Wspomnienia

Comenius - podsumowanie

Gimnazjum nr 2 im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Błoniu w roku szkolnym 2011/12 przystąpiło do programu Comenius. Partnerskie Projekty Szkół. Projekt „Art and Development”. Projekt zakładał dwuletnie partnerstwo czterech szkół z Polski, Francji, Austrii i Włoch. Spotkania grup odbywały się kolejno we Francji, Włoszech, Austrii oraz w Polsce. Uczestnicy projektu brali udział w serii warsztatów, których celem było m.in. kształcenie wrażliwości na sztukę, rozwijanie kreatywności, wspólne poszukiwanie elementów globalizacji w życiu codziennym, międzynarodowa integracja. W ostatnim tygodniu lutego 2013 r., w Austrii odbyło się spotkanie podsumowujące projekt Comenius.

Wyruszyliśmy w sobotni wieczór z Warszawy, by dnia następnego obudzić się w Salzburgu, który swoim urokiem dodał nam energii i zrekompensował trud nocnej podróży. Kolejnym punktem wyprawy był Innsbruck skąpany w pierwszych promieniach wiosennego słońca oraz pobliski Wattens Swarovsky Kristallwelten. W bajkowych wnętrzach galerii oglądaliśmy dzieła sztuki zainspirowane kryształami. Dzięki współpracy szkół Austrii i Niemiec mogliśmy zawitać do Monachium, gdzie poznawaliśmy zakamarki sztuki filmowej w Munich Bavaria Film Studio. Ekspozycje i projekcje odsłaniały przed nami oblicza niemieckiego, dla nas nie zawsze czytelnego, poczucia humoru.

Uroki ośnieżonych Alp oglądaliśmy podczas objazdu szlakiem położonych nad górskimi jeziorami miasteczek – Hallstatt, Gmunden, Mondsee, St. Gilgen, Fuschl, Attersee. Ostatnie z wymienionych to miejsce pracy i twórczości najsłynniejszego malarza Austrii Gustava Klimta. Tuż przy malowniczym jeziorze zbudowano centrum poświęcone jego działalności.

Wspólne warsztaty projektowe zakończyły naszą dwuletnią podróż z Comeniusem. Podsumowaniem były krótkie filmy przygotowane przez uczestników projektu. Filmiki zbierały projektowe doświadczenia spotkań szkół z Austrii, Polski, Francji, Włoch. Każda grupa prezentowała swoje impresje filmowe.

W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Wiedniu, by w belwederskich wnętrzach podziwiać obrazy m.in. znanego już nam Klimta. Wizyta w wiedeńskim Domu Muzyki była pożegnaniem z Austrią.

Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i zachęceni do podejmowania kolejnych inicjatyw spotkań międzynarodowych.

Uczestnicy projektu