Dzień Św. Marcina

Święty Marcin był rzymskim żołnierzem. Pewnego dnia, kiedy wjeżdżał wraz z wojskiem do Amiens, zobaczył przy bramie miasta zmarzniętego żebraka. Była zima, na dworze tęgi mróz, a ów człowiek odziany był w liche łachmany. Żal się zrobiło Marcinowi żebraka, odciął więc mieczem połowę swojego żołnierskiego płaszcza i podarował go nieznajomemu człowiekowi. A skąd wzięły się marcińskie rogale w Poznaniu? Pomysł ten podsunął swojemu szefowi w 1891 r. jeden z poznańskich piekarzy – Józef Melzer. Rogale były rozdawane ubogim po mszy odpustowej 11 listopada. Obecnie takie rogale są wypiekane tylko w tych cukierniach, które posiadają specjalny certyfikat. Co roku poznaniacy zjadają około 300 ton tego przysmaku. W całym kraju dzień 11 listopada wiąże się z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości. W Poznaniu te obchody połączone są z imieninami najważniejszej ulicy w mieście - ulicy Świętego Marcina. Barwny korowód wyrusza pod zamek cesarski, gdzie prezydent Poznania przekazuje klucze do miasta świętemu Marcinowi. Aż do wieczora odbywają się różnorodne pokazy i występy, w których biorą udział mieszkańcy miasta i wielu gości, którzy ściągają do Poznania, aby wziąć udział w świętomarcińskiej zabawie. My, uczniowie Gimnazjum nr 2, przyłączyliśmy się w tym roku do tej zabawy. Na lekcjach języka niemieckiego była piosenka, którą Niemcy śpiewają podczas świętomarcińskich pochodów, były plakaty, a nawet rogaliki upieczone przez Kingę Ziemską :)