Muzeum Etnograficzne

Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zorganizowanej przez Panią Annę Sreberską wycieczce do Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Obejrzeliśmy ekspozycję „Czas świętowania”. Po wejściu do muzeum i zostawieniu kurtek w szatni rozpoczęliśmy zwiedzanie, nasz przewodnik oprowadził nas po sali, w której znajdowały się odświętne ludowe stroje ze wszystkich regionów naszego kraju od góralskich po łowickie, w sali znajdowała się również biżuteria, między innymi korale, bursztyny, kapelusze i pasy. Następnie podziwialiśmy pisanki malowane na wzór staropolski, ozdoby wielkanocne oraz ozdoby na Boże Narodzenie. Przewodnik zaprezentował nam również unikatową kolekcję makiet tańców ludowych przygotowaną na paryską Wystawę Światową w 1937 r. Po zakończeniu zwiedzania przyszła pora na malowanie po szkle. Każdy z nas dostał szkiełko i mógł wybrać własny wzór i wykonać swoje dzieło, które zabrał do domu. Wycieczka była ciekawa, dowiedzieliśmy się z niej wiele o kulturze ludowej i ozdobach świątecznych.
Piotr Wojtasik, kl. 3c