Warsztaty bonsai

Warsztaty Bonsai - wywiad
Jak długo już zajmuje się pan pielęgnacją bonsai?
- Zajmuję się tą sztuką już około 25 lat.
Czy drzewko jest trudne w utrzymaniu?
- Nie nie jest trudne, wszystko zależy od umiejętności i wiedzy. Tak samo jest z każdą pasją. Gdy masz pojęcie na dany temat, wykonanie tej czynności nie jest trudne, lecz gdy tej wiedzy brak, nawet najprostsza czynność może być wyzwaniem.
Ile czasu uczył się pan zajmować odpowiednio drzewkiem?
- Uczyłem się tego 10 lat na warsztatach bonsai yuku z panem Nobuoukim Kajiwarą.
O czym w szczególności powinien pamiętać początkujący pasjonat bonsai?
- Wszystkie czynniki są ważne, lecz taka osoba powinna w szczególności pamiętać o podlewaniu. Wśród początkujących osób bardzo często drzewko usycha na wskutek złego podlewania. Ludzie bardzo często o tym zapominają lub źle to robią. Do nawadniania drzewka nie można używać wody mineralnej. Najlepiej jest używać do tego deszczówki lub wody kranowej.
Od czego pochodzi nazwa ,,bonsai''?
- Nazwa ta wywodzi się z języka japońskiego, bonsai oznacza ,,drzewko w doniczce''.
Czy trzeba mieć cierpliwość do tej sztuki?
- Myślę że tak, sam nieraz odreagowuję to poprzez spacery z psem. Trzeba trochę poświęcić się tej pasji.
Na co zwraca się uwagę w poszukiwaniu drzewka? Po czym możemy stwierdzić iż drzewko jest dobre?
- Największą wagę w poszukiwaniach przykładamy do pnia. To po nim możemy stwierdzić, czy drzewko jest użyteczne. Chudy i wysoki pień jest bezużyteczny, nie przyda nam się, za to gruby i niski jest jak najbardziej odpowiedni.
Na jakim mistrzu się pan wzoruje, którego z nich podziwia pan najbardziej?
- Podziwiam przede wszystkim wspomnianego już wcześniej pana Nobuoukiego Kajiwarę, ale większą uwagę przykuwam do tego co mnie otacza. Czyli do natury, jest ona dla mnie jak rodzaj sztuki. Bonsai to płótno, a ja jestem malarzem.
Maxymedialna Wiktoria Misiak, kl. 1b