Dzień Pamięci "Żołnierzy wyklętych"

28 lutego w Centrum Kultury mieszkańcy Błonia obchodzili Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych'' . Celem było oddanie hołdu Niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia. Zaszczyciły nas ważne osobistości państwowe: Jan Żaryn -senator RP oraz Mariusz Błaszczak -poseł na Sejm RP, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Obchody rozpoczęło przedstawienie pt."Inka" w wykonaniu Grupy Teatralnej Związku Strzeleckiego "Jesteśmy”. Później nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom I Konkursu "Przywracamy pamięć o bohaterach Żołnierzach Wyklętych". Niezwykłym przeżyciem było wysłuchanie pani Lidii Lwow-Eberle ps."Lala"- żołnierza AK, sanitariuszki V Wileńskiej Brygady Zygmunta Szendzielarza ps."Łupaszka", Krzysztofa Bukowskiego - syna por. Edmunda Bukowskiego ps."Zuch". Szczątki jego ojca zostały odnalezione jako pierwsze na kwaterze "Ł" na Warszawskich Powązkach. Jego wspomnienia były niezwykle wzruszające. Ciekawych informacji dostarczył nam młody pisarz Kajetan Rajski -autor książki pt."Wilczęta. Rozmowy z Dziećmi Żołnierzy Wyklętych." Na uroczystość niestety nie mogli przybyć pani Zofia Pilecka -córka rotmistrza Witolda Pileckiego ps."Witold" oraz pan Janusz Niemiec - syn Antoniego i Janiny Żubryd. Obchody zakończone były występami błońskiej młodzieży. Dla wszystkich obecnych była to niezwykła oraz wzruszająca lekcja historii. Jestem dumna, że nasz kraj posiada bohaterów, którzy byli gotowi oddać życie za niepodległą Polskę.

Agata Zdanowska kl. Ic