Comenius w Austrii

Od kilku lat nasza szkoła  bierze udział w projekcie o nazwie Comenius, którego celem jest poznawanie nowych kultur i zdobywanie nowych doświadczeń. Oprócz Polski w projekcie bierze udział wiele innych krajów, takich jak Włochy, Bułgaria, Słowenia, Portugalia i Austria. 17 maja wraz z naszymi opiekunkami Panią Anną Gruber-Whybra i Panią Agnieszką Rutkowską wyruszyłyśmy do Salzburga w Austrii na ostatnie już spotkanie w ramach tego projektu. Cały projekt spędziłyśmy bardzo pracowicie. Podzielono nas na pięć międzynarodowych grup, każda pracowała nad innym tematem - moda, zapachy, smaki, figury lub meble. Naszym zadaniem było umieszczenie obiektów, odpowiadających tematowi naszej grupy, na Panorama Picture, tak aby wszystkie fragmenty tego obrazu tworzyły spójną całość. Na owym Panorama Picture każdy kraj, biorący udział w projekcie, miał wyznaczone swoje miejsce - w środku oraz na zewnątrz obrazu. Mogliśmy wykorzystać dowolne techniki plastyczne, od szkicowania ołówkiem po przyklejanie ziół na ściany wybranego kraju, czasem trzeba było sięgnąć nawet po młotek i gwoździe.Wszyscy byli uśmiechnięci, mimo ilości pracy, a także pomocni dzięki czemu sprawnie wykonywaliśmy powierzone nam zadania. Nie tylko razem pracowaliśmy ale i zwiedzaliśmy. W Linzu mieliśmy okazję zobaczyć wystawę samochodów w Hangarze7, Fabrykę Stali Voest alpine oraz Muzeum Ars Electronica, w którym zaprzyjaźniłyśmy się z foczką Paro. W Wiedniu zwiedziłyśmy piękny pałac cesarzowej Sissi - Schloss Schönbrunn; Belveder; Haus des Meeres – Dom Morza oraz Katedrę Św. Szczepana.
Myślę, że ten wyjazd, choć tak krótki, był bardzo interesującym doświadczeniem dla każdej z nas. Poznałyśmy nowych ludzi, nowe kultury i smaki, odwiedziłyśmy wiele wspaniałych miejsc oraz zyskałyśmy dużo nowych wspomnień. Z bagażem nowych doświadczeń kroczymy w przyszłość, mając nadzieję, że będziemy mogły jeszcze raz uczestniczyć w tak rozwijającym projekcie.

Aleksandra Nowak
Uczenica klasy IIB