłki nożnej z zaprzyjaźnionymi klubami piłkarskimi. Kończąc naszą wycieczkę i zmierzając już z powrotem w stronę Rynku zatrzymujemy się jeszcze przy pewnym budynku, przy dużej przestrzennej budowli, z której wraz z ostatnim dzwonkiem wybiegają najmłodsi uczniowie, zmierzając ku obiektowi, który jest ostatnim punktem naszej wycieczki. Jest nim wybudowany kilka lat temu na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Błoniu plac zabaw (taki sam znajduje się również przy Szkole Podstawowej nr 2 w Błoniu i Szkole Podstawowej w Bieniewicach.) Korzystając z momentu, iż znajdujemy się w tym miejscu, chciałabym wspomnieć o projektach takich jak „Błońska Akademia Rozwoju” czy „Przepis na edukacyjny sukces. Ugotuj z nami swoją przyszłość”, które miały na celu wyrównanie szans edukacyjnych w procesie kształcenia dzieci w klasach 1 - 3 oraz podniesienie efektywności i jakości kształcenia dzieci w szkołach poprzez kompleksowe rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej. Na wspomnianym do placu zabaw, który widzimy przed sobą, dostrzegamy kolorowe budowle, huśtawki, karuzele i wiele innych atrakcji, które sprawiają, że dzieci zdecydowanie nie mają ochoty opuszczać tego miejsca. Tak oto znajdujemy się w punkcie końcowym naszej wycieczki.
Cóż więcej można dodać? Mieszańcy są dumni z tego, czym przez ostatnie lata stało się ich miasto i jakie zmiany w nim zaszły. Kiedyś była to spokojna, mała miejscowość, która nie cieszyła się dużym rozgłosem. Teraz – centrum rekreacji, do którego razem z rodziną przyjeżdżają ludzie chcący w miły sposób spędzić swój wolny czas. Ostatnimi laty zmiany zapewniające polepszenie komfortu życia mieszańców sprowadziły do Błonia ze stolicy i okolic osoby, które marzyły o zamieszkaniu w spokojnym, lecz jednocześnie tętniącym życiem miejscu. Czy wybór był odpowiedni? Zdecydowanie tak.
https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif
 

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa