Narodowe czytanie

Narodowe czytanie to uroczystość organizowana w całej Polsce od 2012 roku. Została zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tegoroczna lektura, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.  Wybór był nieprzypadkowy - w tym roku przypada setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza, dlatego też ten rok został rokiem Sienkiewicza.
Nasze gimnazjum postanowiło dołączyć do akcji i zorganizować pierwszy raz  Narodowe Czytanie w Błoniu. Przedstawiciele lokalnych władz z chęcią przyłączyli się do naszego przedsięwzięcia, a honorowym patronem uroczystości błońskiej został Burmistrz Błonia, Pan Zenon Reszka, który jako pierwszy przeczytał fragment utworu. Specjalnymi gośćmi na naszej imprezie byli oprócz Pana Burmistrza Przewodniczący Rady Powiatu warszawskiego zachodniego Pan Jerzy Wójcik, Dyrektor błońskiego Centrum Kultury Pan Dariusz Sitarski oraz znany wielu z nas aktor Pan Dariusz Wieteska. Zaproszeni goście wraz z uczniami z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, Zespołu Szkół im. Melchiora Wańkowicza oraz z naszego Gimnazjum nr 2 zaprezentowali na błońskim rynku obszerne fragmenty „Quo vadis”, wzbudzając spore zainteresowanie mieszkańców Błonia. Młodsi uczestnicy wydarzenia również mogli znaleźć dla siebie ciekawe zajęcie - przygotowane zostało dla nich stoisko z licznymi atrakcjami, przy którym pod opieką gimnazjalistów i nauczycieli mogli układać puzzle, przechodzić przez labirynty oraz tworzyć prace plastyczne. Wspólne czytanie w Błoniu było bardzo udaną imprezą, czekamy na następną edycję, w której po tegorocznym udanym debiucie niewątpliwie weźmiemy udział.
Maksymedialny Aleks Mitroo​