Warsztaty o Argentynie

Kolejny już raz wzięliśmy udział w spotkaniu w błońskim Centrum Kultury, które pozwoliło nam poszerzyć nasze geograficzne horyzonty. Tym razem było to spotkanie z Ewą Chaniewską, która opowiadała nam o urokach Argentyny. Spotkanie zaczęliśmy od poznania przytulaśniej maskotki alpaki. Została wykonana z sierści właśnie tego zwierzęcia. Alpaka jest całkowicie pospolitym zwierzakiem w Argentynie. Jest hodowana bardzo podobnie jak nasze polskie owieczki. Różnica jednak jest wielka pod względem miękkości - alpaka o głowę wygrywa z naszą owcą. Po krótkim wstępie obejrzeliśmy prezentację o tym niezwykłym kraju. Kolejnym punktem było poznanie tradycyjnego argentyńskiego napoju. Jest robiony z regionalnej rośliny yerboi, a napój z niego robiony nazywa się yerboimate. Dowiedzieliśmy się również, skąd pochodzi nazwa kraju - otóż ta pochodzi od łacińskiego słowa „argentum”, oznaczającego srebro. Nazwa tego kraju wzięła się z dużej ilości kopalń srebra, które były zdobywane i rabowane przez konkwistadorów hiszpańskich i portugalskich.

Podczas warsztatów usłyszeliśmy i zobaczyliśmy bardzo dużo ciekawych rzeczy - wiemy, że językiem urzędowym Argentyny jest hiszpański, na ulicach argentyńskich miast znajdziemy mnóstwo ulicznych artystów, taniec charakterystyczny dla Argentyny jest to tango, a sprawą zupełnie niezwykłą jest cmentarz wyglądający jak miasto. Jest to niezwykły zbiór grobowców i trumien, które tworzą uliczki większego miasta. Można je porównać do pięknych pałaców i kamienic. To się nazywa odejście w wielkim stylu. Przykładem jest miasto-cmentarz Recoleta. Argentyńczycy jako pierwsi wyprodukowali film animowany, stworzyli też jedną z pierwszych stacji radiowych. Znane na całym świecie są argentyńskie wodospady. Ich pasmo znajduje się w północnej części tego kraju, pomiędzy Argentyną i Brazylią. Można zrobić tylko jeden krok,  a znajdziemy się w Brazylii i na odwrót.  Takich widoków można Argentyńczykom tylko pozazdrościć.
Ciekawostkami, które nas poruszyły, są też występujące w Argentynie święta. Pierwszym z nich jest święto przyjaciół, które jest organizowane jedynie w tym kraju. Argentyńczycy obchodzą je w dzień dotarcia pierwszego człowieka na księżyc. Drugim świętem jest obchodzony 8 czerwca Dzień Polskiego Osadnika. Dzień ten upamiętnia przybycie pierwszych Polaków do Argentyny na początku czerwca 1897 roku. Z tej okazji w
Buenos Aires odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.
To już koniec podróży po tym niezwykłym kraju. Polecam odwiedzenie go podczas wakacji... Szkoda tylko, że to tak daleko...

Maxymedialny Aleks Mitroo