Lekcja o motylach

Nasze gimnazjum zaproponowało nam ciąg dalszy poznawania niezwykłych zwierząt świata. Niedawno gościły u nas węże, teraz mogliśmy podziwiać różnokolorowe motyle.  Zwierzaki wraz ze swoim opiekunem przyjechały do nas aż z Krakowa. W kolekcji znalazły się motyle dzienne i nocne (tak zwane ćmy). Okazy były różnej wielkości i w różnych barwach. Pochodzą głównie z południowo-wschodniej Azji i południowej Ameryki. Ktoś mógłby zadać pytanie, dlaczego jest tak mało motyli z Afryki?  Odpowiedź jest prosta - tamtejsze prawo i kultura bardzo utrudniają zbiórkę motyli.

W trakcie zajęć mogliśmy zobaczyć całe zbiorowisko z bardzo bliska. To nie koniec - można było dostać w ręce prawdziwe poczwarki i kokony po motylach, co nie dla wszystkich było przyjemnym przeżyciem. Na koniec każdy z nas mógł podejść w małych grupach bliżej, by zobaczyć żywe motyle. Jednym gatunkiem były motyle z „sowimi oczami” na skrzydłach, drugim osobniki ze skrzydłami brązowymi od zewnątrz, a niebieskimi od środka, ale było to tylko złudzenie optyczne, bo tak naprawdę od wewnątrz ich skrzydła również były brązowe. Mogliśmy też zobaczyć, że te zwierzęta potrafią być psotnikami.

Na sam koniec pytanie - wiecie, jakie rozmiary potrafią mieć motyle? Otóż potrafią osiągać do 40 m. Giganty, prawda?

Maxymedialny Aleks Mitroo