Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Spotkanie

Spotkanie z Ryszardem Szurkowskim
W miniony piątek w błońskim Centrum Kultury odbyło się kolejne ciekawe spotkanie, tym razem z najbardziej utytułowanym polskim kolarzem, dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim oraz czterokrotnym medalistą mistrzostw świata, panem Ryszardem Szurkowskim. Swą obecnością zaszczycił nas także pan Andrzej Bławdzin, przyjaciel Ryszarda Szurkowskiego, również dawny kolarz, zwycięzca Tour De Pologne (1967), olimpijczyk z Tokio i Meksyku, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a przy tym mieszkaniec naszego miasta.
Przywitał i przedstawił naszych gości dyrektor Centrum Kultury pan Dariusz Sitarski, a później rozpoczęła się bardzo inspirująca oraz pouczająca rozmowa o początkach przygody obu panów z kolarstwem. Pan Szurkowski opowiadał nam między innymi o swoim pierwszym występie w najbardziej wtedy znanym w naszej części Europy Wyścigu Pokoju, zajął wówczas 2 miejsce, a miał tylko 22 lata. Co ważne, Ryszard Szurkowski był samoukiem, który dzięki niezwykłemu talentowi t i pracy zyskał miano najlepszego kolarza-amatora na świecie. Obaj panowie wspominali czasy, gdy występowali na igrzyskach olimpijskich oraz zachęcali nas do uprawiania sportu, jakim jest kolarstwo.
Kolejnym tematem rozmowy były medale i skromne nagrody, jakie w tamtych czasach dostawali kolarze. Pan Szurkowski pochwalił się swą żółtą koszulką lidera wyścigu, na której nadal widniała „szóstka” - numer startowy naszego wspaniałego gościa. Mogliśmy również zobaczyć medal oraz tęczową koszulkę mistrza świata i medal igrzysk olimpijskich.
Ostatnim punktem programu były przygotowane przez uczniów naszego gimnazjum pytania do pana Ryszarda. Dowiedzieliśmy się między innymi o działalności społecznej i politycznej naszego gościa - pan Ryszard Szurkowski był posłem na 
Sejm i prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Mimo że zakończył sportową karierę, podobnie jak pan Andrzej Bławdzin nie rozstaje się z rowerem, pokonuje wiele kilometrów, obu panów możemy spotkać na trasach rowerowych w naszej okolicy, ale aby takie spotkania były możliwe, musimy sami wsiąść na rowery.
Marysia Bogucka, klasa 3b
 
.

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa