Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Jak co roku obchodziliśmy rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.
Sygnałem do wybuchu powstania było podpalenie przez podchorążych browaru na Solcu.
Maszerując ulicami Warszawy podchorążowie spotkali się z wrogim milczeniem bogatej ludności Warszawy, natomiast uboga ludność poparła powstanie, zdobywając Arsenał i miasto. Tak rozpoczęło się powstanie przeciwko zaborcy, które miało spore szanse powodzenia. Powstanie trwało do października 1831 roku. Polacy wykazali się męstwem, talentem organizacyjnym i determinacją. Do upadku powstania i przegrania wojny w dużym stopniu przyczynili się nie wierzący w możliwość zwycięstwa i w gruncie rzeczy lojalistycznie nastawieni wobec cara arystokratyczni przywódcy polityczni.
Nasz przemarsz od budynku Gimnazjum nr 2 do pomnika Hymnu Narodowego na rynku naszego miasta upamiętnia bohaterów powstania i oddaje klimat tamtych wydarzeń. Złożyliśmy wieniec i znicze przed pomnikiem. W tym roku towarzyszył nam stary wiarus ubrany w mundur z tamtych czasów.