Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Maksymiliada

W sobotę 21 października odbył się V Błoński Festiwal Nauki Maksymiliada - święto organizowane przez Gimnazjum nr 2 i Szkołę Podstawową nr 4. Stało się ono już naszą tradycją. W tym roku w organizacji pomagali nam także nasi młodsi koledzy, z którymi od niedawna dzielimy mury naszego gimnazjum. Tegorocznym tematem przewodnim były czasy starożytne. Można było dowiedzieć się, co wtedy jedzono, jaki się ubierano, jak wyglądało życie codzienne. Było też wiele gier i zabaw - jak zwykle przygotowaliśmy bardzo dużo najróżniejszych atrakcji dla wszystkich, którzy przybyli na tę imprezę. Nasi goście zostali mile przywitani. W rejestracji dostawali losy, dzięki którym mogli wygrać wspaniałe nagrody w finałowej loterii. Bardzo zachęciło to wszystkich do dalszej zabawy i wprowadziło wśród przybyłych miły nastrój. Z losem w ręku można było kierować się dalej do sali gimnastycznej, gdzie czekały stoiska z konkursami i pokazami o wszechstronnej tematyce - od stoisk matematycznych, gdzie można było stanąć oko w oko z wielkimi matematykami czy zapoznać się z chińskimi początkami tabliczki mnożenia, przez węże faraona i lepienie garnków. Można było spróbować wyprowadzić Minotaura z labiryntu, poznać starożytną technikę a także sekrety łaciny. Próbowałeś kiedyś zmierzyć się na rękę z Juliuszem Cezarem? Podczas Maksymiliady była do tego idealna okazja! Dla młodszych czekały kolorowanki faraonów i piramid. Każdy mógł też sprawdzić, czy do twarzy mu w przebraniu starożytnego wojownika. Przy takich atrakcjach pewnym było, że wszyscy wciągną się w wir dobrej zabawy.

Obiektem, który w sali gimnastycznej przyciągał uwagę, była także scena. Nasi wspaniali uczniowie poprzez występy muzyczne wprowadzili fajną atmosferę. Reakcją widowni były jeszcze większe uśmiechy na twarzach wszystkich i oczywiście gromkie brawa dla wykonawców. Po zaprezentowaniu piosenek odbyło się spotkanie z rzymskim legionistą i gladiatorem. Goście byli bardzo zainteresowani występem.W kolejnej części programu, na scenie pojawił się szkolny teatr 2TM, który wystawił tragedię grecką  "Filo-zof". Przedstawienie miało na celu przypomnieć wszystkim o wakacjach, które zostały przywołane w zabawny sposób. Opowiadało o filozofie, który miał dużo nauki, ale w końcu postanowił odprężyć się i odłożyć ją na bok.
Sala gimnastyczna została szybko zapełniona. Jednak atrakcje można było też znaleźć w innych częściach szkoły. W tajemniczej szkolnej piwnicy doświadczyliśmy powrotu mumii. Przy wejściu do podziemi mogliśmy zastać wróżkę Pytię, która poprzez czary delfickie wróżyła z ogniska i przewidywała naszą przyszłość. Wprowadzeni w odpowiedni nastrój goście przechodzili dalej, by ujrzeć dwie komnaty związane ze śmiercią i starożytnymi obrzędami pogrzebowymi. Jedna z nich przedstawiała grobowiec faraona. Znajdowały się tam dwa sarkofagi, ożywająca mumia oraz jej strażnik-kot. Mogliśmy też ujrzeć przedmioty codziennego użytku, a także skarby ofiarowane faraonowi w podróż i życie pozagrobowe. Ściany zostały pokryte egipskimi hieroglifami. Uczniowie -kustosze muzealni opowiadali o procesie mumifikacji, jego roli i znaczeniu. Po śmierci w drodze do świata umarłych należało przeprawić się tratwą na drugi brzeg rzeki Styks. Przewoźnik Charon pomagał w tym za symboliczna opłatą 2 oboli. Kustosze opowiadali zwiedzającym o tym elemencie mitologii greckiej. Eksponaty, które można było podziwiać, zostały wykonane przez uczniów. Należą im się gorące podziękowania za włożoną pracę i wysiłek. 
Bardzo fajnym punktem, gdzie odbywały się najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, była pracownia chemiczna. Na naszych gości czekała tam zabawa w prawdziwego chemika. Wszyscy z zaciekawieniem patrzyli na przemiany chemiczne  - pasta dla słonia czy inne reakcje budziły zachwyt szczególnie najmłodszych gości. 
W sali fizycznej bawiliśmy się z kolei w wynalazców. W historii cywilizacji pojawiają się różne odkrycia, które powodują ogromny postęp. Do najbardziej znanych zalicza się koło, a także śrubę Archimedesa. Służyła ona głównie do przetaczania wody z miejsc położonych niżej do miejsc o wyższym poziomie.  Stała się inspiracją do różnych projektów, które doprowadziły do wynalezienia śmigła i śruby, co znacznie poprawiło szybkość i komfort przemieszczania się.Na stanowisku fizycznym budowaliśmy latającą zabawkę na wzór modelu takiej śruby. 
Dobra zabawa pochłania dużo energii, jednak i na to był sposób - goście, którzy pochłonięci pracą zgłodnieli, mogli posilić się słodką przekąską. Wybór ciast, ciasteczek i napojów przygotowanych przez Rodziców był ogromny! Dla każdego coś dobrego!
Na koniec imprezy odbyła się długo wyczekiwana loteria, gdzie do wygrania były świetne nagrody. Radości zwycięzców nie było końca.
Dziękujemy z całego serca wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia, bez was nie udałby się stworzyć tej pięknej atmosfery! Dziękujemy również uczestnikom V Błońskiego Festiwalu Nauki i zapraszamy na Maksymiliadę za rok! "Nauka ważna jest dla każdego - szukaj wiedzy u Kolbego".

Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa