Szymańska Joanna

Tekst informacji dla Ucznia wysyłam na konto Rodzica i Ucznia

1.

Te 2 tygodnie wykorzystamy głównie na to, aby zapoznać się z lekturą obowiązkową pt. „Kamienie na szaniec”. Czytamy książkę i robimy stopniowo notatki.

Kto nie ma książki w domu, może korzystać z audiobooka na you tubie.

( Obydwie ekranizacje-są fragmentaryczne, jeśli ktoś marzy o filmie .)

Książka- literatura faktu- przenosi nas w czasy II wojny światowej i pokazuje życie , rozwój i patriotyczne działania młodych chłopaków, którzy też przed wojną mieli inne marzenia, ale w trudnej sytuacji potrafili się zmobilizować i dać z siebie wszystko- dla dobra Polski- czyli innych ludzi.

Wstęp umożliwia lepsze zrozumienie o czym czytamy. Tekst utworu Kamińskiego zaczyna się od rozdziału „Słoneczne dni”.

To właśnie stąd zaczynamy wynotowywać informacje.

Zaplanuj sobie 3 strony biograficzne. Każdą dla 1 bohatera. ( a4 -1 strona, mały zeszyt 2 -3strony).  Proszę , aby przy każdym bohaterze , oprócz informacji , znalazło się 7 cytatów – w tym dotyczących  wyznawanych wartości i dbania o własny rozwój osobowy)

Na każdej napisz imię 1 bohatera ( Aek, Rudy, Zośka).

Czytając wypisz informacje n.t. :

- imię i nazwisko

- rodzina

- wygląd

-szkoła

- talenty

- nabywane umiejętności

- praca podczas wojny ( zarobkowa)

- działania patriotyczne / udział w akcjach ( w których, co robił, co wymyślił)

Poniedziałek i wtorek to praca z rozdziałami „Słoneczne dni” i  „W burzy i we mgle”.

2.  Jeśli masz ochotę zrobić coś wartościowego, co będzie związane z komputerem, poszukaj strony eporeczniki.pl   i tutaj możesz sobie zrobić na początek „Nie przypadkiem jestem przypadkiem” oraz „Zwroty grzecznościowe”.    Masz tam filmik i testy elektroniczne – całkiem bezboleśnie można sobie poćwiczyć.

3. Staraj się oglądać filmy- ekranizacje lektur . Na TVP Kultura od dziś 16.25 ( jutro 15.55) przez pięć dni jest „W pustyni i w puszczy”. Jeśli słabo to pamiętasz – obejrzyj . Egzamin już za rok.

Środa 18.03

Dzień dobry,

Dzisiejszy i jutrzejszy dzień poświęcony jest na dokończenie pracy z rozdziałem „W służbie Małego Sabotażu –notatka.

W poniedziałek dostaniesz już zadania do „Akcji pod Arsenałem”. Najlepiej, gdyby  tekst był już przeczytany.

Zrób dzisiaj krótką pracę  pisemną i wyślij ją  mailem na adres:  cosieczyta78@wp.pl

Zadania do wysłania :

Dzisiaj w ramach lekcji znajdź  znaczenie słów :

sabotaż, dywersja. Szare Szeregi, Kedyw, Wawer

Odpowiedz na pytania :

1. Dlaczego Niemcy zawiesili niemiecką tablicę na pomniku Kopernika? Co chcieli udowodnić
  2. Jak chłopcy starali się uczcić święta 3.05 i 11.11 ?
  3. Dlaczego pisano „Tylko świnie siedzą w kinie?
  4. Dlaczego zerwanie niemieckiej flagi z gmachu Zachęty było dużym wyczynem?

Pozdrawiam   J.S.  ( na odpowiedzi czekam dziś i jutro do godz.16  J  )

Witam,

Mam nadzieję, że będziesz mieć dzisiaj dostęp do komputera.

Spróbuj samodzielnie zainteresować się tą historią, tymi chłopakami i dziewczynami.

Oni wciąż żyją w świadomości dzisiejszej młodzieży, o czym świadczy wolontariat przy Muzeum Powstania Warszawskiego czy coroczne rekonstrukcje akcji pod Arsenałem.

Zadanie na dzisiaj: wyszukaj wartościowe i ciekawe materiały na któreś z tematów :

Jan Bytnar ,

Aleksy Dawidowski,

Tadeusz Zawadzki,

Aleksander Kamiński,

akcja pod Arsenałem,

Zdzisława Bytnarowa –Matula ( mama Rudego)

Powązki – kwatera Szarych Szeregów

Jest dużo prezentacji multimedialnych i wartościowych materiałów prezentujących postacie i wydarzenia.

ZADANIE

Twoim zadaniem jest  poszukać, przejrzeć , znaleźć i POLECIĆ , czyli napisać recenzję 1 lub 2 takich materiałów.

W pierwszej części poinformuj jaka jest zawartość treściowa materiału, dalej oceń stronę graficzną i uzasadnij dlaczego polecasz akurat tę pracę.

Nie szukaj opracowań książki, tylko materiałów o historii osób , zdarzen.

Pracę zrób w zeszycie. Jeśli możesz prześlij zdjęcie lub skan na cosieczyta78@wp.pl

J.S.

Piątek 20.03.

Dzień dobry,

Dzisiaj uzupełnij to, czego nie zrobiłeś w ciągu poprzednich dni. Doczytaj, uzupełnij notatki.

To jest dobry czas , aby ćwiczyć czytanie…książek , a nie opracowań.

Niektóre prace przesłane na  „cosieczyta87”, niestety , pokazują, że zamiast u źródła , niektórzy szukają informacji w tym, co inni opublikowali, nie zawsze mądrze to formułując.

Możesz czytać „Akcję pod Arsenałem” i dalej. Będzie Ci łatwiej w przyszłym tygodniu.

Możesz poczytać sobie inną książkę – to też jest wartościowe.

Życzę miłego weekendu

J.S.

Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/