Goście Szkoły Dialogu

W piątek 24 kwietnia, czyli dzień po egzaminach, w ramach Szkoły Dialogu, programu realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, zawitali do naszej szkoły niesamowici goście.

20 osób z USA oraz Australii przyjechało do nas, aby dowiedzieć się więcej o historii Żydów mieszkających w Błoniu. Podczas spotkania mieliśmy okazję do rozmów w języku angielskim w małych grupkach, co sprawiło, że szybko zintegrowaliśmy się. Przed rozpoczęciem  naszej wycieczki, przedstawiliśmy dwie prezentacje - o społeczności żydowskiej mieszkającej w Błoniu i historię Chai-Łai Szpajsendler, żydowskiej dziewczynki, która przed wojną mieszkała w Błoniu, a której dzieje stały się motywem przewodnim dla naszych koleżanek i kolegów, biorących rok temu udział w pierwszej edycji projektu . Po prezentacjach wraz z odwiedzającymi nas tego dnia Absolwentami, uczestnikami Szkoły Dialogu z ubiegłego roku, oprowadziliśmy naszych gości po miejscach, w których staraliśmy się jak najlepiej przedstawić historię Żydów - dawnych mieszkańców Błonia. Gościom bardzo spodobała się nasza wycieczka i byli zaskoczeni, że my, młodzi ludzie, daliśmy radę odkryć i poznać tak wiele rzeczy dotyczących  kultury żydowskiej, ratując ją przed zapomnieniem.

Maxymedialna Agata Karpińska