Łamańce językowe

Język polski jest dość barwny. Doceniają to cudzoziemcy. A my?
„Trzynastego w Szczebrzeszynie,
Chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.”
Trzeba przyznać, że nasz język ojczysty, o którego zachowanie walczyło kilka pokoleń Polaków ( od drugiej klasy i fragmentu „Syzyfowych prac” jesteśmy już bardziej w tym zorientowani) do nudnych nie należy!
 Przekonaliśmy się o tym podczas trzystopniowego konkursu  w posługiwaniu się językiem polskim.
W etapie 1. udział wzięła cała szkoła (tzn. uczniowie) – test dotyczył  poprawnego użycia słów kłopotliwych typu mecz, por, brokuł, krawat itp.
Etap 2. polegał na czytaniu trudnych słów. W ten sposób wyłoniliśmy jednego przedstawiciela każdej klasy. I tak 3 marca na drugiej lekcji –podczas trzeciego etapu-  w sali nr 3 usłyszeć się dało m.in. :
W grząskich trzcinach i szuwarach
Kroczy jamnik w szarawarach(…)
Ważkom pęki skrzypu wręcza,
Traszkom suchych trzcin naręcza.”
Oraz
„Trzódka piegży drży na wietrze,
Chrzęszczą w zbożu skrzydła chrząszczy.”
Uczestnicy czytali naprawdę bardzo dobrze i poziom występów był bardzo wyrównany, stąd wiele równorzędnych miejsc.
Podziękowania dla wszystkich, którym się chciało : przygotować plansze, plakaty, konkursy, wziąć udział, zaryzykować , przeczytać, wystąpić.
Oto wyniki :
I miejsce  i tytuł szkolnego mistrza w czytaniu tekstów niemożliwych (prawie) do przeczytania:
Anna Starnawska 3c
II  miejsce :