Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Dzień liczby PI

 Zapewne każdemu, kto uczęszczał w szkole na lekcje matematyki obiły się o uszy tematy o pewnej liczbie, innej niż wszystkie. Mowa tu o liczbie π, ilorazie długości okręgu i jego średnicy. Jest ona nieskończona, a przez swoją wyjątkowość ma nawet swoje święto obchodzone 14 marca. Ta data również nie jest przypadkowa, gdyż składa się z początkowych cyfr rozwinięcia liczby π. W naszej szkole okazja ta była hucznie obchodzona.
  Do tego święta przygotowania zaczęły się już kilka dni wcześniej. Uczniowie mogli dać coś od siebie-zrobić plakat na ten temat czy też wykonać rzeźbę liczby π.
  Po wejściu do szkoły można było zauważyć obklejone plakatami korytarze. Na jednym z nich mogliśmy podziwiać rzeźby w kształcie π. Po całym budynku krążyli również uczniowie i uczennice przebrane za starożytnych filozofów. Miało to przypominać, że liczbę tę odkryto już w starożytności. Na przerwach każdy, kto chciał mógł podejść do stoiska, gdzie odbywało się malowanie π na rękach lub twarzy. Ta atrakcja w szczególności przypadła do gustu czwartym klasom, chociaż skusili się na nią także uczniowie starszych klas. Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszyło się wielkie rozwinięcie liczby π. Przez większość ścian szkoły ciągnęło się setki cyfr. Naszym zadaniem było odnalezienie i oznakowanie w nich swojej daty urodzenia. Wielu osobom się to udało. Czwartoklasiści zorganizowali też  mały konkurs. Za dobrze udzieloną odpowiedź na pytanie, można było otrzymać ciasteczko. 
  Cały dzień przebiegł zgodnie z planem. Mieliśmy okazję jeszcze głębiej poznać niezwykłą liczbę π, do tego w miłej atmosferze.

Justyna Kuza

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa