Kolory w żywności

„Barwy szczęścia czyli chemiczne kolory w żywności”- ten temat bardzo nas, uczestników Koła Chemicznego, zaciekawił. Dlatego też 1 kwietnia wybraliśmy  się na warsztaty o takim temacie na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie miał miejsce V Skołowany Weekend. Jest to festiwal nauki organizowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz średnich. W ramach warsztatów mieliśmy wyizolować barwniki ze szpinaku, natki pietruszki, koncentratu pomidorowego oraz papryki. Ucieraliśmy te produkty po kolei w moździerzu, żeby jak najdokładniej za pomocą rozpuszczalnika (acetonu) wyekstrahować zawarte w nich barwniki. Koncentrat pomidorowy utarliśmy 2 razy - jeden z acetonem, a drugi z chlorkiem metylenu. Wszystko wyglądało pięknie, kolorowo. Kolejny etap to wykonanie chromatografii cienkowarstwowej (TLC), która polega na tym, że na płytkę z naniesionym silikażelem nanosi się badaną substancję, a następnie umieszcza się płytkę w komorze z rozpuszczalnikiem i czeka, aż składniki naniesionej substancji się rozdzielą. Ostatni etap to wyliczenie tzw. współczynnika Rf, który jest charakterystyczny dla poszczególnych substancji i na tej podstawie zidentyfikowanie, jakie barwniki wchodzą w skład produktu. Wiemy, że w natce pietruszki i papryce jest karoten, w natce pietruszki i w szpinaku są chlorofile a i b. Zbadaliśmy też, czy czarny marker zawiera jakieś barwniki i okazało się, że tak – jest tam  zielony barwnik. Warto było pojechać na te warsztaty. Ciekawe, co będzie za rok?