Na planie filmowym

Klasy drugie oraz grupa uczniów z klas trzecich udały się w dniu 17 marca na wycieczkę na plan filmowy produkcji „Miasto 44”. W marcowe przedpołudnie wszyscy spotkaliśmy się w umówionym punkcie i ruszyliśmy autokarem w kierunku Warszawy. Gdy przybyliśmy na miejsce, pani Anna Sreberska, organizatorka naszej wycieczki, podzieliła nas na dwie grupy. Część osób udała się do świetlicy na specjalnie przygotowane dla nas zajęcia, a reszta wycieczki przeszła do innego budynku, w którym czekało na nas wiele atrakcji. Pani przewodniczka opowiedziała na pokrótce, co będziemy robić. Parami przechodziliśmy do garderoby, gdzie zakładaliśmy przygotowane dla nas kostiumy, czyli kurtkę, opaskę powstańczą i czapkę lub hełm. Następnie przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment całej wyprawy - charakteryzację. Pojedynczo wchodziliśmy do małego pokoju, gdzie pani charakteryzatorka kilkoma sprawnymi ruchami za pomocą kosmetyków tworzyła na naszych twarzach lub dłoniach sztuczną ranę. Wszyscy byliśmy tym bardzo podekscytowani, ponieważ wyglądaliśmy jak powstańcy z czasów wojny. Po zrobieniu sobie kilku pamiątkowych zdjęć przeszliśmy do kolejnego etapu zwiedzania - na plan zdjęciowy, gdzie mogliśmy zobaczyć fragmenty scenografii i różne rekwizyty z filmu. Pani przewodniczka opowiedziała nam o osobach pracujących na planie filmowym. Dowiedzieliśmy się, że aby powstał jeden film, potrzeba wielu osób i bardzo dużo czasu. Później część z nas usiadła w miękkich fotelach i oglądała making of (czyli „jak to zrobili”, albo kulisy powstawania) filmu „Miasto 44”, a pozostali uczniowie poszli z panią przewodniczką obejrzeć filmowe mieszkanie głównego bohatera. Następnie zmieniliśmy się, a kiedy już wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzili mieszkanie, porozmawialiśmy o efektach specjalnych i strojach aktorów. Mieliśmy możliwość przejścia przez kawałek kanału, zbudowanego na potrzeby produkcji, aby w końcu znów całą grupą usiąść w fotelach. Pani przewodniczka dała nam do poukładania w odpowiedniej kolejności obrazki ze scenami z filmu, musieliśmy to zrobić na podstawie usłyszanych odgłosów. Na zakończenie zostaliśmy przepytani z tego, o czym nam opowiadała pani przewodniczka i poruszyliśmy temat tzw. green screenu i tak minął ten etap wycieczki. Oddaliśmy stroje i zabraliśmy swoje rzeczy, chętne osoby nie zmywały sztucznych ran ze swojego ciała. Wymieniliśmy się z drugą grupą, teraz to my poszliśmy do świetlicy. W świetlicy mieliśmy chwilę na odpoczynek, a następnie przeszliśmy do rozwiązywania quizu na temat osób pracujących przy produkcji filmu. Po mini-teście obejrzeliśmy kolejne dwa making of-y, tym razem do innych filmów - „Róża” i „Dziewczyna z szafy”. Wróciliśmy do domu uśmiechnięci i bardzo zadowoleni z wycieczki. Zachęcamy innych uczniów z Błonia! Warto!!!

Aleksandra Nowak

klasa 2b