Szymańska Joanna

Karta informacyjna

Język polski  ,  karta informacyjna

Nauczyciel : Joanna Szymańska

1. Na języku polskim obowiązują reguły zapisane w WSO.
  2. Przygotowanie do lekcji to :
    • przyniesienie odpowiedniej części podręcznika lub lektury, zeszytu,przyborów do pisania lub innych wskazanych przez nauczyciela pomocy.
    • umiejętność  szczegółowego omówienia 4-5 ostatnich lekcji ( tydzień zajęć)
    • odrobiona samodzielnie i świadomie praca domowa ( w tym przeczytanie w terminie lektury ).
  3. Obowiązkowe do zaliczenia są : sprawdziany, wypracowania, teksty na pamięć orazkartkówki wskazane jako obowiązkowe.
  4. Na ocenę dopuszczająca należy systematycznie pracować podczas lekcji  ( pisać   wskazane ćwiczenia i teksty, choć nie muszą być doskonałe) oraz odrabiaćsystematycznie pracę domową. Obowiązkowe jest uczęszczanie na ZDW.

5. Na ocenę celującą należy osiągnąć średnią ocen minimum 4,95, wyróżniać się aktywnością

oraz      zrealizować    „Program na ocenę celującą”  - lista zadań    w bibliotece.

6   .Uzupełnianie zeszytu jest obowiązkiem każdego ucznia  ( np. po chorobie lub zgłoszeniu „np.”),

ponieważ prace i zeszyt mogą zostać sprawdzone po upływie pewnego czasu i brak prac

obniży    ocenę.

7.   Obowiązuje staranne pismo i dbałość o ortografię.

8. Do pomocy w pracy indywidualnej służą zajęcia ZDW oraz konsultacje, na które należy zgłaszać się w    ciągu semestru. Uczniowie, którzy nie korzystają z tego typu pomocy, nie mają prawa oczekiwać okazji do poprawy oceny pod koniec roku lub semestru.

9. Aby poprawić niezadowalającą średnią lub rozwinąć umiejętności , raz w miesiącu  każdy może             wykonać dodatkową pracę ( lista w internecie). Warunkiem przyjęcia jest oddanie               jej w terminie.

10. Złe wykorzystanie czasu na lekcji ( rozmowy, zajmowanie się czymś innym) może spowodować obniżenie oceny za pracę. Czas lekcji jest po to,

aby go     efektywnie wykorzystać.

11. W klasie III podstawowe umiejętności i wiadomości mogą być sprawdzane i oceniane wielokrotnie , bez wcześniejszego zapowiadania.

Należą do nich :

rozpoznawanie części mowy,określanie form gramatycznych, odmiana przez przypadki, rozpoznawanie części zdania,

rozróżnianie zdań pojedynczych, złożonych, równoważnika zdania, rozróżnianie strony czynnej i biernej, czasownika dokonanego i niedokonanego,

odzielanie formantu od podstawy słowotwórczej;  określenie głównych wyróżników epiki, liryki, dramatu, rozróżnienie : porównania, przenośni,

epitetu, apostrofy, wyrazów dźwiękonaśladowczych;  znajomość i zastosowanie głównych zasad ortografii ( rz,ż, ó, u, ch, h, "nie" z różnymi częściami mowy,

tryb przypuszczający, pisownia wielką i małą literą)