Marsz Światła

29 listopada minęła 185. rocznica wybuchu powstania listopadowego, bohaterskiego zrywu podchorążych przeciwko caratowi. Dla jej upamiętnienia nasza szkoła już po raz trzeci zorganizowała w niedzielne listopadowe popołudnie „Marsz Światła”. Jak co roku podczas marszu towarzyszyły nam pieśni patriotyczne, a w rękach nieśliśmy zapalone znicze. Nielicznym o tej porze przechodniom zapewne udzielił się nastrój chwili. Gdy szliśmy ulicami Narutowicza i Warszawską, a następnie okrążaliśmy Rynek, na myśl przychodziły wydarzenia sprzed niespełna dwóch wieków, o których dowiedzieliśmy się na lekcjach historii w naszym gimnazjum. Wtedy to, 29 listopada 1830 roku, 24 spiskowców przejęło Belweder, a następnie Arsenał. Jednak mimo ogromnych ambicji i woli walki powstanie poniosło klęskę. W całej Polsce jest ono upamiętniane do dziś. Tegoroczny Marsz Światła zakończył się przed Pomnikiem Hymnu Narodowego odśpiewaniem Roty oraz zapaleniem zniczy upamiętniających bohaterską walkę powstańców o niepodległość Ojczyzny. Tego typu wydarzenia powinny być organizowane jak najczęściej, ponieważ upamiętniają patriotyczne czyny Polaków.
Maxymedialny Krzysztof Pawlak