Kto napisze naszą historię

3 czerwca uczniowie klas VIII i III oglądali w błońskim kinie film Roberta Grossmana „Kto napisze naszą historię?”. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający historię  Archiwum Ringelbluma. Archiwum powstało w czasie II wojny światowej w warszawskim getcie, zorganizowanym przez niemieckich okupantów w ramach planu Zagłady narodu żydowskiego. Emanuel Ringelblum, historyk  z zawodu i pasji życiowej, skupił wokół siebie grupę żydowskich pisarzy, dziennikarzy, historyków, ekonomistów, działaczy społecznych, którzy w tragicznych warunkach getta dokumentowali życie warszawskich Żydów. Grupa nosiła nazwę Oneg Szabat – „radość soboty”.

Początkowo grupa planowała dokumentować warunki życia  w getcie, aby po wojnie opisać ten żydowski aspekt wojny. Z czasem twórcy Archiwum zaczęli zdawać sobie sprawę, jaki los dla Żydów szykują hitlerowcy. Zdali sobie sprawę, że przychodzi im opisywać Zagładę swojego narodu,  własnych rodzin, przyjaciół, wszystkiego, co dla nich ważne. Opisywali heroiczną walkę ludzi o przeżycie i zachowanie godności w ekstremalnych warunkach – samopomoc sąsiedzką, kuchnie ludowe, podziemne nauczanie, organizacje szpitali, los przesiedleńców, epidemie tyfusu, głód…

Film opowiada historię dzielnych, zdeterminowanych, bardzo dobrze zorganizowanych ludzi, którzy w ekstremalnych warunkach głodu, chorób, braku podstawowych warunków higienicznych, terroru i śmierci opisują rzeczywistość, w której żyją. Piszą pamiętniki i opracowania, zbierają relacje  świadków, gromadzą ogłoszenia, plakaty, rysunki, etykiety od zapałek… Wszystko, co będzie wspomnieniem po warszawskich Żydach.

Pisząc, walczą o osobistą godność. Ryzykują życie, żeby zachować pamięć o ginącym narodzie. Skoro nie można uratować życia, trzeba zachować pamięć o ofiarach, nie pozwolić na całkowity triumf zła.   Działacze Oneg Szabat ukryli zebrane materiały w trzech specjalnie przygotowanych skrytkach w piwnicach domów. Dwie z nich udało się po wojnie odnaleźć. Spośród kilkudziesięciu współpracowników grupy Oneg Szabat wojnę przeżyło kilka osób.  Wydobyte z gruzów getta materiały Podziemnego  Archiwum Warszawskiego Getta są dziś zgromadzone w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. W tym budynku podczas wojny mieściła się Głowna Biblioteka Judaistyczna i spotykali się członkowie grupy Oneg Szabat. Dziś w miejscu powstawania Archiwum możemy oglądać jego zbiory. Każda z 35 000 stron zebranych świadectw  jest dostępna na portalu Delet.jhi.pl

Podziemne Archiwum Warszawskiego Getta od 1999  jest wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO i dostępne wszystkim zainteresowanym. Dzięki jego zasobom poznajemy wojenny los warszawskich Żydów.

Zachęcam pasjonatów historii do pogłębienia wiedzy o Archiwum i życiu polskich Żydów, nie tylko podczas II wojny. Dziękujemy:  za  pomoc w organizacji seansu pracownikom Centrum Kultury, za dofinansowanie biletów na film Forum Dialogu.